Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Panský pivovar v Paskově

Reportáže z minipivovárků


verze pro tisk

Panský pivovar v Paskově

Panský pivovar v Paskově [p1910]

První zmínky o pivovaru v Paskově se objevily již ve 13. století. Samotný pivovar v Paskově byl založen jako panský roku 1518. Provoz pivovaru byl ukončen o 395 let později, kdy bylo v roce 1913 uvařeno poslední pivo. Prostory pivovaru se v roce 2017 podařilo získat zpět do povolaných rukou, které pracují na obnovení tradice.

Poutač
Poutač

Po více něž 100 letech se v historické budově Panského pivovaru v Paskově opět vaří pivo. Pivu se snažíme dávat tu nejlepší péči tak, aby naši zákazníci byli maximálně spokojeni. Pivo nefiltrujeme ani nepasterizujeme. Náš pivovar se prozatím zaměřuje na spodně kvašená piva, ochutnat u nás můžete Obecní desítku 10%, polotmavý ležák Borloch 12% a tmavý 13% Perkajst.

Svrchně kvašená piva máme v blízké budoucnosti taky v plánu, v současné době jsme ale s naší produkcí na hranici kapacity pivovaru a pro další rozšíření technologie musíme uzpůsobit prostory a samozřejmě technologii nakoupit, což bude i s ohledem na koronavirovou krizi chvíli trvat.

Budova pivovaru
Budova pivovaru

Co Vás vedlo k založení pivovaru?

Zejména láska k pivu. Vaření piva je krásné řemeslo, které jsme chtěli ze začátků v garáži pro vlastní spotřebu přetavit na vyšší úroveň a nabídnout pivo i ostatním. Určitou roli sehrála i absence pivovaru v Paskově, což byl důležitý ekonomický předpoklad. Když jsme pak našli odpovídající prostory už jsme nemohli couvnout. V našem úsilí nás utvrdilo zjištění, že zakoupená budova dříve bývala právě pivovarem. Když jsme se začali zajímat o její historii, byli jsme do přípravy pivovaru ještě více zažraní. A samozřejmě zájem a podpora lidí, kteří nás po celou dobu přípravy projektu podporovali.

Varna
Varna

Popište technologii pivovaru

Dodavatelem naší stávající technologie je společnost Jinan Shun Long Machinery Group z Číny. Varna je na parní ohřev a má kapacitu o využitelném objemu 1000 litrů. Varna je umístěna přímo v prostorách plánované pivovarské hospody, odkud je pak uvařená mladina hnána nerezovými trubkami až do našeho ležáckého sklepa. V ležáckém sklepě jsou umístěny 4ks 2000 litrových ležáckých a 4ks 2000 litrových CK tanků. V plánu je rozšíření technologie o další CK tanky, abychom mohli na naši dosavadní práci navázat i svrchně kvašenými pivy, které nám v naší nabídce dost chybí.

Tanky
Tanky

Kdo u Vás vaří pivo? Jaké má zkušenosti?

Zbyněk Bureš, sládek a majitel pivovaru. Z počátku nabíral teoretické zkušenosti z odborné literatury, praktické zkušenosti při pokusech v garáži. Vzdělání sládka si doplnil v roce 2018 absolvováním rekvalifikačního kurzu „Pivovarnické a sladovnické práce“ u společnosti Výzkumný ústav pivovarský a sladařský, a.s.

Sklep
Sklep

Jaká piva vaříte?

Obecní desítka: světlé výčepní, spodně kvašené, chmel: Sládek, ŽPČ, slad: plzeňský, vídeňský, karamelový

Borloch 12°: polotmavý ležák, spodně kvašené, chmel: Sládek, ŽPČ, slad: plzeňský, vídeňský, karamelový, černý

Perkajst 13°: tmavé silné, spodně kvašené, chmel: Sládek, ŽPČ, Kazbek, slad: černý, karamelový, vídeňský, plzeňský

Na Vánoce jsme pak uvařili náš první speciál, tak uvidíme, jestli se povede. A pokud současná situace dovolí, doufáme, že Vám bude chutnat.

V současné době zavádíme do oběhu nové etikety, na kterých jsme nějakou dobu pracovali. Zpracovala je pro nás Anna Jiroutová, a za nás musíme říct, že se ji ztvárnění našich představ náramně povedlo.

Etikety
Etikety

Máte vlastní restauraci/prodejnu?

Pracujeme na vlastní hospodě přímo v pivovaru, s tím že mimo koronavirová omezení je možné si uvnitř i vně pivovaru vychutnat všechna naše piva. Na vlastní hospodě neustále pracujeme a doufáme, že ji jednou dovedeme k dokonalosti, aby se u nás cítili všichni skoro jako doma.

Posezení na varně
Posezení na varně

Autor článku: Václav Bureš, Panský pivovar v Paskově


Pozn.: Článek je ze série článků o minipivovarech, z kterých zatím nemáme na Pivním.infu žádný článek a ani není šance, že je v dohledné době navštívíme. Proto jsme oslovili majitele/provozovatele/sládky...[Pivní.info] [Zobrazeno 1936x] [23. listopad 2020]
[Minipivovary] [no comments] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI