Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Plzeňské lotroviny 2

Reportáže z minipivovárků


verze pro tisk

Plzeňské lotroviny 2

Plzeňské lotroviny 2 [p171]

V pátek 11. dubna byl slavnostně otevřen již třetí plzeňský minipivovar v lokalitě Na Rychtářce, kde byl zrekonstruován tzv. Lautensackovský dům (historii si mj. přečtete zde ... ). Po dvou minipivovarech v okrajových částech Plzně (Lochotín a Černice) je tedy tento pivovárek první svého druhu v centru, několik kroků od náměstí i nádraží, v blízkosti Plzeňského Prazdroje - prakticky přes řeku.

Kudy, tudy?
Kudy, tudy?

Panství Lautensack, jak se celý komplex zve, je úzce spjato s osobou legendárního bavorského sládka Josefa Grolla, který v Plzni jako první zavedl tzv. spodní kvašení, čímž vzikl fenomén plzeňského piva Pils, Pilsen apod. Groll byl při svém působení ubytován právě u Lautensacků. Nový minipivovar, který právě zapouští kořeny se svým pivem Lotr, provozuje právě firma pojmenovaná po tomto sládkovi GROLL s.r.o., kde se snaží vařit pivo klasicky, mohu snad napsat až historicky.

Paní Blanka vypravuje a pan Žilák naslouchá
Paní Blanka vypravuje a pan Žilák naslouchá

Ale to už se blíží páteční sedmnáctá hodina a my vcházíme k Lautensackům, tedy spíše k paní z Lautensacku - Dr. Blance Hauserové, rytířům z Lautensacku ak. malíři Pavlu Žilákovi a sládkovi Ing. Miroslavu Kaprovi. Paní Blanka nám nejprve poví něco málo z historie a už je tu ten dlouho očekávaný okamžik. Ano, naše chuťové buňky poprvé ochutnávají a vychutnávají nové plzeňské pivo.

Můj první LOTR
Můj první LOTR

Jaké že je? Jedním slovem dobré ... Barvou světlé, prý cca jedenáctka s 5% alkoholu, ale v doznívání cítím trošku "tmavou" složku, nicméně mám chuť na další. Pivo je podáváno do třetinek s logem. Sklenici si položíte na korkový tácek, který je z jedné strany polepen samolepkou, která ovšem je hladká a nesaje, řešíme to tedy otočením tácku.

Výčep v pivnici
Výčep v pivnici

Cenu piva Vám dnes neřeknu, ale po další návštěvě budu určitě informovat. Co vím, že otevřeno bude každý den od jedenácté hodiny dopolední, takže kdo se budete pohybovat v centru Plzně, určitě zajděte ochutnat LOTRa. Zatím je pro Vás otevřena restaurace a pivnice, kde se Vám naskytne krásný pohled na netradiční varnu, která je na otop dřevem.

Lothar Lautensack - patron piva
Lothar Lautensack - patron piva

Páteční program zpříjemňovala hudba, piva bylo dost, na fotografiích jsme si mohli prohlédnout, jak objekt vypadal před rekonstrukcí a mohu Vám říct, že bych nikdy nevěřil, co se z takové ruiny dá udělat, klobouk dolů. Ano, ještě není všechno doděláno, je zde ještě práce jak se říká jako na kostele, ale hlavní je, že LOTr už teče proudem a v Plzni je další oáza s dobrým pivem, navíc místně vařeným.

Takto vypadal objekt před rekonstrukcí
Takto vypadal objekt před rekonstrukcí

Nakonec nezbývá než popřát majitelům a provozovatelům Lautensackového domu jen zdar, panu sládkovi Kaprovi, aby se mu dílo dařilo a LOTR byl pořád výborným pivem. Aby se v brzké době dokončily všechny práce a celý komplex mohl začít sloužit všem hostům v plné kráse.

Sládek při práci
Sládek při práci

Video zde ...

Dej Bůh štěstí![Richard Chodora] [Zobrazeno 10363x] [13. duben 2008]
[Minipivovary] [comments: 13] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

gambrmen

pátek, 18. duben 2008
03:41

gambrmen

Michal: Pri me navsteve v utery, jiz platila ta oteviracka co zde pise Ludek.


napsal(a): gambrmen [Odpovědět]

Michal

úterý, 15. duben 2008
15:29

Michal

Gambrmen: při mej nedělní návštěvě jí tam měli takhle napsanou na tabuli před hospodou, ale nevylučuju, že se něco může změnit.


ICQ: 260962312

napsal(a): Michal [Odpovědět]

gambrmen

pondělí, 14. duben 2008
20:53

gambrmen

Oteviracka je skutecne jen do 21hod jak pise michal na PilsnerPubs?


napsal(a): gambrmen [Odpovědět]

Martin K.

pondělí, 14. duben 2008
20:45

Osobně jsem za tu 11 velmi rád. Teď ji právě popíjím a je vynikající. Podle vyjádření paní majitelky budou vařit pouze tu 11 a a příležitostně budou silnější speciály (např. zmiňovaný vánoční Kapr).
S tou cenou je to zajímavé. Byl jsem tam v sobotu a dle obsluhy je 0,5 l za 28 Kč a 0,3 l za 17 Kč. Nicméně za 3 piva v PETce jsem nakonec platil jen 78 Kč, tak nevím:-) Tipoval bych to ale na chybu obsluhy, působila na mně dost zmateným dojmem.


napsal(a): Martin K. [Odpovědět]

Adsense

29. září 2023
02:02


posted by: Inzerce

Luboš.

pondělí, 14. duben 2008
12:37

V sobotním Plzeňské deníku je uvedeno, že postupen času by měli přibít další piva. Jako příklad byl uveden Červený Kapr, který se má dle tohoto článku vařit na vánoce. Buďme zatím rádi za 11.


napsal(a): Luboš. [Odpovědět]

Pilot

pondělí, 14. duben 2008
10:04

Pokud vím, Lotr měla být původně 14 polotmavá. Bude se vařit i toto pivo nebo zůstanou u světlé 11?


napsal(a): Pilot [Odpovědět]

Chody

pondělí, 14. duben 2008
09:37

Chody

to Paja:
Při otevíračce byly jen třetinky, ale myslím si, že cena se nejspíš bude vztahovat k půllitru, ale přesně Vám to povím až po další návštěvě, kterou chystám na čtvrtek ...

to Tomáš Kroupa:
Prostě "O fous lepší pivo" :D


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

Tomáš Kroupa

pondělí, 14. duben 2008
09:15

Tomáš Kroupa

To musí být fousů v pivu... :)


Paja

pondělí, 14. duben 2008
08:15

Paja

Tech 28 Kc se vztahuje k pullitru nebo ke tretince zminovane v clanku? Z toho clanku to vyzniva jako kdyby pullitry nebyly a ani do budoucna byt nemely... Chody, jak to je?


napsal(a): Paja [Odpovědět]

hroch

pondělí, 14. duben 2008
07:22

hroch

Mě by zajímalo kde je umístěn ten chladící štok. Přeci jenom je to typ zařízení, který kuli hygieně zmizel ze všech pivovarů. Na začátku 90let ho ještě používali U Fleků a v 80letech v Samsonu. Podle sdělení znalců, štoky byly většínou na půdách s větracími otvory pro velkou výměnu chladícího vzduchu a tak se v prostoru objevovali ptáci nebo v noci netopýři.


napsal(a): hroch [Odpovědět]

Michal

pondělí, 14. duben 2008
00:17

Michal

Pivo stojí 28 kč, tácky byly sice od Bernarda, ale kdo hledal našel i od Lotra :) A jinak, kdo umí (Kapr) umí, o tom žádná :)

Jináč ty stolky sou trošku zvrhávací, chtělo by to místo 3 nohou 4.


ICQ: 260962312

napsal(a): Michal [Odpovědět]

Dwarf

neděle, 13. duben 2008
22:06

Dwarf

to debrdy: takže pivo stojí 28,666 Kč?? zvláštní cena :-)


ICQ: 131508397

napsal(a): Dwarf [Odpovědět]

debrdy

neděle, 13. duben 2008
21:34

debrdy

Cena piva je zajímavá, za 3 kousky sem platil 86 kč.Takže těžko říct, nápojovej lístek sem neviděl. A k těm táckům, já měl na stole tácky Bernarda a myslim že na ostatních byli taky. Mnoho úspěchů panu Kaprovi a výbornému Lotrovi 11°.


napsal(a): debrdy [Odpovědět]


Navtivte ns na Instagramu Reklama na PI