Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Jak to bylo okolo padesátých…

Co Vy na to a jiné názory


verze pro tisk

Jak to bylo okolo padesátých…

Jak to bylo okolo padesátých…

Laskavostí pana Martina P. dostal se mi do rukou historický materiál ukazující cestu pana sládka Jaroslava Píši připravujícího se pro toto povolání a poslání především v padesátých letech. Součástí materiálů jsou i některé historické fotografie z pivovaru v Tupadlech nedaleko Kolína tak, jak se pracovalo pravděpodobně na konci padesátých let. Velmi hezkou expozici dokladující profesní život sládka měli svého času v Pivovarském domě v Ječné ulici a snad ji tam mají dodnes. Děkuji Martinovi, že něco podobného můžeme nyní ukázat i čtenářům PI, kteří to do Prahy mají daleko.

Snad mohu prozradit, že jde o Martinova dědečka, který, žel, již nežije a nemůže tedy sám zavzpomínat. Neváhejme a pokusme se přesto krátce zrekonstruovat, jak šel čas, nechme se provést jedním profesním životem.

Životní cestu pana sládka přišedšího na svět o Vánocích roku 1929 začínáme zde sledovat v roce 1939 Školní zprávou Obecné měšťanské školy pro chlapce i děvčata v Zásmukách, kterou budoucí pan sládek začal navštěvovat za časů první Československé republiky 1. září 1936 ve věku šesti let. V roce vydání zprávy již první Československá republika byla rozbita a na Školní zprávě se to projevilo fialovým razítkem; zajímavé, že v Českém jazyce, opravujícím nápis Československá republika na Protektorát Čechy a Morava. Desetiletý budoucí pan sládek zde prospívá velmi dobře.

Školní zpráva
Školní zpráva

Zde poděkujme panovnici Marii Terezii, neboť byť její osvícené zavedení povinné školní docházky i v Českých zemích není dosud u dětí příliš oblíbené, bylo a je základním stavebním kamenem vysoké úrovně vzdělanosti i prostého lidu v našich krajích a nutno přiznat, že mocnářství toho pro nás v tomto smyslu učinilo mnohé.

V roce 1944 vidíme doklad s názvem Jahreszeugnis – Výroční vysvědčení a to Hlavní školy chlapecké v Zásmukách, o nichž papír tvrdí, že tehdy ležely v Čechách, Protektorát Čechy a Morava, Velkoněmecká říše. Ačkoli budoucí pan sládek nemusel absolvovat předmět Dívčí ruční práce s naukou o domácím hospodaření, jeho prospěch doznal změn směrem dolů, ale komu by za takových okolností šel Německý jazyk, že…

Výroční vysvědčení
Výroční vysvědčení

Rok 1947 byl z hlediska dokladů o růstu vzdělanosti tehdy 17-ti letého pana budoucího sládka bohatý. V březnu tohoto roku bylo panu Píšovi jako učňovi vydáno Závěrečné vysvědčení Základní odborné 4. obchodní a potravní školy a to Odborným oddělením pro potravní živnosti a Odbornou třídou pro sladovníky. S výjimkou jazyka mateřského měl pan budoucí sládek v tomto jednom z mála let prožitých ve svobodné společnosti velmi pěkný prospěch, patrně se v řemesle opravdu našel již jako mladík. Zajímavé je, že sladovníkem byl vyučen za pouhý půlrok teorie a další půlrok praxe.

Závěrečné vysvědčení
Závěrečné vysvědčení

Tentýž rok, 30. listopadu 1947, je panu Píšovi vystaven List výuční a to Obchodní a živnostenskou komorou prostřednictvím Pivovaru Leopolda Sternberga v Zásmukách, který tímto aktem stvrdil, že pan Píša vyučil se řádně učebnímu oboru sladovnickému. Moc hezké razítko i kolek, kde Český lev není ještě znásilněn krvavou hvězdou. Ještě nikdo netuší, že o pivovar nejprve přijde pan Sternberg, protože i pivovar bude lze někomu vzít, a že následně přijdou o „svůj“ pivovar i Zásmuky. A už vůbec nikdo netušil, že se v Zásmukách jednou nebude točit ani Černokostelecké, ani Kolínské, ani Kutnohorské ani řada jiných…

Výuční list
Výuční list

Dále doprovázíme pana sládka rokem 1950 při studiu na Průmyslové škole pivovarské v Praze II. Není sice v dokumentu uvedena její adresa, ale já bych řekl, že jde o onu v Podskalské ulici, o níž někteří tvrdí, že kdo ji nemá jakoby nebyl :) Cvičení v analytické chemii či Tepelné a energetické hospodářství (patrně jak vytápět a osvětlovat hospody) asi nebyly úplně jednoduché, ale mohlo to i bavit. Všimněme si, že tehdy bylo dobré chování označováno jako bezúhonné. Již v tomto konstatování je cítit možná represe, tedy pokud by se dotyčný nechoval jak je přikázáno, došel by úhony…

Vysvědčení z pivovarské průmyslovky
Vysvědčení z pivovarské průmyslovky

Podívejme se i na Vysvědčení na odchodnou z této školy, neboť jistě jde o doklad o studiu zcela zásadní v životě páně sládka a taková Hygiena práce, to je základ, milostivá...

Vysvědčení na odchodnou
Vysvědčení na odchodnou

Cestu s panem sládkem po jeho studiích ukončíme v roce 1955 pohledem na Kvalifikační vysvědčení, kterým pětadvacetiletému „soudruhovi“ sládkovi potvrzuje absolvování Zkoušky mistrů výroby piva a sladu samo Ministerstvo potravinářského průmyslu, Hlavní správa pivovarů a sladoven a to prostřednictvím již Národního podniku Východočeské pivovary. Prospěch? Velmi dobrý!!!

Kvalifikační vysvědčení
Kvalifikační vysvědčení

Přistupme k fotografiím z pozůstalosti pana sládka. Martin si přál, aby byly publikovány bez úprav a tedy s patinou času, proto mají fotografie nahnědlý nádech vrstev času. Podíváme se na práci bednářů a těžbu ledu.

Na první fotografii vidíme, že řezání ledu bylo na konci padesátých let již mechanizováno motorovou pilou. V kolínské rovině mrzne a je sníh. Práce musela jistě vyžadovat „fištróna“, aby si pracovník neuřízl led pod nohami a „nešel k ledu“.

Řezání ledu
Řezání ledu

Další mometka z rybníka, o němž nemůžeme s jistotu tvrdit, že jde o rybník pivovarský, ukazuje technologii a logistiku těžby ledu.

Doprava ledu
Doprava ledu

Následující fotka dokumentuje mechanizovanou nakládku ledových kvádrů do valníku.

Nakládka ledu
Nakládka ledu

Na další fotce je krom techniky užívané k těžbě zajímavá zcela vlevo uprostřed věž, patrně kostela, která by mohla být vodítkem badatelům, o který rybník v Tupadlech jde.

Pohled z rybníka
Pohled z rybníka

A těžbu ledu opusťme tímto výjevem z konce padesátých let.

Pohled z rybníka
Pohled z rybníka

Závěrem mi dovolte představit práci bednářů v tomtéž čase v témže pivovaře. Nechme se prostoupit atmosférou doby před půl stoletím a to bez komentáře… Děkuji, páni Píšové!

Bednáři
Bednáři
Bednáři
Bednáři
Bednáři
Bednáři
Bednáři
Bednáři


[Rosťa Kloubek] [Zobrazeno 11527x] [2. prosinec 2010]
[Glosy] [comments: 19] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

pivo

úterý, 1. duben 2014
20:48

pivo

Jééé, to je nádherný článek a fotky. Jak to, že jsem na něj natrefil až teď? Jak se říká, pozdě, ale přece.


napsal(a): pivo [Odpovědět]

Masakr

pátek, 3. prosinec 2010
19:46

Nádherné foto a krásné řemeslo.


napsal(a): Masakr (rambleon(a)centrum.cz) [Odpovědět]

Adsense

18. květen 2024
15:18


posted by: Inzerce

Tchoř

čtvrtek, 2. prosinec 2010
23:35

Rosťo, pěkné, krásné... Škoda, že nastalo to potom a dnes...


napsal(a): Tchoř [Odpovědět]

Dan

čtvrtek, 2. prosinec 2010
22:59

Dan

Rosťo, co k tomu říct? Prostě nádhera.
A ten kontrast s dnešní dobou...


napsal(a): Dan [Odpovědět]

Mraz7

čtvrtek, 2. prosinec 2010
22:15

Mraz7

nádherné fotografie!pěkný článek.Jen tak dál!


napsal(a): Mraz7 [Odpovědět]

val

čtvrtek, 2. prosinec 2010
21:36

val

Rosťo, parádní článek s cennými podklady, super. Motorový kráječ na led je docela psycho :-) Přiznám se ale, že nevím, k čemu slouží ten komín na sudech.


napsal(a): val [Odpovědět]

pechi

pátek, 3. prosinec 2010
08:51

pechi

to val: Domnívám se, že to nějak souviselo s vysmolováním sudů. Rozehřáli smůlu jako v kamnech a komínkem unikal kouř. Byla to asi nějaká taková vychytávka... Možná budou vědět jiní, třeba Květák.


napsal(a): pechi [Odpovědět]

Qwjeták

pátek, 3. prosinec 2010
11:14

to pechi:
Jo máš recht. Mladej Píša - jako syn výše uvedeného, je v Kostelci cajt, tak jsme také již měli možnost archiválie shlédnout. Dobrý.


napsal(a): Qwjeták [Odpovědět]

CzechBeerMan

čtvrtek, 2. prosinec 2010
20:28

CzechBeerMan

díky za článek .... jo to byla doba ! Poctivá, založená na umění, fortelu a stavovské cti, řemeslná , elegantní , ... je to tak . Musím se smutkem konstatovat jednu věc : že dobře už bylo !


val

čtvrtek, 2. prosinec 2010
21:27

val

to CzechBeerMan: Tak tak, led byl mnohem studenější, než dneska. A na jaře tráva, jak ta byla zelená, to se nedá srovnat! Zlatá padesátá, Milada Horáková by mohla vyprávět.
---------------------------------
Zpráva byla upravena 02.12.2010 ve 21:30:32


napsal(a): val [Odpovědět]

Rash

čtvrtek, 2. prosinec 2010
22:43

Rash

to val: jak souvisí Milada Horáková s uměním, fortelem, stavovskou ctí, řemeslností a elegancí tehdejších pivovarských opravdu nechápu :)


napsal(a): Rash [Odpovědět]

CzechBeerMan

pátek, 3. prosinec 2010
08:05

CzechBeerMan

to val: Mluvíte nesmysly Vale , tráva byla stejně zelená jako dnes, led stejně studený .... lidé stejně chytří i hloupí jako dnes.
Hovno v té době smrdělo taky stejně jako dnes. Ale podívejte se třeba pozorně na foto s názvem "Bednáři" ! Nevidíte a necítíte z té fotky neuspěchanost , klídek , .... ?? Opravdu to necítíte ? Podívejte se pozorně na všechny ty 4 muže na fotce . Podívejte se na jejich hlavy. Kdo si dnes vezme radiovku ? Dnes by se za ní řemeslník či mladý dělník styděl !! Ta doba nikam nikoho necpala, nikam nikoho nehonila .... ještě do 60-70 se dalo mluvit o jakési eleganci která přetrvávala z dob první republiky, .... pak to všechno zmizlo nenávratně pryč , a tak se může stát že si včera ke mě přisednul v hospodě 55 letý muž který měl koženou bundu a dole zelené tepláky se 3 pruhy !! A boty do tanečních ! Toto by na sebe muž v roce 1935 jistě nevzal i kdyby to měl k dipozici. A ujišťuji Vás Vale , nevolím komunisty a jsem rád že odešli od válu. A doporučuji Vám navštívit plzeňské Pivovarské muzeum .... a pokud ani potom neucítíte nostaligii , nemáte v těle duši !!! To nemá co do činění s přísíráním si do kalhot a sentimentalitou. Každá doba má svá kouzla. Dnes máme Ipody a XP 3 , ale zase neumíme žít a ani se pořádně obléknout .... jděte po městě a zapiště si do poznámkového bloku kolik potkáte mužů v klobouku. Žádného. Dnešní muži to pokládají za zbytečnost. Co bere čas. A přitom se Vám to tak ve starých filmech líbí , že ? Tak jsem to myslel milý Vale .... ne že obhajuji katy paní Horákové . Jde o ducha . O pivo , o řemeslo ....


werther

pátek, 3. prosinec 2010
09:11

to CzechBeerMan:
Radiovku nosili, protoze to tenkrat frcelo, to je jako by dnes meli na hlave cepici se stitkem, nosit cepici, jakou nosili jejich dedove by se stydeli zrovna tak jako dnesni kluci. A vyrok "Tehdejsi doba nikoho nikam necpala"... No to asi zijem na jiny planete.


napsal(a): werther [Odpovědět]

val

pátek, 3. prosinec 2010
09:54

val

to CzechBeerMan: Pózování pro fotografa není žádný "klídek a neuspěchanost". Makat se muselo hodně a tvrdě, žádný pohodlný strojní chlazení, ale soumaření na rybníku, žádné ještěrky a vysokozdvihy na relativně lehké KEGy, ale hezky ručně obří sudy z korby.
Kdo si dnes vezme radiovku? No doufám, že nikdo :-D A doba lidi honila a hnala všemi všednostmi. Roztopit ráno sporák (plyn ještě nebyl tak rozšířený), aby si člověk uvařil kafe, ohřát si vodu na mytí/holení a pak se vydati do roboty pěšky několik kilometrů (kdysi běžná praxe), aby člověk ručně skládal a přenášel tuny krámů. Dneska? Kafe za minutu z konvice, voda teče teplá z kohoutku, autobus i auto je o dost rychlejší než pěškobus nebo kůň :-) Nostalgie je krásná věc, ale pokud nežijete v Severní Koreji, není tahle doba horší, než před padesáti lety, spíš lepší, už vzhledem k šíři možností, které člověk dnes má. Jen toho člověk musí umět využít. Je pravda, že třeba zmizelo všeobecné nošení pokrývky hlavy, ale v tom nevidím problém, na své hlavě si noste, co chcete a osobně bych opravdu nesnesl, aby mě nějaký mravokráce buzeroval, že chodím prostovlasý... A že lidé neumí žít a obléknout se? Co je etalon "správného života a oblékání"? Doufám, že už nic takového už neexistuje a můžu si žít a oblékat se, jak uznám za vhodné já (pokud tím někomu neubližuju samozřejmě) a ne jak káže strana/vláda/zkostnatělá zvyklost/pochybná morálka. Nehledě na to, že před padesáti lety by se lidé nemohli sdružovat na pivnim infu a cestování po pivovarech by byla také utopie :-) Co se týče pivovarské techniky (a historické technologie obecně), leckdy obdivuju fištrón předků, nicméně pochybuji, že by třeba p. Matuška vařil před padesáti lety horší/lepší pivo, než dnes :-) Jinak doporučuju přečíst si některé materiály o šizení piva za první republiky (jeden odkaz jsem snad viděl na pivnim obzoru). HGB hadr.
---------------------------------
Zpráva byla upravena 03.12.2010 ve 14:18:07


napsal(a): val [Odpovědět]

Mauler

čtvrtek, 2. prosinec 2010
21:27

Mauler

to CzechBeerMan: To je fakt, taková doba je neopakovatelná ... Jak se nám ti Češi za 50let změnili, neuvěřitelné.


ICQ: 330508936

napsal(a): Mauler [Odpovědět]

Malakin

pátek, 3. prosinec 2010
19:25

Malakin

to CzechBeerMan: Jo, 50. léta, to byla doba. Zbrojní průmysl jenom vzkvétal, kolektivizace taktéž v plném proudu, do toho nějaká ta měnová reforma, která udělala z lidí žebráky, a spousta dalších věcí, které lze tehdejším obyvatelům Československa vskutku jen a jen závidět...


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

Rash

pátek, 3. prosinec 2010
21:50

Rash

to Malakin: Včera jsem si přečetl článek o desítkách nových pivovarů, které se v naší zemi chystají. Zároveň jsem si přečetl článek o tom, jak neznámý útočník znásilnil mladou ženu v jednom z pražských parků. Souvisí tyto dvě zprávy spolu? Souvisí spolu poctivost lidí v pivovarství 50. let s kolektivizací, zbrojním průmyslem, atd.? Toto míchání hrušek s jabkami mne fakt rozčiluje.


napsal(a): Rash [Odpovědět]

Milan Vedra

pátek, 3. prosinec 2010
11:52

to val: Jen vzpomínka, na poslední fotografii (pán vlevo v plášti) je p.Jaroslav Horníček, který v pivovaru Tupadly působil na přelomu 50-60 tých let jako sládek. Pivovar ukončil svou činnost v září 1961, dále pak pracoval v pivovaru Golčův Jeníkov (ved. výroby) do roku 1986 ? (v podobné pokrývce hlavy jej pamatuji i z této doby) :-)).


napsal(a): Milan Vedra [Odpovědět]

Rash

čtvrtek, 2. prosinec 2010
19:49

Rash

Hezký (a poměrně netradiční) článek. Rybník na fotkách je pravděpodobně Bačov (49°52'6.019"N, 15°23'56.493"E), ležící nedaleko budov pivovaru a zámku (jehož věž je vidět na jednom ze snímků).


napsal(a): Rash [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI