Kytí, Kytín, pivovar Kytín
Reportáže z minipivovárků
Kytí, Kytín, pivovar Kytín
Prastará obec v podhůří Brd, resp. Hřebenů, 5 km vzdálená od Mníšku pod Brdy, o níž jsou první zmínky již z 10. stol. Ze 14. stol. pochází kostel, u něhož je „zázračná“ studánka. A dá se říci, že právě ona stojí za názvem obce. Podle pověsti v ní paní Korutanská ze sousední tvrze měla omýt obličej slepému dítěti, které prohlédlo a první, co spatřilo, bylo "kytí". Na jejím místě pak byla postavena osada Kytín.
Jak je psáno v obecní kronice, byla zázračná studánka na choroby oční u kostela kytínského navštěvována každoročně poutníky z daleka i okolí ve dnech 25. března, 15. srpna a 8. září na svátek Panny Marie. Poslední procesí bylo konáno v roce 1880. V roce 2011 byla studánka u příležitosti výročí 690 let obce renovována a slavnostně požehnána.
V Kytíně
V průběhu věků se obcí prohnali husité i Švédové, řádila tu epidemie cholery i požáry, v 18. století zažila rebelii sedláků a následné zastřelení rychtáře – vůdce rebelie. Ve století dvacátém se obec dočkala elektrifikace, autobusového spojení, telefonu, kanalizace a čističky a nyní, ve století jedenadvacátém i pivovaru. “Pachatelem“ je kytínský rodák pan ing. Michal Pomahač, vlastník místní firmy CAG, s.r.o. (výrobce dveří) a milovník starých automobilů.
Vpravo pan majitel
Základní kámen malého pivovaru a muzea historických automobilů a motocyklů byl položen 4. dubna 2014. A nyní se otvírá veřejnosti. V jeho útrobách se skrývá dvounádobová varna o objemu 1000 l, ve spilce 3x otevřené nádoby po 1000 litrech, ve sklepě pak ležácké tanky 3x 1000 l a 1x 2000 l, jakož i CKT 1x 1000 l a 3x 2000 l. Sládkem je tady místní občan pan Petr Růžek, který se po 20 letech vrací ke své profesi.
Pan sládek u varny
S rozjezdem pivovaru mu pomáhá pan Martin Hrubeš, sládek s mnohaletou praxí doma i v cizině, který je sládkem v pivovaru Glokner. Slady odebírá pivovar ze sladovny Raven, zahraniční od firmy Weyermann. Chmelí se ŽPČ, Sládkem a dalšími českými i zahraničními chmely. Kvasnice pak jsou z VÚPS Praha. Technologii dodala firma Ševčík.
Spilka
Sklep
V objektu je nejen pivovar, ale i restaurace, lokály najdeme jak v přízemí, tak v patře. V létě pak budou moci návštěvníci posedět na zahrádce. Stálý sortiment piv zahrnuje 10° světlou, vyvážené, příjemně hořké a plné pivo, 11° polotmavou, pivo v chuti karamelové s jemnou hořkostí, 12°světlou, výrazně hořký ležák, sytě nazlátlé barvy, 12° tmavou s jemně kávovou chutí a 13° ale s americkými a australskými chmely. Ochutnala jsem postupně celý sortiment a mohu říci, že všechna piva byla výborná, bez cizích vůní i chutí. Mým favoritem se nakonec stala Kytínská 10°. Kromě stálého sortimentu počítá sládek s příležitostnými speciály. Vařit bude podle potřeby, cca 1-2x týdně. Sortiment a ceny naleznete zde...
Lokál v patře
Pivovar se otevřel veřejnosti v sobotu 25. února, dva předchozí dny byly určeny jednak pro známé, budovatele pivovaru a samozřejmě místní obyvatele. U příležitosti prvního „neveřejného“ dne, kdy jsem byla na návštěvu pozvána i já (a tímto děkuji za pozvání), si pan majitel pro tuto slavnostní příležitost oblékl repliku francouzské automobilové uniformy z roku 1906 (viz foto) a budil obdiv nejen přítomných dam.
Pan majitel v automobilové uniformě
Hostů se sešlo mnoho, obě patra doslova praskala ve švech. A pivo teklo proudem. V blízké době si jej zájemci budou moci odnést i v PET láhvích a pro sběratele budou připraveny tácky etikety i sklo.
Kytínské pivo
Kytín a jeho okolí je krajina turistice zaslíbená a turisty, cyklisty i lyžaři vyhledávaná, tak se jistě sládek bude mít co ohánět, aby napojil všechny žíznivce. A ti z vás, co kraj ještě neznají, po dobrém obědě a pivku (nebo raději před ním) si mohou třeba projít 4,5 km dlouhou stezku „Putování za kytínskými sochami“. Zavzpomínat na legendárního Káju Maříka, jehož literární život se odehrával v nedaleké hájovně, spatřit např. paní Korutanskou s dítětem, Fabiána, rybniční pannu a další. Dřevěné sochy vznikly při sochařském symposiu v roce 2014. A nezapomeňte navštívit i zázračnou studánku pod kostelem.
[Jana Běhounková] [Zobrazeno 7429x] [26. únor 2017]
[Minipivovary] [comments: 11] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Diskuse k článku
Vložit komentář
Komentáře
Adsense
5. říjen 2024
00:02
posted by: Inzerce
Pana
úterý, 28. únor 2017
00:06
Jana: Když to ten Kisutam nemůže přenést přes srdce (věříc snad, že vše zdarma jest), a Vy jste tak informovaná, možná by stálo za zveřejnění, kdo a kde postavil pivovar z dotací či ze svého...a byl by klid od rejpalů. Možná. Pravdou je, že přeskopečný vládce Všeradic podojil stát o mnoho desítek milionů korun, aniž tolik tam vidět jest. Ale šikulům je přáno. Jednou Sobotka, jednou Bureš, hlavně že pustí.
napsal(a): Pana [Odpovědět]
Pivař M
pondělí, 27. únor 2017
21:23
Chody: Bohužel standardem už je spíše cena točeného krát objem a ještě příplatek za lahev
napsal(a): Pivař M [Odpovědět]
Sob
středa, 1. březen 2017
08:30
Chody: Ať počítám jak počítám, pivo s sebou v láhvi je dle ceníku levnější než pivo točené...
napsal(a): Sob (suprmen(a)seznam.cz) [Odpovědět]
Severnaya
středa, 1. březen 2017
14:00
Jana: Diky, ja jsem schvalne panovi odpovedel dle jeho navodu a NE dle ceniku piva Kazdopadne je fajn slyset, ze piva byla vytecna, i kdyz pro mne osobne cenove nedostizna v porovnani s ALE od pivovaru napr. v Podlesi
napsal(a): Severnaya [Odpovědět]
pana
pondělí, 27. únor 2017
23:57
Pivař M: Postav si pivovar a dělej to jinak, máš možnost.
napsal(a): pana [Odpovědět]