Obyčejná sklenička na pivo
Co Vy na to a jiné názory
Obyčejná sklenička na pivo
Byl jednou jeden pivovar a tam se uvařilo, vykvasilo a uzrálo výborné pivo. Pár šťastlivců mělo povinnost či výsadu ochutnat to skvělé povedené pivo přímo z ležáckého tanku. Řekli si, že je skvělé a napili se s chutí znovu. Pivo bylo připraveno na cestu k pivařům. A pak to přišlo. Následovaly děje, po kterých pivo mohlo být buď stále stejně dobré, nebo většinou už jen horší. Co všechno se muselo stát, než chuť piva doputovala z ležáckého tanku přes hospodu či prodejnu až do našich rozmazlených úst? Pivo se na stáčírně stočilo, potom se stalo tisíc různých maličkostí a na konci pohádky - dostalo se do sklenice.
Pojďme se tedy podívat, co všechno můžeme udělat pro dokonalost té poslední etapy cesty piva do nás.
Pokud jste stejného názoru, jako byl Julius Caesar, který i v zemi a národu opanovaném vínem, tvrdil, že „pivo je vážený nápoj“, pak dbejte mimo jiné na ušlechtilý způsob podávání piva a zacházení s pivním sklem. Někdo by řekl: „Je to přece jen sklenička“. Odpovím mu: „Ale do ní přijde pivo.“
Právě rozmach užitného skla, mimo jiné ve formě nádob k pití piva, úzce souvisí s prudkým vývojem výroby piva ve smyslu důrazu na krásnou zlatou barvu, průzračnost, filtraci atd.
Znovu tedy: Nepodceňujte svoje sklenice!
(1) Nikdy nepoužívejte pivní sklo na jiný nápoj než na pivo. Například mléko či limonáda může na velmi dlouhou dobu (i po mnoha umytích) nepříznivě ovlivnit vlastnosti pivního skla.
(2) Na mytí pivního skla používejte pouze certifikované mycí prostředky. „Výzkumný ústav pivovarský a sladařský, a.s. (VÚPS) na základě pověření Českého svazu pivovarů a sladoven (ČSPS) - Kodex "Péče o pivo v gastronomii" zahájil ověřování kvality mycích prostředků. Jedná se o výrobky používané k mytí pivních vedení ve výčepních zařízeních pro pivo a prostředky používané k mytí pivního skla.“
Prodávají se ve větším balení, protože jsou určeny pro gastronomické provozy, vystačí vám proto dlouho. Běžný „JAR“ je silně mastný, musí si poradit s připečenými pánvemi apod., to se u pivního skla nevyžaduje, naopak – běžné kuchyňské mycí prostředky jsou zabijáky pěny č. 1.
(3) Houbičku, kterou používáte na mytí pivního skla, nepoužívejte na jiné sklenice ani nádobí. Vždy po umytí sklenice houbičku řádně vyždímejte a několikrát propláchněte. Samozřejmě je nutné houbičku občas vyměnit za novou, aby nebyla znečištěná či dokonce mastná. V nedávném průzkumu se ukázalo, že obyčejná houbička na nádobí je obvykle největším shromaždištěm škodlivých bakterií v domácnosti, dokonce i záchodová mísa je na tom prý mnohem lépe.
„Odborníci tvrdí, že nejlepší způsob, jak špinavou houbičku vyčistit, je dát ji do mikrovlnné trouby (na maximální výkon po dobu asi jedné minuty). Tím zničíte 99,9 procent bakterií. “ Používejte pouze jemné houbičky, žádné drátěnky, sklo byste odřeli.
(4) Pořiďte si mycí kartáče do dřezu. Pokud doma nebo na chalupě často „děláte sud“, nebo jednoduše vypijete hodně piv, určitě se hodí kartáče na pivní sklo do dřezu či lavoru, který napustíte vodou s mycím prostředkem. Druhý lavor bude větší, s čistou studenou vodou, kde po umytí sklo přepláchnete a zchladíte. Kartáče pořídíte již za pár desítek korun v různých provedeních a velikostech.
Pokud máte domácí či přenosný výčep, nebo si jen chcete dopřát trochu pivního luxusu, můžete rovnou sáhnout po profesionální myčce pivního skla, která už však vyjde na nějaké tři tisíce.
