Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Na návštěvě u Opata

Pivní cesty


verze pro tisk

Na návštěvě u Opata

Na návštěvě u Opata [p195][p198]

Exkurzi v Olivětínském pivovaru máme po mailu domluvenou na sobotu 11. června na jedenáctou hodinu. Minimální počet lidí je sice osm a my jsme jenom čtyři, máme však štěstí, můžeme se přidat k jiné skupině. Paráda, ještě tři dny a frčíme...

Pracovní týden utekl jako voda a je sobota ráno, šest hodin, plná nádrž v káře a už letíme na dvěstěkilometrovou cestu. Kromě Broumova máme ještě naplánovanou mezizastávku v Nové Pace a taky v Trutnově, kde si chci koupit basičku Krakonošovy desiny ke grilíku na večír, ať jsou pořádný zásoby.

Cesta utíká krásnou krajinou a my se ocitáme v Nové Pace. Jak jinak, zastavujeme tady na jídle a k tomu samozřejmě chceme zkusit místní pivko. Volíme restauračku u kruhového objezdu se skoro pohledem na pivovar a objednáváme si hovězí guláš a každý krom řidiče, který nikdy nepije a stačí mu jen dát do nádrže a jede kamkoliv a kdykoliv (mluvím o bráchovi), desítku Novopackého. Chuť, na rozdíl od guláše, nic moc, takže skončilo jen u jednoho, a jedeme dále.

Pivovar Krakonoš
Pivovar Krakonoš

Protože cesta stejně vede přes Trutnov, využíváme toho a stavujeme se ve zdejším pivovaru. Ten nacházíme celkem snadno a v podnikové prodejně, hned vedle pivovaru a hotelu Krakonoš, otevříno. Hurá, nemusíme do Pennáče a jemu podobných, a jde se dovnitř!

Pivovarské nádvoří
Pivovarské nádvoří

Místnost velká asi jako školní učebna a u stolu pár štamgastů popíjejících "svého" dědulu Krakouše, kteří na nás hned vejrají, co tam jako chceme.

Jdeme k pultu a usměvavé starší paní říkáme, že si přejeme basu desiny. V tom, jak štamgasti slyšeli, že si bereme celou basu, hned vyptávačky typu odkud jsme a co tu chceme a kam jedeme a tak podobně... Zkrátka jsme se jim asi hned zalíbili, ale protože nás tlačí čas, neboť do Broumova je to odtud ještě docela daleko, rychlými odpověďmi je uspokojujeme, rozlučka, nějaký matroš do sbírky, pár fotek okolí a odjezd.

Podniková prodejna v Trutnově
Podniková prodejna v Trutnově

Do Broumova přijíždíme s pětiminutovým zpožděním. Parkovačka přímo před pivovarem a to netušíme, co nás hned čeká... Sotva jsme vytáhli paty z auta, vidíme celý autobus německého zájezdu s nervózníma "skopčákama", jak přešlapují na místě a vejrají na nás tak, jako by chtěli říct: "To jsou určitě ti, co se na ně pět minut čeká."

Pivovarský dvůr v Broumově
Pivovarský dvůr v Broumově

Pár kroků a už vidíme, jak jde proti nám jakýsi starší pán s ne zrovna dobrým výrazem ve tváři a hned nám říká: "Mládeži, pětapadesát lidí tady na vás už dobrejch pět minut čeká!" A i když bychom rádi řekli, že se přece kvůli nějakejm Němcům nepose*em, reagujeme slovy: "Pět minut není zase tak velký zpoždění, dráhy jsou na tom hůř..." Abychom to ale ještě víc nezdržovali, už to dál radši nerozebíráme a rychle kupujeme u pokladny muzea lupeny a může se razit dovnitř.

Začínáme v pivovaru, přesněji na sladovně. Jelikož máme společnost už zmíněných Němčourů, je prohlídka spíše pro ně a my tak musíme poslouchat napůl český a napůl německý výklad naší průvodkyně, která se Němcům doslova podbízela. No, nedá se nic dělat, musíme to nějak přetrpět, říkáme si sami pro sebe.

Varna
Varna

Krátký výklad historie a vysvětlení, co zrovna tady ta místnost obnáší a co se tu dělá, a přecházíme přes stáčírnu a umývárnu sudů přímo do srdce pivovaru - varny.

Sudárna
Sudárna

Zase pár vysvětlení, jak to jako funguje, a už scházíme po schodech do ležáckého sklepa o osmi ležáckých tancích a dále na filtrační stanici. Pak se vracíme na stáčírnu sudů, zase vysvětlovačka a na otázku, jestli se podíváme také na spilku, se nám dostává odpovědi, že ne, že prý je to zakázané hygienou. No nic, tak snad uvidíme aspoň jejich stáčírnu lahvoňů. Bohužel také ne :(

Ležácké tanky
Ležácké tanky

Sotva jsme vytáhli paty z pivovaru, ujímá se nás, tedy spíše Němčourů, sám majitel Nosek - sběratel všeho, co se týká broumovského pivovaru. Sděluje nám, že v jejich nově zbudovaném muzeu můžeme vidět část jeho celoživotní sbírky, zbytek prý má doma. No tak vzhůru dovnitř...

Ve třech místnostech je všechno možné - od pivních cedulí, tácků, skla, publikací či lahví až po nářadí, kterým dříve vyráběli bednáři sudy. No zkrátka všehochuť a po celkem odbyté prohlídce s výkladem aspoň něco ku potěše oka...

V muzeu
V muzeu

Po občíhnutí muzea následuje degustace, která je v ceně vstupného. Původní předpoklad, že dostaneme košt přímo z tanků, neklapl, musíme do jakési místnosti typu zasedačka. Zde video o tom, jak se dnes vaří Opat, a k tomu konečně tolik očekávané místní pivko a nadto i talíř ala mix (hermoš, salám, zelenina atd.), no prostě vynikající. Pivko velmi dobré - dobře chlazená a chutnající dvanáctka s velmi dobrým šmakem, řízem, pěnou i barvou. Prostě pivko, jak má být, za což od nás dostávají velké plus.

Máme nakoupeno
Máme nakoupeno

Dáváme ještě slíbené druhé a po dopití vzhůru na nákupy do místní podnikovky. Jelikož mají na hřbetě celý německý zájezd, je otvíračka prodloužená. Kupujeme rovnou dvě basy, tentokrát dvanáctky. Dále triko, jelikož se nám hodně líbilo, nějaký ten jejich speciál v PET lahvích, zrovna pár dnů uvařenou lahvovou novinku Březňák 14% (velmi dobré tmavé pivo - na to, že zrovna tmavá moc nemusím, tak za tohle hodně palec nahoru), nějaký sběratelský materiál, rozlučka, pár fotek a odjezd.

A jak že se dnes Opat v Broumově vaří?
A jak že se dnes Opat v Broumově vaří?

Autor je sběratelem tácků a půllitrů českých pivovarů[Opik] [Zobrazeno 6820x] [23. srpen 2011]
[Pivní cesty] [comments: 9] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Opik

neděle, 4. září 2011
20:21

Opik

Pan Nosek byl oukey, nic proti němu, ale ta ženská byl jinej případ... Neví někdo, kde by se dalo koupit lahvové v okolí Prahy, v Praze??? Krom Pivních galerií, kde je to drahý??? Nechce se nám jezdit zase dvěstě kiláků do Broumova pro basu(y).. :D :D :D
---------------------------------
Zpráva byla upravena 04.09.2011 ve 20:22:29


ICQ: 350779907

napsal(a): Opik [Odpovědět]

pivo

středa, 24. srpen 2011
23:27

pivo

Náš dobrovolný spolek pijců dobrého piva navštívil broumovský pivovar letos na jaře. Ochotný a velmi přátelský pan Nosek nás přivítal na nádvoří, provedl pivovarem a muzeem a také jsme dostali pořádně ochutnat výborné broumovské dvanáctky. Věnoval se nám stejně pozorně jako skupině Poláků, která tam byla zrovna na návštěvě. Vzpomínáme na návštěvu broumovského pivovaru jako na jednu z nejlepších exkurzí, proto ji zjara příštího roku máme v plánu zase. Opravdu vynikající zážitek ...


napsal(a): pivo [Odpovědět]

Adsense

18. květen 2024
15:10


posted by: Inzerce

Opik

středa, 24. srpen 2011
16:36

Opik

to jiri.kana: asi jako když leze někdo do zadku šéfovi... :D :D :D :D
---------------------------------
Zpráva byla upravena 24.08.2011 ve 18:28:19


ICQ: 350779907

napsal(a): Opik [Odpovědět]

Pohoda

středa, 24. srpen 2011
15:39

Když v Nové Pace na jídlo a pivo, tak já nejraději do hospůdky Novopacké sklepy. Nikdy jsem nelitoval


napsal(a): Pohoda (premysl.klenor(a)centrum.cz) [Odpovědět]

Hříbek

středa, 24. srpen 2011
10:05

Hříbek

Opat je velmi dobré pivo kdykoliv se tam do toho kraje dostanu nakoupím toho tolik kolik uvezu, naposled letos na velikonoce a to jsem ještě navštívil 4 hospody s jejich pivem a všude bylo výborné už se zas těším až tam zavítám :)


napsal(a): Hříbek [Odpovědět]

jiri.kana

středa, 24. srpen 2011
09:26

jiri.kana

Jak to vypadá, když se průvodkyně podbízí Němcům?


napsal(a): jiri.kana [Odpovědět]

DanD

úterý, 23. srpen 2011
23:11

DanD

Není těch Březňáků už nějak moc?


napsal(a): DanD [Odpovědět]

hroch

středa, 24. srpen 2011
09:58

hroch

to DanD: březňák jako takový je typ piva ležáku, s vyšší stupňovitostí a vyšší hořkostí dříve když nebylo průmyslové chlazení vařený naposled v březnu. viz např.: http://www.pivovary.info/view.php?cisloclanku=+2009010001


napsal(a): hroch [Odpovědět]

Elf

sobota, 27. srpen 2011
21:30

Elf

to hroch: Možná v českých zemích, nebo v dřívějších dobách, ale dnes (posledních X desetiletí, nebo dokonce více jak století?) březňák nemá vyšší hořkost, ale naopak má dominantní sladovou (topinkovou) složku. Doznívání má být sice sušší a chmelovost rozpoznatelná, ale slad má přeci jenom "vítězit" nad chmelem.
Navíc v článku se píše, že březňák se vaří od roku 1471, což implikuje, že nejde o ležák. Z toho vyplývá, že pivo označené jako březňák se postupem času vyvíjelo.


napsal(a): Elf [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI