Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Na pivu s Rudou Železnou

Akce, kde se dá přičichnout k dobrému pivu


verze pro tisk

Na pivu s Rudou Železnou

Na pivu s Rudou Železnou[p169]

Richard a Harrach je za námi, únava veliká, ale přítomnost železnorudského piva v Plzni v domu hrůzy u Radbůzy je víc než lákavá. Do Belvederu, kde se vaří železnorudské pivo, se chystám již drahnou dobu, ale tak nějak nemohu najít řídícího abstinenta (i kvůli negativním názorům na webu), protože ač po silnici to mám 50 km, vlakem je to tam jako přes půlku republiky.

Proto jsem uvítal informaci, kde se pravilo, že ve dnech 4-6.10. by mělo na veletrhu cestovního ruchu Plzeňského kraje ITEP v DK Inwest Plzeň být k mání i železnorudské pivo. Po zkrácené páteční pracovní směně jsem tedy vyrazil do kulturáku. Času mnoho nebylo, pojal jsem to jako takovou atomovku s celkovým časem cca 55 minut.

Stánek Belvedéru
Stánek Belvedéru

Prezentaci železnorudského piva jsem nalezl poměrně rychle. V hlavním sále, kde naproti měl svůj stánek i Chodovar, který zde sázel zvláště na Pravé pivní lázně a na čepu byl Zámecký ležák 13% za 25 Kč. Za stejnou cenu jste mohli ochutnat i nové pivo z Rudy. V duchu jsem si plánoval v jakém pořadí budu rudské pivo chutnat - 11% Belveder, 12% Belgrád a 13% Grádl. Na čepu je bohužel jen Belgrád, ale jsem ujištěn, že je to nejlepší pivo z Belvederu.

BelGrád z Rudy
BelGrád z Rudy

Železnorudské pivo jste mohli ochutnat již dříve. Bylo vyráběno prý dle původní receptury rudského pivovaru, jehož posledním sládkem byl pan Plevka. Není se tedy čemu divit, že první původní železnorudské pivo bylo z Chodovaru. Vlastní pivo však panu Strnadovi, majiteli hotelů Belvedér a Grádl, nedalo spát a 20. července 2007 bylo pokřtěno znovuobnovené pivo z Železné Rudy.

Točené od pana Strnada
Točené od pana Strnada

Za výčepem stojí bodrý chlapík, pan Strnad, sám spolumajitel hotelů a pivovaru. Dozvídám se, že ze zvědavosti ochutnali rudské pivko i sládci z Prazdroje, který zrovna slaví 165-leté výročí svého založení PilsnerFestem, kam mě však skoro nic neláká ... A chutnalo jim. Nedivím se.

Výrobu piva v Belvederu, který se stal pivovarem pro lepší vodu, rozjel známý plzeňský sládek Josef Krýsl (domovský pivovar v Černicích) a dnes v jeho díle pokračuje syn pana Strnada a dle chuti piva se mu to daří. V druhém železnorudském hotelu ve vlastnictví rodiny Strnadů, kde můžete místní piva také ochutnat, se nachází pivovarnické muzeum a pohádková knajpa plná postav z pohádkové Šumavy.

Už se veze ...
Už se veze ...

Maskotem pivovaru se tak stává skřítek BelGrád, který na svých saních vozí po světě soudek železnorudského piva. Nezbývá než Vás pozvat při Vašich cestách západočeskou Šumavou do Železné Rudy na originální mok a příjemné posezení v restauracích obou hotelů - problémy s obsluhou jsou prý již napraveny.

Skřítek BelGrád
Skřítek BelGrád

Pan Strnad je velmi vstřícný člověk a už teď se těším na návštěvu jeho pivovaru, který je po dlouhých desetiletí první vlaštovkou na Klatovsku, které tak rád dávám za příklad celému pivnímu Plzeňsku. Poslední tamtamy hovoří o tom, že by se železnorudská piva měla točit v Klatovech. A kde jinde, než tam, kde je jisté perfektní ošetření. Znalého pivaře napadne hned Pivní studio pana Pavlase ...

Jak jste se mohli dočíst v diskusi již podruhé se železnorudský pivovar prezentoval v Plzni, tentokráte na Dnech česko-slovenského přátelství v Měšťanské besedě. Oproti minule nebyl na čepu polotmavý Belgrad, ale za to obě další piva - světlá jedenáctka Belveder a tmavá třináctka Grádl. Musím říci, že Grádl nenajde mezi tmavými pivy hned tak konkurenci. Tak dobré tmavé pivo jsem již dlouho nepil. U mě se řadí do první trojky spolu s BONem a Heroldem.

Belveder a Grádl
Belveder a Grádl

Světlý Belveder je také výborné pivo, ale není až tak vyjímečné jako Grádl. Ochutnali jsme po několika kouscích od každého a konstatovali, že toto páteční odpoledne bylo velmi povedené, jak s oblibou říkám krásné poetické a to doslova. Pohovořili jsme o situaci s panem Strnadem a sběratelem Mírou Davidem a společně nakousli ožehavé téma překupníků pivních suvenýrů. O tom však výhledově v samostatném článku.

Na zdraví ...
Na zdraví ...

Na plochu, kde tentokrát prezentace probíhala se bohužel nevešel krásný železnorudský stánek, slováci o dost přišli... Nejen pro jihočechy snad mohu prozradit, že by mohli železnorudská piva snad ochutnat příští rok v červnu na Pivních slavnostech v ČB. Ostatním nezbývá nic jiného, než doporučit navštívit české pohraniční městečko a restauraci jednoho z pivně stejnojmenných hotelů.

Ruda v Plzni
Ruda v Plzni

Doufám, že se do Železné Rudy nejdéle na jaře příštího roku dostanu (nelyžuji, takže nespojím návštěvu se sportem) a ochutnám šumavská piva na místě činu, kde vždycky chutná nejlépe.

Dovolil bych si ještě citovat informace týkající se piva z nejnovějšího propagačního letáku

Letáček
Letáček

V Železné Rudě byl již pivovar v letech 1787 - 1962. Poté byl uzavřen a srovnán se zemí. Majitelům se podařilo po 45. letech obnovit tradici šumavského pivovarnictví. Slavnostní otevření se konalo 20,7,2007 v 17:17. Pivo je vařené tradiční metodou z vynikající šumavské vody, nejkvalitnějšího sladu z Moravy a chmele ze Žatce a z kvasnic plzeňského typu. Ve sklepeních hotelu pivo leží a zraje minimálně 20 dnů.

Hosté mohou posedět a ochutnat pivo přímo ve varně a mohou se účastnit samotného vaření. Pro zájemce je připraven i odborný výklad o historii piva, o současném dění na našem pivovarském trhu a hlavně o výrobě piva.

Zveme všechny milovníky piva, ale i Vás ostatní, kteří máte rádi Šumavu, krásné zdravé šumavské prostředí, dobrou kuchyni, příjemné horské ubytování a hlavně pohostinnost a vstřícnost.

S pozdravem všech pivovarníků "DEJ BŮH ŠTĚSTÍ"[Richard Chodora] [Zobrazeno 8585x] [14. říjen 2007]
[Události] [comments: 9] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Petr

pondělí, 12. listopad 2007
11:44

Petr

Tenhle víkend jsem byl jak na Belvederu, tak na Grádlu. Pivo je výborné. A výklad samotného pana Strnada byl velice přijemný. Získali jsme pár informací a rad do našeho nového projektu, to jest obnova městského pivovaru v Radnicích u Rokycan. Zasvěcení jistě historii Radnického piva znají a ví i který významný člověk z pivovarnictví odtud pochází a schodou okolností vařil také v Železné Rudě. Radničtí Patrioté.


napsal(a): Petr [Odpovědět]

Chody

sobota, 10. listopad 2007
12:57

Chody

Včerejší článek je jen pokračováním či doplněním stávajícího, takže doporučuju rolovat, pokud Ti nenaběhne rovnou nový text a fotky ...


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

Dwarf

pátek, 9. listopad 2007
23:28

Dwarf

Chody... tenhle článek tu už přece byl..?? nebo mám vlčí mhu...Odpověď - Chody (10. 11. 2007 12:57)


ICQ: 131508397

napsal(a): Dwarf [Odpovědět]

Chody

pondělí, 5. listopad 2007
20:01

Chody

V pátek 9.11.2007 bude v rámci dnů Česko-slovenského přátelství k mání v Měšťanské besedě v Plzni železnorudské pivo. Od 10 do 18 hodin bude na čepu tentokráte světlá jedenáctka Belveder a tmavá třináctka Gradl.
Zájemci z řad sběratelů si budou moci koupit sklenice s logem a rovněž tácky za rozumnou cenu a ne jak železnorudské tácky prodával nějaký překupník a neseriozní vagabund za 30 Kč/tácek na burze v Praze.
Zveme do Besedy všechny naše příznivce dobrého piva i ty, kteří chtějí ochutnat pivo ze Šumavy a z nejvýše položeného pivovaru v ČR.
Dále budete moci v rámci prezentace ochutnat i pravé slovenské potravinářské speciality.


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

Adsense

18. duben 2024
00:13


posted by: Inzerce

Chody

úterý, 16. říjen 2007
19:02

Chody

Kvůli dokončení rekonstrukce bude hotel Belveder uzavřen do konce listopadu, a to včetně pivovaru


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

Chody

úterý, 16. říjen 2007
16:11

Chody

Chodyvar asi hned tak nebude. Za prvý se na to necítím. Za druhý je ještě dost dobrého piva v našich končinách. Ale nikdy neříkej nikdy...


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

Renča

úterý, 16. říjen 2007
06:35

Pěkné, už se těším na návštěvu a také ochutnávku


napsal(a): Renča [Odpovědět]

Rosťa

pondělí, 15. říjen 2007
15:01

Rosťa

Příjemný článeček. A kdy bude k mání Chodyvar? :-)Odpověď - Chody (16. 10. 2007 16:11)


napsal(a): Rosťa [Odpovědět]

Izzy85

neděle, 14. říjen 2007
15:04

Koncem srpna jsem byl pár dní v Železné Rudě přímo v hotelu Grádl. Na čepu kromě všudypřítomnýho G měli bohužel také jen polotmavou 12°, ale ta chutnala výborně :) Doufám, že časem ochutnám taky zbývající železnorudská piva.


napsal(a): Izzy85 (velvetrevovler(a)atlas.cz) [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI