Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Ve Dvoře se zase vaří pivo

Reportáže z minipivovárků


verze pro tisk

Ve Dvoře se zase vaří pivo

Ve Dvoře se zase vaří pivo [p539]

Třicet let, a to přesně na den, trvalo obnovení vaření piva ve Dvoře Králové nad Labem. Dne 28. února v roce 1979 byla uvařena v novodobé historii města poslední várka piva ve zdejším pivovaru. Světlá 11 pod názvem Novopramen byla poslední příslovečnou kapkou, která vytekla v dané době z místního pivovaru. Postupné uzavíraní jednotlivých provozů bylo zahájeno již v roce 1978 uzavřením sladovny. Místní pivovar byl v této neslavné době řízen ředitelem trutnovského pivovaru, který poslušně plnil veškerá politická rozhodnutí krajských a okresních potentátů.

Činnost pivovaru byla postupně ukončována v letech 1980–1982, kdy docházelo pouze ke stáčení dovezeného trutnovského piva. V konečné fázi došlo k demontáži samotné technologie. Pamětníci, bývalí montéři ZVÚ, vzpomínají, že „dvorská varna“ (pro neznalce v oboru „srdce pivovaru“) byla převezena do pivovarů ve Svitavách a v Poličce v Čechách.

Prvopočátky vaření piva jsou datovány do 13. století, kdy Dvoráci vařili pivo doma. V roce 1850 postavili královédvorští právováreční občané poslední novodobý pivovar na místě, kde ho už všichni známe. V současné době se v něm již pivo nevaří.

Diskuse před vysvěcením
Diskuse před vysvěcením

Jedna generace Dvoráků musela vyrůst, aby se dočkala obnovení vaření piva ve městě. Osud a náhoda tomu chtěly, aby na jiném místě ve městě vytrysknul staronový pramen královédvorské vody, která má parametry vody kojenecké. S tak kvalitní vodou z hloubky 130 m nelze jinak než nakládat s patřičnou úctou a pokorou. Kvalitní voda si zaslouží, aby byla samostatně stáčena a nebo z ní bylo vařeno výborné pivo. S tímto názorem se plně ztotožnila i starostka paní Mgr. Edita Vaňková a hejtman Královéhradeckého kraje Bc. Lubomír Franc, kteří se zúčastnili slavnostního vysvěcení varny nového pivovaru, které proběhlo v sobotu 28. února 2009.

Za účasti dodavatelů, projektantů a dalších milých hostů byla pronesena ústy pana faráře ThMgr. Jana Czekały modlitba, kterou vyhledal pro tuto příležitost královéhradecký biskup Mons. ThLic. Dominik Duka. U příležitosti komplexního vyzkoušení technologického zařízení před uvedením do zkušebního provozu ochutnali všichni hosté od našich dvou sládků – Jaroslava Škrabala a Martina Vrby při přátelském posezení prvně uvařenou sladinu z varny nového pivovaru.

Slavnostní vysvěcení
Slavnostní vysvěcení

Náš nový rodinný pivovar chce jednoznačně navázat na předchozí tradici vaření piva ve Dvoře Králové nad Labem. Pivovar přinese na trh tradiční královédvorské pivo a nově ho doplní o originální název „TAMBOR“. To znamená, že ve Dvoře se vaří a v budoucnosti bude vařit pivo pod značkou „královédvorské pivo TAMBOR“ světlý ležák 11 % a 12 % a tmavý speciál 13 %.

Kvalita našeho piva je daná přírodní královédvorskou vodou čerpanou z hloubky 130 m, dále vybranými moravskými slady a skvělým žateckým chmelem. Tyto vybrané suroviny ve spojení s kvašením kultury spodních pivovarských kvasnic dávají královédvorskému pivu TAMBOR charakteristickou plnou a jemně hořkou chuť.

Dvoráci budou moci poprvé naše piva ochutnat ve vybraných restauracích a hospodách Dvora Králové nad Labem u příležitosti slavnosti „Majáles“ a to od 30. dubna a 1. května tohoto roku.

Naším přáním je, ať je naše jedinečné pivo opakovaně i vaším pivem!

Zdroj informací: Nasik Kiriakovský a Královédvorský magazín[Richard Chodora] [Zobrazeno 7544x] [5. březen 2009]
[Minipivovary] [comments: 8] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

val

neděle, 8. březen 2009
18:50

val

Doufám, moc doufám, že to pivo nebude přeslazený, jako např. Zvíkov, Chýně, Beroun...


napsal(a): val [Odpovědět]

Ludwig

sobota, 7. březen 2009
08:53

Ludwig

Je uz nejaky kontakt na ten pivovar?www. stranka, telefon atd..??


napsal(a): Ludwig [Odpovědět]

Adsense

18. duben 2024
00:32


posted by: Inzerce

siki

sobota, 7. březen 2009
11:11

siki

to Ludwig: stránka je, ale zatím taková poloviční... http://www.pivo-tambor.cz/


napsal(a): siki [Odpovědět]

Ludwig

neděle, 8. březen 2009
12:36

Ludwig

to siki:
Diky moc!!


napsal(a): Ludwig [Odpovědět]

Dan

pátek, 6. březen 2009
14:28

Dan

Takové zprávy je radost číst!
Také přeju pivovaru jen to nejlepší!
Už se těším na léto až pojedem do ZOO :-)


napsal(a): Dan [Odpovědět]

Weetek

pátek, 6. březen 2009
16:47

Weetek

to Dan: To já taky úplně ze všeho nejradši spojím návštěvu nějakého města se zoologickou zahradou a místním pivovárkem. Můj ideální výlet :-)


napsal(a): Weetek [Odpovědět]

Jiri.J

pátek, 6. březen 2009
13:42

Technologie vypadá velmi pěkně, doufejme, že pivo bude rovněž chutné a soritment postupně barvitější.


napsal(a): Jiri.J [Odpovědět]

Energetik

pátek, 6. březen 2009
12:17

Energetik

Super, super a ještě jednou super. Tak ať se daří!


napsal(a): Energetik [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI