Lotr ze z Plzně
Reportáže z minipivovárků
Lotr ze z Plzně
Neuplynul ani rok a v Plzni je na spadnutí další, v pořadí již třetí, minipivovar. Možná z tisku víte, že se nachází na Rychtářce, hned vedle velkého parkoviště. Je to první plzeňský minipivovárek v centru města ležící pár minut chůze od hlavního plzeňského Náměstí Republiky. Majitelem je firma ACREAL-nemovitosti s.r.o. v čele s paní Dr. Blankou Hauserovou, která byla tak laskavá a ukázala nám budoucí komplex Lautensackovského domu.
Na Rychtářce
Nemůžeme začít jinak než historií tohoto pozoruhodného domu. Na tomto místě bych chtěl poprosit paní Blanku o zasvěcený výklad. "Lautensackovský dům vznikl sloučením několika domů původní zástavby zvané Rychtářka. Domy stavěl a projektoval sám Jakub Auguston v 1. polovině 18.st., tedy ten, který vystavěl i zámky v Nebílovech, Trpistech a Mirošově. Domy pak vlastnilo několik majitelů, až nakonec v roce 1804 se majitelem, který dal domu nejen jeho současnou klasicistní podobu, ale i nynější pojmenování, stal Gottfried Vilém Lautensack a po něm jeho syn Jan.
Tito vlastníci znamenají ve vývoji domu zřetelný předěl, neboť vtiskli domu jednotný styl, noblesu a díky nově vybudované kapli i statut sakrální stavby. Kolem objektu pak nechali zbudovat na svoji dobu neuvěřitelně okázalou zahradu s důmyslným zavlažováním z nedaleké Mlýnské strouhy. Přestože od dob vlády posledního Lautensacka nebylo kromě drobností do panství investováno, byl objekt i přes značné poškození vyhlášen historicky velmi hodnotnou nemovitou kulturní památkou zapsanou v Ústředním seznamu památek v Praze a jediným solitérem původní zástavby Rychtářky."
Ojedinělé chlazení
Historie je sice krásná věc, ale vraťme se k vlastnímu pivovaru. Historický objekt si žádá speciální zacházení, tj. zachování historického rázu budovy. O výzdobu, zejména si povšimněte vnitřní omítky, se stará akademický malíř pan Pavel Žilák. A musím uznat, že se mu jeho dílo více než dobře daří.
Výzdoba pana Žiláka
Vlastní objekt Lautensackovského domu, resp. nového minipivovaru se skládá ze dvou pivnic - dolní, jež bude napojena na venkovní posezení a horní, odkud budeme moci sledovat práci sládka. Dále bude v objektu restaurace, cukrárna a rychlé občerstvení.
Budoucí výčep v horní pivnici
Technologie pivovaru je postavena na principu tradiční výroby piva z devatenáctého století, tj. zachovává historicky ověřenou výrobu pravého českého piva. Technologii dodala firma Pivo Praha.
Varna, kde bude vznikat Lotr
A jaké že to nové plzeňské bude? V počátku se počítá s pivem polotmavým, snad spíše s tmavším světlým, samozřejmě nefiltrovaným a nepasterovaným, speciálem o třinácti stupních EPM. Výhledově, cca za 1-2 roky, by měl přibýt na čep i světlý ležák.
Ležácký sklep
Pivo pro nás bude vařit sládek Ing. Miroslav Kapr, známý plzeňský homebrewer a absolvent chemicko - technologické fakulty. Značka místního piva se zove LOTR ze z Plzně. I když nemám tohle spojení rád, asociuje ve mně plzeňské pivo více než slogan "pivo původem z Plzně". Ani si nevzpomenu, kde jsem jej četl...
Logo nového plzeňského piva
Rozvod piva k jednotlivým výčepům je proveden tzv. pivovody přímo z ležáckého sklepa. Počítá se s výstavem cca 1 000 hl Lotra ročně, což by mělo pokrýt vlastní potřebu Lautensackovského komplexu.
Spilka na Rychtářce
Pokud by se Vám večer s Lotrem prodloužil natolik, že byste nenašli sílu k odchodu, jsou pro Vás přichystány apartmány, kde se vyspíte a ráno si můžete k snídani dopřát další kvasnicové pivečko.
A kdy bude pivovar Na Rychtářce otevírat? Vězte, že nového piva bychom se mohli napít již začátkem března léta páně 2008, snad již první den tohoto jarního měsíce, kdy je plánováno otevření celého komplexu.
Pivnice - pohled od varny
A pokud se bojíte, že zde zprvu nepoteče originální pivo, stejně jako se to při otevíračce dálo v několika případech jinde, vězte, že paní Blanka má stejný názor jako já: "To snad nemyslíte vážně!"
Pomalu odpočítávám dny a nemohu se dočkat Lotra, kterého si více než kriminální živel představuji jako rošťáka, pro kterého neplatí pravidla moderního pivovarství, který si jede vždy hezky po svém, po starém osvědčeném postupu.
Na tomto místě přísahám, že si nenechám ujít ochutnání dalšího poctivého plzeňského piva, tentokráte i pod originální značkou...
[Richard Chodora] [Zobrazeno 13667x] [17. únor 2008]
[Minipivovary] [comments: 13] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Diskuse k článku
Vložit komentář
Komentáře
debrdy
sobota, 12. duben 2008
20:32
Tak sem dneska ochutnal. Pouze světlá 11tka, ale dobrá. Otevření se mohlo ještě odložit, vzhledem k tomu že ještě chybí dodělat spoustu věcí. Např. sem dorazil na kole a stojany chyběly. Jídlo sem nezkoušel. Interiér na mně působil dost kýčovitě. Při mém příchodu (15:30) tu byli 4 lidi, když sem odcházel nebyl tam nikdo. Prej v době Supererzety tu bylo plno. Přeju Lotrovi hodně úspěchů a taky aby nezůstal pouze u jednoho druhu piva.
Roman Holoubek
pátek, 14. březen 2008
07:30
Pravda je, že název je pro pivo zdařilý, ale výtvarné znázornění celého loga (etikety) je nejen mimo můj vkus, ale jde (dle mne) o grafický nepodělek (můj novotvar od slova zmetek
napsal(a): Roman Holoubek [Odpovědět]
Adsense
21. listopad 2024
11:23
posted by: Inzerce
Michal
pátek, 14. březen 2008
00:05
Mno, když se na to tak podívam, tak už se tam strašně moc těšim, asi tam zaskočim po práci, ale jedno rejpnutí bych si neodpustil - je to v podstatě volovina, ale tam kombinace barev na etiketě je naprosto příšerná. Snad s tim někdo něco udělá, i když hlavní je, aby pivo stálo za to
CzechBeerMan
pátek, 29. únor 2008
13:59
Tak tohle nemůže jít mimo mě !! Potkáme se v Lotrovi
(budeme-li živi a zdrávi)! NAvíc město Plzeň je město
mého srdce. Nashle - CzechBeerMan
napsal(a): CzechBeerMan [Odpovědět]