Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Herold: zimní romance

Jak to vlastně v tom pivovaru dělají


verze pro tisk

Herold: zimní romance

Herold: zimní romance [p244]

Březnice, ospalé středočeské městečko, kde je největší atrakcí zámek. A jak to tak už v historii bývá, k zámku patří i pivovar. I v Březnici tomu tak bylo a pro nás je nejlepší to, že je tak tomu až do dnešních dnů. I když, pravda, již několikrát byl tento pivovárek vzat příslovečnému hrobníkovi z lopaty. Já jsem Herolda, taková je zdejší hlavní značka, začal vnímat, když patřil ještě pod Pivovary a sladovny Praha. Tenkrát to byla hvězda na nebi Nepomuckých pivních slavností a mně moc šmakoval. Hesla jako březnická košťata apod. už tenkrát byla úplně mimo mísu. A musím říci, že Herold se od té doby ještě zlepšil a dnes je z něho špičkové české pivo. Ale dost vzpomínání a mého subjektivního hodnocení.

Nová socha u vrátnice
Nová socha u vrátnice

Pivovar ani náhodou nejede na plný výkon a je to škoda. Snad se to zlepší pod vedením nových majitelů - firmy Ballena a.s.. Herold má tu smůlu, že jej moc neberou místní. Jeden čas nebyla v Březnici snad jediná hospoda s Heroldem na čepu. Dnes je to maličko lepší, ale spíše se setkáte s giganty, zahlédl jsem ovšem i ceduli Kláštera... Předchozí američtí majitelé se zaměřili na vývoz a přenechali trh pod komínem konkurenci, což je pro tak malý pivovar skoro smrtící. Já přeji novým majitelům, aby se místní umoudřili a byli hrdí na své březnické (půjčím si slogan od konkurence) - skvost mezi českými pivy.

Maskot pivovaru
Maskot pivovaru

Do Březnice jezdívám většinou v létě, kdy si s rodinou uděláme hezké odpoledne - navštívíme komplex Na statku, který se nachází přímo mezi zámkem a pivovarem. Dáme si něco dobrého v Caffé restaurantu, k tomu točeného Herolda a kluci se vydovádí na velmi pěkném dětském hřišti, zahrají si ruské kuželky, no prostě idylka. Začátkem letošního roku jsem navštívil poprvé Březnici v zimě a to přímo pivovar.

Zvenčí pivovar nevypadá vábně
Zvenčí pivovar nevypadá vábně

Budovy vypadají zvenčí dost "opotřebovaně", ale střecha je v pořádku a pivovarské provozy tak nemají žádnou újmu. A když se bude pivovaru dařit, věřím, že se dočká i nového kabátu, stejně jako se tomu děje vedle Na statku. Pak bude Zámecký obvod chloubou celé Březnice.

Sladovna
Sladovna

Chtěl jsem uskutečnit i malou prohlídku, ale bohužel člověk nejpovolanější - sládek - zrovna odjel. Navštěvujeme tak jen sladovnu, kde ochutnáváme naklíčený ječmen. Jistě i kvůli vlastnímu sladu je Herold tak dobrý... Cestou ze sladovny se chci ještě dostat alespoň na varnu, spilku a sklep dneska bohužel nedáme. Snad tedy někdy příště, vzpomenu-li hit skupiny Katapult a vzdám hold Dědkovi. Budiž mu země lehká.

Za těmi velkými okny se nachází varna
Za těmi velkými okny se nachází varna

Varna je čerstvě vysanitována a čočka mého fotoaparátu se v mžiku zamlžuje, takže Vás prosím omluvte clonu přes následující fotky :) Varná nádoba má objem 100hl, což je i objem jedné várky. Současný sortiment Heroldů se ustálil na čtyřech druzích piva - světlé desítce a dvanáctce, perlou je zdejší tmavá třináctka. Dále vaří polotmavou čtrnáctku (dříve světlou). Pšenice Herold byla kdysi mým prvním setkáním s jiným pivním stylem a musím říci, že jsem to málem nerozdýchal :) Dnes bych si ji rád dal, ale už se bohužel nevaří. Doufejme, že se jí někdy zase dočkáme...

Tady se vaří Herold
Tady se vaří Herold

Kam zrovna odjel sládek? Shodou okolností do Nepomuka štelovat nějaké chlazení. Ano v Nepomuku na náměstí v řeznictví byste si ke gulášku nebo sekačce mohli objednat i točeného Herolda. Doufám, že jim tam vydrží alespoň do jara. Dovedu si představit vyhlášenou nepomuckou pouť, kde sleduji atrakce se sklenicí či kelímkem březnického v ruce.

Zcezovací korýtko
Zcezovací korýtko

Máme za sebou malé zastavení v březnickém pivovaru Herold. Jsem rád, že stále vaří vynikající pivo značky Herold. Věřím, že se i v Březnici probudí ten správný patriotismus a místní budou upřednostňovat to své pivo Herold. Držím palce novým majitelům, aby se jim výroba rentovala a my mohli nadále vychutnávat svůj Herold. Podívejte se ještě na tři pozůstatky let dávno minulých na fasádě březnického pivovaru. Ponechávám bez komentáře a Dej Bůh štěstí...

Svědci minulosti
Svědci minulosti
Svědci minulosti
Svědci minulosti
Svědci minulosti
Svědci minulosti


[Richard Chodora] [Zobrazeno 8111x] [4. únor 2009]
[Exkurze] [comments: 18] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Petr Sitař

sobota, 21. listopad 2009
23:16

Tak dlouho se chodí okolo piva až Vám uteče... Tak tohle se mi stalo s Heroldem a Bubovickým pivním sanatoriem. Poprvé jsem předním stál s J.K. někdy v roce 2004, pak ještě několikrát, ale vždy bylo zavřeno. Letos 25. září jsem vše podřídil tomu tuto hospodu dobýt. A povedlo se! Ale s křížkem po funusu. Na čepu byl Kozel. Ten ale trkal panečku.

A tak pokud si budete chtít vychutnat Heroldy v klasické hospodě, otočte to a přes Březnici to vemte na Chrást do Utrženého vagónu. Tam Herolda najdete na jisto. Hostinský je spřízněn se sládkem pivovaru. A je boží (hostinský i Herold)!


napsal(a): Petr Sitař (psitar(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Malakin

sobota, 7. únor 2009
23:15

Malakin

V rámci rozšíření si obzoru je dobré zmínit také to, že autorem názvu Herold (stejně jako např. názvu Měšťan, Průhonický Bizon a mnoha jiných) je Pavel Jákl, redaktor loni zaniklého Pivního kurýra. Není to však jediná věc, co Pavla s tímto pivovarem spojuje. Kdo sbírá pivní etikety a má ve sbírce některé starší kousky - 70. a 80. léta - nechť si je pořádně prohlédne. Tak trochu skryté JP, které samozřejmě najdete na 99 % etiket všech podniků tehdejších Pražských a Středočeských pivovarů - totiž znamená Jákl Pavel...


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

Adsense

18. červenec 2024
12:48


posted by: Inzerce

Milhauz.h

sobota, 7. únor 2009
19:47

Milhauz.h

Téměř všechny druhy lahvového březnického Herolda mají ve skladu nápojů Petra Marka v Liblicích u Českého Brodu. Dnes jsem tam byl a nějaké vzorky nakoupil :)


napsal(a): Milhauz.h [Odpovědět]

Dan

pátek, 6. únor 2009
23:59

Dan

V Březnici pro Herolda jsem byl naposled před třemi dny. Musím potvrdit, že černý Herold je jedno z nejlepších tmavých piv co jsem kdy pil. Ovšem i ostatní piva jsou velmi dobrá. Nákup v pivovaru je navíc možný v jakoukoliv dobu, včetně 30 l a 50 l sudů, za solidní ceny. Jen je škoda, že všechna piva jsou pasterizovaná.
Moc pivovaru fandím, doufejme že obstojí v nerovné soutěži na pivním trhu. V okolí jsou vidět jen známá loga velkochemiček.
Štít Herolda jsem zahlédl jen na jedné hospodě a na dvou penzionech.


napsal(a): Dan [Odpovědět]

vian

pátek, 6. únor 2009
11:50

V Březnici jsem byl loni v létě. Naprostá spokojenost. Pivo, obsluha, jídlo, úžasný. Jsem desítkář a mohu směle říci, že nejlepší desítky, co jsem pil jsou jednoznačně Herold s Rybičkama, o dalším pořadí bych musel přemýšlet. A Heroldí 12 taky nebyla špatná. V Šárce už herolda nemaj, podle jejich stránek klesly na svijany, ale zase mohlo to být horší.

No jo, budu muset zase zajet do Březnice


napsal(a): vian [Odpovědět]

Roman Holoubek

pátek, 6. únor 2009
09:52

Roman Holoubek

Ano i já Herolda řadím k pivovarům na špičce u nás a tmavou 13 k pěti nej tmavým u nás.
Žel musím potvrdit. Mám kamaráda kousek od Březnice a stále se mi diví, co na tom pivu mám. Vždyť všichni místní ví, že je nepitelný a já ho chci...
Je to velká škoda. A u toho kamaráda je jedna zajímavá věc. Velmi si oblíbil tmavou 14 BONa, ale Herolda odmítal. Dle mne zas tak chuťově vzdálené od sebe nejsou.
Tož tak...


pivní mlsoun

úterý, 10. únor 2009
18:26

pivní mlsoun

Každé mé setkání s Heroldem bylo v posledních letech zážitkem. A zejména v Točníku to platilo a platí vždy dvojnásob.Takže se pod to podepisuji. A zdravím Romana Holoubka(ne až tak proto,že má na Herolda takřka stejný názor jako já,ale proto,že je prima člověk a má vždy dobrou náladu - i teď v Táboře - ...já byl ten exot v zeleným podkováňským kšiltu).to Roman Holoubek:


Roman Holoubek

středa, 11. únor 2009
06:47

Roman Holoubek

to pivní mlsoun:
Tak ten nick je naprosto přesný. Váš rituál a styl koštování piva je jedinečný. Musím ocenit, že neurazíte sládka tím, že byste pivo slopal jak vodu. Také zdravím a někdy příště...


Chody

středa, 11. únor 2009
07:26

Chody

to Roman Holoubek:
Neodpustím si poznámku. Opravdu si myslíš, že sládka uráží, když někdo jeho pivo slopá jako vodu :-?


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

Roman Holoubek

středa, 11. únor 2009
11:12

Roman Holoubek

to Chody:
Chody, pivo je univerzální nápoj, na zahnání žízně, na vychutnání, na klábosení, na opíjení, ...
Pokud sládek nechodí do pivovaru jen kvůli penězům, ale dělá svůj nápoj s láskou, dělá jej pro to aby si na pivu mohli ostatní pochutnat - pak by jej mohlo urazit, že se z něj někdo opije. Koho tím ale nikdy neurazíš je ekonom a majitel pivovaru :-)

Řeknu to jinak. Je rozdíl dostat se do nálady a rozdíl natrůbita sa a plantat sa z teho a zvracať...


Chody

středa, 11. únor 2009
11:38

Chody

to Roman Holoubek:
:D


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

tomas

čtvrtek, 5. únor 2009
16:03

tomáš

to malakin: Jel jsem před pár dny okolo a hospoda V Holešovičkách je asi nadobro zavřená, takže počet hospod s Heroldem v Praze rovná se 0, nebo ho někde v Praze přeci jen stabilně točí? V Šárce už taky myslím není.


napsal(a): tomas [Odpovědět]

Malakin

čtvrtek, 5. únor 2009
15:55

Malakin

Já kdysi chodíval na březnickou desítku do hospody v Holešovičkách (1 zastávka busem od Pivovaru U Bulovky v Praze). Za 13 korun to v r. 2006 bylo snad nejlevnější pivo v Praze, ale můžu říct, že vážně skvělé. Teď už jsem tam dlouho nebyl, ale jak jsem koukal na BB, tak loni v březnu ho tam ještě měli, i když podstatně zdražili.

Nedaleko Březnice (cca 2 km) je také výborná vesnická hospůdka s kouzelným názvem "Bubovické pivní sanatorium" ( http://www.beerborec.cz/page.php?page=hosp_detail&pub_id=41759 ). Každému doporučuji tento podnik navštívit. Pivo (bohužel jen desítka) bez chybičky, obsluha příjemná a pivo za velmi příjemnou cenu. A když budete mít s sebou spacák, můžete zůstat až do zavíračky a pak přespat pod hospodou u rybníka. Není nad to, když vás ráno vzbudí kejhání kachen... :-)

U Herolda se mi líbí každopádně jedna věc: ač je pivovar téměř na spadnutí a jede možná na desetinu kapacity, pivo dělá stále dobré a bez výkyvů na kvalitě. Takže gratuluji, pane sládku. Jste fakt dobrej.
---------------------------------
Zpráva byla upravena 05.02.2009 ve 15:56:35


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

martin c.

čtvrtek, 5. únor 2009
16:38

Martin C.

to Malakin: Bohužel musím potvrdit tomasovu zprávu, že hospoda v Holešovičkách je zavřená.


napsal(a): martin c. [Odpovědět]

martin c.

čtvrtek, 5. únor 2009
14:11

Martin C.

Díky Chody za pěknou reportáž. Před dvěma lety jsem se v létě taky dostal do Březnice a byl jsem moc rád, že místní pivo točí alespoň v restauraci před zámkem. Doufejme, že ne všichni lidi v okolí jsou ovlivněni masivní reklamou velkovýrobců. Co by za to někteří dali, aby měli takový pivovárek u baráku.


napsal(a): martin c. [Odpovědět]

Siki

středa, 4. únor 2009
20:43

siki

A pro milovníky historie a piva nabízím návštěvu hradů Žebrák a Točník, kde v hostinci U Václava IV. točí právě Herolda :-) http://pivni.info/restaurace/417-restaurace-u-vaclava-iv.html


napsal(a): Siki [Odpovědět]

Dwarf

středa, 4. únor 2009
21:49

Dwarf

to Siki: zašel bych hned, ale je to trošičku z ručky :-(


ICQ: 131508397

napsal(a): Dwarf [Odpovědět]

Děkan

čtvrtek, 5. únor 2009
15:12

Děkan

to Siki:
Ano, březnické tmavé řadím k tomu nejlepšímu u nás, bohužel, na trhu je vzácností stejně jako ostatní druhy Herolda. Rovněž tak nechápu místní a okolní - v době, kdy nebyla ta hospoda pod pivovarem, nebylo možné Herolda v hospodách ochutnat. Nejlépe ošetřeného ho najdete ve zmiňovaném hostinci U knížete Václava IV. v Točníku - byl jsem několikrát a mohu doporučit, vychlazený se sametovou pěnou, do ušáku, k tomu velký výběr pochutin k pivu, s citem vybudovaný interiér, a když se podíváte na výčepního, jak s láskou čepuje ... Lze se i ubytovat, ale pozor, dost často jsou v hostinci privátní akce, doporučuji předem zavolat. Tož tak.


napsal(a): Děkan [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI