Degustace po domácku
Jak vlastně to pivo chutná
Degustace po domácku
Sledování článků o degustacích zde na Pivním.infu nás inspirovalo k uspořádání takové naší domácí degustace u kamaráda na chatě. Z původních sedmi nás nakonec do toho šlo jen pět, ale všichni s nadšením! Vybrali jsme také 10 druhů piva, přičemž výběr probíhal takto: Rohozec (Skalák) - vítěz pivní degustace 2010; Braník - vítěz degustace, které přihlížel jeden z nás; Budvar - zaujal nás jeho propadák v letošním prvním kole degustace u PPE; Klášter - nejoblíbenější pivo dvou členů degustace (jedním z nich jsem já); Černá Hora (Kamelot) - nejoblíbenější pivo dalšího účastníka; Polička (Záviš) - pivo, které tři z nás řadí mezi špičku; Vyškov (Březňák) - bylo v povědomí díky loňským událostem; Primátor - prostě ho v Kauflandu měli; Nová Paka (Kumburák) - jel jsem kolem pivovarské prodejny a Pernštejn - byl jsem v pivovaru ochutnat jejich novinku (Taxis) a vzal jsem i pár dvanáctek.
Pivo jsme dopravili na chatu o týden dříve a zajistili stejnou skladovací teplotu. Pak jsme vybrali předsedu degustační komise (kamarád, který pije jen nealko a tak jsme mu poskytli pár různých značek tohoto nápoje), který zajišťoval naprostou anonymitu vzorků při samotné degustaci. Poté jsme se domluvili na způsobu hodnocení a to jako známkování ve škole. Zatím se vše vyvíjí o.k., ale pak nastává otázka, z čeho se bude pít? A je na světě průser, skleniček bylo na chatě málo, a tak jsme si, ač neradi, museli vystačit s kelímkama (tady nám snad všichni prominou, ale jinak to prostě nešlo). V sobotu 5. března večer, po perfektní procházce, při které jsme si udělali jaksepatří žízeň, se do toho pouštíme...
Degustační vzorky
Začaly se nosit kelímky a každý z nás se pokoušel poznat to své nejoblíbenější pivo (nikomu se to nepovedlo). U vzorku číslo 3 jsme se tak trochu zasekli, pivo bylo zvláštní, divné chuti, jeden ho označil jako s příměsí nějakého moštu (na konci z toho vyšel vyškovský Březňák). Dalším pozastavením byl vzorek číslo 6, někteří ho označili za téměř nepitelný (k velkému překvapení to byla nakonec Polička). Poslední zastavení se konalo u vzorku číslo 8, mdlé pivo nevýrazné chuti (odhaleno jako Skalák z Rohozce - další překvapení). No a tady je tabulka s výsledky:
1) Černá Hora Kamelot - trvanlivost do 8.5. -- hod. - 1,5 / 2 / 2,5 / 2 / 1,5 - 9,5b
2-3) Budvar - trvanlivost do 18.5. -- hod. - 1,5 / 2 / 2 / 2 / 2,5 - 10b
2-3) Primátor - trvanlivost do 28.9. -- hod. - 1,5 / 2 / 3 / 1,5 / 2 - 10b
4) Klášter - trvanlivost do 15.5. -- hod. - 4 / 1 / 3 /1,5 / 1 - 10.5b
5) Braník - trvanlivost do 31.5. -- hod. - 4 / 2 / 3 / 2,5 / 1 - 12,5b
6) Nová Paka Kumburák - trvanlivost do 17.5. -- hod. - 3 / 1,5 / 4 / 2 / 2,5 - 13b
7) Pardubice Perštejn - trvanlivost to 3.6. -- hod. - 3 / 3 / 2,5 / 2,5 /2,5 - 13,5b
8) Rohozec Skalák - trvanlivost do 27.10. -- hod. - 3,5 / 3 / 4 / 3,5 /4 - 18b
9) Vyškov Březňák - trvanlivost do 13.7. -- hod. - 4,5 / 3,5 / 4 / 4 /3,5 - 19,5b
10) Polička Záviš - trvanlivost do 26.3. -- hod. - 5 / 5 / 4 / 4,5 /4 - 22,5b
Konečné pořadí
Když jsme spočítali body a určili pořadí, začaly se nosit lahve piv, a to od toho nejhoršího. Hned přišlo to překvapení jménem Polička, tohle pivo známe jako výborné a tak jsme dumali, čím to mohlo být a napadlo nás tohle: Co si vzpomínám, tak se tu často uvádělo, že toto pivo je před koncem trvanlivosti již nepitelné a tak hned koukáme na trvanlivost (i proto jsem je uvedl v tabulce) a jen 20 dní do konce. To bude ono, jinak si to nedokážu vysvětlit (otevřeli jsme další láhev - měli jsme vždy ještě jednu záložní - ochutnali a následovalo velké zklamání). I další dvě místa od zadu nás vcelku překvapila.
V součtu se objevila i remíza a tak došlo na rozpití, a to mezi Budvarem a Primátorem, v němž vyhrál Budvar 4 ku 1 (říct mi předtím někdo, že Budvar skončí celkově druhý, tak bych jen zakroutil hlavou).
Pátý skončil ... Braník
Na závěr musím říci, že to byl velice povedený víkend. Pěkně jsme se napili, poté pojedli všelijaké domácí speciality, od domácích utopenců, česnekové pomazánky po nakládané hříbky a cibulky atd. Ale hlavně jsme se dokonale pobavili, určitě to někdy zopakujeme. Všem můžu doporučit, zkuste to taky. Je to fakt zábava, ale hlavně to neberte úplně vážně, prostě jen na pohodu!
Dobrému pivu zdar
[Hříbek] [Zobrazeno 7355x] [20. březen 2011]
[Degustace] [comments: 19] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Diskuse k článku
Vložit komentář
Komentáře
Tchoř
neděle, 3. duben 2011
00:11
Hříbku, článek dobrý a věřím, že jste si pivka i zábavy užili. Sice bych upřednostnil degustaci ze skla, ale na druhou stranu proč se nepřiblížit podmínkám kelímkové konzumace, běžné na řadě festivalů, slavností, poutí či jiných společenských událostí.
Po přečtení diskuse si dovoluji vám pro změnu navrhnout následující:
kupte si, pokud to jde, pro degustaci lahváče jedné nebo několika málo značek (nejlépe nepasterizovaného piva, třeba zde diskutovanou Poličku, Krakonoše, Poutníka aj.) ve stejnou dobu, avšak na různých místech a s přibližně stejnou dobou doporučené spotřeby. Skladovací podmínky u prodejců piva opravdu dělají své a i to nejlépe uvařené a svědomitě stočené pivečko dokážou přeměnít na nepitelnou chc*anku. (Braník nechci hodnotit, zhruba 15 let jsem toto dnes asi sterilní "pivo" nepil, ale v případě Broumova, Kláštera, Nymburka či dnes už neexistující Podkováně, Loun či Litoměřic mohu jen potvrdit).
napsal(a): Tchoř [Odpovědět]
Hříbek
neděle, 3. duben 2011
19:04
to Tchoř: To není špatný nápad a bylo by určitě zajímavé kdyby o tom nikdo z degustujících nevěděl. Já sám mám zkušenost a to v případě Kláštera kupoval sem ho ve dvou různých krámech vzdálených od sebe 100 metrů v malém městečku, pivovar je zavážel současně ale každý skladoval pivo jinak a rozdíl v chuti byl po nějaké době opravdu znatelný.
Adsense
21. listopad 2024
10:23
posted by: Inzerce
Roman Holoubek
pondělí, 21. březen 2011
11:33
Je to tak jak píše Tom. Záviš má trvanlivost 60dní. Žel vlivem nevhodného skladování může být už po několika týdnech více zoxidovaný, mimo jiné i proto, že se nepoužívají žádné antioxidanty. Je to tak, nechci nic obhajovat. Polička je skvělá, ale jen při vhodném skladování. Při nevhodném vydrží jen kratší dobu. Už to tady psal před časem Ing. Karel Witz. Pivo je nápoj určený ke spotřebě a ne ke skladování.
Také jsem při anonymních degustacích (malého množství piva) kolikrát velmi překvapen svým objektivně-subjektivním hodnocením.
napsal(a): Roman Holoubek [Odpovědět]
Roman Holoubek
úterý, 22. březen 2011
15:45
to PetrV: Tak to se mlouvám za chybný údaj na stránkách. U Hradebního tmavého a Záviše je 60 dní. U Hradebního světlého a Otakara je 45 dní.
napsal(a): Roman Holoubek [Odpovědět]
Jarek
úterý, 22. březen 2011
18:07
to PetrV: A u Elišky týden... déle nikomu nevydrží, je dávno v pivovaru vyprodaná a doma vypitá
napsal(a): Jarek [Odpovědět]
Dan
pondělí, 21. březen 2011
07:52
Myslím že s tou Poličkou bude problém, že byla zakoupena v Pivní galerii. Tam jsem opakovaně zakoupil piva která nebyla dobrá, proto už tam nejezdím.
Poličku nakupuji u Charváta v Dejvicích a skladuji v lednici. Mám odzkoušeno, že pokud pivo zůstane delší dobu při pokojové teplotě, tak postupně dojde k jeho zhoršení a to ještě před vypršním DMT. Rozdíl proti pivu které bylo v lednici, ze stejné várky, je patrný.
Takhle bych si vysvětloval, proč Polička dopadla v testu tak špatně. Protože jinak je to opravdu vynikající pivo.
Hříbek
pondělí, 21. březen 2011
08:29
to Dan: Koupily jsme piva v Pivní galerii poprvé, protože nejsem z Prahy ale z České Lípy a moc prodejen v kde sehnat v Praze různá piva neznám. Taky máme domluveno že jestli uděláme další podobnou degustaci tak zkusíme nakoupit pivo jen v podnikových prodejnách pivovarů
honza1205
pondělí, 21. březen 2011
03:32
No Polička překvapila,protože já testoval tátu z pěti vzorků a lahvová Polička a Krakonoš u něj vyhráli a to tak,že když je maj v Nuslích tak je bere a to je prduch a normálně nakupuje v Kauflandu na Bohdalci.Když je línej tak bere Svijany,ale když má chuť tak šup do Nuslí
pivo
neděle, 20. březen 2011
22:27
Ano, domácí degustace určitě musí být zajímavá, však jsme o tom kolikrát mluvili a skoro až připravili, zatím ale neprovedli. Taky bych to třeba zveřejnil a asi bez tolika pravopisných chyb, to tady ale není podstatné. Jak jsem již několikrát uváděl, veškeré poličské piju nějaký ten rok a NIKDY se nestalo, že by pivu něco bylo. Pokud je pivo nepitelné, bude to způsobeno nesprávným skladováním, to ovšem ten "obchodník" musí být úplně blbý, když neví, co pivo potřebuje. Proto tam nenakupovat. Já mám štěstí na člověka ve Zlíně-Prštném, který ví, jak se s pivem zachází a vždycky je dobré. Také vím, že kolikrát záleží na momentální chuti, to už ale člověk pozná, že mu dnes zrovna nějak nechutná ...
Dan
pondělí, 21. březen 2011
09:14
to Hříbek:
Já jsem podobnou degustaci už taky udělal a výsledky byly také velmi zajímavé, když se potom někteří dozvěděli, jaké že to pivo vlastně dobře ohodnotili. A jelikož někteří nechtěli věřit výsledkům, tak jsme to celé zopakovali s odstupem 14 dnů a výsledky byly zase trochu jiné.
Těžko říct proč, ale byla to rozhodně dobrá zábava.
Nejtěžší na celé věci bylo sehnat vzorky, protože jsme mimo běžně dostupných lahvových piv, hodnotili i piva nefiltrovaná.
Dan
neděle, 20. březen 2011
16:32
Myslím že u těchto degustací bude asi největší problém, že vzorky mohu být skutečně znehodnoceny špatným zacházením u obchodníka. Sám mám odzkoušeno, že stejné pivo z jednoho supermarketu, chutná rozdílně od piva koupeného jinde. Klasická ukázka "péče" o pivo je u Globusu v Praze na Zličíně, kde jsou basy skladovány přímo na slunci, v zimě na mrazu, přímo za plotem.
Jinak se mi líbí, že degustace byla pojata jako zábava a příjemné setkání. Výsledky, jakkoli mohu být překvapivé, dokazují, že máme prostě rozdílné chutě a je zbytečné se nad tím pozastavovat, jak to, že to "moje" pivo ohodnitli tak a tak...
PetrV
neděle, 20. březen 2011
15:04
K těm 20 dnům do konce trvanlivosti u Poličky - Poličské má trvanlivost 45 dní, takže byla v půlce, v tom bych problém neviděl. Možná špatné skladování? Můžu se zeptat kde byla láhev koupena? Například v Praze v Cheesy ve Spálené ulici jsem viděl Poličské přímo ve výloze, kde do něj pere světlo! To pak takové citlivé pivečko nemůže ustát. Já kupuji Poličské po basách občas přímo z pivovaru a když jej skladuji v temnu a chladu, ani při úplném konci trvanlivosti nechutná příliš staře. Jó, kéž by na lahváčích uvedené "Skladujte v temnu a chladu" byl pro obchodníky nějak závazné. To by se to nakupovalo.
Hříbek
neděle, 20. březen 2011
16:28
to PetrV: Polička byla koupená v Pivní galerii v Praze Holešovicích stejně tak ještě Březňák z Vyškova, Kamelot byl koupen přímo v pivovaru na bráně, Skalák v Intersparu Mladá Boleslav, Budvar ve Sparu Česká Lípa, Klášter, Braník a Primátor v Kauflandu v České Lípě, Kumburák v pivovarský prodejně v Kumburském Újezdě a Perštejn v pivovarský prodejně přímo u pivovaru.
---------------------------------
Zpráva byla upravena 20.03.2011 ve 16:29:03
val
neděle, 20. březen 2011
21:22
to PetrV: Poličské pivo piju hodně často, kupuju ho v Pivkupectví, kde mají z 99% závozy přímo z Poličky (v nouzi pak od Marka z Brodu). Překvapivě nejméně mi chutná, když je úplně čerstvé, jako by mu prvních pár dní po stočení chyběla jeho typická chuť. S končící lhůtou doporučené spotřeby s Poličkou není problém, pil jsem nedávno Otakara dva dny před jeho deklarovanou min. spotřebou a byl v pohodě.
Velmi špatnou zkušenost mám s Budvarem. Vždycky jsem ho bral jako "pivo poslední záchrany", ale za poslední měsíc jsem měl na třech různých místech všechen jeho sortiment vyjma tmavého a byla to vskutku hrůza :-/
tom
pondělí, 21. březen 2011
10:10
to PetrV: Ktěm 20 dnum u Poličky jejich 12 ma trvanlivost 60dní-takže si to spočítejte jak tam to pivo dlouho leželo. Jinak Polička je moje velmi oblíbené pivko.
napsal(a): tom (novaktn(a)seznam.cz) [Odpovědět]