Za tajemstvím pivovaru
Reportáže z minipivovárků
Za tajemstvím pivovaru
Ačkoliv mě nabídky agentur „na zážitky“ nikdy moc nelákaly a nikdy jsem se po nich nepídil (snad kromě možnosti rozbít betonovou zeď bagrem s koulí na rameni, což bohužel nikdo nenabízí...), dostal jsem od kamaráda nabídku na využití voucheru na prohlídku Klášterního pivovaru Strahov. Zážitek, stále nabízený u jedné z takovýchto agentur, byl myšlený nejspíš jako romanticky strávený večer s prohlídkou a nějakým občerstvením (zatímco my jsme ho pojali jako večerní pivo po práci). I proto jsem byl trochu skeptický a počítal jsem spíš s prohlídkou pivovaru neodborného typu (tedy s blonďatou brigádnicí); jak se ale říká, „darovanému koni na zuby nehleď“.
Ačkoliv rezervace této akce měla být nutná snad měsíc předem, vše se podařilo zařídit pár dní dopředu, na šestou hodinu večerní ve všední den. V pivovaru nás čekal vyhrazený stůl ve stínu na téměř zaplněné zahrádce. Příjemným překvapením pro mě bylo zjištění, že naprostá většina hostů jsou Češi. Jen u vedlejšího stolu sedící Rusové znepříjemňovali atmosféru zapalováním jedné cigarety za druhou... Poměr místních vs. cizinců se brzy obrátil, když se objevil zájezd Japonců s nejnovější fotografickou technikou; naštěstí měli své stoly rezervovány uvnitř.
Sezónní pšenice
Po usednutí jsme dostali krátkou, ale výstižnou přednášku o nabízených pivech – zatímco já jsem byl na Strahově nedávno na obědě a jejich piva už znám, kamarád byl poprvé; nakonec jsme se oba rozhodli pro sezónní světlou pšenici na začátek, po které jsme se vydali na prohlídku pivovaru – tedy jen těch tří místností, kde to výborné pivo vzniká...
Varna
Varna je 10hl, dvounádobová, vaří se 3 až 4 várky týdně. Zaujala mě absence automatizace (resp. řízení přes počítač) při vaření; z homebrewingu vím, jak to dokáže šetřit čas – sládek může během vaření dělat i něco jiného a jen občas zkontrolovat, zda jde vše podle plánu. Odvod par z varny není řešen komínem (který je falešný), ale skrz ochlazování, kondenzaci a odtékání do kanálku – podobný systém jsem už viděl u více minipivovarů.
Spilka
Průvodkyní nám byl vysvětlen princip vaření piva – vysvětlena byla pouze infuze, na přímý dotaz k dekokčnímu vaření jsem dostal odpověď, že některá piva jsou vařena dvourmutově. Následoval přesun na spilku, která je velikostně menší, než panelákový pokoj. Hlavní kvašení probíhá v CKT – jak je vidět, dobré pivo lze vykvasit i bez dubových kádí. Součástí spilky je i stáčírna lahví a sudů – vše ručně. Vzhledem k počtu turistů, odnášejících si patentní lahve, se musí sládek docela nadřít.
Ruční stáčečka
Následná prohlídka ještě menšího „ležáckého sklepa“ pro mě nijak zajímavá nebyla; faktem je, že průvodkyně věděla o procesu tvorby piva hodně, celý postup vysvětlila a ochotně reagovala na moje odborné i kamarádovy laické dotazy. Tím prohlídka skončila; v rámci zážitku měla být obsažena i možnost vlastnoručního stočení piva do patentních lahví; v daný den se ovšem nestáčelo, takže jsme měli smůlu. Přičítám to té rychlé rezervaci – a já se na to tak těšil, sám bych rád přešel na stáčení pod tlakem po dozrání piva v „tanku“, tak jsem si to chtěl vyzkoušet.
Po prohlídce následovalo menší občerstvení v rámci „zážitku“ – pivní sýr s topinkami, sýrové prkénko a nějaká ta piva. Nakonec jsme ochutnali vše, co bylo na čepu – jantarové, tmavé, IPA a letní pšenici - a k žádnému pivu jsem neměl sebemenší výhrady; asi bych se ani nedokázal rozhodnout, které chutnalo nejvíc.
Sýrové občerstvení
Celkem tedy obsahoval balíček: prohlídku pivovaru pro 2 s výkladem, sýrové prkénko a pivní sýr s topinkami, 2x 3 malá piva dle výběru, 2x půllitrová patentní láhev s pivem dle výběru (vlastní stočení těchto lahví – u nás neproběhlo)
V Klášterním pivovaru jsme strávili asi 2 hodiny, z toho jen 40 minut byla exkurze s vysvětlením. Cena zážitku přesahující hodnotu jedné bankovky s vyobrazením Fr. Palackého není ani málo, ale asi ani hodně. Samozřejmě, dá se zajít do nejbližšího minipivovaru, domluvit se se sládkem na krátké prohlídce, sníst a vypít co hrdlo ráčí, a nejspíš to vyjde levněji; ne každý má ale sládky kamarády nebo odvahu jít se zeptat.
Děkuji tomu, kdo dočetl až sem – tento článek je moji prvotinou na Pivním.infu, uvítám jakoukoliv kritiku týkající se stylu psaní, fotek apod. – napadá mě ještě pár témat, o kterých by se dalo něco sepsat, tak ať se to už jen zlepšuje :-)
[Ivo Komárek] [Zobrazeno 8562x] [19. červenec 2011]
[Minipivovary] [comments: 9] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Diskuse k článku
Vložit komentář
Komentáře
Tomáš GRIMM
středa, 20. červenec 2011
12:24
Článek moc pěkný. Skromý dotaz jsou ještě někde zmiňované vouchery k dispozici ke koupi???
napsal(a): Tomáš GRIMM [Odpovědět]
Adsense
21. listopad 2024
10:06
posted by: Inzerce
Tomáš GRIMM
středa, 20. červenec 2011
12:39
to pi:
Super díky, projížděl jsem slevové servery a tam jsem to nenašal (ale je možné že jsem nebyl dost důkladný). Voucher zakoupím a těším se na zážitek.
napsal(a): Tomáš GRIMM [Odpovědět]
Malakin
středa, 20. červenec 2011
06:50
Týž zážitek jsme s kamarádem absolvovali počátkem roku (průvodcem nám byl samotný pan Kocvera st.) a také velká spokojenost, já dokonce díky tomu zjistil, že i na IPĚ si dokážu pochutnat a nemusím ji vždycky vylévat či vracet, což se do té (a samozřejmě i od té) doby stalo již nejednou.
Jinak ani v našem případě se pivo nestáčelo, možná by tedy bylo lépe, kdyby to do toho balíčku vůbec nezahrnovali.
---------------------------------
Zpráva byla upravena 20.07.2011 ve 07:25:03