Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Nový trnavský minipivovar Sessler

Reportáže z minipivovárků


verze pro tisk

Nový trnavský minipivovar Sessler

Nový trnavský minipivovar Sessler [p550]

Koncom októbra 2008 som v trnavských inzertných novinách objavil informáciu, že v Trnave sa obnovila tradícia varenia piva a že sa otvoril nový reštauračný minipivovar Sessler. Hneď som teda začal pátrať po internete a hľadať čo najviac informácii o tomto novom pivovare. Podarilo sa mi však iba zistiť, že majiteľom tohto pivovaru je spoločnosť Sladovňa Sessler, a.s. Trnava, kde mi dali kontakt na predsedu predstavenstva spoločnosti p. Petra Klasa, ktorý bol ochotný sa so mnou stretnúť a porozprávať sa o novom minipivovare. Z tohto rozhovoru, ďalších návštev v pivovarskej reštaurácii a hľadaním na internete som získal nasledovné informácie.

Celkový pohlad
Celkový pohlad

Ako prvý prišiel s myšlienkou vybudovať reštauračný pivovar v historických priestoroch Sesslerových sladovní (podľa Jozefa Sesslera, ktoré v roku 1873 založil s vtedajším názvom Prvá trnavská sladovňa) p. Peter Klas. Prvé kroky boli zamerané na rekonštrukciu pivničných priestorov historickej sladovne pre potreby reštaurácie a pivovaru, a taktiež získanie technologických častí pivovaru.

Vchod do reštaurácie
Vchod do reštaurácie

V roku 2006 bolo odkúpené technologické zariadenie z bývalého trnavského minipivovaru Barbakan (zavretý v roku 2004), v priebehu roka 2007 bolo zariadenie zmontované a doplnené o nové časti a vo februári 2008 bolo skúšobne otestované. V apríli 2008 sa uskutočnila prvá skúšobná várka piva v objeme približne 20 hl. Ďalšie várky boli postupne dolaďované do terajšej chute, pričom 25. septembra 2008 bol pivovar odovzdaný do prevádzky a prvá oficiálna várka sa datuje na 7. november 2008.

Varné kotle
Varné kotle

V pivovare sa varí pivo podľa vlastnej receptúry, s využitím vlastného sladu. Hlavným sládkom je p. Jurák (v minulosti pôsobil v trnavskom pivovare Horden) a podsládkom Ing. Karol Puschenreiter. Na jednu várku sa uvarí 2.000 l piva. Kvasenie prebieha v uzavretých kvasných nádobách. Maximálny ročný výstav je približne 5.000 hl ročne (obmedzená kapacita ležiackych tankov), avšak varňa je stavaná na výstav 7.500 hl piva. V budúcnosti by však chceli zvýšiť kapacitu na 12.000 hl ročne. Pivo sa zatiaľ plní do vlastných nerezových sudov s označením Sessler v objemoch 15 l, 30 l a 50 l, pričom v budúcnosti by radi plnili pivo aj do fliaš. Technológia pivovaru je od českého výrobcu Pacovské strojírny, samotný chod pivovaru je plne automatizovaný (firma Schneider Electrics).

Ležiacke tanky
Ležiacke tanky

Pivovar Sessler v súčasnosti varí nasledovné druhy pív (všetky sú nepasterizované, spodne kvasené, neobsahujú žiadne stabilizátory či chemické prísady, varené klasickým postupom):

  • Sessler svetlé 10 % a 11,5 %
  • Sessler tmavé 10 % a 11,5 %
  • Sessler kvasinkové 10 % a11,5 %
  • Sessler polotmavé 20 % (počas Vianoc ho nazývali Vianočný špeciál).

Pivo Sessler je možné kúpiť v štýlovej pivovarskej reštaurácii, ktorej súčasťou je pivovar (bohužiaľ vždy nemajú na čape celé svoje portfólio, ale minimálne jedno svetlé, jedno tmavé a špeciál majú vždy). Reštaurácia má kapacitu 165 miest a je vhodná na organizovanie spoločenských, rodinných a firemných akcií, s ponukou kvalitných jedál a pivných špecialít (odporúčam miestnu špecialitu Sesslerova čapica - len pozor, niekedy sa môže stať, že zemiaková placka bude trochu surová).

Reštaurácia
Reštaurácia

Cena jedál je trochu vyššia ako trnavský priemer, kompenzuje to však výborná cena za pivo (0,5 l za 0,83€/25 Sk – február 2009). V lete je k dispozícii letná terasa s výhľadom na pekne upravený parčík s jazierkom pred budovou sladovne. Záujemcovia si v reštaurácii môžu načapovať pivo aj sami, s využitím 2 l a 5 l čapovacích zariadení, tzv. žiráf.

Nakoľko som zberateľom pivných pohárov, zaujímal som sa aj o tento zberateľský materiál. Poháre s logom pivovaru mali byť už hotové začiatkom roka 2009, bohužiaľ však do konca februára 2009 ešte neboli dodané. Zberatelia pivných tácok sa však môžu tešiť, od januára 2009 je už vydaný jeden druh. Osobne sa mi veľmi nepáči, očakával som krajšie prepracovanie, alebo aspoň logo pivovaru (nie je ani použitý typ písma, ktorý používa spoločnosť). Pre záujemcov je možné taktiež vykonať prezentáciu pivovaru spojenú s ochutnávkou piva.

Tácka
Tácka

Na záver stačí už iba zablahoželať spoločnosti Sladovňa Sessler, a.s. Trnava k skvelému nápadu vybudovať nový minipivovar v Trnave a držať im palce, aby stále varili také výborné pivko, ako doteraz. Otváracia doba je Po - Pi 10:00 – 22:00, So – Ne 11:00 – 22:00. Dalšie informácie naleznete zde...

Zdroj: osobný rozhovor s p. P. Klasom, vlastné skúsenosti, www.kamnapivo.sk[Miloš Verecký] [Zobrazeno 17305x] [8. březen 2009]
[Minipivovary] [comments: 1] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI