Pivní festival v Brně
Slavnosti piva, pivní slavnosti, dny otevřených dveří ...
Pivní festival v Brně
Pivních akcí je v Brně málo. Pokud nepočítám Starobrněnské slavnosti, žádný větší pivní festival se v Brně nepořádá. Radniční dny sice v minulosti ukázaly, že mají co nabídnout i náročnějším pivařům, ale kapacitně nemohou druhému největšímu městu v republice vystačit. Proto ani nemůžeme mluvit o akci, která by se mohla pyšnit označením pivní festival. Blýskat na lepší časy se začalo poté, co se na Pivním.infu objevil blok s jasně říkajícím názvem: „1. Brněnský pivní festival “.
Zpráva ve mně zprvu vyvolala dojem, že krom dnů se Starobrnem či K Brewery Trade se v Brně dostanu na festival, který mi nabídne i jiná, zde méně dostupná piva. Po shlédnutí přiloženého plakátu se ale vracím zpět na zem a dlouze přemýšlím, zda na festival vůbec jít. Mezi přislíbenými pivovary svítí loga Starobrna, Svijan, Pardála a Budvaru, Krušovic, Plzeňského Prazdroje, Kozla a dalších. Drtivá většina těchto pivovarů je však v Brně běžně k sehnání. Výjimku snad tvoří jen zavřené pivovary z Loun a Kutné Hory. V seznamu pivovarů nacházím pouze dva, které mohou být pro mě něčím zajímavé – Poutník a Richard. Bohužel (či spíše bohudík) ani piva těchto dvou pivovarů není problém ve městě sehnat. A i samotný prospekt mi klade otázku: Jdeme na … dvě?
První brněnský festival probíhal od středy do soboty a krom piva nabízel i hudební program, bohaté občerstvení, soutěže apod. Celodenní vstupné na festival činilo 60 Kč (v sobotu 80 Kč) a prvních 500 návštěvníků mělo přislíbeno pivo zdarma. Areál Velodromu Brno, kde se akce pořádala, se otvíral vždy ve 13:00. V sobotu ale nejspíše dříve, pokud první hudební vystoupení začlo skutečně už v 10:00. Pořadatelé mysleli i na naše nejmenší a připravili pro ně spoustu atrakcí – kolotoče, skákací hrad, atd. Plakát nakonec odkazoval pro více informací na webové stránky pořadatelské agentury, které mi na první dojem přišly trochu zmatečné a chvíli mi trvalo, něž jsem se proklikal na podstránku o festivalu. O moc více informací jsem ale nenašel. Za zmínku určitě stojí oznámení, že během festivalu bude možné ochutnat speciální piva z minipivovarů z celé republiky i zahraničí. Jejich seznam byl doplněn až později, po mé návštěvě festivalu. Na webových stránkách jsem rovněž postrádal informaci o dopravě na místo konání. Předpokládám, že akce neměla být jen pro Brňany a mimobrněnští ne vždy ví, kde že se ten velodrom nachází. V každém případě by si Brněnský pivní festival zasloužil své vlastní internetové stránky, pokud by měl být největší pivní akcí v Brně.
Na místě činu
Mé pocity byly ještě před návštěvou dosti smíšené. Ve čtvrtek, tj. druhý den festivalu, jsem se na velodrom přece jen vydal, abych si o celé akci udělal konečný obrázek a mohl ji ze svého pohledu zhodnotit. Kolem šesté hodiny večer jsem u pokladny zaplatil vstupné a oficiálně se tak stal návštěvníkem festivalu. K mému údivu jsem dostal i lísteček na pivo zdarma. Pokud skutečně tato akce platila pouze pro prvních 500 návštěvníků, znamenalo by to, že jsem nebyl více než 500. návštěvník. Nejdůvěryhodnější zpravodajský portál českého internetu však ve čtvrtek informoval článkem, že první den navštívilo festival přibližně šest set lidí.
Areál velodromu
Po příchodu do areálu velodromu jsem byl překvapen opravdu bídnou návštěvou. Pod pódiem poskakovalo jen pár nadšenců a lavičky u stánků s pivem byly jen zřídka obsazeny. Veškeré atrakce čekaly na své zákazníky a snad jen ve skákacím hradu bylo narváno. V rychlosti jsem shlédl loga pivovarů a vydal se rovnou k pidistanu pelhřimovského Poutníka. Poté, už s pivem v ruce, jsem se vydal na obchůzku a bližší průzkum areálu. O kousek dál jsem narazil na stánek se strakonickým Sklepákem a trutnovským Krakonošem. Ten se stal mou druhou zastávkou.
Dudák s Krakonošem
Ostatní stánky pak obsadily pivovary, které byly avizovány jak na internetu, tak na plakátu pivního festivalu. V jednom stánku bylo možné pořídit i piva Dačický (nikoli Dačice – dle internetových stránek) a Louny, z již zavřených pivovarů. Třetí stánek, který upoutal mou pozornost nabízel točeného Opata a dokonce i belgický Kasteel Rouge. V nabídce pak dále měl petková piva z Broumova, Nové Paky a lahvové belgické speciály. Např. Westmalle, Kasteel, Rochefort, Chimay, La Trappe, Kwak aj, řádně vystavené přímo na slunci.
K sehnání zde bylo i klášterní pivo Haštal. Jak jsem později zjistil, jednalo se o ony avizované ochutnávky piv z minipivovarů. Po příchodu domů jsem už tento seznam našel i na stránkách pořadatelské agentury. Dalším pivem, které bych zde rád ochutnal měl být žebětínský Richard. Celý areál jsem prošel pro jistotu dvakrát, ale jeho stánek nenašel. Vracím se tedy pro Sklepáka a usedám na lavičku abych si alespoň chvíli v klidu povykládal s přáteli a napůl ucha vyslechl hudební program.
Cena za půllitr piva se pohybovala kolem 25 Kč, kromě nabídky „ochutnávkového“ stanu. Točený kvasnicový Opat 12°, klášterní Haštal (oba 0,5 l) i Kasteel Rouge (0,2 l), se nabízel za cenu 29 korun. Lahvová klášterní piva pak byly k dostání za 59 Kč, resp. 79 Kč.
Na festivalu bylo rozmístěno několik stánků s masem, kebabem, klobásky, langoši a jiným jídlem. Nabídka byla na takovou akci určitě dostačující. Jen si nejsem zcela jist, zda by prodávající stihli v krátkém čase uspokojit poptávku při vyšším počtu návštěvníků. Další stánky pak nabízely trička, paruky, dárkové či jiné doplňky.
Před odchodem mi zbýval poslední úkol – uplatnit lístek na pivo zdarma, který jsem po příchodu do areálu strčil do kapsy a zapomněl na něj. Další pivo jsem si dávat nechtěl, ale přesto jsem zkusil obejít jednotlivé stánky, abych zjistil, zda ho mohu uplatnit všude. Ve stánku s Opatem a belgickými speciály neměli o takové akci žádné informace, stejně tak u Poutníka. Slečna od Krakonoše mluvila podobně. Obsluha toho starobrněnského přijímala pouze lístečky žluté, kdežto já měl modrý. Chlapík z Budvaru mě pak rovnou posílá ke stánku s Gambrinusem, že to platí pouze tam. Po dopití Krakonoše mi bylo jasné, že je nejvyšší čas vyrazit. Lístek na slevu jsem dal dědovi od vedlejšího stolu, ten mi vřele poděkoval a já vyrazil.
Festivalu bezpochyby chyběla reklama. Nebýt krátké zprávy na PI, nevěděl bych o něm. O víkendu jsem sice pár letáků a plakátů ve městě objevil, ale podle mě měly být k vidění daleko před začátkem festivalu. Návštěvnost minimálně během prvních dvou dnů byla žalostná, zvláště pak na Brno, kde žádné jiné pivní slavnosti takového rozsahu nejsou. Dle nepodložených informací i sobotní návštěva byla dosti nízká. Kde jsou ty dva až tři tisíce lidí denně, které si pořadatelé přáli? Nakolik se na nízké návštěvnosti festivalu mohlo podepsat vstupné, absence v Brně neznámých pivovarů či čtvrteční Svatojánské oslavy ve Starobrněnském pivovaru si však netroufnu ani odhadnout.
Brno pivní festival potřebuje jako sůl. Radniční dny si pod taktovkou K Brewery Trade letos výrazně pohoršily oproti předchozím ročníkům a Starobrněnské dny jako jediná větší akce stačit nebude. Správný směr ale podle mého názoru nastolen nebyl. Ani shrnutí úspěšnosti festivalu či celkový počet návštěvníků jsem nikde nenašel. Na stránkách pořadatele ani na jiných stránkách brněnských deníků. Snad se v příštích ročnících dočkáme takového festivalu, který uspokojí i více náročné pivaře. Roman Horký z Kamelotu to okomentoval přesně: "Přeju pořadatelům ať jim to příště vyjde"*. Počkejme si tedy na příští rok, popř. na podzim, kdy pivní slavnosti chystá městská část Brno-střed.
- * Převzato z komentáře čtenáře Cloudyho. 1. Brněnský pivní festival - 29. červen 2010.
[Daniel Alán] [Zobrazeno 22122x] [1. červenec 2010]
[Pivní slavnosti] [comments: 3] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Diskuse k článku
Vložit komentář
Komentáře
Jura.z.Brna
pátek, 2. červenec 2010
10:34
Pokud letošek pořadatelé finančně ustojí, mají jasnou odezvu, že tudy ne, a příští rok to může být o 100% lepší.
napsal(a): Jura.z.Brna [Odpovědět]
Roman Holoubek
úterý, 13. červenec 2010
16:06
to Jura.z.Brna: Pořadatelé možná ustojí, ale nevím, zda bude zájem mezi pivovary. Očekávám, že většina z nich skončila ve ztrátě a pokud tuto akci nebrali jen jako reklamní, tak si příště svou účast rozmyslí.
Cena za stánek se pohybovala od 26.000,- Kč po 40.000,- Kč. K tomu je potřeba počítat ostatní náklady: doprava, ubytování, mzda, ...
napsal(a): Roman Holoubek [Odpovědět]
Adsense
5. prosinec 2024
05:08
posted by: Inzerce