Mokrý Nepomuk
Slavnosti piva, pivní slavnosti, dny otevřených dveří ...
Mokrý Nepomuk
Ano, voda v letošním již 17. ročníku Nepomuckých pivních slavností sehrála jednu z hlavních rolí. Po tropickém pátku mělo v sobotu přijít ochlazení a déšť. Meteorologové měli tentokráte pravdu a od sobotního rána vydatně prší. No nic, po obědě vyrážíme směr Nepomuk. Na náměstí již pár nadšenců je, většina posedává skryta pod stany a usrkává v této letní zimě svá první studená pivka.
Zataženo a prší
Naše kroky prvně vedou ke sdruženému stánku Pivních cest (PC) a Dopijem a jdem (DJ), kde začínám pro mě zbrusu novou značkou - Rychnovskou Kněžnou 12, která je však již nakyslá, škoda. Chci si tedy ve stejném stánku spravit chuť německou pšenicí. Ale to, co je mi podáno pod značkou Dampfbier, jen stěží piju a se zbytkem se řadím k známým vylejvačům. Někdo prohlašuje: "To pivo má acetonový dozvuk" a já mu dávám plně za pravdu, ač jsem aceton nikdy nepil.
Pivní cesty a Dopijem a jdem
Ani si už nevybavuju, co mají PC dále na čepu, a jdu si spravit chuť "do" Železné Rudy, kde na mě čeká přesně před týdnem pokřtěný Kojenec. Toto světlé výčepní pivo je sice slabé (9 % EPM), ale chuti plné a dost dobře bych si ho dovedl představit jako ideálního společníka v horkých letních dnech. Na čepu ještě Pašerák, který přišel k chuti později, a dále sokolovští Permoni.
Točí se mi Kojenec
Nemůžu odolat Koutskému, které jsem už dlouho neměl. A pivo rozhodně nezklame, ba naopak poznávám z něj starou dobrou chuť Kouťáku. Tady se nejedná vyloženě o pivovarský stánek, ale pivo zde točí a k výborným uzeninám podává řezník Krkovička. Na čepu desítka, dvanáctka a černá čtrnáctka.
Koutské od Krkovičky
Déšť pomalu ustává, sem tam zamrholí a nepomucké náměstí se pomalu ale jistě plní návštěvníky. Na pódiu se střídají kapely a nálada je výborná. Tak to má přeci na pivních slavnostech vypadat. K dobrému pivu patří i něco dobrého na zub. A i jídla má pivař na výběr víc než dost, namátkou uvedu: steaky, grilovaná kýta či krocan, holandské sýry, langoše a mnoho dalšího.
Nefiltrovaný Žatec či Baronku?
Nemohu vynechat točený Žatec, který je v těchto končinách vítanou "exotikou". Vybírám nefiltrovaný exportní ležák. Hned vedle koštuju kvasnicový Poutník z Pelhřimova, který není tak kalný jako onehdá v Budějovicích. Od pivních přátel z Plzně dostávám ochutnat miletínského Pytláka (pro mě další nové pivo) z PETky a i když nebyl nejstudenější, chutnal. Díky.
Poutník dorazil až z Pelhřimova
Vracíme se pomalu zpátky k PC & DJ, když zaregistrujeme do modra laděný stánek bavorského pivovaru Veldensteiner a dáváme dnes podruhé šanci německé pšenici. A tady je vše v pořádku a na pšínce si šmakujeme. Dávám se do řeči s chlapíky u čepu a dozvídám se, že nedávno začali s distribucí tohoto piva do Čech, ani webová prezentace ještě nefunguje. Dovozce má sídlo v Plzni, takže je pravděpodobné, že se s tímto pivem budeme na akcích a možná i v restauracích setkávat častěji.
Německý Veldensteiner
Pivní slavnosti zakončujeme Bělečským Carem a Mnichovským chyšským Prokopem u DJ. Pomalu dochází Pašerák - jako vždy - takže můžeme pomalu vyrazit k domovu, dnes dřív než jindy, ale to vůbec nevadí, protože když se akce vydaří, může se skončit i dřív.
Určitě jsem neochutnal všechna piva nabízená na letošních pivních slavnostech. To ostatně ani není v lidských silách. Jaké značky jste ještě mohli v Nepomuku ochutnat v točené podobě? Bakalář Rakovník, Bernard Humpolec, Platan Protivín, Purkmistr Plzeň, Novopacké pivo, Staropramen Smíchov, Dudák Strakonice. U chlapů z PC & DJ pak Primátor Náchod a snad i Pernštejn Pardubice? Abych nezapomněl, zahlédl jsem u nějakého jídla naražen i Gh za "příjemnou" cenu 25 Kč...
Belveder vs Staropramen
Nejvíce se fronty tvořily u belvedérského stánku, zatímco sousední z Prahy povětšinou zel prázdnotou. Čím to? Že by PR pomalu ale jistě selhávalo?.
Docela mě mrzí, že jsem sobě domů nezakoupil ani jedno pivo lahvové, škoda. Velký výběr zahraničních piv u PC by mě ani tak nemrzel, jako to, že jsem nekoupil lahvovou armádu piv z Černic, když většinou je nalahvován jen světlý Purkmistr. :(
Výběr zahraničních piv
Abych jen nechválil, musím pokárat ty pivovary, které se, ač řádně ohlášeny, nedostavily povětšinou kvůli špatnému počasí. Beru to tak trošku jako podraz vůči pořadatelům a vlastně i všem nám, kteří jsme se nakonec na slavnosti vypravili a byli rozhodnuti běhat po Nepomuku třeba s deštníkem v ruce.
Takže kdo nakonec dostane pomyslný černý puntík? Budějovický Budvar, Herold Březnice, Ježek Jihlava, Lobkowicz Vysoký Chlumec, Rohozec Malý Rohozec, Rychtář Hlinsko, Svijany a Minipivovar Vyšší Brod. Obzvláště posledně jmenovaný mě mrzí, protože jsem Jakuba ještě nikdy neměl. Budu se muset tedy někdy vypravit do Pajzlu...
Předvyplněný anketní lístek
Letos pořadatelé připravili novinku - anketu o nejlepší pivo. Takové ankety jsou jistě zpestřením akce a pro pivovary mohou být vodítkem v tom, co lidem opravdu chutná. Anketní lístky byly k mání prakticky v každém stánku. Trošku mi mrzí na pelhřimovské pivovarníky, že měli už předvyplněné lístky na prvním místě s Poutníkem. Myslím si, že jejich pivo je natolik kvalitní, že mu nemusí být takto pomáháno.
Osobně jsem se ankety nezúčastnil, protože můj hlasovací lístek byl druhý den nalezen v kapse, takže Vám mohu snad jen prozradit mou trojku (Pašerák - Koutské - Poutník). I když vyzdvihnout z té palety chutí jen tři kousky je moc těžké. Na vyhlášení výsledků jsem už v Nepomuku nebyl nebo jsem jej nepostřehl. Neví někdo, které pivo to vyhrálo u nepomuckých a návštěvníků z blízkého i dalekého okolí?
Nashledanou za rok
I přes nepřízeň počasí musím říci, že se jednalo o velmi povedenou akci. Pro příští rok, nechť je název článku více optimistický - co třeba Slunný Nepomuk, svatý Jene?
[Richard Chodora] [Zobrazeno 8982x] [20. červenec 2009]
[Pivní slavnosti] [comments: 19] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Diskuse k článku
Vložit komentář
Komentáře
fidži
úterý, 21. červenec 2009
21:38
u stánku žateckého pivovaru jsem slyšel mnoho názorů, že jde o nejlepší pivo na náměstí. Bylo opravdu nejlepší ze všech.
napsal(a): fidži [Odpovědět]
Belveder
úterý, 21. červenec 2009
04:33
Vážení přátelé,
díky za ocenění Pašeráka.Nejen titul Pivo ČR pro rok 2009,ale
především ocenění pivařského lidu v Dýšiné a v Nepomuku nám dává radost z povedeného šumavského piva.Jsem přesvědčen,že i
KOJENEC nalezne uplatnění pro žížnivé turisty,cyklisty i ty co
oblehnou bazén u Belvedéru / pokud během léta nazamrzne/.
Jsem osobně rád,že chutnalo i pivo kamarádů z Permonu.
Moje poděkování kromě pořadatelům patří neznámé paní na veřejných WC.Čisto,vůně a TEPLÁ VODA - to už jsem dlouho
nezažil.
Adsense
21. listopad 2024
09:45
posted by: Inzerce
tomas
pondělí, 20. červenec 2009
21:16
Rychnovská Kněžna pravděpodobně chutná kysele běžně. Aspoň já ji jinou nepil a i pár lidí říkalo, že to za nic nestojí. Dampf bieru bych se zastal, protože to vidím na nepochopení tohodle speciálního piva. Nevím proč to v CZ někde prodejci nabízejí jako kouřový pivo nebo německou pšenici. Žádná pšenice to není, ale je to svrchně kvašený pivo z ječmene, takže chutná trochu zvláštně a na poprvé nemusí každýho oslovit. Je to jako kdybych poprvý ochutnal Lambik a vylejval ho se slovy, že je to pivo strašně kyselý. Pil jsem Dampfbier mnohokrát a vždycky mi chutnal. Žádný Aceton jsem z něho necejtil. To bylo točený nebo lahváč?
tomas
pondělí, 20. červenec 2009
22:44
to strny: No vytáhl jsem si jako inspiraci jedno "parní" ze Zwieslu ze zásob z lednice a složení na lahvi je brauwasser, gerstenmalz a hopfen čili pivovarská voda, ječný slad a chmel. Je to ječný pivo dělaný na způsob pšeničnýho, ale není to weissebier! Taky jsem to dřív za pšeničný pivo pokládal ale není to tak. Jako weissebier to ani pivovar nikde neprezentuje. Mají jinak svůj klasický weisse.
Jiri.J
úterý, 21. červenec 2009
07:16
to tomas: Parní pivo (zde pod názvem Dampfbier) Jedná se však o odlišnou technologii výroby než u jeho parního kolegy ve Spojených státech (Steam Beer). Recept na toto pivo pochází z 19 soletí, tedy z dob, kdy byla pšenice a chmel velmi drahým artiklem. Tehdejší sládek Wolfgang Pffefer se rozhodl uvařit pivo méně chmelené a vařené z levnějšího ječného sladu. Zwieselské Dampfbier (12% plato,5% alc.)se vyrábí ze čtyř druhů ječného sladu, trojitým dekokčním systémem a chmelí se Hersbruckem a Tettnangem. Kvasí za vysokých teplot (18-20° C), s kvasnicemi pro svrchní kvašení a dlouho leží za velice nízkých teplot kolem 0° C - což je pro svrchně kvašené pivo netypické.
Při kvašení na spilce se na dece nahromadí větší množství CO 2 a čas od času zasyčí jako pára- tak se zrodil i název parní pivo.
Jeho barva je lehce hnědá, zvláštní vůně připomíná lehkou hnilobnost dřeva, v chuti dřevitá kouřovost s nádechem zeleného jablka v doznívání. Je velice živé a osvěžující.
napsal(a): Jiri.J [Odpovědět]
jiri.kana
úterý, 21. červenec 2009
08:52
to strny: Nevaří. Pokud se jednalo o Dampfbier ze Zwiselu, pak (cituji jejich web) "Um die Jahrhundertwende waren im bayerischen Wald Weizen und Hopfen ein rarer Rohstoff. Wolfgang Pfeffer braute trotzdem ein hervorragendes obergäriges Bier, das "Dampfbier". Er verwendete kein Weizenmalz sondern nur Gerstenmalz von leicht bräunlicher Farbe."
Petr Ž.
úterý, 21. červenec 2009
09:58
to jiri.kana: DAMPFBIER je vskutku lahůdka! Doporučuji všem ochutnat, zejména teď o dovolených, k dostání je všude kolem Železné Rudy/Bayr. Eisenstein a okolí, samozřejmě na bavorské straně. Nejlepší je točené do speciálních sklenic, určené na tento styl piva, v "pivovarské stube" přímo naproti Dampfbierbrauerei ve Zwieselu (cca 15 km od hranice. Ještě bych doplnil kolegu J.J - lze tam nalézt i stopy oříškovosti (podobně jako u Ale) a nepatré kořeněnosti (skoříce s jablky?). Pozor ale na záměnu, pivovar vaří i další styly (weissbier, lager, zwickel, bock atd) a na etiketě je uvedeno Dampfbierbrauerei Zwiesel a pod tím vždy styl. Klasický styl Dampfbier má hnědou etiketu a na ní vyobrazené vařiče, jak vaří u dřevěné kádě s velkým nápisem jen Dampfbier a je v Bügelflasche s keramickým uzávěrěm.
napsal(a): Petr Ž. [Odpovědět]
Henri
úterý, 21. červenec 2009
11:50
to Petr Ž.: I Zwickel je velice dobrý(je také v láhvi s patentním uzávěrem) a pšeničný mi chutnal v Gaststätte ArberSeehaus, kde pracuje číšník ze Železné Rudy, takže se v pohodě domluvíte česky. A jenom pro zajímavost, navštívil jsem oslavy ke 2. výročí založení pivovaru Belveder a po ochutnávání pšeničných piv(a nejen jich)na bavorské straně Šumavy, tedy v Bavorském lese, abych byl přesný, mi pšeničné pivo od Rybiček opravdu, ale opravdu nechutnalo a nepomohlo ani to, že jsem se ubránil našemu citronovému nešvaru.
Petr Ž.
úterý, 21. červenec 2009
13:49
to Henri: Dík za tip, zrovna mi náhodou dovezl kamarád i celý sortiment Zwieselu, včetně Weissu, tak jsem zvědav
napsal(a): Petr Ž. [Odpovědět]
Jiri.J
úterý, 21. červenec 2009
07:18
to tomas: Souhlasím s hodnocením, není to pivo, které by oslovilo každéno. Já osobně jsem si jej oblíbil hned...
napsal(a): Jiri.J [Odpovědět]
Vladislav
úterý, 21. červenec 2009
18:07
to tomas: No nevím,jsem v rozpacích,chodím na ní pravidelně u nás v Rychnově a nezdá se mi že by byla kyselá!
Kdyby byla tak tak nebudou mít v pivním šenku pořád plno a v 3 hvězdičkovém hotelu by asi rychle přestali točit toto pivo!
Vše je věc názoru,ale přiznám se ,že se mi kritika piva jakožto rychnovákovi nečte moc dobře!Jako patron pivovaru je pán Černohorský a že by ten pustil ven nějaký kyselý pivo??
Ale jak jsem psal,názor od druhých beru!
napsal(a): Vladislav [Odpovědět]
Malakin
úterý, 21. červenec 2009
20:19
to Vladislav: Bohužel mám podobné zkušenosti jako Luděk: na rychnovském "Vítání jara" všechna pivka suprová, pak jsem si dal v květnu jednou Kněžnu a jednou Kaštana a v obou případech nakyslé. A hospodou ani skladováním to nebylo.
Jinak něco jiného je být garantem piva a něco jiného pivo vařit. V Rychnově je přece podsládek - nevím, jak se jmenuje - kterýho pan Černohorský zaučoval a který už by měl pivo dneska vařit sám, ne?
Libor
úterý, 21. červenec 2009
20:46
to Vladislav: aj keď nerád musím sa bohužial pripojiť ku kritike... Rychnovskú kněžnu aj Kaštana som pil priamo v hoteli Havel v Rychnove a nusím konštatovať, že obidve boli plitelné len s ťažkosťami kvôli svojej nakyslosti.... Ale tým nehovorím, že na rychnovské zanevieram, skôr naopak, ak bude príležitosť, určite dostane ešte šancu...
Jiri.J
pondělí, 20. červenec 2009
20:02
Dotaz: Chyše- Mnichovské? To bylo vařeno z mnichovských ladů?
Jaké bylo tmavé nebo světlé?
napsal(a): Jiri.J [Odpovědět]
pan pupík
pondělí, 20. červenec 2009
19:30
ještě k neúčasti Ježka, Lobkowicze, Rychtáře. tyto piva měla točit zřejmě společnost K Brewery, proč točili jen Platan ví asi jen oni..
napsal(a): pan pupík [Odpovědět]
pan pupík
pondělí, 20. červenec 2009
19:18
anketa dopadla takto:
1. Pašerák Belveder 6elezná Ruda
2. Purkmistr Plzeň Černice (světlý ležák)
3. Baronka Žatec
napsal(a): pan pupík [Odpovědět]