Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

ITEP: Veletrh dobrého piva

Akce, kde se dá přičichnout k dobrému pivu


verze pro tisk

ITEP: Veletrh dobrého piva

ITEP: Veletrh dobrého piva

Před pár týdny se po Plzni začaly objevovat billboardy propagující Veletrh cestovního ruchu Plzeňského kraje, ano tu samou akci, kde jsem loni poprvé ochutnal železnorudské pivo, tenkrát to byla polotmavá dvanáctka Belgrád. I letos mezi vystavovateli pivovar Belveder nechybí a já se pomalu začínám těšit. Pár dní před samotnou akcí se však v oficiálním seznamu vystavovatelů nachází i Pivovarský dvůr z Černic a hlavně projekt Pivní cesty, který sliboval nabídku točených piv hned z několika pivovarů - Březnice, Polička, Nová Paka, Rakovník, Chyše a Náchod. Zajímavá a netradiční to nabídka v Plzni.

Hrdý sponzor...
Hrdý sponzor...

Navíc podtitul letošního ročníku zněl „Kde se pivo vaří...“, ale to si asi zaplatil místní gigant, jehož logo můžete nalézt mezi sponzory. A také na pódiu se skvěl po celou dobu veletrhu jeho propagační box. Možná si teď manažeři od Radbuzy rvou vlasy, tedy pokud nemají účes jako já, protože zde byly na čepu jiné, dle mého, lepší značky. Pilsner Urquell se zde prezentoval jen degustací produktů Plzeňského Prazdroje, a. s.. Nevím o co šlo, nezúčastnil jsem se, ale prý byla velká fronta na vzorky 0,2l zadarmo...

Nový stánek z Belvederu
Nový stánek z Belvederu

Po příchodu samozřejmě mířím ke stánku železnorudského pivovaru, kde dostávám Pašeráka a to je trošku chyba, protože laťka je hned pro začátek posazena hodně vysoko. Od pana Strnada se dozvídám, že se na prosinec plánuje zajímavá akcička - soutěž/degustace o nejlepší pohádkové pivo. Budeme včas informovat...

Dalším ochutnaným vzorkem je polotmavý Prokop z Chyše, který končí jako první a Ti, kteří si jej nechávali na dýl mají smůlu. Za pípou poznávám majitele zámku a pivovaru v Chyši pana Lažanského. Prokop mi chutná. Můžete si jej i koupit ve skle, ale jeho cena asi kdekoho odradí. Možná by bylo lepší propagovat chyšské také prodejem PET lahví.

Poličské pivo
Poličské pivo

Na řadě je "exotické" duo známé z letošních Nepomuckých pivních slavností - Polička a Nová Paka. Pivovarníci z Poličky dnes točí jen jedenáctku Otakara, kvasnicový Záviš bude až zítra :( A tady už je znát chyba dnešního prvního piva - Otakar mi moc nejede. A ani Podkrkonošský speciál z Nové Paky není nic moc. Oba pivovary mají bohatou nabídku skla a lahvové produkce. Škoda, že zde nečepují stejně tak bohatý sortiment jako v Nepomuku.

Doplňkový sortiment z Nové Paky
Doplňkový sortiment z Nové Paky

Dále je na řadě můj, dle vzdálenosti, nejbližší pivovar - Herold Březnice. Na čepu zde nejširší sortiment - výčepní desítka, dvanáctka ležák, černá třináctka a polotmavá čtrnáctka. Kromě desítky dávám vše, Herold chutná i při vysoko nastavené laťce. Na jednom místě se navíc nabízí porovnání dvou dle mého z nejlepších tmavých piv, obou třináctek - Herold vs Grádl. Musím říct, že ač programově černá piva nemusím, obě byla velmi dobrá a každé přitom úplně jiné.

Ale vraťme se k Heroldu. Pod novým majitelem prý jede provoz pivovaru ve starých kolejích, tedy technologicky. O obchodu nic nevím, snad jen to, že se zřejmě bude orientovat více na českého zákazníka a já doufám, že se Herold dostane i k nám na Nepomucko a já si jej budu moci vychutnat v točené podobě alespoň na letních cyklovýletech. A abych nezapomenul, pšeničný Herold je již asi minulostí...

Březnický stůl
Březnický stůl

Sedělo se nám na sále domu hrůzy u Radbůzy (DK Inwest) moc dobře. Pivo bylo vynikající a šestá hodina podvečerní, kdy se dneska končí, je tu. Přes výhružky paní pořadatelky setrváváme na svém místě a děláme jí těžkou hlavu, zvláště když mi březničtí točí ještě jedno pivo - to zaručeně poslední. Pořadatelé volí novou strategii, zhasínají v sále a my jako rozumní lidé se konečně chystáme k odchodu.

Zhasli nám :(
Zhasli nám :(

A jaké pivo nám dnes chutnalo nejvíc? Shodli jsme se na něm prakticky všichni. Medový Pašerák byl prostě tím pravým ořechovým. Do boje o mé vítězství nezasáhly Purkmistr a Bakalář, na které mohu zajít v Plzni. Trošku mě překvapilo, že Purkmistr zde měl jen dva kohouty. Jistě by nebyl pro LUKR problém vybavit svůj stánek možností točit více piv, a že se Purkmistr může pochlubit různými speciály. Mě docela mrzelo, že zde nebyla žádná pšenice.

Stánky z Černic a Rakovníka
Stánky z Černic a Rakovníka

Letošní obohacení měl na svědomí projekt Pivní cesty, který je o individuálním a kolektivním cestování za českými a evropskými pivovary se zvláštním zřetelem na pivovary malé, rodinné, regionální… Prostě moje parketa. Letošní veletrh ITEP v Plzni byl první místo, kde se tento projekt prezentoval. Možná se ptáte, že se nezmiňuji o pivu z Náchoda. Primátor se na Plzeň vyprdnul, asi má práci se svou čerstvou specialitou - Stoutem.

Druhý den odpoledne se vracím na místo činu, abych zakoupil něco dobrého piva na další dny. Bohužel jedu vlakem, tak toho moc nepoberu. PETky z Rudy a nový produkt novopackého pivovaru - Gingers Beer. Na výběr je ze dvou druhů tohoto zázvorového piva - Classic a Cinnamon (se skořicí). Jaká jsou ještě nevím, budu Vás informovat v diskusi. Do vlaku zakupuju kvasnicového Záviše z Poličky. Výborné pivo, na kvasnicové docela čiré.

Spokojení návštěvníci
Spokojení návštěvníci

Co říci na závěr? Že se letošní ročník veletrhu vydařil a z hlediska pivního dvojnásob. Za nabídku piv by se nemusely stydět žádné pivní slavnosti. Uvidíme za rok, kam se ITEP posune. Prozatím díky za něj - další příjemná pivně kulturní akce přibyla do pivní metropole...[Richard Chodora] [Zobrazeno 8637x] [26. říjen 2008]
[Události] [comments: 3] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Chody

čtvrtek, 30. říjen 2008
14:04

Chody

Gingers Beer: Moc mě nenadchlo a rozdíl mezi klasikem a skořicovým jsem takřka nepostřehl. Na druhou stranu docela dobře pitelní výčepní pivo. Příště však dám přednost klasické produkci packého pivovaru...


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

Malakin

čtvrtek, 30. říjen 2008
11:19

Malakin

Ad Gingers Beer z Nové Paky: mně teda to samotné zázvorové nijak nenadchlo, ale to se skořicí je celkem dobré; jinak jsem dával koštovat i několika členům rodiny a kámošům/kámoškám - chlapi ofrňovali nos nad obojím, ženským chutnalo aspoň to skořicové; cílovou skupinou u nás tedy budou asi ženy, ve Finsku, kam je toto pivo exportováno, možná všichni, uvidíme...

Co třeba ten zázvor úplně vynechat a dávat tam jen skořici? Když může zákazníky oslovit skořicová Kofola, proč ne skořicové pivo?
---------------------------------
Zpráva byla upravena 30.10.2008 ve 11:39:02


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

seva

neděle, 26. říjen 2008
15:26

Nejlapší pivo na ITEPU bylo Poličské Hlavně jejich 11


napsal(a): seva (seva(a)seznam.cz) [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI