Náhoda v Podlesí
Reportáže z minipivovárků
Náhoda v Podlesí
Říká se, že „náhoda je blbec“. Ovšem nebýt náhody, tak by svět přišel o mnohé významné objevy, jako třeba penicilín či paprsky X. A taky krajina pod Brdy o pivovar v Podlesí. Zhruba před třemi lety náhoda svedla dohromady tři lidi, milovníky piva a domovařiče. Slovo dalo slovo a založili pivovar. Jednoduše se to napíše, ovšem tak jednoduché to nebylo, prošli si stejným martýriem jako ti, za nimiž nestojí kapitálově silná firma. Finance, ale i problém s hledáním vhodné lokality, kam pivovárek umístit, celníci...
Budova před rekonstrukcí
Pánové jsou z Příbrami (a okolí), tak volba padla nejprve na město samé. Ovšem minipivovar nemůže saturovat hospody, jak jsou jejich majitelé zvyklí od gigantů, takže ve městě neuspěli. Vstříc jim vyšel majitel objektu s pohostinstvím v Podlesí (cca 3 km od Příbrami) a pronajal prostory na pivovar, jakož i samotnou hospodu. A sen se mohl začít vyplňovat.
Pivovar Podlesí
Vlastně ještě jedna náhoda tomu předcházela. Jeden z budoucích majitelů Podleského pivovaru se seznámil s (tehdy ještě též budoucím) spolumajitelem pivovaru v Kounicích. Na tom by nebylo nic zajímavého, náhoda je ovšem svedla dohromady daleko za našimi hranicemi – v Rusku, v Petrohradě a seznámila je - žena. Inu, je vidět, že přísloví „kam nemůže čert, nastrčí ženskou“, má platnost všude po světě. A souhrn výše zmíněných náhod zapříčinil i to, že dva pánové, takto renomovaní inženýři oborů, naprosto odlišných od pivovarnictví, opustili svá dosavadní zaměstnání, neb koníček se stal jejich povoláním současným. A berou to vskutku zgruntu - dali se opět na studium, tentokrát oboru vyvoleného.
Provozovatelé
Takže – „osoby a obsazení“: majitelé: Vít Zelenka, který má na starosti provoz a Ivan Černý – sládek. Třetím do party je „externista“ Ondra Sztacho, který vykonává funkci odborného poradce pro speciály. Inspiraci pro ně čerpá ze svých domovarnických zkušeností (působí pod názvem Březohorský domácí pivovar ). Šíří též pivní osvětu (o tom dále).
V pátek 20. prosince jsem si se všemi výše jmenovanými povídala přímo v pivovarské hospodě a ochutnávala první várku prvního piva – „Podleského ale“, který pak byl večer oficielně naražen.
Podleský ale
Ačkoli vlastní pivo mají až nyní, hostinec otevřeli již 23. června 2013 a od té doby mají za sebou několik úspěšných akcí. Zejména jsou to komentované degustace málo známých či neznámých piv, včetně zahraničních. O ty se právě stará a osvětu šíří Ondra. Na čepu v hospodě je pravidelně 10° Herold a další dvě piva z malých pivovarů. Tentokrát to byla polotmavá 13° z Chotěboře a 16° IPA z Kounic.
Hospoda je nekuřácká, kouřit lze pouze v malém salónku na opačné straně chodby. V objektu je i sál pro 80 osob, který lze využít též jako konferenční (je vybaven technikou). Zdejší kuchyně si již získala renomé a na obědy sem prý jezdí i příbramští. Kladné reference přidávám i já. Menu pořídíte od 70 Kč.
Lokál
Dosti teorie, pojďme na prohlídku samotného pivovaru. Varna (o objemu 550 l) je dvounádobová a je výrobkem místního zručného zámečnického mistra, pana Staňka, který je „podepsán“ i na varně v Kounicích. Varna je umístěna před vstupem do lokálu, z něj je na ní průhled. Ve sklepě jsou pak dvě otevřené spilky po 1400 l a čtyři ležácké tanky (2 stojaté a 2 ležaté) po 1 000 litrech, zakoupené v Německu. Odtamtud pocházejí i sudy.
Varna
Spilka
Sklep
„Podleský ale“ je svrchně kvašená světlá 13,8°, vyrobená výhradně z českých surovin: sladu českého a mnichovského (z Kounic), 4x chmelená (2x Sládkem, 2x ŽPČ). Přídavkem jsou pak pšeničné vločky. Pivovar má vlastní studnu s výbornou vodou z brdských lesů. A jaké je pivo? Příjemně hořké, vybízející k dalšímu napití a delšímu posezení s ním. Cena piva je 29 Kč/0,5 l. Stejná cena je stanovena i pro budoucí ležák, na který se návštěvníci mohou těšit v průběhu února. Do budoucna se počítá samozřejmě s rozšířením sortimentu. Roční výstav předpokládají majitelé 300- 500 hl. Pivo se bude čepovat v místě, případný odběr sudovaného (později i PETek) po dohodě.
Dej Bůh štěstí pane sládek
Rozhodně se, po úvodním příjemném dojmu, budu na další piva těšit. A určitě moje návštěva zde nebyla poslední. Tak pánové: Dej Bůh štěstí!
Dávná historie
[Jana Běhounková] [Zobrazeno 10493x] [6. leden 2014]
[Minipivovary] [comments: 7] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Diskuse k článku
Vložit komentář
Komentáře
KD
pondělí, 13. leden 2014
11:10
Pokud se tam někdo chystáte, tak si nechte minimálně týden zajít chuť - vlastní pivo jim došlo. Na čepu sice výborné pivka Rampušák i černý Herold, ale přeci jen když se člověk těší na ipu...
napsal(a): KD [Odpovědět]
Adsense
21. listopad 2024
09:51
posted by: Inzerce
Jana
středa, 8. leden 2014
19:18
to Chody:
Na místě chutnalo výborně (Henri jistě potvrdí), ale je fakt, že jsme měli pivo přímo z tanku. V každém případě je to milý podnik, do kopců není daleko, ani na opačnou stranu k nádraží .
A Ty že to máš blízko? Přes několik kopců, ne? tak to už trénuj!