Oreon









ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Putování po pivní Moravě 2

Jak to vlastně v tom pivovaru dělají


verze pro tisk

Putování po pivní Moravě 2

Putování po pivní Moravě 2 [p275] [p281] [p284]

Zastavení čtvrté: Hanušovice

Obec Hanušovice se nachází v Jeseníkách, žije zde zhruba 3,5 tisíce obyvatel a obec na turistu působí spíše ospalým dojmem. Samotný pivovar bude patrně nejvýše položeným u nás a také patří mezi nejmalebnější. Velkou měrou je to dáno díky dvěma pivovarským rybníkům v areálu pivovaru, které se dříve používaly jako rybníky ledařské; dnes už se v nich chovají jen ryby a jak jsem se dozvěděl, každoroční výlov je v pivovaru velkou událostí.

Původně ledařský, dnes chovný rybník v areálu pivovaru
Původně ledařský, dnes chovný rybník v areálu pivovaru

Vlastní pivovar patří pod společnost s českým kapitálem PMS Přerov (jak ještě dlouho?) a jeho výstav za loňský rok byl 437 tis. hl. Vaří se zde pouze 3 druhy piva pod značkou Holba – desítka, jedenáctka a dvanáctka a pak další levná piva pro řetězce – Lahváč, Šenkýř, Světák, Ambrosius, Královar a Dragoun. Na trhu je možno se setkat ještě s pivem Holba free, ale ten se vaří a plní v Litovli.

Pohled na bránu pivovaru Holba
Pohled na bránu pivovaru Holba

Průvodcem po pivovaru nám byl obdobně jako v Nošovicích bývalý zaměstnanec pivovaru, toho času v důchodu a myslím, že na upovídanějšího průvodce jen tak nenarazíte. Nejprve se samozřejmě věnoval obligátně historii pivovaru a procesu výroby piva a na rozdíl od některých jiných pivovarů naprosto bez problémů hovořil jak o klasické výrobě, tak o CK tancích, které pivovar také používá.

CK tanky v pivovaru Holba
CK tanky v pivovaru Holba

Pak jsme prošli kolem zasklené spilky a šli na varnu. Ta patří mezi nejkrásnější v republice a svojí sestru z Litovle nezapře. Skoro bych řekl, že je dělal stejný architekt. Prý i zde stejně jako v Litovli na varně probíhá každoroční slavnostní předávání Stříbrných a Zlatých Janského plaket; opět jsem zalitoval, že nemám bydliště v této spádové oblasti.

Architektonický skvost
Architektonický skvost
Spilka
Spilka

Pak následoval sestup do sklepa, kde jsme se ale vzhledem k přítomnosti dětí v naší skupince moc dlouho nezdržovali. Velice mě ale zaujaly dnes už nepoužívané ležácké tanky z betonu.

Díry ve zdi jsou vyústění bývalých betonových ležáckých tanků
Díry ve zdi jsou vyústění bývalých betonových ležáckých tanků

Překvapením také byla vlastní propagační stanice pivovaru na kvasnice. Ještě jsme prošli sudárnu (lahvuje se v Litovli) a šli se občerstvit do pro tyto účely upravené místnosti hned vedle kantýny pro zaměstnance. Náš průvodce pak vtipným způsobem učil exkurzenty pivo pít a točit, myslím, že pro většinu z nás to byl neobyčejný zážitek.

Chytrá mašinka...
Chytrá mašinka...

Zastavení páté: Uherský Brod

Pivovar Janáček v Uherském Brodě patří mezi to málo malých poctivých pivovarů, které nám tu ještě zbývají. Nedávno ho koupil nový majitel – K Brewery Group Zdeňka Radila. Toto poměrně nové uskupení už vlastní či má podíly v pivovarech v Jihlavě, Protivíně, Klášteře Hradišti, Černé Hoře, Svijanech a samozřejmě Malém Rohozci. Zatím ale ve všech pivovarech, které získali, nechávají vše běžet při starém, což platí i pro Janáčka.

Pohled na pivovar Janáček
Pohled na pivovar Janáček

Janáček patří k těm menším našim pivovarům. Jeho výstav činí 77 tis. hl. a vyváží takřka čtvrtinu své produkce. Asi nejvíce z českých pivovarů byl díky své poloze postižen rozdělením Československa. Jeho sortiment je velice široký, produkuje osm druhů běžných piv plus šest dalších s ovocnou příchutí. Nealkoholické pivo už nově nevaří, bere ho od jiného pivovaru. Říkám si, že také nemusím prozradit všechno, a tak nechám na čtenářích, aby si trochu lámali hlavičku, odkud že to je. Ale není to tak těžké uhodnout.

Mým prvním průvodcem byl osobně vrchní sládek a začali jsme jak jinak než na varně, respektive staré varně, která se dnes již nepoužívá. Na první pohled vypadá jako dvounádobová, což se mi hned od začátku nezdálo vzhledem k velikosti kotlů. „Pan starý“ mě ale vyvedl z omylu, dva kotle vybourali, aby na jejich místě mohli vybudovat posezení s výčepem. Nová varna je nerezová a byla uvedena do provozu v první polovině 90. let. Bohužel byla postavena pro větší objemy.

Mramorem obkládaná stará varna
Mramorem obkládaná stará varna

Surogace se používá pouze v jednotkách procent na dolaďování chuti a chmelení probíhá natřikrát, nejprve extraktem, posléze granulovaným chmelem. Pak samozřejmě následuje klasika – dvoufázové kvašení nejprve na spilce (většinou je v nerezu) a posléze v ležáckých sklepích. Nicméně vzhledem k maximální zaneprázdněnosti pana sládka se mi osoba průvodce proměnila v půvabnou paní z laborky.

Propagační stanici na kvasinky v pivovaru nenajdeme; vozí je ze Starobrna. No a ve sklepě ještě následovala ochutnávka přímo z ležáckého tanku a oboustranně poučný hovor jak jinak než o pivu se dvěma zaměstnanci pivovarského sklepa. Pak mě ještě paní z laborky protáhla sudárnou a lahvárnou, kde mají skříňový paster, který opravdu vypadá jako skříň. Používá se ovšem díky dvojnásobné křemelinové filtraci jen pro produkci určenou na export, takže v tuzemsku na pasterizovaného Janáčka nenarazíte.

Skříňový paster
Skříňový paster

Když už jsem byl v Uherském Brodě, tak jsem si samozřejmě nemohl nechat ujít návštěvu restauračního minipivovaru Balkán. Najdete ho na opačném konci od náměstí v ulici Na Dlouhých a když jsem kolem něj šel poprvé, tak jsem ho přešel. Nade dveřmi je totiž vývěsní štít Pepsi Coly, který rozhodně znalého i neznalého potenciálního hosta neinformuje o typu vnitřního provozu. Ani interiér mě ničím zvlášť neoslnil, zejména mě zarazila restaurace takřka bez hostí. Na čepu byla světlá desítka a dvanáctka, které bych hodnotil spíše kladně, zejména kvůli jejich hořkosti.

Minipivovar Balkán
Minipivovar Balkán


[Felčar] [Zobrazeno 8683x] [6. srpen 2008]
[Exkurze] [comments: 5] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Roman Holoubek

úterý, 12. srpen 2008
14:33

Roman Holoubek

Přidám svůj postřeh z letošního kolovandru.
Balkán - pro nás to bylo to nejhorší co jsme za týden koštování pili. Řídké, vodové s plochou výraznou hořkostí po chmelovém extraktu. Kdyby měli ještě i užité HGB, tak jejich pivo si téměř spletu s GGGG. A to jak 10, tak 12.
Před lety mi jejich pivo chutnalo, a nyní po asi 4-leté pauze mě velmi, ale velmi zklamalo. Naopak výrazně se k lepšímu posunul Švihák z Hodonína.
Mrzí mne, že vám všem tudíž oponuji, jen vyjadřuji názor svůj a svého souputníka na kole.


Kozel

čtvrtek, 7. srpen 2008
13:19

Kozel

Souhlas s Liborem,když jsem dorazil v pozdním odpoledni,bylo tam liduprázdno,až jsem se lekl,zda je vůbec otevřeno.A večer obsluha
skoro nestíhala.Jeden z mála mini,kde mně desítka chutnala více
než dvanáctka...A zvenčí by to chtělo fakt nějaký lepší poutač
než Pepsi...


napsal(a): Kozel [Odpovědět]

Libor

čtvrtek, 7. srpen 2008
11:11

Libor

ono záleží, kedy do Balkánu prídete.... včer býva už veľmi slušne plno....
a tiež okolo obeda - mne to v globále pripadá tak, že to ľudia používajú ako bežnú reštauráciu a vlastné pivo je len ako bonus...
Inak pivo je naozaj skvelé


ICQ: 425728891

napsal(a): Libor [Odpovědět]

Petr

středa, 6. srpen 2008
18:51

Petr

No tak to nealkopivo je z Protivína ale etiketují si to v Brodě.


napsal(a): Petr [Odpovědět]

Adsense

21. listopad 2024
10:28


posted by: Inzerce

emu

středa, 6. srpen 2008
18:49

emu

Mám pocit, že na rozdělení Československa ještě víc než Janáček doplatil pivovar v Brumově-Bylnici, možná i to byla příčina jeho konce...


ICQ: 449477888

napsal(a): emu [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI