Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Kukačka aneb domácí degustace

Jak vlastně to pivo chutná


verze pro tisk

Kukačka aneb domácí degustace

Kukačka aneb domácí degustace

Asi každý z nás má doma místnost, koutek, kde se konají různé akce spojené s pivečkem. V jednom takovém domácím klubu se v sobotu konala amatérská degustace Kukačka. Pivo bylo dodáno v dvoulitrových PETlahvích natočených v plzeňských hospodách. Úkolem nebylo posuzovat různé senzorické vlastnosti piva, jako pěna, říz, vůně apod. Do formulářů jsme měli zapsat jen celkové hodnocení piva od 1 (nejhorší) do 10 (nejlepší), tip nanečisto a po oddegustování přepsat tip načisto. Hlavním úkolem tedy bylo poznat o jaká piva se jedná a zjistit, který mok nejvíce vyhovuje místním.

Degustační vzorky
Degustační vzorky

A které že vzorky byly připraveny k dnešní ochutnávce? Krušovice 12, Svijany 11, Chodovar 13, Pilsner Urquell, kvasnicová piva Bernard 12, Klášter 12. a nefiltrovaná Purkmistr 12, Lochota 11, Modrá hvězda 12 a Koutské 12. Pivo bylo podáváno po 1-1,5 deci. Mezi vzorky jsme neutralizovali chuť chlebem s tvrdým sýrem. Degustace se zúčastnilo 14 ochutnávačů, mezi nimiž se našly tři ženy. Musím říci, že tentokrát mě degustační múza nepolíbila a uhádl jsem jen jeden vzorek (zřejmě to bylo zapříčiněno rýmičkou :-))

Máte taky takový doma?
Máte taky takový doma?

Jak to všechno tedy dopadlo?

Nejvíce chutnalo kvasnicové Koutské 12%, pak kvasnicový Bernard 12% a na třetím místě se umístil Pilsner Urquell. Další pořadí je Svijany a Chodovar, Purkmistr, Krušovice, Lochota a Klášter. Nejméně chutnala Modrá Hvězda z Dobřan, které jsem naopak dal nejvíce kladných bodů. Vítězné pivo bylo tipováno 3x jako Bernard, 2x jako Krušovice, Modrá Hvězda, Lochota a Koutské a 1x jako Prazdroj.

Hlavní organizátor a pozdější vítěz
Hlavní organizátor a pozdější vítěz

Musím zmínit, že účastníci povětšinou degustovaná piva pili prvně v životě a jsou navyklí na géčko. A jak si vedli? Dva borci neuhádli žádný vzorek, dva tři, většina měla po jednom zásahu a vítězem se stal hlavní organizátor Luboš se šesti správně určenými pivy. Nejlepší degustátor nezískal žádnou cenu, což pro nás ostatní bylo velmi sympatické.

Rauchbier z Bamberku
Rauchbier z Bamberku

Po vyhlášení výsledků program pokračoval. Jako jedenáctý vzorek bylo podáno kouřové pivo Aecht Schlenkerla Rauchbier (děkuji Jirkovi Kaňovi za dovoz). Vesměs měl tento "kouřák" kladný ohlas, např. "chuť klobásy - klobásy chutnat" či "tekutá debrecínka", ale dále jsme jej pili pouze tři, ostatní raději zůstali u svého G10. Když jsem před čtrnácti dny rauchbier ochutnal poprvé z lahve, nebyl jsem moc nadšen. Dnes to již bylo trošku lepší, ale určitě jej nebudu nadále vyloženě vyhledávat.

Bavorské pivo s českou specialitou
Bavorské pivo s českou specialitou

Další dění vyústilo v příjemné posezení s přáteli při nostalgickém praskání gramofonových desek - starý desky jsou hezký. Nemáte chuť místo zasednutí do první hospody obejít Vaše město, sehnat pár vzorků a pozvat známé na ochutnávku pro ně třeba netradičních piv?[Richard Chodora] [Zobrazeno 7542x] [7. listopad 2007]
[Degustace] [comments: 11] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Kaacz

pátek, 30. leden 2009
20:23

Heh .. po OPRAVDOVYCH PIVECH se vratit k G10 .. to je hustyyyyy :-D


napsal(a): Kaacz [Odpovědět]

Paja

pondělí, 19. listopad 2007
13:13

Paja

To ses spletl, vyhrala kvasnicova (ne nutne kalna) piva a ne nefiltrovana - Koutske kalne neni, Bernarda poradne nepamatuju, ale myslim, ze filtrovany je taky). Kdyz ctu poradi, tak kalny je Lochota a Modra hvezda, snad mi nic neuniklo...


napsal(a): Paja [Odpovědět]

Petr Pavlas

sobota, 17. listopad 2007
14:26

Je až překvapivé, že u převahy Géčkařů se na prvních dvou místech umístila nefiltrovaná piva !


napsal(a): Petr Pavlas [Odpovědět]

Paja

pátek, 9. listopad 2007
12:14

Paja

Mne to az tak neprekvapuje... Konzumenti prumyslovych koktejlu z piv minipivovaru musi citit "neco divneho", co z Europiva citit neni... totiz specificka chut ;). Navic podle vysledku to vypada, ze zrakovy vjem se dosti podepsal... proc prohrala nefiltrovana piva?


napsal(a): Paja [Odpovědět]

Adsense

22. únor 2024
12:26


posted by: Inzerce

mnich

pátek, 9. listopad 2007
06:50

Mnich

Ano, jsou to opravdu zajímavé výsledky, zvláště pro nás, co máme rádi a opěvujeme piva z minipivovarů. Měli bychom se nad tím asi zamyslet...a nebo možná méně myslet, a více degustovat... (Každopádně chtít rozeznat jednotlivá piva, když "Naprostá vetšina přítomných pila většinu piv poprvé", je docela drsnej úkol..;o) )


napsal(a): mnich [Odpovědět]

Rosťa

čtvrtek, 8. listopad 2007
14:22

Rosťa

Vážně? Krušovice před Lochotou, Klášterem a Hvězdou? Ty jo! Starý desky, mám jich taky pár set......


napsal(a): Rosťa [Odpovědět]

Luboš S.

čtvrtek, 8. listopad 2007
14:20

Luboš S.

Ještě jeden detail. Naprostá vetšina přítomných pila většinu piv poprvé.


napsal(a): Luboš S. [Odpovědět]

Luboš S.

čtvrtek, 8. listopad 2007
14:18

Luboš S.

Chody dříve také uspořádal několik amatérských degustací lahvových piv, kterých jsem se zúčastnil, s opravdu zajímavými výsledky.
K této akci nás inspirovali akce v pivním studiu pana Pavlase. Chtěli jsme to přiblížit i ostatním, kteří na tyto akce nejezdí, ale hlavně aby ochutnali i jiné druhy piva.

Určitě by bylo lepší pivo z džbánků s patentním uzávěrem než z pet lahví, ale je dost náročně jich opatřit alespoň 10. Pet lahve od vody bez příchutě se obstarají snadno.


napsal(a): Luboš S. [Odpovědět]

mnich

čtvrtek, 8. listopad 2007
09:57

Mnich

Vypadá to jeko velmi příjemná akcička. Přiznám se, že jsem už jednu domácí degustaci pořádal. Byla ovšem složená pouze z lahvových vzorků běžně dostupných piv v obchodě. Výsledky byly také zajímavé..;o) Nicméně další degustaci charakteru popsaného zde (zaměřenou na brněnské hospody, s důrazem na minipivovary), plánuji na dohlednou dobu a tento článek mě přesvědčil, že to nemám odkládat...;o)


napsal(a): mnich [Odpovědět]

hroch

středa, 7. listopad 2007
13:14

hroch

Pro příště bych doporučil sehnat džbánky s patentním uzávěrem. díky většímu hrdlu se lépe natočí a sklo jako materiál na převoz je jistě šetrnější než plast. Moje zkušenost dobré pivo, dobře natočené do džbánku, okamžutě po otevření džbánku nalité do půllitru je téměř shodní s natočeným pivem. Některé pivovary ho mají jako reklamní zboží 2l za 280Kč a na stránkách dodavatelů pro vinaře jsem viděl několik druhů 1,5 nebo 2l v cenách již od 120Kč.


napsal(a): hroch [Odpovědět]

Jiří Kaňa

středa, 7. listopad 2007
10:30

Zajímavá je první fotografie. Je na ní krásně vidět, jak si v každé hospodě představují plnou PETku trochu jinak...


napsal(a): Jiří Kaňa [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI