Rastal

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

září 2013

Archiv novinek z blogu ambientního světa již od roku 2004.


Archiv září 2013
Končí sklizeň chmele, kterou tradičně provází také velká pivní degustace - Žatecká dočesná. V rámci ní ohodnotili pivní znalci polotmavou Holbu Šerák jako nejlepší v kategorii polotmavých piv a oblíbený Šerák tak zdobí další zlatá medaile. Holba Šerák je vlajkovou lodí značky a její roční produkce každoročně přesahuje 200 tisíc hl. Již 139 ji v pivovaru vaří klasickým způsobem podle tradičních receptur a to ji přináší jedinečné chuťové vlastnosti i vysokou pitelnost, pro Holbu typickou.

Tradiční Dočesné se Holba zúčastní každoročně. „Žatecký poloraný červeňák stál při zrodu tradice českého piva a pro své typické vlastnosti je až dosud měřítkem kvality pěnivého moku. Po celá léta ho používáme pro výrobu našeho piva, stejně jako slad, vyrobený z ječmenů domácí produkce,“ říká Vladimír Zíka, ředitel pivovaru Holba.

Letos se soutěže zúčastnilo 27 pivovarů se 137 přihlášenými vzorky piv, která hodnotilo 213 degustátorů.


10. Pivovarské slavnosti v pivovaru Holba letos přilákaly více než 8000 lidí, kteří využili možnost podívat se do pivovaru a vychutnat si výborné pivo i skvělou atmosféru. Žízeň byla veliká, jak zpíval Walda Gang a hrdly návštěvníků proteklo na 30 tisíc piv, fortelně načepovaných z desítek výčepních píp. Nepřetržitě živo bylo u výčepů s Holbou Šerák i Kvasničákem a s chutí i nadšením se připíjelo Šerákem polotmavým na jeho páteční vítězství v Žatecké Dočesné. Fajnšmekři si vychutnávali extra silný porter Holba Strong a ti, co mají rádi něco lehčího, naopak sáhli po ochucené Holbě Brusinka s mátou, která má za sebou úspěšnou letní premiéru. Rozsáhlé nádvoří pivovaru, rozdělené do několika programových zón, každému umožnilo najít si to svoje. Pozornost na sebe strhli hoši z Navostro, u nichž více než muziku mnozí řešili, jestli jsou pod kilty skutečně „navostro“. Tradiční Pivovarské slavnosti Holba jsou nejen symbolem dobré zábavy, ale také pomoci slabším a handicapovaným. Část výtěžku ze vstupného pivovar Holba také letos věnuje regionální charitě.


Velkobřezenská piva slavila triumf na prestižní domácí degustační soutěži, která se v uplynulých dnech konala ve Chmelařském institutu s.r.o. v Žatci u příležitosti Žatecké Dočesné. Piva Zlatopramen 11, Březňák tmavý výčepní a Březňák 14% nenašla ve svých kategoriích žádného přemožitele a skončila ve všech třech případech na prvních místech.

Zlatopramen, který zvítězil v kategorii Světlý ležák 11°, je hutnější pivo plné chuti. Má zlatou barvu, bohatou pěnu, jemné chmelové aroma a příjemnou hořkost. Zlatopramen je lídrem mezi jedenáctkami na českém pivním trhu. Vaří se v pivovaru Velké Březno.

Březňák tmavý výčepní, soutěžící v kategorii tmavých výčepních piv, má příjemně lahodnou karamelovou chuť, čistou vůni a typickou tmavou barvu. Sládci ho vaří podle tradiční receptury ze čtyř druhů sladů. Charakter piva příjemně dokresluje použitý chmel.

Třetí oceněné pivo, Březňák 14%, vyhrál v kategorii Speciální pivo světlé. Jde o uleželý speciál s vyšším obsahem alkoholu, který má plnou chuť i hořkost a sytě zlatou barvu. Pro Březňák 14% je to letos už třetí ocenění z degustačních soutěží v řadě: na Zlaté pivní pečeti v Táboře skončil druhý, na pivu České republiky v Českých Budějovicích třetí.

Tradiční Dočesné, která se u příležitosti dokončení sklizně chmele letos konala už po šestapadesáté, se každoročně účastní pivovary z celé České republiky. V degustační soutěži, jejímž odborným garantem je Chmelařský institut, soutěží piva vařená právě ze žateckého chmele. Svým významem soutěž patří mezi pět nejdůležitějších, které se v ČR konají, a její výsledky jsou tudíž mezi pivovarníky velmi ceněné. Letos se degustací zúčastnilo 27 pivovarů, které do 11 kategorií přihlásily celkem 137 vzorků piv. Během dvou dnů je posuzovalo celkem 213 degustujících.
Pivní cesta do Brna a zase zpátky

[úterý, 10. září 2013]Milovníci chmelového moku a příznivci dobré zábavy se mohou opět těšit na sobotu 14. září do Benešova u Prahy. V areálu pivovaru Ferdinand budou od 12 hodin již po dvaadvacáté probíhat vyhlášené Pivovarské slavnosti. I letos nabídnou všech sedm druhů piv, včetně nefiltrovaného a jednu novinku. Chybět nebude ani bohatý doprovodný program pro dospělé, atrakce pro děti a vystoupení oblíbených českých kapel.

Pivovarské slavnosti v Benešově navštívilo loni cca 2000 lidí, kteří dohromady vypili 5865 piv. Jsem zvědavý, zda se letošním návštěvníkům podaří tento výkon pokořit. I letos na ně čeká nejen všech sedm druhů piv oblíbené značky Ferdinand, ale hlavně náš nový produkt 11% světlý ležák Max“ uvedl sládek pivovaru Jaroslav Lebeda. Připraveny jsou i soutěže a zájemci se mohou zúčastnit prohlídky pivovaru s doprovodným komentářem. Nachystáno bude rovněž tradiční občerstvení a dobré jídlo. Chybět nebudou klobásy, grilované maso, guláš, mlsání pro děti a další oblíbené pochutiny.

V doprovodném programu si podle zástupců pivovaru Ferdinand přijdou na své nejen dospělí, ale i malé děti. Zatímco si dospělí budou vychutnávat pestrou pivní nabídku, pro děti bude připravena i divadelní houbová pohádka a dětský koutek, kde si budou moci vyzkoušet malování na trička a čepičky, budou připraveny i atrakce jako skákací hrad se skluzavkou, zápas sumo a oblíbené malování na obličej. Novinkou bude pro odvážné stavba přepravek do výšky za pomoci horolezeckého lana.

Hudební doprovod bude hned na dvou podiích, kde vystoupí například Krausberry v čele s charismatickým Martinem Krausem, nebo Vlasta Horváth s kapelou, zpěvák, který zvítězil v oblíbené reality show Česko hledá Superstar. Dále vystoupí skupiny Čejka band, United Heads, Bílá nemoc, November 2nd and Steve Walsh, Lahvátor, dechová kapela Týnečanka a zpěvák Štěpán Kojan. Akcí bude provázet moderátorka Country rádia Veronika Čičková. Vstup je pro děti zdarma a pro dospělého 50,-Kč.

Den plný hudby oživí i místní folklórní uskupení Benešováček. Přijeďte do Benešova na pravé pivní slavnosti s celou rodinou!


Na návšteve u Kokeša

[pondělí, 9. září 2013]Také v Kyjovicích měli svůj pivovar

[pondělí, 9. září 2013]


Pivní slavnosti si užili v Přešticích

[pondělí, 9. září 2013]Od začátku roku do srpna prodal pivovar více než 128 tisíc hl piva a ve srovnání s loňskem se mu tak podařilo navýšit odbyt o více než 3 tisíce hl. Výborně si pivo Litovel vedlo i během letních měsíců. Od května do srpna konzumenti vypili celých 77 710 hl a rozhodli o mimořádně úspěšném létu i navzdory tomu, že bylo poměrně krátké a plné extrémů.

Léto provázely extrémní teploty, ale i deště a povodně. Velká vedra konzumaci piva určitě nepomáhají, ale i přesto se nám podařilo letní prodeje ve srovnání s loňskem navýšit. Díky rostoucím preferencím značky jsme získali nové odběratele v gastro síti a dobře si vedlo také naše pivo v lahvích. Zvýšenou poptávku po pivu Litovel avízuje rovněž odbyt během prvního zářijového týdne. Pokud se výrazně neochladí, bude září prodejně silné“ hodnotí a vyjadřuje očekávání Lumír Hyneček, ředitel pivovaru Litovel.

Úspěšné letní prodeje pozitivně ovlivnily také novinky v sortimentu značky. V květnu se na trhu objevilo ovocné pivo Litovel Red Orange s nízkým obsahem alkoholu a hned za ním další dvě nealkoholická piva Litovel Pomelo Free a Litovel Citron Free. Jejich spotřeba spolu s Escape, který je na trhu už 3 roky, dosáhla téměř 2 tisíc hl. Tradiční jedničkou je Litovel Moravan, vlajková loď značky. I ten má za sebou úspěšné léto v podobě více než 33 tisíc vypitých hektolitrů.Do prodejů se pozitivně promítá také litovelské Maestro, typicky zahrádkové pivo a jediné pivo s lavinovitým efektem u nás.

Klasicky vyráběné pivo Litovel má za sebou 8 úspěšných měsíců a dosažené výsledky připisuje nejen vysoké kvalitě piva a jeho jedinečné chuti, ale také servisu a službám, odrážejících se do spokojenosti zákazníků i konzumentů. Výstav pivovaru Litovel ročně dosahuje 180 000 hl piva. Z toho se většina vypije v České republice a zhruba 15 procent jde na export. Největším zahraničním odběratelem je Německo, dále Slovensko, Polsko a Finsko.


K nejúspěšnějším měsícům patřil červenec a srpen, kdy Holba prodala téměř 80 tisíc hl piva. Letní odbyt od května do srpna dosáhl 147 000 hl a loňský výsledek překročil o celých 2000 hl. Nástup teplého počasí v květnu sice sliboval dlouhé léto, ale opak byl pravdou, a v červnu navíc řadu oblastí postihly povodně. „Zvýšení prodeje nastartoval až červenec, kdy pivovar opouštělo až 2 200 hl piva denně. Navýšení se týkalo všech stupňovitostí i obalů. Výrazně se letos zvýšila poptávka také po Holbě, stáčené do PET lahví,“ říká ředitel pivovaru Holba a hned dodává: „Stále je vnímáme jako doplňkový obal, vhodný na příležitostné pití na letních párty nebo třeba na dovolené“. Dobře si vede také Holba v lahvích, se kterou je možné až do září soutěžit o zahradní bazén či pivo na celý rok zdarma. „Soutěž přináší výhodný nákup s možností získat lákavou výhru, což se pozitivně promítá do prodejů,“ vyjadřuje Vladimír Zíka. Holba v létě rozšířila sortiment značky o ochucené pivo Holba Brusinka s mátou, které nabídla v sudech. Ihned po uvedení na trh se stalo spolu s Holbou Kvasničákem a Šerákem zahrádkovou „jedničkou“. Rostla i konzumace nealkoholické Holby Free, kterého se v létě prodávalo až o třetinu více než loni.

Dalším zpestřením sortimentu značky je extra silný 18 stupňový speciál Holba Strong. Pivovar ho vyrábí v omezeném množství a v restauracích s Holbou na čepu je k dispozici od 1. září. Čepovat se bude také na Pivovarských slavnostech Holba od 6. do 7. září.


V lednici mi zbývá poslední volná třetinková lahev extra chmeleného Bubínka Absolvent/ky, tak ji dávám k dispozici prvnímu, kdo správně odpoví na otázku "Do kolika lahví byla stočena tato várka?". Nápovědu naleznete na našich stránkách v rubrice Naše piva/Bubínek na obrázku Zrání Absolvent/ky v lednici. Předem však upozorňuju, že lahve jsou řazeny na přeskáčku a bez počítání se tudíž neobejdete.

Výhru předám pouze osobně, a to buď na zítřejší burze v Dejvicích (v tomto případě přidám i volnou vstupenku coby bonus), za týden v Kostelci, příp. po domluvě na Praze 6 či 7, ale raději co nejdříve, další měsíc dva už bych to nerad skladoval.

Odpovědi posílejte pouze na můj mail (marek.kamlar@gmail.com). Až bude znám vítěz, dám vědět, abyste se nesnažili zbytečně. :-)

Soutěž o lahev extra chmeleného BubínkaOslavu sklizně chmele jsme tentokrát pojali netradičně a to užitím jen jednoho druhu chmele v novém pivu. A když netradičně, tak rovnou exotickým chmelem přímo z amerických chmelnic.

American Pale Ale (APA) ve verzi Single Hop s chmelem Citra

Variace na jeden z mnoha světových pivních stylů. American Pale Ale (APA) jenž za svůj vznik vděčí americkým sládkům. Američtí sládkové si za vzor vzali anglické pivo ALE a díky užití amerických chmelů a jejich zvýšenému dávkování vznikl tento nový styl.

Verze Single hop se odkazuje na současný módní trend užití jen jedné odrůdy chmele, která svým charakterem zcela ovlivní celkovou vůni a chuť piva. Naše verze APA single hop se tak vyznačuje zejména nádhernou vůní a chutí po tropickém ovoci a citrusech, kterou jí dodává americký chmel Citra, použitý jak na chmelení na varně, tak i za studena (čtvrté chmelení metodou Dry Hopping) v ležáckém tanku.

Jedná se o třináctku o síle 5,5 % obj. alk.

Výsledné pivo je zlaté s výraznou hořkostí po užitém chmelu s příjemným ovocným charakterem. Díky užití netradičního chmele jsou výsledná vůně i chuť nezaměnitelné a exkluzivní.

Složení: pitná voda, ječné slady (český, mnichovský), upravený chmel Citra. Neředěno vodou!

Jedná se opět o jednorázovou jedinečnou várku speciálu pod značkou CROSS THE WORLD

Pokračujeme v nyní již populární a očekávané tradici výroby piv ze světové studnice pivních stylů, kterou jsme zavedli v roce 2011 a v občasných várkách představujeme na české poměry méně obvyklá piva.

Úspěch těchto piv je velký a do podvědomí tak vstupuje vedle tradiční řady Vyškovských piv i značka CROSS, kterou už znáte ve dvou variantách míchaných limonád s pivem s naším originálním názvem CROSS BEER MIX.

Značka CROSS THE WORLD Pod touto značkou se objevují piva, která, tak jak český překlad „křížem světem“ naznačuje, postupně vybíráme z klenotnice piv z celého světa a v občasných várkách nabízíme.

První naražení sudu se uskuteční dne 9. 9. 2013 v pivnici Vyškovského pivovaru.


Již v sobotu 14. září benešovský pivovar Ferdinand otevře své brány a nabídne spoustu dobré zábavy a hlavně proudy dobře vychlazeného piva. V pravé poledne budete moci vstoupit do areálu pivovaru, kde pro vás i pro vaše děti bude připraven celodenní nabitý program. Prostě skutečné pivní radovánky.

Návštěvníci a zejména milovníci piva budou moci v Benešovském areálu pivovaru Ferdinand od 12 – 22:00 ochutnávat pivní speciály, nefiltry a limonády a těšit se můžou i na horkou novinku na trhu. Sládek z pivovaru představí nové pivo 11% MAX, které bude nově doplňovat pivní nabídku Ferdinand. Při slavnostech budou otevřeny i prostory samotného pivovaru, kam můžete vyrazit na prohlídku, na které zjistíte, jak se takové skutečné pivo vlastně vaří. O hlad také nemusíte mít strach, protože na slavnostech najdete od perníku po guláš, co vás napadne.

Celým dnem vás bude provázet Veronika Čičková, oblíbená moderátorka z Country rádia, která kromě uvádění kapel, představí soutěže, pozve vás na divoké rodeo nebo prohlídku bojových jeepů. V rámci regionální spolupráce s lokálními dodavateli pivovar představí i regionální potraviny, které budete moci na místě ochutnat a zakoupit.

Vezměte s sebou i vaše ratolesti, protože nudit se určitě nebudou. Po divadelním představení budou moci na slavnostech skotačit ve skákacím hradu a na skluzavkách, nebo si zahrají kuželky a člověče, nezlob se. Dále jsou připraveny soutěže, pohybové hry, malování i tancování. Vstup je pro děti zdarma a pro dospělého 50,-Kč.

Hudební program bude probíhat na dvou scénách a vystoupí zde třeba Krausberry v čele s charismatickým Martinem Krausem, nebo Vlasta Horváth s kapelou, zpěvák, který zvítězil v oblíbené reality show Česko hledá Superstar. Dále vystoupí skupiny Čejka band, United Heads, Bílá nemoc, November 2nd and Steve Walsh, Lahvátor, dechová kapela Týnečanka a zpěvák Štěpán Kojan. Den plný hudby oživí i místní folklórní uskupení Benešáček.

Přijeďte do Benešova na pravé pivní slavnosti s celou rodinou!
Pivovar Kocour slavil pět let

[středa, 4. září 2013]


Výroba hlineckého piva Rychtář láme další rekordy. Již v prvním prázdninovém měsíci pivovar dosáhl historicky nejvyššího výstavu sudového piva. Další měsíční rekord překonal v srpnu – výstav sudového piva a celkové množství uvařeného piva.

V minulém měsíci jsme do sudů stočili celkem 8.194 hl piva Rychtář, tedy o 2.088 sudů více než v v dosud rekordním srpnu roku 2000. Zároveň jsme na varně uvařili 10.736 hl piva, což je o více než tisíc hektolitrů více než v srpnu roku 2000. Množství piva uvařené v letošním srpnu je současně druhým absolutně nejvyšším množstvím piva, které jsme kdy během jednoho měsíce uvařili, více jsme navařili pouze v květnu 2011, kdy se jednalo o 11.744 hl,“ sdělil Milan Morávek, sládek pivovaru.

Pivovar Rychtář letos slaví 100 let od svého založení. Při příležitosti tohoto významného výročí rozšířil sortiment o několik nových piv – polotmavý 13% speciál Hlinecké, speciálně chmelené pivo Rychtář Rataj a světlé výčepní pivo Hlinecký Hamr. U příležitosti Dne s Rychtářem pak uvařil ještě jednu novinku, nefiltrované výčepní pivo připravené s použitím žateckého hlávkového chmele a chmele Mandarina. Den s Rychtářem se uskuteční v sobotu 14. září 2013 a kromě všech piv Rychtář se návštěvníci mohou těšit například na kapely No Name, Turbo nebo Buty.


Pivovar Rychtář letos slaví 100 let od svého založení. K této jedinečné příležitosti chystá velkolepou oslavu, během které otevře své brány široké veřejnosti. Den s Rychtářem se uskuteční v sobotu 14. září 2013 a návštěvníky bude čekat špičkový hudební program v čele s kapelami No Name, Buty nebo Turbo a nabídka všech čepovaných piv značky Rychtář včetně letošních novinek. Nahlédnout sládkovi pod pokličku bude možné v rámci exkurzí a připravena bude spousta další zábavy.

Slavnostní program obsadí celý pivovarský areál včetně přilehlého amfiteátru. „Stoleté výročí našeho pivovaru tady oslaví oblíbené kapely No Name, Turbo, Vladimír Mišík, Buty nebo hlinecká legenda Motouz, jež se vrátí na pódium po několikaleté pauze. Na nádvoří pivovaru vystoupí hlinečtí muzikanti – představí se jak poprockové skupiny Saxer či Artur, ale i oblíbené dechovky Hlinečanka a Zavřelovi, kteří speciálně pro Den s Rychtářem složili novou píseň v rytmu polky,“ uvedl sládek pivovaru Milan Morávek.

Zájemci si budou moci prohlédnout výrobní prostory pivovaru a podívat se, jakým způsobem se vaří pivo Rychtář. V rámci exkurzí budou otevřeny také prostory, kam se návštěvníci pivovaru během prohlídek v průběhu roku normálně nedostanou. Součástí bude také promítání nového krátkého filmu o pivovaru.

Během celého odpoledne a večera potečou proudem všechna piva Rychtář. Kromě výčepních piv Rychtář Klasik a Rychtář Standard, ležáku Rychtář Premium, nefiltrovaného Rychtáře Natur a 15% Rychtáře Speciál, které pivovar vaří v průběhu celého roku, budou mít návštěvníci příležitost ochutnat také 13% polotmavý speciál Hlinecké, který pivovar vaří při oslavách pivovaru již tradičně, ale také úplně nová piva Rychtář Rataj a Hlinecký Hamr. Navíc zde bude naražen první sud dalšího zcela nového piva, který tým Milana Morávka připravil ke 100. narozeninám pivovaru.

Pivovar své brány otevře ve 12 hod., oficiální zahájení akce se uskuteční na nádvoří pivovaru ve 13. hod. a bohatý kulturní program je naplánovaný až do 24 hod. Vstupné bude symbolických 20 Kč.

Kromě výčepních míst se všemi pivy značky Rychtář bude v areálu pivovaru i mnoho stánků s občerstvením. Pro návštěvníky bude zdarma k dispozici parkoviště, které bude umístěné hned za hlineckým amfiteátrem a které bude mít svůj vlastní vchod.

Více informací o Dni s Rychtářem a o Pivovaru Rychtář naleznete na www.rychtar.cz
«« « Strana 3 z 4 » »»
1 2 3 4

Navštivte nás na Instagramu Reklama na PI