Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Pivovar Malešov: opravdu přátelský pivovar

Pivní cesty


verze pro tisk

Pivovar Malešov: opravdu přátelský pivovar

Pivovar Malešov: opravdu přátelský pivovar [p1335]

Mám-li cestu do Kolína, velmi rád tam přespím, jelikož jsem si převelice oblíbil Hostinec U tří pírek na kolínském náměstí. Nejenže čepovaná piva většinou z minipivovarů (až 12 druhů) nemají chybu, ale mladá obsluhující číšnice by klidně mohla býti ideální ženou – rozumí pivu a poslouchá Iron Maiden :).

Právě po rozhovoru s touto dívčinou jsem se rozhodl zjistit něco více o pivovaru Malešov. Protože jsem druhý den vše nutné vyřídil již dopoledne, zkouším zavolat na telefonní čísla uvedená na mimochodem velmi graficky zdařilých stránkách s dotazem na možnost získání pivních etiket pivovaru. Mám štěstí a po dohodě se vydávám do Malešova.

Dva z majitelů (vlevo Pavel Franěk a uprostřed Filip Hovorka)
Dva z majitelů (vlevo Pavel Franěk a uprostřed Filip Hovorka)

První a v žádném případě poslední milé překvapení bylo, když mi maminka s kočárkem na návsi na dotaz kde je pivovar bez váhání ukázala správným směrem. No a pak již nešlo netrefit, jelikož pánové zrovna nakládali dodávku sudovým pivem směr Brno.

Majitelé vznikajícího pivovaru se chovali, tak jak mají uvedeno na webových stránkách, opravdu přátelsky a bylo mi umožněno si prohlédnout prostory nově vznikajícího pivovaru, který se bude nacházet jen kousíček od toho původního, který byl uzavřen v roce 1944 a který je v žalostném stavu.

Pohled na tvrz od budoucího pivovaru ze sezení pro ubytované v plánovaném penzionu
Pohled na tvrz od budoucího pivovaru ze sezení pro ubytované v plánovaném penzionu

Další dominantou Malešova je středověká tvrz, kterou od roku 2002 renovuje parta nadšenců, mezi které patří logicky i majitelé objektu pivovaru. Tvrz je již krásně a hlavně velmi citlivě zrekonstruovaná, o čemž jsem se mohl osobně přesvědčit prohlídkou vnitřních prostor. Tehdy padl prý nápad na výstavbu pivovaru, jelikož pánové zřejmě nemohou jen tak nečinně sedět a kochat se.

Sklepy
Sklepy

Samotný pivovar se bude nacházet v bývalé hospodářské budově, kde jsem si mohl prohlédnout nádherné a prostorné sklepy. Voda pro pivovar by se měla upravovat a bude odebírána z přilehlé přehradní nádrže Vrchlice. Pozůstatek s předchozí éry budovy – výtahová šachta, bude využita k transportu hotového piva nově zbudovaným výtahem k expedici.

Výtahová šachta
Výtahová šachta

V horní části má pak kromě varny na 10 hl vzniknout i restaurace se zázemím. V druhém křídle budovy, kde se momentálně nachází sklad piva, je pak v plánu vybudovat penzion. Financování výstavby pivovaru je formou prodeje akcií, který končí 25. března 2016. Pánové mi nabídli též nákup akcie, ale potřebných cca. 45.000 Kč (pokud si dobře pomatuji sumu) jsem u sebe neměl a manželka by mi zřejmě tuto investici neschválila. :( Projekt by již měl být dostatečně profinancován a pokud půjde vše tak, jak si majitelé a akcionáři představují, mohlo by být varné zařízení připraveno ke zkušebnímu provozu již koncem září letošního roku.

Zde bude v odlehlém rohu varna
Zde bude v odlehlém rohu varna

A jaká je současnost pivovaru? Pro pivovar vaří tři druhy piv (ležák, IPA a pšenice) přátelský pivovar Zloun z Loun dle originálních receptur, které připravil pan ing. Jan Šuráň za pečlivého dohledu majitelů. Silnější piva (XXL Lager, Stout) jsou piva Břevnovského klášterního pivovaru s malešovskou etiketou. V současné době pivovar prodá měsíčně již kolem 45 hl piva a ohledně odbytu piva po otevření pivovaru nemají majitelé obavy. Ani já nemám strach, protože pokud mohu posoudit z osobní zkušenosti, jsou všichni zúčastnění do věci nejen zapáleni, ale mají zároveň i potřebný nadhled a obchodního ducha.

Tak někdy na podzim zase u vás, přátelé![Vladimír Jansa] [Zobrazeno 7302x] [29. březen 2016]
[Pivní cesty] [comments: 4] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Girese

neděle, 12. červen 2016
00:28

Malešovské IPA a ležák, sic vařená ve Zlounovi, patří dle mého názoru k TOP ve svých kategoriích.A smekám před majiteli za jejich otevřenost kde co vaří. To se jen tak nevidí u nás v ČR. Držím pěsti ať to pánové v září u Vás vypukne!


napsal(a): Girese (girese(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Sekal

čtvrtek, 31. březen 2016
22:21

Sekal

Rebrandovaná piva nepiju, ale přeji pánům mnoho úspěchů, protože mám nedaleko chalupu. Kraj je to pěkný, kdo nešel údolím Vrchlice do KH, nechť tak učiní.


napsal(a): Sekal [Odpovědět]

VlJa

čtvrtek, 31. březen 2016
17:31

VlJa

Pivo je možno ochutnat v místním pohostinství. Na tvrzi pouze nárazově při různých akcích - více na www.malesov.cz


napsal(a): VlJa [Odpovědět]

Děkan

středa, 30. březen 2016
22:08

Děkan

A je možno "jejich" pivo ochutnat v místě - na tvrzi nebo v místní hospodě?


napsal(a): Děkan [Odpovědět]

Adsense

21. červenec 2024
17:43


posted by: Inzerce


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI