Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

I v Plzni se točí dobré pivo

Hospody, hospody a restaurace ...


verze pro tisk

I v Plzni se točí dobré pivo

I v Plzni se točí dobré pivo

Ano i ve městě, které svým patriotismem upírá nám nemoderním pivařům možnost jen tak někam zajít na pivo, se dá posedět u dobrého točeného moku. V předvánočním týdnu se mi povedlo navštívit čtyři takové podniky, které při návštěvě západočeské metropole vřele doporučuju. I když je fakt, že ve třech z nich je na čepu i pivo místního giganta.

Pivnice v Plachovce
Pivnice v Plachovce

První zastavení na pouti po plzeňských hospodách a restauracích byla Pivnice v Plachovce, kde zcela nedávno začali čepovat pivo z Rodinného pivovaru Chodovar v Chodové Plané, a to hned Zámecký ležák 13% za cenu 19 Kč. Osobně si myslím, že plzeňští nejsou na silnější piva zvyklí a že by bylo pro začátek lepší zvolit nižší stupňovitost (jmenovitě dvanáctku Prezident). Pivnice je typická čtyřka skládající se ze tří částí - výčep a dvě místnosti (po cca čtyřech stolech) z nichž jeden je v barvách Chodovaru. Slabinou pivnice je, že kuchyně vaří jen do 14 hodin, takže popracovní posezení u dobrého piva zajíte jen kuchyní studenou. Doufejme a přejme si, že se Chodovar udrží a snad se dostane i do dalších plzeňských podniků. Pokud se chcete k Chodovarské třináctce (20 Kč) i najíst, navštivte restauraci U Saského mostu.

Kousek od Plachovky byla před několika lety otevřena restaurace, kde byl provozovatelem jihlavský pivovar a točil se zde vynikající Ježek 11%, 12% a tmavá desítka. Tato restaurace bohužel vsadila na nízké ceny a přilákala klientelu z blízkého jižního nádraží a dlouho nevydržela. Bylo to poprvé, co jsem litoval, že pivo je levné - jedenáctka za 12 Kč. Dnes je zde zavřeno nebo nějaká herna.

Bernard In
Bernard In

Další hospodou byla restaurace humpoleckého Bernarda, kde jiné točené pivo kromě Bernarda nedostanete. A to hned v šesti provedeních: Výčepní světlé 10% (19 Kč), Polotmavé 11% (22 Kč), Světlý ležák 12% (25 Kč), Tmavý speciál 13%, Světlý speciál 14% (27 Kč) a Nefiltrovaný ležák (28 Kč). Restaurace se nachází přímo pod Divadlem J.K.Tyla a je milým zpestřením pivní nabídky ve středu města. Zajímavé je, že na internetu se humpolečtí v Plzni prezentují jako Thalia - www.restaurace-thalia.wz.cz

Další vzpomínkou na milé pivní posezení je - bylo prakticky naproti (přes Sady pětatřicátníků) a to restaurace Jupiter, kde se točil jako jedno z mála mimoplzeňských piv protivínský Platan a to v desítkové podobě (7,20 Kč). Dnes je zde internetová kavárna. Zajímavé je, že ve stejnou dobu fungoval Platan i v Nepomuku, kde točili protivínskou dvanáctku za stejnou cenu.

Hospoda
Hospoda

A dostali jsme se jen kousek pod Hlavní nádraží ČD pod Hamburk, kde v hospodě Hospoda jsme prvně v Plzni mohli okusit Svijanské pivo Máz 11 (18 Kč) a Kvasničák 12,5, kterého bohužel v poslední době vystřídal Kníže 13. Ne že by Kníže byl špatné pivo, ale přece jen kvasnicové je kvasnicové. Z vlastních zkušeností se může stát, že Svijany dojdou, ale pivní požitek za toto riziko určitě stojí. Mimo jiné k tomu přispívá i místní kuchyně, s kterou určitě zaženete hlad.

Na kterou hospodu zavzpomínat v těchto končinách? Obrátíme-li se nad nádraží, na Slovany, tak jsme zde mohli narazit postupně na dvě hospody s točeným Kozlem. A to byl tehdy Kozel ještě konkurentem plzeňským a v Plzni se docela dobře uchycoval. První hospodou byla dnešní restaurace U Edenu, kde točili vynikající popovickou dvanáctku za 9,90 Kč nebo Kčs? Přes Mikulášské náměstí pak byla restaurace U Kozla plně v popovických barvách s desítkovým Kozlem. Dnes je zde mexická restaurace, snad nespletu název Ixatlan.

U rytíře Lochoty
U rytíře Lochoty

Posledním letošním pivním zastavením v Plzni byla návštěva výčepu jediného dobrého piva z Plzně, a to Restaurace U rytíře Lochoty, kde točí a vaří Kvasnicový ležák rytíře Lochoty 11% (18 Kč) a 14% (22 Kč). Ano i ve městě českého gigantu se našel nadšenec, který začal vařit vlastní plzeňské, samozřejmě v nefiltrované podobě. Navenek bohužel Lochota vůbec nevypadá jako minipivovar, ale jako normální plzeňská hospoda s G10, kde také dostanete G i PU.

Kvasnicový ležák rytíře Lochoty
Kvasnicový ležák rytíře Lochoty
Pivo od Lochoty
Pivo od Lochoty

Ale už u vchodu do restaurace Vás osloví obraz, který navodí příští pivní zážitek a to plzeňské pivo, které má se SABMillerem máloco společného. Restaurace nabízí bohatou kuchyni, kde najdete i speciality arabské kuchyně, že by se zohlednila blízkost Lékařské fakulty UK? Plzeňský fanatismus je zde zřejmý. Ač je na čepu vynikající kvasnicové pivo, většina plzeňských si "pochutnává" na zdejší lahůdce G10. Umístění restaurace s minipivovarem by asi bylo lepší ve středu města, kde by nebyl považován jen za jednu z hospod, ale za specialitu. No my "plzeňští" jsme rádi, že i v Plzni se vaří dobré pivo, i když to máme na vlak trochu dál.

Výčep U Lochoty
Výčep U Lochoty

U Lochoty jsme strávili krásné předvánoční chvíle s vynikajícím pivem. Zatím jsem ke každé navštívené hospodě našel místní historicky vynikající zavřenou hospodu. Ale co hledat na Lochotíně, kde jsem nikdy nebyl doma? Ano, opravdu na Locháči neznám hospodu, která by stála za to.

Přesunu se tedy zase na Jižní předměstí, kde se nachází hospoda Na Vřesině, která v současné době nabízí vedle G10 i E10. Co že to je E10? Jedná se o krumlovský Eggenberg, který je i v desítkové formě velmi dobře pitelný, bohužel při poslední návštěvě nebyl (a už na čepu není vůbec - pozn. 2006). Ale čím je pro mě Vřesina památná? Je to první hospoda, kde jsem v Plzni ochutil jiné pivo, než plzeňské a to Krušovice 10% vskutku královské! Ptáte se proč opěvuji europivo z Krušovic? Tenkrát to ale bylo ještě poctivé krušovické, pivo nápadně světlé barvy, které chutnalo a bylo opravdu pokladem českého pivovarnictví, které se s dnešními Krušovicemi nedá vůbec srovnávat.

Co říct závěrem? Aby i v konzervativní Plzni přibývalo hospod s poctivým českým pivem, ať už ve formě pivovarské restaurace nebo jako přítoč jihoafrických piv, buďme za to rádi a držme hospodským experimentátorům palce.[Richard Chodora] [Zobrazeno 11793x] [30. prosinec 2005]
[Restaurace] [comments: 5] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Paja

pondělí, 14. duben 2008
08:09

Paja

to antheus123: neboj, ke G19 se nedostanes, pokud nemas znameho v te chemicce, kde ho varej. Nez to pustej ven, tak to naredej sodovkou na devitku (pod obchodnim nazvem desitka) a na jedenactku (pod obchodnim nazvem dvanactka)...
BTW sladkost silnych piv je ruzna, treba 17 Modra hvezda az tak moc sladka neni.


napsal(a): Paja [Odpovědět]

antheus123

pátek, 11. duben 2008
17:26

to Tomáš Kroupa: G19 - jako 19° To už je fakt dost. Pil jsem jednou 24°, bylo to tmavý pivo a to už se pít nedá, je to moc sladký. Na druhou stranu, teď nedávno jsem pil Vol-Damm, ani nevím kolik to má stupňů, ale 7,5% alkoholu asi nebude desítka. A tohle pivo je fakt dobrý! Shodou okolností mě k němu přivedla má zahraniční přítelkyně, že je její nejoblíbenější. Alkoholička:-)


napsal(a): antheus123 (antheus123(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Tomáš Kroupa

pátek, 11. duben 2008
09:06

Tomáš Kroupa

to antheus123: Ano, G12 musí být zákonitě lepší než G10, protože má blíž původnímu G19 = méně vody. Ale pivní střik půl na půl lépe osvěží, není-liž pravda? Teploty stoupají... :)


antheus123

čtvrtek, 10. duben 2008
22:11

No, já sice G10 taky nějak nemiluju, ale třeba G12 bych za dobrý považoval. Ale každopádně poslední dobou je to s pivy v Plzni lepší, dá se tady zajít na leccos.


napsal(a): antheus123 (antheus123(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Adsense

16. červen 2024
08:44


posted by: Inzerce

Petr

pondělí, 19. listopad 2007
07:56

Petr

3.1.2006
Nezbývá mi než souhlasi se závěrem. Jen bych dodal že nejen v Plzni by mohlo být více hospod se skutečným pivem. Snad se nám toto přání jednou vyplní...


napsal(a): Petr [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI