Týden s pivem, aneb Pijte, než nás zase zavřou!
Akce, kde se dá přičichnout k dobrému pivu
Týden s pivem, aneb Pijte, než nás zase zavřou!
Poslední slova titulku jsou opravdu "černou můrou" nejen pivovarů, restaurací a hospůdek, ale i všech milovníků piva. Měsíc září byl vždy bohatý na pivní zážitky, letos ale předčil očekávání. Po jarních omezeních přesunuli organizátoři své akce právě na září a jejich kumulace, nejen o víkendech (bohužel zejména jen o sobotách), ale už i ve dnech všedních vzrostla nad míru schopnosti jejich návštěvy i pro skalní účastníky. Na druhou stranu, není se co divit, v polovině října už mohou platit ta poslední slova z titulku. Zatím se jede podle starého českého přísloví "Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají". Kromě toho, říjen už bývá docela chladný měsíc, i když tu máme to "globální oteplování", kdy delší posezení venku už není to pravé ořechové.
Festival minipivovarů na Kulaťáku
Patřím mezi ty, kteří si akce vybírají a ty své pravidelně navštěvuji. Letos si člověk opravdu musel rozvážit, kam namíří své kroky. Rozpůlit, či dokonce roztřetit osobnost, zatím není v silách pokroku. O sobotách, vzhledem ke vzdálenostem a nepříliš valnému spojení, lze uskutečnit maximálně návštěvu 1-2 akcí. A když se k tomu ještě vyskytnou další pivní akce v týdnu, tak je z toho hned pivní týden.
Festival minipivovarů na Kulaťáku
V sobotu 4. září se naštěstí konaly dvě zajímavé akce nedaleko od sebe. Festival minipivovarů na Kulaťáku a odložený První pivní máj v areálu Břevnovského kláštera. Na prvně jmenované akci bylo přítomno 23 pivovarů, nejen z Prahy, ale i z míst docela vzdálených. Ochutnávku pražských piv, až na jednu výjimku, jsme vynechali a soustředili se spíš na ty vzdálené s nám neznámými, či málo známými pivy. Pamětliví toho, že nás čeká ještě Břevnov, byla ochutnávka spíše decentní a vzhledem k panujícímu vedru už v dopoledních hodinách, jsme volili piva slabší.
Festival minipivovarů na Kulaťáku
Díky pečlivému výběru jsme neměli ani jedno nepitelné pivo. Švihovský Wit 11° i Summer ale 9° s pomerančovou kůrou od pražského Vika (to byla ta jediná výjimka) krásně ladili s panujícím počasím. 12° ležák ze Zbraslavic byla klasika, zajímavým a pro nás neznámým pivem byla 12° Hrouda, za studena chmelená, z pivovaru Cvikov. Pivovar Červený vlk nabízel piv několik, zvolili jsme výbornou 11° IPL. Kuriozitou byla Vlkovice, místní pivní pálenka, kterou si mohl návštěvník odnést v 0,5 l láhvi k domácí ochutnávce. Mile nás překvapila 10° APL R1 z pivovaru Záhora, s jehož pivy nemáme tu nejlepší zkušenost. Létající pivovar Květ, vařící svá piva v Muflonu, čepoval klasický sv. ležák 11° a 11° ležák bezinkový, obé slušné úrovně. V hodinách dopoledních nebyla tlačenice, ani fronty u stánků, po poledni už davy i fronty zhoustly, tak jsme se přesunuli do Břevnova.
Festival minipivovarů na Kulaťáku
V Břevnově bylo pivovarských stánků 11, ovšem tato akce je spíš poutí s atrakcemi. U nich se také v brzké odpoledne soustřeďovalo nejvíc lidí. S rychlým získáním piva nebyl problém. Tady jsme ochutnali už jen čtyři kousky: můj oblíbený Letní ale 9° od místních, 11° Keller z Padochova (též moje oblíbená), 11° Děčíňáka od Nomáda (Honza Kočka umí) a výbornou bavorskou pšenici Bavorský Weizen 12,5° od Malého Janka.
První pivní máj
Za sobotu tedy spokojenost.
V neděli relaxace, v pondělí pak plánovaná domácí degustace piv přivezených kamarády ze služebních cest po republice. Málo jich nebylo. Úterý opět relaxace, středa 8. a čtvrtek 9. září pak byly vyplněny degustacemi v rámci soutěží České a moravské pivní koruny 2021 a Golden Bohemia 2021, které pořádá časopis PBA. Obě se konaly v Rytířském sále Pivovaru a restaurace U Fleků. Zahraniční porota hodnotila vzorky v soutěži Golden Bohemia 2021, národní degustační soutěž České a moravské pivní koruny 2021 pak porota česká, do které jsem byla přizvána.
České a moravské pivní koruny
Vzorků bylo přes 150 v 49 kategoriích. Denně jsme degustovali cca 45 vzorků různých kategorií a nutno podotknout, že i různé úrovně. S potěšením lze konstatovat, že EBCU (European Beer Consument Union) v červenci zařadilo českou národní degustační soutěž s mezinárodní porotou Golden Bohemia mezi osm prestižních světových soutěží, kterým poskytuje záštitu a podporu. Zároveň ve středu probíhalo U Fleků setkání s dodavateli surovin a technologií se sládky a majiteli pivovarů pod názvem Pivo Bier Ale B2B.
České a moravské pivní koruny
A aby toho pivního nebylo dost, tak se ve čtvrtek od 17 hodin konalo tradiční Břevnovské chmelobraní, spojené s oslavami 10. výročí Břevnovského klášterního pivovaru. Myslím, že účast překonala očekávání pořadatelů, v průběhu odpoledne narychlo instalovali další stánek, aby byly uspokojeny chuťové buňky všech návštěvníků dychtících po místních pivech. V rámci oslav se konaly prohlídky pivovaru, hrála živá hudba (moji oblíbenou Destruktivu jsem si s chutí vyposlechla, jakmile spustil big beat, tak jsem zmizela), konala se i tombola s hodnotnými cenami.
Břevnovské chmelobraní
Samozřejmě nesměl chybět šéf kláštera, pan arciopat Prokop Siostrzonek, který také návštěvníky, spolu s ředitelem pivovaru, panem ing. Petrem Janíkem a sládkem, panem ing. Alešem Potěšilem, přivítal a pak i poseděl mezi nimi.
Na akci zavítali i někteří zahraniční porotci z degustací a dokonce si zkusili česat chmel. Bohužel, česáčů se tentokrát příliš nedostávalo, i když pravda, chmelu zase nebylo tolik jako v letech minulých. Po usušení z něj bude uvařen tradiční Opatský ležák.
Břevnovské chmelobraní
V pátek nezbylo než nabrat dalších sil na tradiční sobotní akci v Kostelci nad Černými lesy - Vykulení. 11. září se konal již XIIIIIIII. ročník. Vykulovaly se sudy, po celý den bednáři opravovali obruče, k vidění byl i funkční model parní elektrárny s dalšími "hejblátky". Tahákem letošního ročníku byla asi v chodu předváděná replika Gangloffovy šindelky, vyrábějící řezaný a hoblovaný šindel. Nechybělo tradiční setkání sběratelů pivních suvenýrů, jakož i exkurze pivovarem.
Vykulení
A pochopitelně piva od místních i spřátelených pivovarů, včetně piv z čerstvě vysmolených dřevěných i aluminiových sudů. Škoda jen, že se piva narážejí postupně, takže kdo nevydrží do pozdních večerních hodin, nemá šanci ochutnat všechno, co by chtěl. Jako všude, piva byla výborná, průměrná i bohužel na vylití. Místní piva se chválí sama, známe je, alespoň jsme ochutnali novou Šindelku 9,9° ejlík a známého Jirku 11° světlý ležák.
Vykulení
Mezi ta výborná patřila též - 9° ALE Aloha z Dobrušky, 13° Májový ležák z Dalešic, 14° IPA žitná z Malešova i obě ochutnaná piva z Předklášteří (na další se v době naší návštěvy nedostalo) - 14° Vorkloster Märzen a 21° Vorkloster Doppelbock Orátor (i na tu třetinku této síly nás bylo víc).
Vykulení
Záhlinická piva - 11° sv.ležák Hospodář se řadil spíše do průměru, o něco lepší pak byla 12° světlý originál 1927. Světlý ležák 12° z Českého Brodu byl spíše pod průměrem, ovšem mezi totální propadáky spadla 12° sv.ležák Malkovský z pivovaru Olešná s vícero senzorickými chybami a 10° Summer ale z Malenovic. Ta s lehkým letním pivem neměla absolutně nic společného. Přehořčené, prázdné pivo.
Vykulení
Vykulení, akce, kterou si nenechám ujít, akce, kde jde nejen o piva a shlédnutí přítomné techniky, ale hlavně o setkávání s přáteli. Pořadatelé by však měli zvážit, zda nepřesunout hlučnou hudbu na dobu spíše podvečerní a večerní, jak to bývalo zvykem. Řev béčkových kapel se škrtící se zpěvačkou již od časného odpoledne rozhodně nepřispívá k duchu akce. I na vzdálenějších místech od pódia není slyšet vlastního slova a konverzace s přáteli je na nulovém bodě. Chvíli jsme ten řev vydrželi, ale nakonec prchli dřív, než jsme plánovali. Škoda.
Vykulení
Týden pivně pestrý, lidi (až na malé výjimky několika svědků covidových s pečlivě nasazenými náhubky, jeden dokonce s respirátorem průmyslovým!) normální. Kéž by to tak zůstalo!
Další fotky najdete zde...
[Jana Běhounková] [Zobrazeno 1403x] [16. září 2021]
[Události] [comments: 2] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]