(5) Důležitá je také teplota pivního skla. V zásadě platí, že pivo by se mělo čepovat či nalévat do skla, které má přibližně stejnou nebo o trochu nižší teplotu než pivo. Sklo nechlaďte v lednici s jídlem, získalo by z jídla nežádoucí pachy. Sklo můžete na chvíli dát do mrazáku, ale pouze vychladit – NE NAMRAZIT, pivo by dostalo chladový šok. S namrazováním pivních sklenic jste se možná setkali někde na dovolené na jihu, kde je sud v plážovém baru nejprve vystaven vysokým teplotám „nejlépe“ přímo na slunci a potom pivo načepováno do hluboce namrazené sklenice – to je extrémní příklad šoku, který pivo (v tomto případě nejspíš stejně již zkažené horkem) prodělá. Pokud už máte sklenici namrazenou či příliš chladnou, před čepováním/naléváním ji propláchněte studenou vodou, teplota skla se rychle upraví.
Pro chlazení skla si také můžete připravit lavor, hrnec apod., který napustíte ledovou vodou, kam si sklenice dáte vychladit. Případně před naléváním či čepováním piva sklenici alespoň po několik vteřin vyplachujte co nejstudenější vodou.
(6) Po vypití jednoho piva je sklenici třeba znovu umýt mycím prostředkem na pivní sklo, ne jen zběžně propláchnout vodou. To platí zejména, když u piva jíte, zopakujme si: mastnota je opravdový zabiják pěny.
(7) Dlouho nepoužívané sklenice je potřeba před použitím umýt, nejen opláchnout. I když jsme je naposledy ukládali umyté a čisté. Množství prachu, nečistot a pachů, které sklenice obsahuje, je opravdu velké.
(8) Pivní sklo po umytí neutírejte, pouze nechte okapat. Dokonale čistou, umytou sklenici vypláchněte studenou vodou (či jinak vychlaďte – viz výše bod o teplotě). Nikdy neutírejte sklenici látkovou ani papírovou utěrkou, zanechává na skle vlákna, která bourají pěnu a vy je pijete. Pokud po vypláchnutí studenou vodou sklenici již dále nechladíte, tedy úplně by zteplala na pokojovou teplotu, začněte čepovat/nalévat do jen zběžně okapané sklenice, která sice ještě není suchá, ale je chladná, to je vedle čistoty to nejdůležitější.
(9) Pivní sklo nenechávejte krátce ani dlouhodobě stát na utěrce či jakékoli textilii ani jiném savém materiálu. Sklenice skladujte v bezzápašném prostředí. Už jste párkrát v hospodě dostali pivo ve sklenici, která prostě smrděla? Pravděpodobně stála dnem vzhůru na lehce vlhké zasmrádlé utěrce v polici, jak to bývá někdy v hospodách zvykem. Nepoužívejte ani utěrku, která se zdá čistá a bez zápachu. Sklo by mělo stál na nerezovém čistém výčepu, v prostředí bez pachů, což nebývá v hospodách také splněno (kuchyně, kuřácká pivnice) – doma tedy ať stojí na čistém nerezovém dřezu nebo v čisté kredenci.
Slyšel jsem o případu pivnice, která neustále vracela pivovaru pivo s odůvodněním, že „smrdí“. Nakonec to již pivovarští nevydrželi a přijeli se podívat. Dali z výčepu pryč utěrku, kterou měla paní výčepní zvykem večer utřít výčep a zavěsit na pípu, a bylo po problémech. V tomto případě nenasmrádlo sklo, ale kohouty a vlastně samotné pivo. Pivo má opravdu extrémně vysokou schopnost absorbovat pachy z okolí.
Většině lidí by se tento článek jevil jako fanatický až směšný, pokud by ho vůbec četli. Na druhém konci jsou pivaři – experti, kteří výše uvedené považují za samozřejmost. Pokud jste někde mezi, doufám, že Vás článek zaujal. Nutno zmínit, že nejsem dobrý v chemii ani fyzice, pojmy jako povrchové napětí kapalin jsou mi cizí. Všechny tyto rady jsou tedy pouze výsledkem empirie a všechna uvedená argumentace je vědecky nepodložená.
Závěrem všem přeji křišťálově čisté sklenice, v nichž pivo září jako zlaté slunce, v noci nebo ve dne. Pěna v nich ať je hustá a krémová jako domácí šlehačka, v níž stojí lžíce, a houpavá jako naše pivní osudy. A na skle ať ten čerstvý sníh krásně ulpívá a zanechává kroužky, kdy pro další kroužek chceme se znovu napít!
A takhle právě teď, když píšu tento článek, u mě skvěle drží pěnu a kroužkuje Poličská 11 v dobře vymytém a vychlazeném skle. Vyfotím vám to alespoň mobilem.
[PetrV] [Zobrazeno 15106x] [12. listopad 2009]
[Glosy] [comments: 22] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Diskuse k článku
Vložit komentář
Komentáře
Ludwig
čtvrtek, 19. listopad 2009
10:59
Vzhledem k tomu ze jsem 20 let stal za vycepem ( z te strany co se cepuje), dovolim si tvrdit ze absolutne nejlepsi prostredel na myti pivniho skla je "Becherein 2000".
Nevim jestli se to da v CR sehnat, v SRN to maji ve vsech velkoskladech typu Makro, Fegro atd.
Neskutecne husty, zeleny, a tak vydatny ze se nechce verit, 1 L vystaci v hospode na min 2 mesice... Myci vlastnosti absolutne skvele.. Nic jineho nedoporucuji!!
Adsense
28. leden 2025
03:16
posted by: Inzerce
siki
pondělí, 23. listopad 2009
21:10
to Ludwig: a ani to není nijak drahý....možná bych to zkusil... http://www.sklenicka.cz/becharein-2000-tekuty:p:2040
Petr Ž.
pátek, 13. listopad 2009
18:48
Ještě dotaz na autora,jak po odkapání a vyschnutí sklenice docílit bez vyleštění toho aby se neusazoval na stěnách vodní kámen? Po odkapání a vyschnutí sklenice zůstávájí zaschlé kapky vodního kamene na stěnách.Což je taky problém.
napsal(a): Petr Ž. [Odpovědět]
Petr Ž.
pátek, 13. listopad 2009
18:43
Vyníkající postřehy a poznatky. Musím se vším jen souhlasit. Za ta léta jsem došel empiricky ke stejným závěrům, ovšem z článku jsem si ještě pár vychytávek odnesl.
Díky.
napsal(a): Petr Ž. [Odpovědět]
val
pátek, 13. listopad 2009
12:56
Mycí prostředky pracují na bázi tenzidů (viz wikipedia), což samo o sobě není žádná specialita, to zásadní je, že prostředky pro gastro provozy jsou neparfémované a bez pěnících látek. Lidi totiž mají iracionální představu, že co nesmrdí jak kurvin kufr a nepění až mimo dřez, tak pořádně nemeje.
Lunruj
čtvrtek, 24. březen 2016
14:57
val: Ono snad cokoli, co snižuje povrchové napětí (tedy zvyšuje smáčivost, tedy i mycí schopnost), zvyšuje pěnivost. Takže opravdu do určité míry platí, že co nepění, nemyje. Dovedu si tedy i představit, že je někdo schopný do čistícího prostředku přidat další látky, které přispějí k lepší pěnivosti (třeba u návodů na bublifuk se doporučuje cukr a glycerol, což má zvýšit viskozitu, aby bubliny tolik nepraskaly stékáním kapaliny, a snižit odpar).
napsal(a): Lunruj [Odpovědět]
Dan
pátek, 25. březen 2016
12:50
Lunruj: Pěna obecně snižuje mycí účinek, ne naopak. Obsažený vzduch v pěně zhoršuje přístup čistícího prostředku k mytému povrchu.
I když to s pivem nesouvisí, mám zkušenost například s odmašťovačem na bázi saponátu "Eternal odmasťovač", který odmašťuje až 10x více proti koncentrovaným saponátům do kuchyně a přitom nepění vůbec. Třeba přípravky na čistění klimatizací, digestoří a vzduchotechniky, také nepění a přitom jsou to saponáty. Myslím, že s prostředky na pivní sklo to bude stejné.
---------------------------------
Zpráva byla upravena 25.03.2016 ve 12:56:34
Malakin
pátek, 13. listopad 2009
08:10
Když tak koukám na tu tabulku mycích prostředků, chybí mi v ní informace o jejich vlivu na potisk skla, zejména pak na zlatou barvu, která mytím trpí nejvíce a smývá se jako první. Jak se např. chová tebou doporučovaný Gastrostronger? Jak dlouho už jej používáš? Stále máš na svém poličském půllitru zlatou barvu nebo ne?
PetrV
pátek, 13. listopad 2009
10:21
to Malakin: Gastrostronger používám asi 2 roky. Potisk sklenic asi trpí při mytí vždycky. Ale myslím, že použití prostředků na pivní sklo nebude horší než použití obyčejných kuchyňských prostředků(o normální myčce snad ani nemusím mluvit). Sklenice obvykle držím za ucho nebo za nožičku, případně u pohárů bývá logo umístěno tak, že se jej člověk nedotýká, takže není důvod tu oblast sklenice nijak drhnout. Zlatou barvu na poličském půllitru stále mám , ovšem to je půllitr, který je v Poličce v pohodě ke koupi, žádná vzácnost (a stejně tak většina sklenic, které běžně používám - vzácnější jen občas), takže až bude ošklivý nebo ho rozbiju, prostě vezmu nový.
jiri.kana
čtvrtek, 12. listopad 2009
21:06
Já skladuji své pivní sklenice v prosklených vitrínách, čili by se do nich mělo prášit jen málo. Ale stejně i ty používanější před nalitím piva vypláchnu, protože je z nich cítit dřevitá "nábytkovina".
Ale vymývací posedlosti autora tohoto bez ironie velmi podnětného článku jsem ještě nedosáhl
Na jaké bázi jsou ty v článku zmiňované mycí prostředky na sklo?
PetrV
pátek, 13. listopad 2009
00:08
to jiri.kana: Na jaké jsou bázi nevím. Ale kromě hrochem zmiňovaných tablet, existují i tekuté mycí prostředky na pivní sklo. Já používám Gastrostronger http://www.gastroserver.cz/myci-prostredky/lukr-ingeneering-a-s-cistic-pivniho-skla-gastrostronger-0-5-kg+id-441301.htm
jirin
čtvrtek, 12. listopad 2009
19:38
Heh kdyz vzpomenu na neboztika Juchina - 75 let, ten mel jen stetku hajzlovou na zachodovym zvonu v drezu s furt tekouci vodou, tak casem hnedej plak pod hrdlem. Vetsina stangastu si pak zavedla vlastni sklo. Jeste mel jednu specialitu, jak mel kouhout pri dotaceni v pene, tak mu to delalo bublinku velkou, tak do toho strkal prst,aby to prasknul
ale pivo mel vyborny (gambrinus,kdyz byl jeste pitelnej), ikdyz byl pomalej, s laskou vzpominame...
Roman Holoubek
čtvrtek, 12. listopad 2009
14:44
To Petr Vinate:
Dík za propagaci , ale především za článek.
To Hroch: vidím to úplně stejně. V Tvé hospodě bych si klidně dal pivo, ale ty úkony při "mytí" co někdy vidím od hostinských. Ty několikadenní vrstvy slizu u některých prasat na spulboy, ...
napsal(a): Roman Holoubek [Odpovědět]
PetrV
pátek, 13. listopad 2009
00:11
to Roman Holoubek: Poličku propaguju, jak to jen jde Moje nejoblíbenější pivo! Škoda jen, že pro Pražáka málo dostupné. Ale díky bohu alespoň za nápojku v Dejvicích a Hrom do Police(ale ten smrad-celá hospoda nasáklá kouřem, že vůni piva si můžu jenom představovat-ještě,že ji tak dobře znám)
Roman Holoubek
pátek, 13. listopad 2009
08:23
to PetrV: Já vím, že je hodně zakouřená. A vězte, že jako nekuřáka mne to mrzí hodně. Ale ono to není tak jednoduché jak by se zdálo.
Jinak děkuji za podporu.
napsal(a): Roman Holoubek [Odpovědět]
hroch
čtvrtek, 12. listopad 2009
14:39
Já bych to doplnil. Doma budeme mít nejspíš největší problém s vytvářením bublinek na špatně umytém skle-buď zbytky mastnoty, jaru, usazená mastnota a prach apod. Když nechceme kupovat profi přípravky (většinou se jedná o balení min na měsíc do kartáčových myček), lze sklo umýt hodně ředěným jarem a sklenici poté vypláchnout slabým roztokem jedlé sody. Většina přípravků do kartáčových myček je ve formě pomalurozpustných tablet. tablety se rozpouští cca 6 hodin ve studené vodě. Hlavní přínos některých částí tohoto článku bych schrnul do věty "hlídej si svého výčepního". Výčepní musí použitou sklenici nejdřív vypláchnout na trysce od zbytků piva, dvakrát přejet v mycím roztoku v kartáčové nádobě a opět vypláchnout tryskou v druhé části kartáčové myčky. D otakto vypláchlé sklenice rovnou točit. Okapávat na roštu. Samotný zhrubený výčep je dobrý. U nás máme ještě na okápávání další dřez a nad ním rošt z ledničky. Na tento rošt dám okapat sklenice a před každým točením opět oplachuji. Důležité je každý den po skončení směny myčky vypustit kartáče proprat pod horkou vodou a jednou za čas použít čistící přípravek na myčky. Když narazíš v hospodě na smradlavé pivo, všimni si mytí sklenic, čuchni si ke sklenici před naplněním, teprve po té nadávej na pivovar. Jinak díky za článek.
sv.Václav-Karlovy Vary
pátek, 13. listopad 2009
02:16
to hroch: Souhlasím s tvým postupem, jsem však přesvědčen, že smrad v pivní sklenici i při kvalitním umytí vznikne od podložky na které stojí dnem vzhůru, proto zásadně všechno sklo stavím dnem dólů a pokud takto stojí delší dobu, tak jí před použitím vždy propláchnu pro případné spláchnutí prachu. Osvědčilo se mi to.
napsal(a): sv.Václav-Karlovy Vary (cermak.vaclav(a)seznam.cz) [Odpovědět]