Na návštěvě u Opata
Pivní cesty
Na návštěvě u Opata
Exkurzi v Olivětínském pivovaru máme po mailu domluvenou na sobotu 11. června na jedenáctou hodinu. Minimální počet lidí je sice osm a my jsme jenom čtyři, máme však štěstí, můžeme se přidat k jiné skupině. Paráda, ještě tři dny a frčíme...
Pracovní týden utekl jako voda a je sobota ráno, šest hodin, plná nádrž v káře a už letíme na dvěstěkilometrovou cestu. Kromě Broumova máme ještě naplánovanou mezizastávku v Nové Pace a taky v Trutnově, kde si chci koupit basičku Krakonošovy desiny ke grilíku na večír, ať jsou pořádný zásoby.
Cesta utíká krásnou krajinou a my se ocitáme v Nové Pace. Jak jinak, zastavujeme tady na jídle a k tomu samozřejmě chceme zkusit místní pivko. Volíme restauračku u kruhového objezdu se skoro pohledem na pivovar a objednáváme si hovězí guláš a každý krom řidiče, který nikdy nepije a stačí mu jen dát do nádrže a jede kamkoliv a kdykoliv (mluvím o bráchovi), desítku Novopackého. Chuť, na rozdíl od guláše, nic moc, takže skončilo jen u jednoho, a jedeme dále.
Pivovar Krakonoš
Protože cesta stejně vede přes Trutnov, využíváme toho a stavujeme se ve zdejším pivovaru. Ten nacházíme celkem snadno a v podnikové prodejně, hned vedle pivovaru a hotelu Krakonoš, otevříno. Hurá, nemusíme do Pennáče a jemu podobných, a jde se dovnitř!
Pivovarské nádvoří
Místnost velká asi jako školní učebna a u stolu pár štamgastů popíjejících "svého" dědulu Krakouše, kteří na nás hned vejrají, co tam jako chceme.
Jdeme k pultu a usměvavé starší paní říkáme, že si přejeme basu desiny. V tom, jak štamgasti slyšeli, že si bereme celou basu, hned vyptávačky typu odkud jsme a co tu chceme a kam jedeme a tak podobně... Zkrátka jsme se jim asi hned zalíbili, ale protože nás tlačí čas, neboť do Broumova je to odtud ještě docela daleko, rychlými odpověďmi je uspokojujeme, rozlučka, nějaký matroš do sbírky, pár fotek okolí a odjezd.
Podniková prodejna v Trutnově
Do Broumova přijíždíme s pětiminutovým zpožděním. Parkovačka přímo před pivovarem a to netušíme, co nás hned čeká... Sotva jsme vytáhli paty z auta, vidíme celý autobus německého zájezdu s nervózníma "skopčákama", jak přešlapují na místě a vejrají na nás tak, jako by chtěli říct: "To jsou určitě ti, co se na ně pět minut čeká."
Pivovarský dvůr v Broumově
Pár kroků a už vidíme, jak jde proti nám jakýsi starší pán s ne zrovna dobrým výrazem ve tváři a hned nám říká: "Mládeži, pětapadesát lidí tady na vás už dobrejch pět minut čeká!" A i když bychom rádi řekli, že se přece kvůli nějakejm Němcům nepose*em, reagujeme slovy: "Pět minut není zase tak velký zpoždění, dráhy jsou na tom hůř..." Abychom to ale ještě víc nezdržovali, už to dál radši nerozebíráme a rychle kupujeme u pokladny muzea lupeny a může se razit dovnitř.
Začínáme v pivovaru, přesněji na sladovně. Jelikož máme společnost už zmíněných Němčourů, je prohlídka spíše pro ně a my tak musíme poslouchat napůl český a napůl německý výklad naší průvodkyně, která se Němcům doslova podbízela. No, nedá se nic dělat, musíme to nějak přetrpět, říkáme si sami pro sebe.
Varna
Krátký výklad historie a vysvětlení, co zrovna tady ta místnost obnáší a co se tu dělá, a přecházíme přes stáčírnu a umývárnu sudů přímo do srdce pivovaru - varny.
Sudárna
Zase pár vysvětlení, jak to jako funguje, a už scházíme po schodech do ležáckého sklepa o osmi ležáckých tancích a dále na filtrační stanici. Pak se vracíme na stáčírnu sudů, zase vysvětlovačka a na otázku, jestli se podíváme také na spilku, se nám dostává odpovědi, že ne, že prý je to zakázané hygienou. No nic, tak snad uvidíme aspoň jejich stáčírnu lahvoňů. Bohužel také ne :(
Ležácké tanky
Sotva jsme vytáhli paty z pivovaru, ujímá se nás, tedy spíše Němčourů, sám majitel Nosek - sběratel všeho, co se týká broumovského pivovaru. Sděluje nám, že v jejich nově zbudovaném muzeu můžeme vidět část jeho celoživotní sbírky, zbytek prý má doma. No tak vzhůru dovnitř...
Ve třech místnostech je všechno možné - od pivních cedulí, tácků, skla, publikací či lahví až po nářadí, kterým dříve vyráběli bednáři sudy. No zkrátka všehochuť a po celkem odbyté prohlídce s výkladem aspoň něco ku potěše oka...
V muzeu
Po občíhnutí muzea následuje degustace, která je v ceně vstupného. Původní předpoklad, že dostaneme košt přímo z tanků, neklapl, musíme do jakési místnosti typu zasedačka. Zde video o tom, jak se dnes vaří Opat, a k tomu konečně tolik očekávané místní pivko a nadto i talíř ala mix (hermoš, salám, zelenina atd.), no prostě vynikající. Pivko velmi dobré - dobře chlazená a chutnající dvanáctka s velmi dobrým šmakem, řízem, pěnou i barvou. Prostě pivko, jak má být, za což od nás dostávají velké plus.
Máme nakoupeno
Dáváme ještě slíbené druhé a po dopití vzhůru na nákupy do místní podnikovky. Jelikož mají na hřbetě celý německý zájezd, je otvíračka prodloužená. Kupujeme rovnou dvě basy, tentokrát dvanáctky. Dále triko, jelikož se nám hodně líbilo, nějaký ten jejich speciál v PET lahvích, zrovna pár dnů uvařenou lahvovou novinku Březňák 14% (velmi dobré tmavé pivo - na to, že zrovna tmavá moc nemusím, tak za tohle hodně palec nahoru), nějaký sběratelský materiál, rozlučka, pár fotek a odjezd.
A jak že se dnes Opat v Broumově vaří?
Autor je sběratelem tácků a půllitrů českých pivovarů
[Opik] [Zobrazeno 6926x] [23. srpen 2011]
[Pivní cesty] [comments: 9] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Diskuse k článku
Vložit komentář
Komentáře
Opik
neděle, 4. září 2011
20:21
Pan Nosek byl oukey, nic proti němu, ale ta ženská byl jinej případ... Neví někdo, kde by se dalo koupit lahvové v okolí Prahy, v Praze??? Krom Pivních galerií, kde je to drahý??? Nechce se nám jezdit zase dvěstě kiláků do Broumova pro basu(y)..
---------------------------------
Zpráva byla upravena 04.09.2011 ve 20:22:29
pivo
středa, 24. srpen 2011
23:27
Náš dobrovolný spolek pijců dobrého piva navštívil broumovský pivovar letos na jaře. Ochotný a velmi přátelský pan Nosek nás přivítal na nádvoří, provedl pivovarem a muzeem a také jsme dostali pořádně ochutnat výborné broumovské dvanáctky. Věnoval se nám stejně pozorně jako skupině Poláků, která tam byla zrovna na návštěvě. Vzpomínáme na návštěvu broumovského pivovaru jako na jednu z nejlepších exkurzí, proto ji zjara příštího roku máme v plánu zase. Opravdu vynikající zážitek ...
Adsense
21. listopad 2024
10:18
posted by: Inzerce
hroch
středa, 24. srpen 2011
09:58
to DanD: březňák jako takový je typ piva ležáku, s vyšší stupňovitostí a vyšší hořkostí dříve když nebylo průmyslové chlazení vařený naposled v březnu. viz např.: http://www.pivovary.info/view.php?cisloclanku=+2009010001
Elf
sobota, 27. srpen 2011
21:30
to hroch: Možná v českých zemích, nebo v dřívějších dobách, ale dnes (posledních X desetiletí, nebo dokonce více jak století?) březňák nemá vyšší hořkost, ale naopak má dominantní sladovou (topinkovou) složku. Doznívání má být sice sušší a chmelovost rozpoznatelná, ale slad má přeci jenom "vítězit" nad chmelem.
Navíc v článku se píše, že březňák se vaří od roku 1471, což implikuje, že nejde o ležák. Z toho vyplývá, že pivo označené jako březňák se postupem času vyvíjelo.