Rastal

Pivovar Šenov

Reportáže z minipivovárků


verze pro tisk

Pivovar Šenov

Pivovar Šenov [p2014]

Nacházíme se ve městě Šenov, 50 m sjezdem z výpadovky Rudná mezi Ostravou a Havířovem. Navazujeme na prastarou tradici vaření piva v Šenově. Pivovar je situován na adrese Obecní 6, která je známá jako formanská hospoda a pohostinství u bývalého zámku. Zmínka o panské hospodě je datována v zemském archívu již v r. 1743.

Exteriér pivovaru
Exteriér pivovaru

S kolegou jsme v roce 2005 zprovoznili prokazatelně první e-shop v Česku s mladinovými koncentráty, surovinami a doplňky pro homebrewing. Samozřejmě jsme vařili piva jak z mladinových koncentrátů tak i ze sladových výtažků a sladů. Po nějaké době jsme se rozdělili a přišel nápad jak vybočit ze smrště nově se budujících konkurencí. Myšlenka propagace a osvěty „domácky“ vařených piv různých značek pro jejich oblíbenost nastartovalo vytvoření malé varny, daňového skladu a dalších náležitostí. Pak přišlo stěhování z nevyhovujících prostor. Nová peripetie se zprovozněním daňového skladu, ale už v prostorách ve zdech historického pohostinství.

Pivo
Pivo

Pivo vaříme pouze infůzním způsobem. Dodavatelem nádob a kvasných nádrží je slovinský výrobce. Maximální várka je 100 l. Veškeré práce a obsluha varny je rukodělná – Craft Beer. Nepoužíváme žádné stroje ani mechanizaci. Kromě míchadel, měrných tyčí, teploměrů a refraktometru.

Veškeré příslušenství pivovaru obsluhuje sládek p. Kosňovský. První kontakt s vařením piva během gastronomické praxe v Bavorsku, v několika rodinných pivovarech, pak vaření doma. Firma vlastní výuční list pivovarník – sladovník.

Sládek pan Kosňovský
Sládek pan Kosňovský

Spilky nepoužíváme, veškeré uvařené pivo zraje v sudech nebo skleněných lahvích. Vaříme pivní speciály vyšší stupňovitosti, spíše ještě neokoukané styly. Rádi experimentujeme nebo probouzíme k životu zapomenuté recepty. K vaření používáme slady, sladové výtažky, chmelový granulát a kvasnice výhradně od fy Fermentis.

Sortiment
Sortiment

Pivo prodáváme v lahvích, sudech, vaříme i na objednávku konkrétní typ piva. Čepování ještě není dořešeno, ale zvažujeme zavedení degustačních dnů v prostorách pivovaru nebo založení klubu, kde budeme využívat prostory našeho pivovaru. Konkrétní jinou hospodu pro výčep našeho piva ještě nemáme vybranou, vše bude zveřejněno na webu pivovaru. Možná najdeme nějakou, která by se shodovala s filozofií našeho vaření piva.

Interiér hospody
Interiér hospody

Jinak kromě piva bude brzy v nabídce i výtečný nakládaný hermelín a velmi ostré čabajkové klobásy Škorpión.


Pozn.: Článek je ze série článků o minipivovarech, z kterých zatím nemáme na Pivním.infu žádný článek a ani není šance, že je v dohledné době navštívíme. Proto jsme oslovili majitele/provozovatele/sládky...[Rostislav ] [Zobrazeno 277x] [28. leden 2019]
[Minipivovary] [comments: 5] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Sekal

úterý, 29. leden 2019
18:02

Sekal

Aspoň ty kecy o zapomenutých recepturách si moh´ nechat od cesty. Jinak z těch etiket mi začalo cukat víčko, kdyby aspoň měly jednotný styl. Nemají spilku, nemají tanky, používají sladové výtažky, čili je to takový začátečnický domovar, který si hraje na pivovar. S filosofií jejich vaření piva se shoduje Pavelec, ale nevím, zda má hospodu.


napsal(a): Sekal [Odpovědět]

über Bier

pondělí, 28. leden 2019
23:30

No pár piv vzniklých díky infuzi jsem ochutnal a žádná dobrota to nebyla a to jsem to napsal ještě hodně slušně. Pivo zraje v sudech, v lahvích - no, já si dám raději pivko, které prošlo spilkou.


napsal(a): über Bier [Odpovědět]

Adsense

21. únor 2019
06:28


posted by: Inzerce

Dan

úterý, 29. leden 2019
10:11

Dan

über Bier: A proč by pivo vařené infuzí nemohlo projít spilkou? To, v čem pivo kvasí nemá nic společného s tím, jak bylo uvařeno.


napsal(a): Dan [Odpovědět]

über Bier

úterý, 29. leden 2019
12:58

Dan: píšou, že spilku nepoužívají. Nečtěte pouze komentáře, ale i článek.


napsal(a): über Bier [Odpovědět]

Kasei

středa, 30. leden 2019
09:23

Kasei

über Bier: V clanku je to evidentne napsane spatne - ocividne maji na mysli, ze pivo dokvasuje v KEG a lahvich. Primarni fermentace probiha ve kvasnych kadich (na co by je tam jinak meli - sami zminuji, ze je maji).


napsal(a): Kasei [Odpovědět]


Navštivte nás na Instagramu Pivní prodejna Pod Zelenou Horou