Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Pivní střípky z východu

Co Vy na to a jiné názory


verze pro tisk

Pivní střípky z východu

Pivní střípky z východu

Pár (slovy tři) pivních postřehů z východu Čech pro nás připravil Martin Cabalka

1) Byl jsem na jedné akci v Nové Pace. Točil se tam G 10° (20,-) a Novopacké pivo Kryštof 11° (18,-). K mému příjemnému překvapení se pil víc Kryštof než Gambáč, což předpokládám nebylo jen dvoukorunovým rozdílem. Chutnal, myslím ten Kryštof, docela dobře.

Druhý den jsem se zastavil v blízké restauraci, která se zove "Novopacké sklepy". Točí zde plzeňské a právě novopackého Kryštofa, ale s tou zvláštností, že Vám ho přinesou v oku lahodícím keramickém džbánku. Zajímavý nápad, jenomže to má jednu vadu na kráse: není vidět míra a vlastně si myslím, že to asi točili od oka. No a tak jim to zřejmě zatrhli. Přemýšlím, jestli je to dobře nebo špatně. Nevím, ten džbánek mi připadal s porovnání se sklenicí o drobet větší, je však pravda, že host má právo vidět, jestli ho výčepní nešidí. Co si o tom myslíte Vy?

Jediná fotka, kde jsou vidět keramické džbánky (Foto: Novopacké sklepy)
Jediná fotka, kde jsou vidět keramické džbánky (Foto: Novopacké sklepy)

2) Cestou z Nové Paky jsem se rozhodl stavit v Miletíně. Na netu jsem zjistil, že se tam mají konat pivní slavnosti ve dnech 26.- 27.5.07. Když jsem kolem jedenácté dopoledne dorazil, bylo tam jak po vymření. Nakonec jsem na jedné vývěsce zjistil, že se skutečně pivní slavnosti konaly, ale pouze 26.5.07 v sobotu a v žádném případě nic nenaznačovalo, že by pokračovaly i v neděli.

Zašel jsem do Sousedského domu, kde Miletínské pivo (10° Chmelka, 12° Pytlák a 13°Čert) vyrábějí a vytáčejí :). Docela mě překvapilo, že zahrádka byla uzamčena, přesto, že bylo vedro. Pod těmi slunečníky venku by bylo hezky. Zašel jsem tedy do pivnice, abych se pozeptal co a jak. Výčepní mi bez valného zájmu sdělil: "Jo, včera tu byly pivní slavnosti" a "ne, dnes už nejsou". Vývěska naznačovala, že se na slavnostech točil i Pytlák, miletínská 12°, která normálně na čepu není. Dost mě tedy zarazilo, že už došla. Uznávám, že je to minipivovar, malovýroba, ale připravit toho tak málo? Nebo jestli je to tím, že místní dávají přednost Gambáči (na vývěsním štítu je G) a ta dvanáctka by zkysla? :(

Hledali byste zde minipivovar? (Foto: Rosťa)
Hledali byste zde minipivovar? (Foto: Rosťa)

Nevím, každopádně 10° Chmelka, kterou jsem ochutnal byla hutná a vynikající, jenom to prostředí a nálada výčepního stály za starou belu. S velmi rozporuplným pocitem znechucení a rozpačitosti jsem dal Miletínu vale.

3) Řekl bych, že vůbec výčepní dělají v hospodě nebo restauraci hodně. Nedávno jsem byl ve Svratce a v hospodě u Schillerů jsem si dal na cestu Rychtáře 11°. V duchu jsem si říkal, jak jsem rád za místní pivovar, který narušuje hegemonii těch europiv. A vskutku, pivo fakt bodlo, i když bych měl možná drobné námitky.

Standard z Hlinska (Foto: Pivovar Rychtář Hlinsko)
Standard z Hlinska (Foto: Pivovar Rychtář Hlinsko)

Co mi ale vždy znechutí pivní zážitek je absence základní slušnosti k hostům. Takže, když vejdu, pozdravím a objednám si pivo a výčepní na mě zírá jako kdyby spolkla prkno, pak roztočí pivo a s cigárem v puse se jde bavit s místní smetánkou a vy nevíte, jestli vůbec zaznamenala váš příchod a objednávku nebo jestli vás ignoruje záměrně, tak potom vám pivo zhořkne na jazyku. I když by to v případě některých značek možná nebylo na škodu. Považuju takové jednání za nevychovanost a neúctu k hostům. Objevuji pak v sobě skryté agresivní touhy a to by při ochutnávání piva určitě nastat nemělo. Když se pak při vyúčtování musím dokonce zeptat kolik tedy budu platit (jinak bych se to asi nedověděl) a ona osoba ze svého kyselého obličeje vyloudí pouze lakonickou poznámku „dvacet“ a nastaví ruku stylem „dej sem prachy a vypadni“, pak mám pocit, že začínám chápat šílené střelce.

Nechci ale skončit tak depresivně. Tohle budou určitě pouze výjimky. Nedávno jsem byl v jedné hospodě v Červeném Kostelci se znakem koně na štítu. Výčepní mi odpověděl na pozdrav, zeptal se, co si přeju, pivo natočil na míru a mělo správnou teplotu, dostal jsem v mžiku jídelní lístek a poté porci, že mi lezla i ušima. A na odchodu mi popřál dobrého dne a dalšího shledání. Jak málo stačí, aby člověku bylo fajn.[Martin Cabalka] [Zobrazeno 5869x] [6. červen 2007]
[Glosy] [comments: 5] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Weetek

čtvrtek, 7. červen 2007
10:44

Weetek

Miletín je skutečně oříšek. Navštívil jsem ho "ve dny všední" v minulosti několikrát a dojem určitého pivního undergroundu byl silný. Kromě malé cedulky na pípě zpravidla o místní produkci nebylo vidu ani slechu, na dotazy padaly neurčité a neochotné odpovědi. Jakékoliv materiály o pivovaru byly tabu, tácek jsem získal jen poštou od majitele (sídlo firmy je v Hradci Králové). Také jejich etikety (na běžné počítačové tiskárně tištěné) mi kdosi z pivovaru zabízel kdysi po telefonu za neuvěřitelné ceny.
Všechno se změnilo k lepšímu vloni, když pivovar slavil deset let fungování. Pivovarské slavnosti byly tehdy opravdu dvoudenní, i když převážně zase pro místní. Materiály o pivovaru byly jen v podobě tácků, které se jinak na stolech neobjevují, na slíbenou exkurzi jsem čekal celé odpoledne spolu s dalšími nadšenci marně. Předem oznamovné uvaření tmavé třináctky Čáryfuk sládek po problémech se sladem taky vzdal.
Letos byly slavnosti jednodenní (což nebyl problém si zjistit, milý autore článku) a podstatně lepší, tmavá třináctka Batallion salve (žádný Čert!) byla vynikající, Pytlák a Chmelka jakbysmet. Navíc přibyl nový pivní tácek a prodej dvou různých sklenic s logem.
Suma sumárum: na nějaké návaly pivních turistů, neřku-li sběratelů, nejsou v Miletíně evidentně zvědaví. Pivo si vaří asi hlavně pro vlastní radost a potřebu, sem tam na nějakou akci jako je posvícení nebo pivovarské slavnosti udělají nějakou úzkoprofilovou zajímavost, po zbytek roku to v Miletíně dřímá, ne-li spí. O to je to zajímavější, ne? Konec konců, pivovar se přímo jmenuje Sousedský dům, vaří se tedy hlavně pro sousedy, přespolní ať se snaží a informuje se včas.


napsal(a): Weetek [Odpovědět]

Rosťa

středa, 6. červen 2007
18:52

Rosťa

Já si o Miletíně myslím, že ten chlapík si to pivo vaří pro sebe. Faktem totiž je, že pokud to pivo je, tak je vynikající. Technologie, kterou používá, však zřejmě produkuje o něco větší objem, než je on a jeho kámoši schopen vypít. Přebytky pak laskavě poukazuje na čep vedle géčka. Místní mu pivo nepijí a nemám pocit, že o to sládek stojí. Pomalu bych se i vsadil, že pozornost webových pivních stránek miletínského sládka vůbec netěší. On si prostě pro sebe vaří pivo a to je z jeho strany prostě a jednoduše všechno. Úlitbou milovníkům pivních rarit pak jsou pivní slavnosti či Miletínské posvícení, zahrada má otevřeno, čepující mládež je příjemná, vstřícná a ochotná, ale pak vše pomine a navrátí se do ospalých vesnických kolejí. Budu-li fabulovat, pak je možno nabýt dojem, že výčepní je přímo placena za určitou přinejmenším odtažitost, Chmelka a spol. prostě není fenomén určený pro neviditelnou ruku trhu, má to patrně být doménou úzkého klubu zasvěcenců Miletínského Grálu.... Dobrodruhům doporučuji, veškerá produkce pivovárku je opravdu skvělé, ale báječné pivo... Zdůrazňuji, že výše uvedené jsou pouze mé subjektivní pocity a že Miletínské pivo, odvisle od určitých negativ souvisejících se záležitostmi okolo, to pivo samo o sobě je opravdu něco! Zatím se mi nepoštěstilo pít jen tu třináctku......


napsal(a): Rosťa [Odpovědět]

Martin z Brna

středa, 6. červen 2007
15:40

Martin z Brna

Byl jsem v Miletíně dvakrát. Poprvé to už je nějaký rok zpátky, to ani žádný pivo mimo géčka nebylo, podruhé loni o prázdninách. Pivo bylo, ale musím přiznat že jenom třetinka (bylo ale vynikající), protože bylo přesně to ve stylu co tady v poledne chcete a na otázku zda mají nějaké materiály k pivovaru tak prý že to má majitel někde zamčené a mám přijet večer až bude otevřená zahrada a majitel tam prý bude. Tak jsem se tam k večeru vrátili, zahrada měla být již pomalu dvě hodiny otevřená a ono nic. Prý údajně má být večer špatné počasí tak neotevřou......a jinak domácí co tam byli tak jen géčko.


Slávista

středa, 6. červen 2007
12:26

Slávista

V Novopackých sklepích ty korbílky převažovali, aspoň za mé návštěvy.
Miletín? Nechápu, proč se tento pivovar neprezentuje, vaří standardně jen desítku, místní ho nepijí... Je dobré, ale za jedné mé návštěvy nebylo a já musel pít potupně Gambáč... A Obsluha? Občas dobrá, ale častěji otřes.


napsal(a): Slávista [Odpovědět]

Adsense

3. prosinec 2023
16:14


posted by: Inzerce

Libor

středa, 6. červen 2007
11:39

Libor

V Miletíne sa nám stalo presne to isté, čašníčka sa správala štýlom : "čo otravujete" tak som sa o podrobnejšiu debatu o miestnom pive ani nepokúšal..... Ale pivo bolo skvelé.
Z českých hospod mám z 95% len dobré skúsenosti, aj keď sem tam sa najde nejaký ten bručoun. Človeku fakt dobre padne, keď je hospodský/ká milý a vidieť, že majú o hosťa záujem.


ICQ: 425728891

napsal(a): Libor [Odpovědět]


Navtivte ns na Instagramu Reklama na PI