Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Týden s pivem, aneb Pijte, než nás zase zavřou!

Akce, kde se dá přičichnout k dobrému pivu


verze pro tisk

Týden s pivem, aneb Pijte, než nás zase zavřou!

Týden s pivem, aneb Pijte, než nás zase zavřou!

Poslední slova titulku jsou opravdu "černou můrou" nejen pivovarů, restaurací a hospůdek, ale i všech milovníků piva. Měsíc září byl vždy bohatý na pivní zážitky, letos ale předčil očekávání. Po jarních omezeních přesunuli organizátoři své akce právě na září a jejich kumulace, nejen o víkendech (bohužel zejména jen o sobotách), ale už i ve dnech všedních vzrostla nad míru schopnosti jejich návštěvy i pro skalní účastníky. Na druhou stranu, není se co divit, v polovině října už mohou platit ta poslední slova z titulku. Zatím se jede podle starého českého přísloví "Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají". Kromě toho, říjen už bývá docela chladný měsíc, i když tu máme to "globální oteplování", kdy delší posezení venku už není to pravé ořechové.

Festival minipivovarů na Kulaťáku
Festival minipivovarů na Kulaťáku

Patřím mezi ty, kteří si akce vybírají a ty své pravidelně navštěvuji. Letos si člověk opravdu musel rozvážit, kam namíří své kroky. Rozpůlit, či dokonce roztřetit osobnost, zatím není v silách pokroku. O sobotách, vzhledem ke vzdálenostem a nepříliš valnému spojení, lze uskutečnit maximálně návštěvu 1-2 akcí. A když se k tomu ještě vyskytnou další pivní akce v týdnu, tak je z toho hned pivní týden.

Festival minipivovarů na Kulaťáku
Festival minipivovarů na Kulaťáku

V sobotu 4. září se naštěstí konaly dvě zajímavé akce nedaleko od sebe. Festival minipivovarů na Kulaťáku a odložený První pivní máj v areálu Břevnovského kláštera. Na prvně jmenované akci bylo přítomno 23 pivovarů, nejen z Prahy, ale i z míst docela vzdálených. Ochutnávku pražských piv, až na jednu výjimku, jsme vynechali a soustředili se spíš na ty vzdálené s nám neznámými, či málo známými pivy. Pamětliví toho, že nás čeká ještě Břevnov, byla ochutnávka spíše decentní a vzhledem k panujícímu vedru už v dopoledních hodinách, jsme volili piva slabší.

Festival minipivovarů na Kulaťáku
Festival minipivovarů na Kulaťáku

Díky pečlivému výběru jsme neměli ani jedno nepitelné pivo. Švihovský Wit 11° i Summer ale 9° s pomerančovou kůrou od pražského Vika (to byla ta jediná výjimka) krásně ladili s panujícím počasím. 12° ležák ze Zbraslavic byla klasika, zajímavým a pro nás neznámým pivem byla 12° Hrouda, za studena chmelená, z pivovaru Cvikov. Pivovar Červený vlk nabízel piv několik, zvolili jsme výbornou 11° IPL. Kuriozitou byla Vlkovice, místní pivní pálenka, kterou si mohl návštěvník odnést v 0,5 l láhvi k domácí ochutnávce. Mile nás překvapila 10° APL R1 z pivovaru Záhora, s jehož pivy nemáme tu nejlepší zkušenost. Létající pivovar Květ, vařící svá piva v Muflonu, čepoval klasický sv. ležák 11° a 11° ležák bezinkový, obé slušné úrovně. V hodinách dopoledních nebyla tlačenice, ani fronty u stánků, po poledni už davy i fronty zhoustly, tak jsme se přesunuli do Břevnova.

Festival minipivovarů na Kulaťáku
Festival minipivovarů na Kulaťáku

V Břevnově bylo pivovarských stánků 11, ovšem tato akce je spíš poutí s atrakcemi. U nich se také v brzké odpoledne soustřeďovalo nejvíc lidí. S rychlým získáním piva nebyl problém. Tady jsme ochutnali už jen čtyři kousky: můj oblíbený Letní ale 9° od místních, 11° Keller z Padochova (též moje oblíbená), 11° Děčíňáka od Nomáda (Honza Kočka umí) a výbornou bavorskou pšenici Bavorský Weizen 12,5° od Malého Janka.

První pivní máj
První pivní máj

Za sobotu tedy spokojenost.

V neděli relaxace, v pondělí pak plánovaná domácí degustace piv přivezených kamarády ze služebních cest po republice. Málo jich nebylo. Úterý opět relaxace, středa 8. a čtvrtek 9. září pak byly vyplněny degustacemi v rámci soutěží České a moravské pivní koruny 2021 a Golden Bohemia 2021, které pořádá časopis PBA. Obě se konaly v Rytířském sále Pivovaru a restaurace U Fleků. Zahraniční porota hodnotila vzorky v soutěži Golden Bohemia 2021, národní degustační soutěž České a moravské pivní koruny 2021 pak porota česká, do které jsem byla přizvána.

České a moravské pivní koruny
České a moravské pivní koruny

Vzorků bylo přes 150 v 49 kategoriích. Denně jsme degustovali cca 45 vzorků různých kategorií a nutno podotknout, že i různé úrovně. S potěšením lze konstatovat, že EBCU (European Beer Consument Union) v červenci zařadilo českou národní degustační soutěž s mezinárodní porotou Golden Bohemia mezi osm prestižních světových soutěží, kterým poskytuje záštitu a podporu. Zároveň ve středu probíhalo U Fleků setkání s dodavateli surovin a technologií se sládky a majiteli pivovarů pod názvem Pivo Bier Ale B2B.

České a moravské pivní koruny
České a moravské pivní koruny

A aby toho pivního nebylo dost, tak se ve čtvrtek od 17 hodin konalo tradiční Břevnovské chmelobraní, spojené s oslavami 10. výročí Břevnovského klášterního pivovaru. Myslím, že účast překonala očekávání pořadatelů, v průběhu odpoledne narychlo instalovali další stánek, aby byly uspokojeny chuťové buňky všech návštěvníků dychtících po místních pivech. V rámci oslav se konaly prohlídky pivovaru, hrála živá hudba (moji oblíbenou Destruktivu jsem si s chutí vyposlechla, jakmile spustil big beat, tak jsem zmizela), konala se i tombola s hodnotnými cenami.

Břevnovské chmelobraní
Břevnovské chmelobraní

Samozřejmě nesměl chybět šéf kláštera, pan arciopat Prokop Siostrzonek, který také návštěvníky, spolu s ředitelem pivovaru, panem ing. Petrem Janíkem a sládkem, panem ing. Alešem Potěšilem, přivítal a pak i poseděl mezi nimi.

Na akci zavítali i někteří zahraniční porotci z degustací a dokonce si zkusili česat chmel. Bohužel, česáčů se tentokrát příliš nedostávalo, i když pravda, chmelu zase nebylo tolik jako v letech minulých. Po usušení z něj bude uvařen tradiční Opatský ležák.

Břevnovské chmelobraní
Břevnovské chmelobraní

V pátek nezbylo než nabrat dalších sil na tradiční sobotní akci v Kostelci nad Černými lesy - Vykulení. 11. září se konal již XIIIIIIII. ročník. Vykulovaly se sudy, po celý den bednáři opravovali obruče, k vidění byl i funkční model parní elektrárny s dalšími "hejblátky". Tahákem letošního ročníku byla asi v chodu předváděná replika Gangloffovy šindelky, vyrábějící řezaný a hoblovaný šindel. Nechybělo tradiční setkání sběratelů pivních suvenýrů, jakož i exkurze pivovarem.

Vykulení
Vykulení

A pochopitelně piva od místních i spřátelených pivovarů, včetně piv z čerstvě vysmolených dřevěných i aluminiových sudů. Škoda jen, že se piva narážejí postupně, takže kdo nevydrží do pozdních večerních hodin, nemá šanci ochutnat všechno, co by chtěl. Jako všude, piva byla výborná, průměrná i bohužel na vylití. Místní piva se chválí sama, známe je, alespoň jsme ochutnali novou Šindelku 9,9° ejlík a známého Jirku 11° světlý ležák.

Vykulení
Vykulení

Mezi ta výborná patřila též - 9° ALE Aloha z Dobrušky, 13° Májový ležák z Dalešic, 14° IPA žitná z Malešova i obě ochutnaná piva z Předklášteří (na další se v době naší návštěvy nedostalo) - 14° Vorkloster Märzen a 21° Vorkloster Doppelbock Orátor (i na tu třetinku této síly nás bylo víc).

Vykulení
Vykulení

Záhlinická piva - 11° sv.ležák Hospodář se řadil spíše do průměru, o něco lepší pak byla 12° světlý originál 1927. Světlý ležák 12° z Českého Brodu byl spíše pod průměrem, ovšem mezi totální propadáky spadla 12° sv.ležák Malkovský z pivovaru Olešná s vícero senzorickými chybami a 10° Summer ale z Malenovic. Ta s lehkým letním pivem neměla absolutně nic společného. Přehořčené, prázdné pivo.

Vykulení
Vykulení

Vykulení, akce, kterou si nenechám ujít, akce, kde jde nejen o piva a shlédnutí přítomné techniky, ale hlavně o setkávání s přáteli. Pořadatelé by však měli zvážit, zda nepřesunout hlučnou hudbu na dobu spíše podvečerní a večerní, jak to bývalo zvykem. Řev béčkových kapel se škrtící se zpěvačkou již od časného odpoledne rozhodně nepřispívá k duchu akce. I na vzdálenějších místech od pódia není slyšet vlastního slova a konverzace s přáteli je na nulovém bodě. Chvíli jsme ten řev vydrželi, ale nakonec prchli dřív, než jsme plánovali. Škoda.

Vykulení
Vykulení

Týden pivně pestrý, lidi (až na malé výjimky několika svědků covidových s pečlivě nasazenými náhubky, jeden dokonce s respirátorem průmyslovým!) normální. Kéž by to tak zůstalo!

Další fotky najdete zde...[Jana Běhounková] [Zobrazeno 1253x] [16. září 2021]
[Události] [comments: 2] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Jana

čtvrtek, 16. září 2021
14:57

Jana

Jak mi sdělili z Břevnova, tak Opatský ležák, uvařený z načesaného chmele z jejich chmelnice, bude naražen 14.1.2022.


napsal(a): Jana [Odpovědět]

Sekal

čtvrtek, 16. září 2021
11:34

Sekal

Poprvé od změny majitele jsem asi před měsícem ochutnal Jince, konkrétně zmiňovaný Bavaria Weizen a k tomu kyseláč, obojí bylo vynikající.


napsal(a): Sekal [Odpovědět]


Navtivte ns na Instagramu Reklama na PI