Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

září 2013

Archiv novinek z blogu ambientního světa již od roku 2004.


Archiv září 2013


Tento pátek a sobotu (4. a 5. října 2013) propukne na náplavce Rašínova nábřeží obnovený festival Pivo na Náplavce, tentokrát s přídomkem „reloaded“. Jak především Pražané vědí, původní festival na přelomu května a června 2013 „vypláchla“ povodeň a Pivo na Náplavce reloaded je tedy jeho náhradou. Program festivalu se však nijak výrazně nezměnil. Budete moci ochutnat na 70 druhů piva od 26 mini a malých českých pivovarů, zhlédnout ukázkové vaření piva na středověký způsob, případně ochutnat „Vltavského plavce“, 13° světlý speciál vyrobený a do lahví stočený speciálně pro tuto akci v objemu pouhých 200 litrů.

Na festivalu samozřejmě nepůjde jen o pivo, ale také o „pivní“ gastronomii. Můžete se těšit na sladkovodní i mořské ryby na špízu, na grilu či v kotlíku, kvalitní klobásky a sekanou, nakládanou

a grilovanou zeleninu, kvalitní hamburgery, balkánskou pljeskavicu, pochoutky středomořské kuchyně, slané palačinky, vegetariánskou kuchyni, domácí smažené brambůrky, tlačenku s cibulí, gulášky, nakládané i krájené sýry a další lahůdky ladící s dobrým pivem.

Vstup na festival i muziku bude zdarma, protože se ale chceme vyhnout zbytečnému plastovému odpadu a navíc jsme přesvědčeni o tom, že dobré pivo patří do skla, podmínkou degustace piva bude zápůjčka/koupě našeho 0,3litrového džbánku. Na výběr budete mít hned ze dvou typů – jeden bude bez loga, budete si ho moci půjčit za 50 Kč a vrátit za 30 Kč (onen 20korunový rozdíl bude poplatek za umytí a zápůjčku), druhý pak s logem festivalového piva „Vltavský plavec“ a společně s festivalovým pivním táckem, propiskou a katalogem s přehledem a popisem prezentovaných pivovarů bude součástí tzv. degustačního setu, který bude nabízen za 200 Kč.

Na sběratele pivních suvenýrů bude pamatováno i v sobotu mezi 11. a 14. hodinou, kdy se zde uskuteční tzv. Pivní bleší trh. Součástí sobotního programu bude i tradiční farmářský trh, který se jako obvykle uskuteční mezi 8. a 14. hodinou nejen dole na náplavce u Vltavy, ale navíc bude rozšířen i o nabídku nahoře na Palackého náměstí.

Z živé muziky v pátek zažijete The Brownies, kteří pravidelně vystupují na trzích Jiřák i Náplavka, a legendárního Tonyho Ducháčka & Garage, sobotní program zase zpestří Laco Deczi & Celula New York a ze slovenského Zvolenu dorazí i ZVA 12-28 Band (výrazná blues-rocková formace). Oba dny zahájí kultovní DJs. V pátek přítomné návštěvníky bude swingovými a soulovými tóny provázet DJ Kid Dynamite (TawattDJs)a v sobotu pak DJ Ollgoy (TawattDJs). Oba dny bude moderovat Tomáš Grohregin.

Festival se uskuteční pod záštitou Ministerstva zemědělství České republiky. Farmářské tržiště Náplavka má záštitu starostky MČ Prahy 2 Jany Černochové. Další informace včetně detailního programu naleznete na www.pivonanaplavce.cz a www.farmarsketrziste.cz nebo na facebookovém profilu FT Praha www.facebook.com/ftpraha.

Svou účast potvrdilo těchto 26 malých a mini českých pivovarů: Pivovary Lobkowicz – pivovary Černá Hora, Rychtář Hlinsko, Janáček Uherský Brod, Ježek Jihlava, Klášter Hradiště nad Jizerou, Vysoký Chlumec a Platan Protivín; Bakalář (Rakovník); Bravůr (Loučná nad Desnou); Břevnovský klášterní pivovar (Praha); Dudák (Strakonice); Ferdinand (Benešov); Chotěboř; Konrad (Vratislavice nad Nisou), Kounický pivovar (Kounice); Kozlíček (Horní Dubenky); MMX (Lety u Dobřichovic); Mostecký Kahan (Most); Permon (Sokolov); Plzeňský Pašák (Plzeň); Pivovarský dvůr Zvíkov; Primátor (Náchod); Starokladenský pivovar U Kozlíků (Kladno); U Stočesů (Rokycany); Všeradice; Zemský pivovar (Praha).


Pivní návštěva v Berlíně. Díl druhý

[pondělí, 30. září 2013]Selský pivovárek v Kroměříži

[pondělí, 30. září 2013]


Starobrněnská piva oslavila historický úspěch v 13. ročníku prestižní degustační soutěže České pivo 2013. Milan Schramm, vrchní sládek a ředitel pivovaru, se z Prahy do Brna vrací se třemi cennými kovy. Zlato veze pro Starobrno Ležák, které uspělo v nejsledovanější kategorii světlých ležáků mezi 14 vzorky, ale i pro Starobrno Tradiční, které mezi světlými výčepními pivy soutěžilo s dalšími 15 pivy. Stálice pivovaru, Starobrno Medium, uspělo mezi třinácti „jedenáctkami“ a získalo ocenění stříbrné. Zopakovalo tedy úspěch z minulého roku.

Milan Schramm k úspěchu říká: „Vypadá to, že třináctka je naše šťastné číslo. Ještě nikdy se nám nepovedlo posbírat v jednom ročníku tři ocenění. Zlato mezi ležáky je navíc prestižní záležitostí. Jsem si ale jistý, že to není jen tou třináctkou, naopak ocenění jsme získali především díky kvalitě. Mám velkou radost, ceny určitě budou povzbuzením do další práce i pro všechny mé kolegy ve Starobrně.

Starobrno tradiční se 4,0% obj. alkoholu je řízné pivo pro všední i sváteční dny, k nevšední zábavě s přáteli doma i ve Vaší hospůdce. Typické svojí barvou, jemně hořkou chutí a sladovou vůní.

Starobrno Medium je jedenáctiprocentní pivo s obsahem alkoholu 4,7% vyrobené z nejjemnějšího Žateckého chmele a nejlepšího moravského sladu. S neobyčejně lahodnou, plnou, jemně chmelovou chutí a dokonalým řízem.

Starobrno Ležák s 5,0% obj. alkoholu je pivo ve stylu brněnského tradice. Již několik století je symbolem moravského pivovarnického umění. Světlé jantarové barvy, plné chuti, lehké po napití, s výrazným chmelovým dojmem.

Soutěž České pivo, která letos probíhá už po třinácté, každoročně vyhlašuje Český svaz pivovarů a sladoven a odborným garantem je Výzkumný ústav pivovarský a sladařský- Letos bylo testováno 61 druhů piv rozdělených do pěti soutěžních kategorií. Degustace je dvoukolová, což posiluje objektivitu hodnocení. Degustační komise za dohledu notáře posuzovala senzorické vlastnosti piva, v analytických laboratořích byla prováděna kontrola původního extraktu (stupňovitosti) kvůli ověření příslušnosti piva do přihlášené kategorie. V degustačních komisích nezasedli pouze pivovarníci, ale také pedagogové a odborníci ze středních a vysokých škol, z Chmelařského institutu a Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Vzorky do soutěže jednotlivé pivovary neposílají, ale jsou odebírány přímo ve výrobních závodech zástupcem odborného garanta, kterým je Výzkumný ústav pivovarský a sladařský, což zvyšuje nestrannost soutěže. Odborný garant dále zajišťuje chod, organizaci, technickou část soutěže a vyhodnocení výsledků. Soutěže se mohou vedle členských pivovarů Českého svazu pivovarů a sladoven, zúčastnit i pivovary nečlenské, podmínkou je, aby měly roční výstav minimálně 10 tisíc hektolitrů.


Sládek netráví celý den pitím piva

[pátek, 27. září 2013]


Pivo vaříme dál, vzkazuje Krumlov

[pátek, 27. září 2013]

V prestižní degustační soutěži České pivo 2013 sklidila úspěch také piva Plzeňského Prazdroje. V kategorii 11° ležáků získal nejvyšší ocenění Velkopopovický Kozel spolu s Gambrinus Excelentem. Během slavnostního večera byl do Síně slávy českého pivovarství a sladařství uveden Ing. Václav Petras, který stál u založení pivovaru Radegast.

Kategorie 11° piv si získává stále větší oblibu. Jsme proto rádi, že kromě nejžádanějšího piva Gambrinus Originál 10° oceňují spotřebitelé i odborná veřejnost také právě Gambrinus Excelent 11°,“ vyjádřil se k ocenění Jiří Fusek, sládek pivovaru Gambrinus a připojil pozvání na Den českého piva: „Zveme všechny milovníky našeho piva do některé z hospod, aby si s námi připili v rámci oslav Dne českého piva. Věříme, že tento den si svůj svátek zaslouží a že tímto vytvoříme zcela novou tradici.

Celkem 61 přihlášených pivních vzorků soutěžících v pěti kategoriích odebrali přímo v pivovarech zástupci Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského, aby prověřili obsah původního extraktu, tedy stupňovitost, podle níž jsou piva přihlašována do jednotlivých kategorií soutěže. Senzorické vlastnosti piva posléze posoudila nestranná komise z řad pivovarníků, pedagogů, odborníků ze středních a vysokých škol, z Chmelařského institutu a Státní zemědělské a potravinářské inspekce.


V nejprodávanější kategorii piv je Českým pivem roku 2013 Staropramen Světlý

Vzorky piv se v soutěži hodnotí ve dvou kolech. Prochází i laboratorními testy.

Pivovarští experti na slavnostním večeru Českého svazu pivovaru a sladoven ocenili nejlepší česká piva letošního roku. V souboji malých i velkých pivovarů soutěže České pivo roku 2013, jejímž odborným garantem je Výzkumný ústav pivovarský a sladařský, zvítězil v kategorii světlá výčepní piva Staropramen Světlý. Ocenění tak získal v nejprodávanější kategorii piv u nás. Pro Staropramen je to letos již třetí vítězství a ocenění kvality. Do letošního třináctého ročníku degustační soutěže se přihlásilo 61 druhů piv v pěti soutěžních kategoriích.

Velmi si vážíme tohoto ocenění kvality, za kterým je dlouhodobá práce našeho pivovarského týmu. Uspět v této soutěži je doslova dvojnásobně obtížné, jelikož jde o soutěž dvoukolovou. Díky garanci pivovarského svazu jde navíc o soutěž s vysokým odborným kreditem,“ říká vrchní sládek pivovaru Staropramen Zdeněk Lux, který ocenění ve středu večer osobně převzal.

Hodnotiteli piv jsou odborní degustátoři a pivovarští experti. Kromě degustačního hodnocení odborníků soutěžní piva prochází analytickým posouzením v laboratořích. Tím je zajištěna komplexnost posuzování piv a posílena objektivita. Speciální je také výběr pivních vzorků. Ty totiž organizátorům neposílají pivovary, ale jsou zástupcem garanta soutěže odebírány přímo z přepravek určených k distribuci pivovaru do maloobchodní sítě. Komise tedy degustuje piva, která si zákazníci mohou koupit pro vlastní spotřebu v jakémkoliv obchodě.

Pro pivovar Staropramen je to v letošním roce již třetí velké ocenění. V soutěži Zlatý pohár PIVEX – Pivo roku 2013 totiž uspěl hned ve dvou kategoriích, když v kategorii nízkoalkoholická míchaná piva zvítězil Staropramen Cool Grep, v kategorii světlých výčepních piv byl třetím místem oceněn Staropramen Světlý.

Aktuální vítězství a zisk titulu České pivo 2013 tak potvrzuje, že ve smíchovském pivovaru vaří tým vrchního sládka Zdeňka Luxe dlouhodobě piva nejvyšší kvality, která oceňují jak spotřebitelé, tak odborná veřejnost.

O soutěži České pivo (zdroj tisková zpráva ČSPS)

Jde o jedinou soutěž, kterou pořádá Český svaz pivovarů a sladoven pod svým patronátem. Soutěž České pivo, která letos proběhla už po třinácté, je dvoukolová, což posiluje objektivitu hodnocení. Degustační komise za dohledu notáře posuzovala senzorické vlastnosti piva, v analytických laboratořích byla prováděna kontrola původního extraktu (stupňovitosti) kvůli ověření příslušnosti piva do přihlášené kategorie. V degustačních komisích nezasedli pouze pivovarníci, ale také pedagogové a odborníci ze středních a vysokých škol, z Chmelařského institutu a Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Vzorky do soutěže jednotlivé pivovary neposílají, ale jsou odebírány přímo ve výrobních závodech zástupcem odborného garanta, kterým je Výzkumný ústav pivovarský a sladařský, což zvyšuje nestrannost soutěže. Odborný garant dále zajišťuje chod, organizaci, technickou část soutěže a vyhodnocení výsledků. Soutěže se mohou vedle členských pivovarů Českého svazu pivovarů a sladoven, zúčastnit i pivovary nečlenské, podmínkou je, aby měly roční výstav minimálně 10 tisíc hektolitrů.


Litovel Premium slaví zlatý hattrick

[čtvrtek, 26. září 2013]

Je Českým pivem 2013 a nejlepším ležákem v ČR. Vítězství dále patří pivu Litovel Dark a Zubr Free.

Výsledky prestižní degustační soutěže České pivo 2013 opět potvrdily, že nejlepší piva se vaří na střední Moravě. Piva Litovel, Zubr a Holba získala celkem 8 medailí, z toho 3 vítězství. Piva všech tří značek, která jsou doma v Olomouckém kraji, tak opět potvrdila svou jedinečnost a prvotřídní kvalitu. Pivovarští odborníci v soutěži hodnotili celkem 61 druhů piv, rozdělených do 5 kategorií.

V prestižní kategorii světlých ležáků zvítězil Litovel Premium. Hned za ním se umístila Holba Premium, která, stejně jako Litovel, má na kontě řadu národních i mezinárodních medailí. Piva ze střední Moravy jednoznačně ovládla také kategorii tmavých piv. Jejím vítězem se stal Litovel Dark, následovaný tmavým výčepním Zubrem Classic a tmavým ležákem Litovel Schwarzbier. Významným úspěchem je dále vítězství Zubra Free mezi nealkoholickými pivy a dvě bronzové medalile pro Holbu Šerák a Zubr Gold v kategorii světlých piv.

V posledních třech letech se nám podařilo zvítězit v prestižní kategorii ležáků a na náš zlatý hattrick jsme oprávněně hrdí. Nejde o náhodu, ale potvrzení stabilně vysoké kvality a osobité charakteristiky našeho piva. Letos slavíme 120 let pivovaru a po celou tuto dobu se držíme klasické výroby piva, vařeného podle tradičních receptur. Jsme rádi že chutná nejen konzumentům, ale i odborníkům,“ komentuje dosažené výsledky ředitel pivovaru Litovel Lumír Hyneček.

Pivovarští odborníci hodnotili především chuť piva a její vyváženost, aroma, říz, ale i pěnu nebo barvu piva, tedy všechny vlastnosti, důležité pro konzumenta. U piv z produkce všech tří pivovarů ocenili především plnou harmonickou chuť s příjemně se rozvíjející hořkostí a chmelovým aroma, výborným řízem i její celkovou vyzrálost. Jednou z dalších předností je vysoká pitelnost, kterou oceňují sami konzumenti. U takového piva máte chuť na další doušek, aniž vás k tomu žene žízeň. Taková piva dokáží „plnit“ hospody, proto se všem třem pivovarům daří každoročně navyšovat odbyt sudového piva i přesto, že celkově v ČR jeho prodej klesá.

V době, kdy na jedné straně roste nabídka europiv, na straně druhé sílí zájem o tradiční česká piva s chuťovou rozmanitostí, pro každou značku i druh piva typickou. Taková piva oceňují nejen konzumenti, ale na platformě degustačních soutěží také odborníci.

Degustační soutěž České pivo roku každoročně vyhlašuje Český svaz pivovarů a sladoven (ČSPS) ve spolupráci s Výzkumným ústavem pivovarským a sladařským (VÚPS). Hodnocení jednotlivých vzorků probíhá anonymně a ve dvou kolech, což zajišťuje maximální objektivitu výsledků a je ve srovnání se světem ojedinělé. Důležitý je fakt, že vzorky do soutěže jednotlivé pivovary neposílají, ale odebírá je komise VÚPS přímo v pivovarech, což garantuje nestrannost a vysokou objektivitu soutěže.

Medaile v soutěži České pivo 2013 pro jednotlivé značky

Litovel Premium, Litovel Dark – vítězové kategorií, titul České pivo

Zubr Free – vítěz kategorie, titul České pivo

Umístění v příslušných kategoriích

Holba Premium – 2. místo

Tmavý Zubr Classic – 2. místo

Holba Šerák – 3. místo

Zubr Gold- 3. místo

Litovel Schwarzbier- 3. místo


Prazdroj oslavuje Den českého piva

[čtvrtek, 26. září 2013]

Plzeňský Prazdroj se připojuje k oslavám Dne českého piva, které již zítra proběhnou v hospodách po celé České republice. Tímto svátkem oslaví tradiční národní nápoj a bohatou pivní kulturu na sto restaurací čepujících piva Plzeňského Prazdroje po celé České republice řadou speciálních akcí. Sládek plzeňského pivovaru Jiří Fusek slavnostně narazí sud piva ve 12:30 v restauraci Dvanáctka v Plzni.

Den českého piva, iniciovaný Českým svazem pivovarů a sladoven, by se měl stát celonárodní tradicí oslav českého piva a posílit hrdost na tento tradiční nápoj. V historickém kontextu připomíná patrona všech pivovarníků sv. Václava, proto bude oslavám patřit předvečer jeho svátku. Den českého piva má přinést zábavnou osvětu, která lidem přiblíží historii i tradici českého pivovarnictví a ukáže na jeho jedinečnost i zajímavé propojení s gastronomií a naší kulturou.

Podporujeme české pivo i výjimečnou českou pivní kulturu, proto rádi podpoříme Den českého piva, který jistě oživí bohatou kulturu čepovaného piva přímo v restauracích a hospodách. Věříme, že tak vytvoříme novou, zcela výjimečnou tradici pro všechny milovníky piva v Čechách,“ připomíná Jiří Fusek, sládek plzeňského pivovaru.

Naražením sudu v restauraci Dvanáctka chvíli po poledni v Den českého piva zahájí Jiří Fusek oslavy za Plzeňský Prazdroj. V restauracích a hospodách, které se do celorepublikových oslav zapojí, je připravena speciální nabídka. Hosté si mohou kromě čerstvě načepovaného lahodného nápoje dopřát také speciální sváteční menu, pivní degustační menu s ochutnávkou netradičních piv a speciálů, pivo zdarma nebo se v některé z hospod mohou setkat s plzeňským sládkem. Ve vybraných restauracích a hospodách mohou milovníci piva ochutnat značky, které zde nejsou běžně na čepu.

Seznam hospod s pivy Plzeňského Prazdroje oslavujících v jednotlivých regionech České republiky Den českého piva naleznete na www.prazdroj.cz/cz/obchody-a-restaurace/pro-pivare/den-ceskeho-piva.

Jak dodává Jiří Fusek, Den českého piva není letos na podzim jedinou příležitostí, jak si vychutnat skvělé čepované pivo. „V oslavách mohou patrioti a milovníci národního tekutého pokladu pokračovat i v říjnu v Plzni. Všechny sem 5. října srdečně zveme na Pilsner Fest, festival na počest 171. výročí první várky ležáku Pilsner Urquell, který je praotcem všech spodně kvašených piv, rozšířených po celém světě jako kategorie pils.


Starobrněnský pivovar začal pro milovníky pivních specialit připravovat opravdovou lahůdku, kterou pojmenoval příznačně Medák. Nový medový ležák se začne prodávat v polovině listopadu letošního roku. K dostání bude v restauračních zařízeních a hospodách po celé České republice až do vyčepování všech sudů. Celkově jej v pivovaru uvaří více než dva tisíce hektolitrů.

Milan Schramm, vrchní sládek a ředitel starobrněnského pivovaru, k novince říká: „Dlouho jsme vymýšleli a zkoušeli receptury pro nové pivo, které by mělo šanci navázat na úspěch naší velikonoční Zelené třináctky a doplnilo naše portfolio jednorázových libůstek. Medové pivo, při jehož vaření používáme kromě klasických surovin pro ozvláštnění pravý moravský med, tyhle ambice určitě má.

Medák bude originální dvanáctistupňový filtrovaný ležák s procentem alkoholu 5,0, který se vaří tradičním způsobem na dva rmuty. Při jeho výrobě se přímo na varně přidává pouze pravý moravský květový včelí med. Jedná se o spodně kvašené pivo, které bude ve Starobrnu zrát až do začátku listopadu. Díky spojení nejlepších moravských ječmenů, žateckého chmele a právě medu od dodavatele ze Skalice nad Svitavou bude mít Medák jemně medové aroma, dokonalý říz a plnou chuť s jemným chmelovým dozvukem, který je krásně zakulacen příjemnou medovou chutí vybízející k dalšímu napití.


Sládci pivovarů v Černé Hoře na Blanensku a ve Vysokém Chlumci na Sedlčansku připravili pro oslavu Dne české státnosti 28. září 2013 Pšeničný speciál knížete Václava. Čepovat jej bude od pátku 27. září 2013 až do vyprodání zásob téměř tisícovka vybraných hospod po celé republice.

Pšeničný speciál knížete Václava je svrchně kvašené 13% pivo, při jehož výrobě byla použita více než polovina sladu vyrobeného z pšenice. Pivo je charakteristické osvěžující kořeněnou a ovocnou chutí, světlou až slámovou barvou s neprůhledným zákalem, který způsobuje živá kultura rozptýlených pivovarských kvasinek, a příjemnou kvasnicovou vůní. Má bohatou pěnu, silný říz a obsahuje 5 % obj. alkoholu.

Svatý Václav je patronem nejen země české, ale také všech pivovarníků. Pšeničný speciál knížete Václava uvařený právě k poctě tohoto světce tak navazuje na dlouhou tradici vaření pšeničných piv na našem území. Čepovat jej budou mimo jiné také hospody zapojené do programu Cesta pivních znalců, jejichž seznam je zveřejněn na www.cestapivnichznalcu.cz.


Prodej: Výrobní objekt Chotěboř

[čtvrtek, 26. září 2013]

Po čtyřech letech mění Pivovar Chotěboř své vedení. Dosavadního šéfa pivovaru Richarda Moravce střídá ve funkci Jaroslav Soukal. Moravec, jenž stál u startu chotěbořského pivovaru i řady ocenění, které pivovar v uplynulých letech získal, odchází po vzájemné dohodě.

Čtyřicetiletý Soukal má v pivovarnictví sedmnáctiletou praxi, působil přitom nejen v Česku, ale i v zahraničí. V posledním roce pracoval jako projektový manažer ve společnosti ROSS Holding, kde měl na starosti řízení projektů dodávek pivovarů do zahraničí či podporu obchodní činnosti a marketing Pivovaru Chotěboř.

Možnost vést Pivovar Chotěboř, který vznikl na zelené louce a získal si během několika let skvělou pověst, je pro mě dalším krokem v kariéře. Cením si možnosti dále se podílet na budování a rozvoji značky, která díky kvalitě a chuti získala mnoho prestižních pivovarských ocenění a přerostla hranice regionu,“ říká Jaroslav Soukal, který má v plánu rozšířit distribuci nejen do zbývajících tuzemských regionů, zamýšlí také výrazněji zvýšit export do zemí Evropské unie.

Jednoznačnou prioritou bude přitom i nadále důraz na kvalitu našeho nepasterizovaného piva. Stále budeme naslouchat našim zákazníkům a nabízet jim další pivní lahůdky a novinky,“ uvádí nový ředitel.

Ke svým sedmi nabízeným druhům piv (světlá desítka Originál, polotmavá jedenáctka Polo, nefiltrovaná jedenáctka Plus, světlá a tmavá dvanáctka Prémium, třináctiapůlstupňový Speciál a nealkoholický Patron) letos pivovar přidal i limetkový Freš, nápoj míchaný z piva. Díky tomu i přízni spotřebitelů Pivovar Chotěboř stále významně roste a nyní je schopen připravovat až 25 tisíc hektolitrů piva ročně.


V konkurenci piv z celého světa zabodoval v 10. ročníku prestižní soutěže European Beer Star v Německu světlý ležák Radegast Premium. V kategorii piv plzeňského typu získal stříbrnou medaili. European Beer Star je degustační soutěž, jejíž porota je složená z odborníků z 25 zemí. Celkem se soutěže zúčastnilo 1512 piv z více než 40 zemí. Soutěž pořádají Asociace pro malé a nezávislé pivovary Německa a Sdružení soukromých pivovarů Bavorska a Německa.

European Beer Star je degustační soutěž, ve které porotci hodnotí chuťovou bohatost a vytříbenost jednotlivých piv. „Tato soutěž patří k nejprestižnějším v Evropě a o to víc mě těší, že výrazná hořkost, říz a plná chuť Radegastu měly u porotců úspěch. Skvělé umístění v soutěži je pro nás dalším důkazem, že má naše pivo pivařům co nabídnout.,“ řekl manažer pivovaru Radegast Ivo Kaňák.

V českých i mezinárodních soutěžích je Radegast tradičně úspěšný. Medaile získal v loňském roce na soutěžích České pivo a Zlatý pohár Pivex. Medaile dovezl i ze soutěží z Austrálie či Belgie.

Výsledky soutěže European Beer Star v kategorii Bohemian-Style Pilsner:

Zlatá medaile: Boston Lager (USA)

Stříbrná medaile: Radegast Premium

Bronzová medaile: Gulpener Chateau Neubourg Pilsner (Nizozemsko)


Tento pátek 27. září se bude v předvečer jmenin patrona českých zemí svatého Václava vůbec poprvé v historii slavit Den českého piva. Akci vyhlásil Český svaz pivovarů a sladoven, který nad ní převzal záštitu. Cílem je vytvoření tradice oslavy českého piva coby tradičního českého nápoje, vařeného z nejkvalitnějších surovin. Do projektu se zapojilo 12 pivovarských společností včetně HEINEKENU.

Milovníci piva si při této příležitosti mohou ve vybraných restauracích objednat speciální piva i ochutnat jedinečná pivní menu. Jedním z těchto speciálů je i Svatováclavské pivo, které pod dohledem sládků z pivovaru ve Velkém Březně zrálo v ležáckých sklepech více než sto dnů.

Jsme rádi, že můžeme být součástí tohoto projektu, který fandí českému pivu a podporuje ho. Našim cílem je nejen nabídnout lidem zážitek v podobě ochutnání Svatováclavského speciálu, ale také upozornit na kvalitu a tradici piva, které se u nás vaří a poukázat na jeho místo ve vyšší gastronomii,“ komentuje projekt Jiří Hauptmann, ředitel komunikace HEINEKEN Česká republika.

Projekt vítají nejen pivovary, ale i restauračním zařízení. V celé České republice se počítá s účastí kolem osmi set restaurací. Vybrané podniky nabízejí kromě ochutnávky netradičních nebo speciálních piv i přípravu vybraných menu. Návštěvníci tak na místě zjistí, že například pšeničná piva dobře chutnají k lehčím jídlům, jako jsou saláty či mořské plody, lehká ochucená piva ke krůtí šunce nebo krevetám a že klasická dvanáctka se dobře hodí k typické české kachně.

K oslavě české pivovarské tradice chtějí organizátoři přilákat i mladší generaci pochopitelně plnoletých konzumentů, a i ty, kdo pivo pijí méně často – například ženy. Výběr data Dne českého piva není náhoda: zřejmě málo Čechů tuší, že svatý Václav je už od dob Karla IV. patronem českého piva.

V hospodách a restauracích společnosti HEINEKEN je tak možné na Den českého piva ochutnat Březňák Svatováclavské pivo, které bylo vyrobeno k uctění památky svatého Václava a které se klasickým způsobem vaří ve Velkém Březně. Jde o spodně kvašené pivo, které se vyznačuje jemnou hořkostí a smetanovou pěnou, která při dobrém natočení krásně píše (kroužkuje). Má krásnou sytě zlatou barvu a stupňovitost 21 %. Díky zbytkovému extraktu a obsahu alkoholu lehce pod 10 % je svatováclavské pivo charakteristické velmi vysokou plností a nasládlým dozníváním.Klobáskofest

[pondělí, 23. září 2013]

V sobotu 21. září se na nádvoří pivovaru ve Velkých Popovicích uskutečnil historicky první ročník Klobáskofestu. Unikátní akci, na které se představili regionální výrobci uzenin, navštívily během celého dne i přes nevlídné podzimní počasí téměř dva tisíce účastníků. Návštěvníci ocenili nejen nevšední gastronomický zážitek, ale i představení tradičních řemesel a výrobků. Čtyřista z nich se dalo zlákat i na prohlídku pivovaru s kozlem Oldou a ochutnávkou nefiltrovaného piva, což je pětkrát více než během jiných víkendů.

V degustační soutěži o nejlepší klobásku zvítězila Papriková klobáska extra ostrá od výrobce Zdeňka Nováka, pomyslnou druhou příčku obsadila Poříčská grilovací výrobce Jindřicha Všetečky a na třetím místě skončila Pivní klobása od výrobce Hudera a syn. Kromě soutěže o nejlepší klobásu zaznamenalo mezi návštěvníky velký ohlas držení tupláku na čas. Vše proběhlo za doprovodu pohodové muziky a v příjemné atmosféře. První ročník Klobáskofestu ve velkopopovickém pivovaru se opravdu vydařil.


Nově otevřená pivnice Originál 1869 navazuje na bohatou tradici legendární vinohradské hospody Kravín.

Náměstí Míru a jeho okolí na pražských Vinohradech se stává přirozeným centrem kvalitních gastronomických služeb a společenského života. Vstupte s námi do restaurace Originál 1869 Kravín na rohu ulice Rumunská a náměstí Míru. Nové, stylové prostředí osloví široké spektrum hostů. Dobře se zde budou cítit jak mladí, tak i ti zkušenější znalci dobrého piva a jídla. Atmosféra a architektonické pojetí restaurace ilustruje tradiční výrobu českého piva ze základních pivovarských surovin: českého chmele, ječmene a vody. Interiérové řešení klade důraz na vytvoření klasického, tradičního prostředí pivnic s moderními prvky. Základem je masivní dřevěný nábytek, lavice a obložení stěn a nechybí ani stylizované logo značky Gambrinus na opěradlech židlí či stěnách pivnice. Velká prosklená okna umožňují pozorovat ruch ulice v klidu s půllitrem piva v ruce.

Originální řešení interiéru pochází z dílny architekta Davida Marka, který o tomto konceptu značky Gambrinus říká: „Nejde ani tak o originalitu, protože host restaurace je spíše konzervativní, výstřelků se dosti bojí. Bavilo nás umístit vypalované logo „G“ na záda židle, hrát si s motivy loga na desce stolu či na baru. A samozřejmě pracovat s umístěním a nasvícením dekorativní grafiky – zlatých lánů s obilím.

Originál 1869 Kravín nabízí svým hostům zaručeně čerstvý Gambrinus Originál 10° čepovaný přímo z pivních tanků. Jeden z tanků je umístěn přímo pod výčepem a hosté mohou kritickým zrakem kontrolovat nejen teplotu piva, ale i dovednost a zručnost práce výčepního. Přímo naproti výčepu je totiž stůl pro pivo „na stojáka“, kde se jen tak letmo zastaví na jedno či dvě opravdoví znalci piva. Další značky čepovaných piv jsou ležák Gambrinus Nefiltrovaný, pšeničný speciál Fénix a pro milovníky tmavých piv Velkopopovický Kozel Černý.

Na jídelníčku najdou hosté moderní českou kuchyni. Jídelníček je sestavený z prověřených a osvědčených jídel na základě dlouholeté zkušenosti majitelů v gastronomii. Opravdovou specialitu představují pokrmy z hovězího masa ze speciálních chovů ve švýcarských Alpách. Otevřeno je denně a nechybí polední menu za velmi příznivou cenu. Kapacita restaurace je 130 míst a před restaurací se mohou hosté posadit i do letní zahrádky.

U piva čepovaného přímo z pivních tanků má host jistotu, že dostává pivo čerstvé, v té nejvyšší kvalitě, tak jak jsme jej v pivovaru uvařili,“ říká obchodní sládek Václav Berka a dodává: „Když se k tomu přidá dovednost a zkušenosti výčepního z vinohradského Kravína, pak si zde pivo skutečně vychutnáte.

Restaurace Originál 1869 Kravín se hlásí nejen svým názvem k legendární vinohradské hospodě Kravín, která se pyšní dlouhou a bohatou historií. Roku 1818 byl v původním zemědělskému dvorci s kravíny na Vinohradech (odtud název) zřízen hostinec. Kravín vznikl původně jako zájezdní hostinec pro trhovce, ale později se z něj stal vyhledávaný výletní hostinec. Mezi hostinské, kteří čepovali pivo v Kravíně, patřil i legendární Josef Truneček. Kravín si Pražané velice oblíbili jako příjemný hostinec s vyhlášeným pivem. Mezi pravidelnými hosty byste našli mnoho významných Čechů: skladatel Antonín Dvořák či spisovatelé J. Kollár, Fr. Kollár, J. Šimanovský, Svatopluk Čech a další. Původní hostinec Kravín zanikl na konci 19. století. Nový restaurant V Kravíně byl zřízen v moderním domě na rohu Korunní a Budečské. Tento Kravín se stal oblíbenou a vyhledávanou hospodou Jaroslava Haška. I tento restaurant však v běhu dní zanikl. Zapadlou slávu Kravína nyní obnovila restaurace Originál 1869 Kravín na nedalekém náměstí Míru.

Restaurace zařazené do konceptu restaurací podporujících značku Gambrinus poskytují svým hostům prvotřídní kvalitu piva značky Gambrinus a stylové prostředí, které ilustruje suroviny využívané pro výrobu tradičního českého piva. Provozovatelé těchto restaurací mohou naopak využít marketingový potenciál nejprodávanější značky českého piva a vsadit na jednotný, atraktivní interiér. Nově nesou jednotné označení Originál 1869, které odkazuje k dlouhé a slavné historii značky Gambrinus.Minipivovary opět nezklamaly

[pondělí, 23. září 2013]

Svatováclavský speciál je velmi slavnostní pivo, kterým všichni znalci pěnivého moku uctí svátek patrona české země, svatého Václava. Hostinští v celé České republice proto sudy narazí 23. září a budou ho čepovat po dobu čtrnácti dnů nebo do vyprodání zásob. Svátečního piva bude k dispozici stejné množství jako vloni: 650 hektolitrů.

Svatováclavské pivo, které patří do portfolia značky Březňák, se klasickým způsobem vaří ve Velkém Březně. Jde o spodně kvašené pivo, které se vyznačuje jemnou hořkostí a smetanovou pěnou, která při dobrém natočení krásně kroužkuje. Pod dohledem zkušených sládků pivo zrálo v ležáckých sklepech více než sto dnů. Má krásnou sytě zlatou barvu a stupňovitost 21 %. Díky zbytkovému extraktu a obsahu alkoholu lehce pod 10 % je svatováclavské pivo charakteristické velmi vysokou plností a nasládlým dozníváním.

Březňák Svatováclavský speciál je jednoznačně nejsilnější pivo z našeho portfolia. Jeho výroba byla ve Velkém Březně dlouholetou tradicí, kterou jsme před čtyřmi lety slavnostně obnovili a od té doby vždy na tento nevýznamnější český svátek vyrábíme limitovanou edici. Vzhledem k tomu, že pivo se obsahem alkoholu blíží slabším vínům, je doporučeno ho podávat ve speciálních sklenicích o obsahu 0,3l,“ dodává ke Svatováclavskému sládek Petr Hauskrecht.

Svatováclavské pivo se bude prodávat ve vybraných restauracích v Čechách i na Moravě. Seznam podniků, kde se bude čepovat, všichni zájemci v předstihu najdou na webových stránkách www.svatovaclavskepivo.cz.

Silná podzimní piva s výraznou chutí se označují Dopplebock. Pocházejí z Německa, kde je prý začali vařit mniši v Mnichově, a nahrazovali jimi pevnou stravu v období půstu. Pivo, zřejmě sladší než dnes a s nižším obsahem alkoholu, se tak na čas stávalo plnohodnotným zdrojem obživy.


Strana 1 z 4 » »»
1 2 3 4

PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI