Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Dovolená 2008: část 3

Pivní cesty


verze pro tisk

Dovolená 2008: část 3

Dovolená 2008: část 3 [p252]

Nebojte se, minule jsem už opravdu přijel domů. Ale poslední prázdninový týden jsem si vzal ještě volno, abych se s dětmi rozloučil s prázdninami. Víkend patřil štěněti Koutské dvanáctky, dle nálepky zvané Extra. Koutské pivo opět nezklamalo a představilo se ve špičkové formě. Soudek jsme celý v sobotu nevypili a musím uznat, že Koutské chutná i mírně teplé. Ano dobré pivo se může pít teplejší.

Pondělí jsem si zarezervoval čas na návštěvu Českých Budějovic, kde se konal předposlední den výstavy Země Živitelka. Letošní ročník byl vyjímečný tím, že jsem za celou návštěvu výstavy ochutnal jen dvě piva. Chtěl jsem začít Kvasarem, ale černohorští pivovarníci již byli v pondělí v Hoře. Tedy alespoň na jejich tradičním místě bylo pusto a prázdno a ani jinde jsem je nenašel.

Stánek Holby a Poutníka
Stánek Holby a Poutníka

Prvním pivem tedy byl kvasnicový Šerák (22 Kč). Ještě jsem si brousil zuby na Premium, ale už na něj nedošlo. Dále jsem neodolal kvasnicovému Poutníku (25 Kč). Obě piva byla rozhodně dobrá, ale dneska mi to prostě netáhne. Trošku mě pivně nabudila prezentace České zemědělské univerzity v Praze. Tady bych mohl najít Suchdolského Jeníka. A také jsem jej našel. Ale bohužel jen v podobě, kterou uvidíte na následující fotografii, po točeném nebo alespoň lahvovém ani vidu ani slechu...

Jen jeden Jeník ze Suchdola
Jen jeden Jeník ze Suchdola

V úterý vyrážíme na návštěvu příbuzenstva do Prahy. Od hlavního města nic pivního nečekám, ale po výstupu z lanovky na Petříně mě upoutává cedule Strahovský klášter. Nakonec jsem rád, že jsme tam nedošli, protože jsem si naplánoval, že budu řídit až do Berouna... Jelikož výchozí bod je ve Stodůlkách, nemohu nezajet do Chýně, kde si chci zakoupit pivo v PET lahvích.

Pivovarský dvůr v Chýni
Pivovarský dvůr v Chýni

Jdu tedy do Pivovarské krčmy, kde čekám lepší přístup pro našince, ale tady bohužel PETkové pivo nemají. Musím tedy do restaurace, kde chvilku čekám u lednice, ale jen proto, že v úterý večer je v restauraci takřka plno. Obsluha je vstřícná a rychle nám přespolním vydává PETky. K dispozici je šest druhů - desítka, polotmavá dvanáctka, černá čtrnáctka, pšeničná jedenáctka, zázvorová dvanáctka a kouřová dvanáctka. Beru od každého jednu a další dny budou asi ve znamení koštu chýňského piva.

Večeře je naplánována do Berouna, kde si k výbornému pivu plánuji pošmakovat na místním Medvědovi. Do berounského pivovaru přijíždíme těsně po dvacáté hodině a máme smůlu, kuchyně funguje jen do osmé hodiny večerní. Jedeme tedy rychle dál a večeře se koná ve Zdicích, kde dávám Staropramen Nealko, fujtajxl.

Dvorní pivo z Chýně
Dvorní pivo z Chýně

A jak pivo z Pivovarského dvora v Chýni hodnotím? Myslím, že nikoho nepřekvapím tím, že veskrze kladně. První padá za vlast desítka. K tomuto pivu mohu říct jediné. Za jeho chuť by se nemuselo stydět žádné české pivo včetně ležáků. Další chutnám polotmavou dvanáctku, kterou podezřívám z toho, že vzniká právě z desítky a z černé čtrnáctky. Nebo je tomu jinak? Dobré to pivo, ale ničím zajímavé.

A zrovna teď nastává čas těch pravých speciálů. První na řadu přichází weizenbier, neboli jedenáctka pšenice, která chutná velmi dobře, ale mému jazýčku vyhovuje spíše jemná chuť, ne tahle poměrně trpká. Dalším speciálním pivem je Kouřový ležák, pro odborníky a řešitele pivních kategorií pivo rauch. Dodnes jsem měl možnost ochutnat jen rauchbier z Bamberka (Aecht Schlenkerla) a pokud budu srovnávat, je Chýně více pitelná s jemnými tóny "uzeného" a znatelnou částí černé složky. Zázvorové pivo je polotmavé s trpkou chutí. Tmavá čtrnáctka je typické tmavé silné pivo s plnou kávovou chutí - nic pro mě.

Takže příště bych nechal všechna piva s tmavou složkou v klidu ležet v Chýni a domů si vezmu jen piva světlá - desítku a pšenici...

Ve čtvrtek jsem se vydal do skladu nápojů ve Vodokrtech pro Bakaláře. Ale bohužel byl jen sudový, což o to špatný by určitě nebyl, a zbytek černého. Naštěstí zde vedou i jiné značky. Vybírám Podskaláka a Skaláka 11, ladem nechávám Svijany a Chodovar. Další dny už nic pivního nechystám, budu si užívat lahvových zásob. Kromě již zmiňovaného Rohozce na mě čeká blondýn Herold z Březnice a dva Janáčci - Patriot a Comenius...

V sobotu bych byl ještě zvědavý na nefiltrovaný Gambrinus Excelent, ale bohužel mi to nevyjde, takže kdo tam bude, napište, prosím, do diskuse, jak Vám tato "lahůdka" chutnala :)[Richard Chodora] [Zobrazeno 6463x] [29. srpen 2008]
[Pivní cesty] [comments: 2] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Chody

pátek, 29. srpen 2008
12:37

Chody

to Michal:
Myslím, že o víkendu nemají a ve všední den do cca 15 hodin. Zkus se ale optat zde...


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

Michal

pátek, 29. srpen 2008
12:05

Michal

Chody: Jakou otvíračku má ten pivní sklad ve Vodokrtech. Nepamatuješ si to. Mají otevřeno i o víkendu, že bych se tam stavil? Díky za příp. info.


ICQ: 260962312

napsal(a): Michal [Odpovědět]


Navtivte ns na Instagramu Reklama na PI