Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Fenik není jen platidlo

Reportáže z minipivovárků


verze pro tisk

Fenik není jen platidlo

Fenik není jen platidlo [p2750]

Fenik je i nejnovější přírůstek do rodiny minipivovarů, první pivo měl uvařeno o Vánocích minulého roku. Nachází se v malé obci Ohrazenice, přímo pod brdskými hřebeny, asi 4 kilometry od Jinců, na hranici s CHKO a vojenského prostoru.

Zde je varna
Zde je varna

Pan Miroslav Fenik je dlouholetým domovarníkem a jako mnozí jiní z této branže chtěl povýšit své domovarnictví na vyšší úroveň. Do podnikání zapojil prakticky celou rodinu, jedná se tedy o minipivovar rodinný. Syn je vzdělán v oboru elektrotechnickém, což je pro pivovar k nezaplacení. Elektrické rozvody prý přišly na zhruba třetinovou částku, než od renomovaných firem.

Varna
Varna

Technologie je zčásti použitá z jiných pivovarů, které rozšiřovaly výrobu. Varna pochází z pivovaru Buchťák, je dvounádobová o objemu 1000 litrů. Ve spilce jsou tři nádoby po 1000 litrech. V ležáckém sklepě je pak 10 tanků, též po 1000 litrech. Tři z nich jsou nové, čínské výroby, zbytek již použitý v pivovarech jiných.

Tanky
Tanky

Pivovar samotný je umístěn ve dvou objektech na svažitém pozemku rodinného sídla. Z varny teče pivo samospádem podzemním vedením do níže položeného ležáckého sklepa. Nad ním se v současné době buduje nástavba, kde bude prostor pro občerstvení.

Ležácký sklep a nástavba
Ležácký sklep a nástavba

Pivovar se zaměřuje na piva spodně kvašená, zkrátka českou klasiku. Slad (plzeňský a mnichovský) odebírá pivovar ze sladovny pivovaru Ferdinand. Chmely jsou české - ŽPČ, Sládek a Vital. Stálým sortimentem jsou: 10° Céčko, 12° Dřevorubec a 12° nachmelená Doktor. Po původu názvů jsem nepátrala, ale domnívám se, že ten Dřevorubec je asociací na firmu pana Fenika z oboru zpracování dřeva.

Céčko a Doktor
Céčko a Doktor

Ochutnala jsem celý sortiment, piva byla dobře pitelná, bez vady. Je vidět, že domovarníci, jak jsem již vícekrát psala, se se svými pivy doslova mazlí. Zdejší piva si můžete, po předchozí domluvě, zakoupit buď v 1,5 l PET láhvích, nebo v 15, 30, či 50 l sudech.

PETky
PETky

A zpráva pro sběratele - pokud chcete tácky, či etikety, musíte si pro ně přijet. Po špatných zkušenostech s některými "sběrateli" nebudou už nic posílat poštou.

Další fotky zde...[Jana Běhounková] [Zobrazeno 1112x] [19. leden 2023]
[Minipivovary] [no comments] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!


Navtivte ns na Instagramu Reklama na PI