Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Nový bratislavský minipivovar

Reportáže z minipivovárků


verze pro tisk

Nový bratislavský minipivovar

Nový bratislavský minipivovar [p616]

V Bratislave sa opäť varí pivo. Volá sa Jakub a varí ho v súčasnosti jediný pivovar v Bratislave - Minipivovar Richtár Jakub. Prvá várka bola daná do predaja 1. júna 2009. Prevádzkovateľom minipivovaru je spoločnosť Tribi s.r.o. Bratislava (Ján Tribulík). Minipivovar Richtár Jakub sa nachádza priamo v objekte reštaurácie Omama Shop Café, ktorá sídli na Sasinkovej 19 v Bratislave. Tu je možné ochutnať toto pivo za uvádzaciu cenu 1,29 € za 0,4 l.

Reštaurácia Omama Cafe Shop
Reštaurácia Omama Cafe Shop

S nápadom vybudovať minipivovar v Bratislave prišiel p. Ján Tribulík po dohode so svojou manželkou. Viedol ho k tomu fakt, že v Bratislave nie je možné zohnať pivo, ktoré by mu chutilo a preto sa rozhodol si ho variť sám. Doma na to nemal dostatočne veľké priestory a preto bol rád, keď mu majitelia reštaurácie Omama Shop Café poskytli voľné priestory hneď vedľa terasy reštaurácie.

Budova minipivovaru
Budova minipivovaru

Nakoľko p. Ján Tribulík nemá žiadne „pivovarnícke“ vzdelanie, informácie o varení piva a technológií čerpal z odborných kníh a časopisov, internetu a rozhovorov s ľuďmi, ktorí s tým majú skúsenosti. Technologické zariadenie je staršie. Skompletizovať a sprevádzkovať mu ho pomohli priatelia, zaoberajúci sa výrobou minipivovarov. Taktiež receptúru si vylaďoval (a ešte stále vylaďuje) sám s odbornou pomocou bývalého sládka z pivovaru Stein p. Štefana Ochabu.

Minipivovar Richtár Jakub dostal názov podľa významného rodu bratislavských richtárov, ktorí boli na konci 13. storočia a v prvej polovici 14. storočia významným rodom bratislavských richtárov. Erb rodu Jakubovcov sa stal aj základom značky minipivovaru.

Varňa
Varňa

V súčasnosti sa varí pivo Jakub iba ako 12% svetlý ležiak plzeňského typu, nepasterizovaný (živý) a nefiltrovaný, a preto je jemne zakalený. Zostávajú v ňom zachované výživné látky, ktoré dávajú pivu prirodzenú chuť a vôňu. V budúcnosti, keď sa receptúra vyladí na 100% a bude o pivo stále záujem (napr. prvá predajná várka o objeme 4hl 12% piva sa vypila za 2 týždne), by rád p. Ján Tribulík varil aj pivo Jakub ako 10% pivo.

Kvasné nádoby
Kvasné nádoby

Pivo je varené tradičným spôsobom varenia (bez použitia mladinových koncentrátov, narieďovania piva atď.). Slad (plzeňský) sa používa zo sladovne Bernard v Rajhrade pri Brne. Chmeľ pochádza zo severomoravských chmeľníc a kvasinky z pivovaru Starobrno v Brne. Jedna várka sa varí 12 hodín v objeme približne 4 hl. Hlavné kvasenie prebieha zhruba 10 dní a následne leží v uzavretých tankoch. Celý proces, vrátane kvasenia, trvá 21 dní. Pivo je potom vedené potrubím priamo z miestnosti minipivovaru z pretlačného tanku do výčapu reštaurácie, čím nevznikajú pre pivo transportné a ani teplotné šoky. Prvý dotyk piva so vzduchom je až vo výčape pri čapovaní do pohára. Aj ten sa snaží obsluha minimalizovať vytvorením bohatej peny, ktorá chráni pivo pred oxidáciou.

Ďalšia várka piva Jakub
Ďalšia várka piva Jakub

Pivo Jakub je možné kúpiť iba v Omama Shop Café. O distribúcií do iných reštaurácií nie je v súčasnosti možné uvažovať, nakoľko pivo sa neplní do sudov a z priestorových dôvodov sa o plničke sudov ani neuvažuje (platí to aj o plnení napr. do originálnych PET fliaš). Maximálny ročný výstav by mal byť do 200 hl.

Výčap
Výčap

Minipivovar myslel aj na zberateľov pivných suvenírov. Vydali už jeden druh podpivníka a dva druhy pohárov s objemom 0,4 l, ktoré je možné kúpiť pri bare alebo u obsluhy (krígeľ za 6 € a štucku za 3 €). Vydani ďalších reklamných predmetov sa v blízkej dobe neplánuje. V súvislosti so zberateľmi má však p. Ján Tribulík už aj nedobré skúsenosti. Oslovili ho už zberatelia/kšeftári s cieľom získať väčšie množstvo podpivníkov, pričom o samotné pivo, resp. pivovar vôbec nejavili záujem.

Tácka a pohár
Tácka a pohár

Zdroj: www.richtarjakub.sk, propagačný materiál pivovaru, osobný rozhovor s J. Tribulíkom[Miloš Verecký] [Zobrazeno 13962x] [5. červenec 2009]
[Minipivovary] [comments: 8] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

vencafialu

pondělí, 6. červenec 2009
16:53

vencafialu

Taky gratulaci...Bratislava si vlastni mi nipivovarek určitě zaslouží :)


ICQ: 175065056

napsal(a): vencafialu [Odpovědět]

Pavel

pondělí, 6. červenec 2009
16:32

Pavel

Gratuluji a mám radost že na Slovensku zase vznikají minipivovary. Už se těším na ochutnávku !


napsal(a): Pavel [Odpovědět]

Adsense

28. únor 2024
10:46


posted by: Inzerce

Marian Hudak

pondělí, 6. červenec 2009
13:56

V piatok 3.7. som bol v Bratislave a odskocil som aj do Omama Cafe Shop na ochutnavku - podla vzhladu to je klasicke svetle nefiltrovane pivo, teplota i nasytenie bolo ok, ale telo je na dvanastku slabe, vsetko navyse prebija prilis silne chmelenie s drsnou horkostou. Celkovo pripomina silnejsiu verziu nefiltrovaneho sklepneho z C.Hory so silnym chmelenim, pivo rozhodne este potrebuje "vyladit"...


napsal(a): Marian Hudak [Odpovědět]

Libor

pondělí, 6. červenec 2009
14:25

Libor

to Marian Hudak:v článku je zmienka o ladení chute, tak vyčkajme.
Ale ako praví klasik: "Pánboh zaplať za každý jeden pivovar..."


ICQ: 425728891

napsal(a): Libor [Odpovědět]

Libor

pondělí, 6. červenec 2009
14:26

Libor

to Marian Hudak:ešte dodám "pivovar" a nie chemičku....


ICQ: 425728891

napsal(a): Libor [Odpovědět]

Malakin

pondělí, 6. červenec 2009
04:41

Malakin

Tak jsem mrknul na ten jejich web a tam se mj. píše, že:

"Po chmelovare mladinu čerpáme cez chladič. Mladina sa dostáva do CK tanku, kde ju zakvášame živými kvasinkami. Začína prebiehať hlavné kvasenie piva. Pri kvasení sa pivo nasicuje prírodným kysličnikom uhličitým, ktorý nám vytvára nádhernú penu a jemné bublinky, ktoré pomaly stúpajú k hladine. Nepoužívame žiadne „penotvorné“ látky pri výrobe piva. Po postupnom usadzovaní kvasiniek ku dnu CK tanku a ich pravidelnom odpúšťaní, začína približne po 10 dňoch prebiehať hlavné kvasenie tzv. ležanie. Pivo necháveme ležať 21 dní."

Když jsem to však porovnal s tím, co ve svém příspěvku píšeš ty, našel jsem pár nesrovnalostí:

1) Pominu-li chybu - viz tučně označená - která vznikla zřejmě nějakým nedopatřením, tak by mě zajímalo, jak dlouho jim vlastně pivo v těch CK tancích zraje. Oni hovoří o 21 dnech, ty o 11 ("Celý proces, vrátane kvasenia, trvá 21 dní" = 21 minus 10).

2) Z údajů na jejich webu mi tak nějak vyplývá, že pro kvašení i následné zrání používají jeden a tentýž CK tank. Ty však píšeš, že "hlavné kvasenie prebieha zhruba 10 dní a následne leží v uzavretých tankoch", z čehož usuzuji na to, že pivo nejprve kvasí v nějakém otevřeném CK tanku a pak je přečerpáno do CK tanku uzavřeného.

3) Dále by mě zajímalo, co máš na mysli onou zaváděcí cenou 1,29 € za 0,4 l. Znamená to, že když bude o pivo zájem, cena bude zvýšena, a když naopak zájem nebude, tak klesne?

4) Na slovenském portálu "Kam na pivo" ( http://www.kamnapivo.sk/pivodb/staremesto/26685/?comments ) jsem se také dočetl nepěknou kritiku na zdejší obsluhu a také na předraženost jídla. Jaká je tvoje osobní zkušenost?
---------------------------------
Zpráva byla upravena 06.07.2009 ve 04:59:26


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

Libor

pondělí, 6. červenec 2009
08:38

Libor

to Malakin: dovolím si za Miloša odpovedať na posledné 3 body. Myslím, že v bode 1 vznikol problém len nedopatrením, pri prepisovaní textu...
ad 2, podľa mňa tá veta úplne korešponduje s tvojím zistením na webe a nič v tej vete nepoukazuje na prečerpávanie... "hlavné kvasenie prebieha zhruba 10 dní (v zhora otvorenom CK tanku) a následne leží v uzavretých tankoch" (ten istý, len sa odstrelia kvasnice a uzavrie sa)- na fotkách vidieť CK tanky s vrchným poklopom....
ad 3, normálne by malo stáť myslím 1,59 Eur / 0,4L (info z jedálneho lístka)
ad 4, keďže som tam bol tiež - odpoviem: myslím, že neexistuje podnik, kde by boli všetci hostia spokojní. Ani v tých najznámejších hospodách všetci nechvália (napr. Piv. klub)a vždy sa nájde niekto, kto bude nespokojný. Pri mojej návšteve bolo všetko v poriadku, úsmev na tvári, ochota a pár prehodenách slov...
a čo sa týka cien - tie sú úplne štandardné na Bratislavu, resp. jej širšie centrum. Tam sú ceny skrátka vyššie. Ani ťamanské vývarovne v centre nemajú cenu pod 4 Eur za obyčajné nudle, navyše v plastovom tanieri a s umelým príborom.... Takže tak.


ICQ: 425728891

napsal(a): Libor [Odpovědět]

Michal

neděle, 5. červenec 2009
22:12

Michal

Tak ať se daří :) Že by blýskání na lepší časy? Snad taky na Slovensku budou minipivovary vyrůstat jako houby po dešti. I když vzpamatovávání se z "uragánu" jménem Heineken asi ještě nějakej ten pátek potrvá...

...teď bohužel obrátil a míří na opět na západ, kde už napáchal zančné škody:(


ICQ: 260962312

napsal(a): Michal [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI