Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Vánoční besídka aneb Lotr zlobí

Pivní cesty


verze pro tisk

Vánoční besídka aneb Lotr zlobí

Vánoční besídka aneb Lotr zlobí

Vánoční besídka s klukama co spolu chodíme, tedy do hospody, je vždy velmi příjemné zakončení pracovního roku. Poslední pátek před Vánoci se scházíme a naše pravidelná setkání završíme tímto posezením, které se většinou protáhne až do půlnočky - pro nedojíždějící do posledního vlaku či autobusu. Za více než deset let se nic nepříjemného nepřihodilo, nebo si to už nepamatuju :)

Letos jsem zamluvil místo v novém plzeňském minipivovaru - na panství Lautensacků, kde se vaří pivo Lotr. V těchto dnech by navíc měl být na čepu i nový speciál - vánoční Černý Kapr. Už cestou na besídku mě čekal šok. Projíždíme ulicí, kde sídlí Koutland - podnik plný rozporů, ale vynikajícího Koutského piva, v poslední době zavřený z důvodů, o kterých mi není nic známo. A přichází první šok. Po vývěsním štítu Koutlandu, který zde vidím ještě v pondělí, je veta a místo něj je celý podnik v barvách Bonveru, celostátní sítě heren.

Bonver místo Koutlandu
Bonver místo Koutlandu

Majitel Bonveru sice vlastní i pivovar v Zašové, ale BON zde asi na čepu nebude. Škoda. Byla by to jediná možná náplast na bolavé srdce pivařovo. No nic, život jde dál a já pěšky vyrážím na Rychtářku a těším se na příjemné posezení u Lotra a Kapra. Po příchodu hlásím u obsluhy, že mám objednaný stůl. Zřejmě student na praxi zírá do sešitu, ale mou objednávku nenalézá, prý počkáme na vedoucího číšníka. Ten ale potvrzuje, že tu moji objednávku nemají. Zatím je nám dovoleno sednout si ke stolku pro čtyři, odkud je briskně odstraněn lísteček o rezervací?! Využíváme tohoto "dobročiní" a objednáváme nové pivo - Kapra.

Vánoční černý Kapr
Vánoční černý Kapr

Tento dvojsmyslný název patří tmavému čtrnáctistupňovému speciálu. Pivo je mdlé, standardní průmyslové chuti. Grádl, Bon či Herold - moji oblíbenou tmavou trojku - nemůže rozhodně ohrozit. Myslím, že i ten Bernard, který je zde normálně v černém provedení, má navrh. Musím si spravit chuť ozkoušeným Lotrem, který rozhodně nezklame.

Ale co s načatým odpolednem a večerem, když nás tady takhle vypekli? Obvolávám různé plzeňské hospody, hospody a restaurace, ale v tento čas je samozřejmě všude plno a já to chápu, vždyť jsem si na tento den sjednával rezervaci již v říjnu. Přicházejí kamarádi, obsazujeme tak i další malý stolek s rezervací. A i když je lokál prázdný, dá se z posuňků vrchního podřízeným vyčíst "ještě jim dejte jedno a pak je vyhoďte". Kdyby tak ještě panáček věděl, že mám na svědomí psaní lístků na stole, tak mi do toho piva snad...

Jsme jedinní zákazníci u dvou stolků
Jsme jedinní zákazníci u dvou stolků

Cítíme se zde opravdu nezváni a navíc přicházejí hosté, kteří měli to štěstí, že jejich objednávka byla vyslyšena. Přemýšlíme kam dál. Jen přes řeku se nachází hospůdka, kde je na čepu rakovnický Bakalář. Volám tedy ke Svatému Rochovi a ptám se na místo. "Ano, místo máme, budete si přát něco zvláštního?" říká příjemný hlas. Nebudeme a jsme rádi, že snad zbytek večera strávíme také s dobrým pivem.

Pivo U Rocha
Pivo U Rocha

Přesouváme se tedy o kousek dál. U svatého Rocha mají na čepu Bakaláře 10 světlé, 11 polotmavé a 12 světlé za jednotnou cenu 18 Kč (nebo 19?). Možná si řeknete, že jen blbec může pít výčepní pivo za stejnou cenu ležáku. Ale mohu Vás ubezpečit, že zde točená desítka je vynikající. Polotmavá jedenáctka mi zde tradičně chutná nejméně.

U Rocha konečně přichází ta pravá vánoční nálada, obsluha je tu pro nás, svíčky na stole, co víc si přát. K snědku nakládaný hermelín či syrečky. A ke stálému pivnímu sortimentu je na čepu i polotmavá vánoční sedmnáctka či osmnáctka - co je dobře? Zde si připlatíte na 30 Kč za pivko. Podle polotmavé jedenáctky je tohle velmi pitelné a potvrzuje jen kvalitu rakovnického piva. Kdo jste tenhle speciál dosud neokusil, o dost jste přišel :)

Vánoční Bakalář
Vánoční Bakalář

Osud tomu chtěl, že jsme se přestěhovali právě sem - byl to šťastný tah. Možná to byl první dárek od Ježíška, který zabránil prvotnímu ďáblovu plánu. A i já Vám všem přeji, aby letošní Vánoce pro Vás byly jen šťastné a veselé, abyste dostali to, po čem prahnete a věřím, že většina z Vás najde pod stromečkem i nějaké ty pivní speciality. Přijměte ode mě i přání vždy dobrého piva v novém roce 2009.

P.S.: Omluvte, prosím, kvalitu fotek. Ale na vánoční besídku se opravdu foťák nenosí :)[Richard Chodora] [Zobrazeno 6820x] [23. prosinec 2008]
[Pivní cesty] [comments: 1] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Kejna

úterý, 23. prosinec 2008
13:06

Kejna

hezké, milé Chody, i já měl měl včera besídku s klukama co spolu chodíme i já se těšil na Kapra a i já byl moc zklamán. Naštěstí jsme seděli ve Zlejch Časech a tak jsem se mohl hned vrátit zpět k Belgrádu a nikdo mě nevyhazoval. Příjemné a klidné svátky!


napsal(a): Kejna [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI