Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Jak vznikal jihočeský Jakub

Reportáže z minipivovárků


verze pro tisk

Jak vznikal jihočeský Jakub

Jak vznikal jihočeský Jakub [p340]

Vzhledem k tomu, že nyní ve Vyšším Brodě nevaříme, můžu zaslat pár informací ohledně toho co bylo a bude.

Naše seznámení s pivem, tj. kdy jsme začali rozlišovat mezi dobrými pivy a tzv. eurobeery, spadá někdy do doby kolem července 2006. To jsme jeli na pivo do rakouského Aigenu, kde vaří výborné pšeničné a další dobroty. Po návratu začínáme na internetu hledat další informace o pivu a jeho výrobě. Dostali jsme se k tomu, že je možné si pivo uvařit i doma tzv. „z prášku“.

Logotyp
Logotyp

Zakoupili jsme tedy potřebné vybavení (plastový hrnec, sušené kvasnice a pivní polotovar) a vyrobili si tak první vlastní pivo. Nebylo nic moc – nějaký anglický ležák. Podruhé jsme zkusili koncentrát z VÚPS a pivo bylo výborné. Říkal jsem si, že když uděláme dobré pivo z prášku, jaké by asi bylo si ho uvařit už od sladu, pěkně celým postupem.

Síto - pohled 1
Síto - pohled 1

Shodou náhod jsem našel na internetu inzerát minipivovaru z Blučiny o prodeji části vybavení a bylo rozhodnuto. Presvědčil jsem kolegu, společně sháníme peníze a vybavení kupujeme. U babičky v rodinném domě ve sklepě jsme vše nainstalovali, včetně chlaďáku (bývalá sauna). Stále jsme si chtěli vařit pivo jenom pro sebe a kamarády, ale investice i do takhle malého pivovárku se začaly docela navyšovat, až kolega od projektu odstoupil.

Síto - pohled 2
Síto - pohled 2

Já jsem se rozhodl vše legalizovat, oslovil jsem jednoho ze sládků Budějovického Budvaru, který byl mým nápadem nadšen. Vyřídil si souhlas vedení s tím, že mi může dělat garanta projektu a mohli jsme oficiálně začít vařit. Mezitím jsem si ještě stihl prohloubit znalosti na prvním kurzu vaření piva, který pořádal Svět piva.cz a SPŠPT Podskalská v Praze.

Chladič mladiny
Chladič mladiny

Potom začaly problémy s varnou, která byla původně klasickým varným kotlem. Začal zlobit plyn a podepsalo se i stáří, takže musela projít kompletní repasí. Vařila se polotmavá třináctka Jakub. Když už vše běželo, jak mělo, zjistil jsem, že pokud bychom měli začít vařit komerčně, je ve sklepě prostě pro pivovárek málo místa, hlavně co se týče spilky a ležáckého sklepa.

Varný kotel
Varný kotel

V prosinci loňského roku jsem dostal nápad přemístit celou technologii do kláštera ve Vyšším Brodě. Protože nevlastním žádnou hospodu či restauraci a je pro mne důležité mít zajištěný odbyt dopředu, oslovil jsem místního hoteliéra, který vlastní přímo v klášteře kavárnu, a tak dobře zná místní poměry.

Spilka
Spilka

S jeho pomocí bychom s mým otcem chtěli v klášteře instalovat kompletně novou varnou technologii (nerezové varny 2 hl, nové tanky i kvasné kádě). Celkový roční výstav by měl být cca 500 hl. Vařit by se měla světlá 11° a polotmavá 13°, obojí jménem Jakub.

Kvašení
Kvašení

A pokud vše dobře dopadne, mohli byste nové pivo ochutnat v klášteře někdy na Vánoce 2008.

Ležácké tanky
Ležácké tanky

Pozn. Na fotografiích je zobrazena stávající technologie, tedy ze "starého" pivovaru.[Jiří Fojtl] [Zobrazeno 11038x] [9. leden 2008]
[Minipivovary] [comments: 22] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Chody

čtvrtek, 1. leden 2009
15:57

Chody

Fotografie z nového pivovaru ve Vyšším Brodě naleznete zde...


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

jiri.j

sobota, 19. duben 2008
11:59

Minulý týden jsme dělali s Petrem Žaliem řízenou degustaci klášterních piv pro pár destítek lidí, prodejnu Benedictus. Byly to samá trapistická piva a na závěr Zeliv, potvrzuji to co Ludwig říká, hrůza. Potěšující bylo, že i hosté to snadno poznali a dané pivo totálně propadlo.


napsal(a): jiri.j [Odpovědět]

Ludwig

sobota, 19. duben 2008
10:58

Ludwig

Trapisticke pivo z Cech? Hmm.... a proc ne hned Bordeaux vino z Gronska? Uz jednou jsem ochutnal neco jako "pivo" z Zelivu,( Siard Falco, Gottschalk) a nerad bych to zazil jeste jednou! Bylo to otresny! ::cry


napsal(a): Ludwig [Odpovědět]

Jiri.J

pondělí, 14. leden 2008
07:27

to Jiří Kaňa: To: J.K. Historie výroby sýra v trapistických klášterech se datuje až od devatenáctého století. Když se trapisté po skončení napoleonské nadvlády vrátili z exilu do svých klášterů, začali vyrábět lahodný typ sýru, který se dnes označuje v mezinárodní klasifikaci jako Trapist semisoft cheese-trapistický poloměkký sýr. Tento byl poprvé vyroben v klášteře Maria-Stern u Banja Luky v dnešní Bosně a Hercegovině. Odtud se rozšířil do Rakouska-Uherska a pak dále na západ. Např. řeholníci ve Scourmontu (Chimay) vyrábí dvě verze tohoto sýra pod názvem Chimay Grand Classique a Grand Cru. Kromě toho také tvrdší starší sýr Vieux Chimay a dokonce pivní sýr Chimay a la biére, který obsahuje i chmel.. Všechny sýry stojí opravdu za ochutnání a kromě opatství se již dají běžně koupit i v obchodech. Vynikající sýr v trapistickém stylu se vyrábí rovněž v Orvalu, Westvleterenu...

To: Jiří Fojtl. Onen klášter se jmenuje Nový Dvůr. Pivo se tam nevaří, ale zato tam dělají vynikající hořčici:-)). Je to nádherně rekonstruovaný objekt, kde se snoubí prvky moderní architektury s tím původním. Doporučujii v tomto punktu návštěvu.


napsal(a): Jiri.J [Odpovědět]

Adsense

21. květen 2024
06:43


posted by: Inzerce

Jiří Fojtl

neděle, 13. leden 2008
21:54

Uvaha o trapistickem pive je prijemna, ale jak jsem si nechal vysvetlit panem prevorem, v klastere Vyssi Brod zije rad cisterciaku. Trapiste je jedna z jejich odnozi a jediny trapisticky klaster v CR je nekde u Karlovych Varu. V soucasne dobe spis resime technickou stranku veci, jak dostat moderni technologie do stareho klastera aniz by s tim meli problem pamatkari. Je to trochu vysilujici boj, ale nevzdam to.


napsal(a): Jiří Fojtl (jiri.fojtl(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Jiří Kaňa

pátek, 11. leden 2008
18:13

to Jiri.J:
Klasický Trappist pochází z klášterů v BiH
Ech, nejdřív jsem se zarazil, že by v Bosně a Hercegovině měli dělat trapistické sýry... :-)


napsal(a): Jiří Kaňa [Odpovědět]

Jiri.J

pátek, 11. leden 2008
14:16

to Weetek:
Je to skutečně trošku komplikované. Tapisté v Nizozemí a Belgii
vaří styl, který se označuje abbey. Což je svrchně fermentované pivo s vyšším EPM. Pod tento termín se zahrnují podkategorie Tripel, Dubbel a nově i Quadrupel. Ale označení Trappist by se s největší pravděpodobností týkalo i ležáku. Dobrou paralelu najdeme u sýrů s označením Trappist. Klasický Trappist pochází z klášterů v BiH a jeho klasická podoba odpovídá stylu Port Salut, ale pod stejným označením najdeme i různé méně zajímavé sýry ochucené bylinkami, ve stylu cheddar ap.


napsal(a): Jiri.J [Odpovědět]

Weetek

pátek, 11. leden 2008
12:16

Weetek

Však on taky trapista není žádný pivní styl. Ve skutečnosti si každý klášterní pivovar, označovaný za trapistický, vaří jiný druh piva. Ona "trapističnost" spočívá opravdu v tom, co tu psal Honza. A že to stojí za to napodobovat, to dokazuje obrovský počet belgických "abbey" piv, tedy těch, jejichž pivovary ty trapistické podmínky nesplňují, ale přesto chtějí mít to klášterní image. Mimochodem, české země k samotnmému řádu trapistů vztah mají, protože když byli trapisti po Francouzské revoluci ze svých původních opatství vypuzeni, na čas se uchýlili právě k nám. Nejdřív tuším do Buštěhradu, pak do Kladrub. Jenže po jozefínských reformách jim ani tady pšenka nekvetla a tak zamířili do Vlámska. Jinak bych byl pochopitelně moc rád, kdyby se u nás vařil opravdový trapista. Je to velká zajímavost a pěkná historická kuriozita.


napsal(a): Weetek [Odpovědět]

Slávista

pátek, 11. leden 2008
07:33

Slávista

Honzovi: Kdyby tomu bylo tak, jak píšeš, ztrácí pivní styl trapista opodstatnění...


napsal(a): Slávista [Odpovědět]

Piškot

čtvrtek, 10. leden 2008
17:46

Jiříku držim palce ať to klapne a doufám že ten pivní skvost co nejdřív ochutnáme :)


napsal(a): Piškot [Odpovědět]

Lojzicek

čtvrtek, 10. leden 2008
10:47

Jiříku koukám, že do toho jdeš naplno. Jen tak dál ... a bacha na mnichy, většinou to mají vše dobře spočítané.


napsal(a): Lojzicek (ealien(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Honza

čtvrtek, 10. leden 2008
10:37

honza

to Slávista:
samozrejme ze si to chrani. Ale kdyz by se varilo pivo v klastere cisterciaku a splnily by se dasne podminky, neni problem jim oznaceni trapista udelit...navic vsechna ta piva spojuje "jen" to, ze se vari v techto klasterech plus ty dalsi podminky. TAkze za splneni podminek mam za to, ze trapisticke pivo by klidne mohlo byt i lezak...


napsal(a): Honza [Odpovědět]

Honza

čtvrtek, 10. leden 2008
10:35

honza

to Chody:
vis Chody, uz jsem videl par minipivovaru, kterym dost pomohlo, ze meli nejakou "story", ktera je dostala do novin a nasledne ziskaly publicitu a prodavaly mnohem vic. A asi by jsi se divil, ale jezdi sem dost lidi ze zahranici...a |Zeliv v zahranici taky pomahalo, kdyz o sobe mohli rict, zejsou klasterni pivo...Pokus se to pivo bude varit


napsal(a): Honza [Odpovědět]

Jumping Beer

čtvrtek, 10. leden 2008
10:00

Jumping Beer

Hodne stesti, az bude vse hotovo, tak urcite podej info! Jen houst a vetsi kapky!


Slávista

čtvrtek, 10. leden 2008
07:45

Slávista

Já nevím, ale nechrání si mniši ze Západu nějak to označení piva "trapista"? Poněvadž jinak bych nechápal, proč by na tomto stylu piva vydělávali mniši z Cisteaux jen v 6 klášterech v Belgii a jednom v Holandsku, když jsou roztroušeni všude. A pak - označit český ležák jako trapistu je úsměvné.
Pivovárku jinak přeji co nejméně komplikací a bezproblémový vznik.


napsal(a): Slávista [Odpovědět]

Chody

čtvrtek, 10. leden 2008
07:34

Chody

to Honza:
Co je na tom tak bombastického v Čechách vařit trapistické pivo? Že sem zajede pár novinářů ze států ochutnat? To český pivovárek věru nevytrhne. Alespoň vidíte k čemu jsou všechny ty Vaše pivní kategorie. Normálně se jedná o český ležák, ale pozor bude se vařit v klášteře a hle už to samé pivo bude trapista :)


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

Honza

čtvrtek, 10. leden 2008
02:12

honza

No trapisti v Belgii uz vlastne take primo vetsinou nevari, jen na varky dohlizi. Jsou tam tri podminky - varit na uzemi klastera, cast zisku odvadet na charitu, treti..uf, ted nevim.

Takze kdyby to splnovali,na netu je uvedeno, ze je to cisteciaku, muzou se prohlasit za trapisty. To by se pak vyplatilo cirkvi i neco odvadet, protoze by to byla bomba informace. A uz vidim kamarady pivni novinare ze Statu, jak si sem jedou pro informace a ochutnat...:)


napsal(a): Honza [Odpovědět]

SPT Jihlava

středa, 9. leden 2008
21:11

SPT Jihlava

Jsem rád, že ti to vyšlo. V rámci letošní "Expedice" tě určitě se Svazem pivních turistů navštívíme. I když doufám, že to vyjde někdy dřív. Dej bůh štěstí! Martin


hroch

středa, 9. leden 2008
21:00

hroch

Držím palce. Osobně bych měl pár dotazů ke kotli. Ozvi se na můj mail.


napsal(a): hroch [Odpovědět]

Oblak

středa, 9. leden 2008
12:07

Oblak

tak budu držet palce, aby to vyšlo.


napsal(a): Oblak [Odpovědět]

Dwarf

středa, 9. leden 2008
10:46

Dwarf

výborně, budu se muset zas někdy vypravit na 'komerční' Vltavu, které se jinak v sezóně už pár let vyhýbám(e)...
trapistické pivo to zřejmě nebude, to by ho museli vařit přímo mniši, ne?? pochopil jsem to tak, že klášter poskytne jen prostory


ICQ: 131508397

napsal(a): Dwarf [Odpovědět]

Honza

středa, 9. leden 2008
09:52

honza

V mistnim klastere? A to je jaky rad? nejsou tam nahodou cisterciaci? Ze by to pak vlastne bylo trapisticke pivo...


napsal(a): Honza [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI