Oreon









ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Balada o jednom malém splněném snu

Co Vy na to a jiné názory


verze pro tisk

Balada o jednom malém splněném snu

Balada o jednom malém splněném snu

Je druhý jarní den a já sedíce v autobuse z Trutnova přemýšlím. Jsem smutný. Proč? Protože jsem právě dosáhnul konce. Krakonoš byl poslední, zcela poslední. Poslední činný průmyslový pivovar, který mi tu zůstal nenavštívený po řádění strany a vlády (pro dříve narozené mám na mysli komunisty) a bezprostředně poté pak po řádění neschopného a často tunelujícího managementu, ale hlavně také managementu, pro který nejvyšší autoritou je Bůh exponenciálního nárůstu růstu (zisku). Pro ty, kteří nerozumí, tak jsem si tento více než trefný výraz v mírně pozměněné podobě vypůjčil od Jirky Kani a jsou tím míněny zejména nadnárodní společnosti, které neznají jiný vztah než je maximalizace ekonomického zisku = minimalizace nákladů a tím pádem snižování (jednotkových) fixních nákladů, k čemuž dochází s každým zavřeným pivovarem v rámci skupiny, zkrátka je to onen proces, kterému zejména tiskoví mluvčí z těchto společností neřeknou jinak než „optimalizace výroby“.

Ale to jsem se poněkud odchýlil. Vlastně jsem chtěl jen od samotného začátku sdělit, že už jsem je navštívil všechny. Všechny české průmyslové pivovary. A jsem moc smutný, sakra smutný. Osobně odhaduji, že kdybychom u nás nebudovali socialismus a pak znovu bezhlavě kapitalismus, ale zůstali u původního osvědčeného kapitalismu, tak bych byl tak ve třetině. Jako v Bavorsku. Jaká to škoda.

Tak to byla trocha „zanadávání si“ a teď bych měl sdělit, jak to vlastně všechno začalo. Jak vlastně člověk začne objíždět pivovary a pivovárky? S trochou nadsázky za to v mém případě může plzeňský gigant. Psal se rok 2004, byly prázdniny a pro mě tehdy coby pro končícího doktoranda po třech letech řádného studia na jedné pražské univerzitě to byly rovněž poslední řádné prázdniny vůbec. Myslím, že mohla být tak polovina srpna a já si takhle ráno po probuzení řekl, že dnes nastal ten pravý den. Pravý den k návštěvě Prazdroje.

Jenom pro vysvětlení a svoji obhajobu, tehdy jsem pramálo či takřka nic nevěděl o turistických možnostech jiných pivovarů. O Prazdroji jsem věděl, že tam mají prohlídky prakticky kdykoliv a že dole ve městě u náměstí je Pivovarské muzeum. Tak jsem sedl na vlak a nekriticky obdivoval a obdivoval. Další krok nastal krátce poté, kdy jsem vstoupil do Sdružení přátel piva (mimochodem, díky SPP jsem se dostal do dobré poloviny pivovarů) a dnes je více než jasné, že zpočátku mě měli zasloužilejší členové za pěkné ucho.

Zlom mohl nastat tak po několika měsících. Začal jsem zjišťovat neuvěřitelné věci a sice že existují piva, která chutnají lépe a zajímavěji než většina u nás prodaných piv a po několika dalších měsících se k tomu přidal další poznatek. Zkrátka objevil jsem, že nejen světlý, případně tmavý spodně kvašený nápoj z vody, chmele, ječmene a kvasnic je pivo, ale že ve své zabedněnosti se vzdávám nádherných senzorických zážitků a odmítám plnohodnotně přijmout ostatní pivní styly do rodiny piv. Pravda, u Lambiců mi toto prozření trvalo ještě nějaký ten rok…

A ještě jednu skutečnost bych měl sdělit. Prazdroj nebyl první průmyslový pivovar, který jsem navštívil. Prvenství mají Krušovice, následuje Bernard a Havlíčkův Brod. Vlastně dnes již by se dal mezi průmyslové pivovary zahrnout i Kácov a ten byl pro mě někdy v roce 1993 zcela první. Tehdy jsme ještě coby nezletilí jezdívali na Sázavu na čundr a nejedno pivo jsme zkonzumovali. Ale onehdá se Kácov rozhodně nedal mezi průmyslové pivovary počítat.

A kolik vlastně oněch průmyslových pivovarů bylo? Pokud bych do nich zahrnul již výše zmiňovaný Kácov a dále pak Kout na Šumavě, tak se dostanu na číslo 51. Žel Braník, Podkováň, Znojmo, Kutná Hora a Louny již byly vymazány z pivní mapy. Nejsmutnější na tom je onen fakt, že snad vyjma Podkováně by nepochybně všechny ostatní měly široké možnosti k úspěšnému přežití a rozvoji, leč měly jednu nepřekonatelnou překážku – pivovary nebyly samostatné, patřili do některé z (nadnárodních) skupin.

Varna
Varna

Byť jsem projel všech 51 průmyslových pivovarů (ve své době činných), tak tohle je 52. varna. Malou nápovědou budiž to, že se tam smrtelník jen tak nepodívá a že do produktu zde uvařeného se rovněž přidával tetrahop, byť to oficiální vyjádření pivovaru naprosto neeticky přecházejí.



[Felčar] [Zobrazeno 6662x] [20. duben 2010]
[Glosy] [comments: 12] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Jarda

čtvrtek, 22. duben 2010
19:08

Jarda

Oživilo to ve mě vzpomínku na moje "nastoupení na správnou cestu".
Ano, byl to Krakonoš, někdy v létě 2004. Do té doby jsem byl typický pivní neznalec. Smíchovská desítka na běžné pití a Plzeň na svátky.
Pak jsme přespali na výletě v Krkonoších u jistého p. Lukeše, který měl v garáži penzionku malý výčep s Krakonošem 12°. A mě se změnil svět. Začal jsem si vozit regionální piva, schovávat etikety, fotit pivovary funkční i zaniklé, zajímat se o pivo. Ale byl to tenkrát šok, i když příjemný, zjistit, že pivo chutná úplně jinak :)


napsal(a): Jarda [Odpovědět]

Jiri.J

středa, 21. duben 2010
16:34

Tak to je tedy slušná bilance! Gratuluji! Já se díval do statistik a došel jsem k číslu 51 průmyslových. Dost už jich je ve věčných lovištích, což je věčná škoda... I když piva byla třeba dosti mizerná byly to skutečné poklady "pivní archeologie", např. Brumov- Bylnice. Kdo ví, co by se tam dalo vařit, vzal- li by to do rukou špičkový sládek.


napsal(a): Jiri.J [Odpovědět]

Adsense

21. listopad 2024
11:22


posted by: Inzerce

Felčar

středa, 21. duben 2010
22:15

Felčar

to Jiri.J: Děkuji za kompliment, od znalců a zároveň mnohdy decentních prudičů (proti české malosti) jako jseš Ty to vždy potěší :-). Ale trochu vážněji, chtělo by to aspoň více Kácovů, Koutů, Chotěboří, případně Rakovníků a Vratislavic, aby se to číslo ještě navýšilo.
Škoda, že mnoho už zavřených mělo mnohdy jen o trošičku méně štěstíčka než ty přeživší.


napsal(a): Felčar [Odpovědět]

Roman Holoubek

středa, 21. duben 2010
16:13

Roman Holoubek

Tome, zdravím a gratuluji ke splnění snu.
Pokud nechceš objíždět stovky pozůstatků starých pivovárků (ačkoli je to mnohdy napínavé a přinejmenším poučné), máš otevřenou novou skupinu a to restaurační pivovary. Výhodou je, že jejich konec se stále posouvá a Ty pak máš další cíle. To se stalo i mě. Už jsem měl splněno, ale za poslední 2 roky jsem přestal stíhat a začínám mít značné mezery.

Navíc objedeš určitou lokalitu a za pár měsíců aby ses do ní vracel kvůlivá další novince.


Felčar

středa, 21. duben 2010
16:28

Felčar

to Roman Holoubek: Zdar Romane, nojo, to je stejné jako v případě Rakous a Bavorů. Ženatý se závazky a objíždění minipivovarů to nejde moc k sobě. Ale za 30 let (či spíše o dost více) v důchodu by mělo být více času :-)


napsal(a): Felčar [Odpovědět]

Krišot

čtvrtek, 22. duben 2010
10:52

Krišot

to Felčar: všechno se dá skloubit,když máš tolerantní manželku. Ta moje jezdí často i se mnou, buď mě vozí ( a k tomu partu kámošů)nebo jedeme vlakem a spí se mnou pod širákem nebo ve stanu.Jen musí mít člověk to štěstí a na takovou narazit.


napsal(a): Krišot [Odpovědět]

emu

neděle, 25. duben 2010
11:00

emu

to Krišot: to neni o štěstí, ale o umění vybrat si - je to stejný u piva, jako u ženských :) gratuluju, že se ti to podařilo na obou frontáchg :)


ICQ: 449477888

napsal(a): emu [Odpovědět]

tomas

úterý, 20. duben 2010
21:24

tomáš

Jestli patří varna 52 Gambrinusu, tak do ní by se mělo dát od léta běžně podívat.


napsal(a): tomas [Odpovědět]

pechi

úterý, 20. duben 2010
20:31

pechi

Co dál, nebo lépe řečeno, kam dál? Bavory a Rakousy jsou jistě taky pivně zajímavá místa, ale což takhle zvolit objevování zaniklých českých pivovárků? Mnohdy je to adrenalinová záležitost, propadne se pode mnou podmáčená stará půda, roztrhá mě volně pobíhající pes, anebo dostanu se ze zamčeného pivovárku? Ale je to krása...


napsal(a): pechi [Odpovědět]

krišot

středa, 21. duben 2010
08:52

Krišot

to pechi: bývají to taky ale hodně smutné návštěvy, když si člověk představí, že se tady kdysi vařilo pivo.


napsal(a): krišot [Odpovědět]

pechi

středa, 21. duben 2010
09:46

pechi

to krišot: no jasně, ty piva už nikdy neochutnáme... já obdivuju hlavně umění našich předků precizně stavět, hodně budov přežívá jen z podstaty, někde je zachovaná třeba část technologie. někde, bohužel, je pivovar úplně zbořen či přestavěn.


napsal(a): pechi [Odpovědět]

Felčar

středa, 21. duben 2010
12:52

Felčar

to pechi:Bavory a Rakousy lákají, ale to bych jako ženatý se závazky asi těžko dal :-) A těch zaniklých je tolik, že konec je v nedohlednu. Možná se dám na sladovny :-) Rád bych ale prošel všech 7 trapistů, byl jsem zatím jen ve dvou.


napsal(a): Felčar [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI