Budou jednou ceny skutečně odrážet kvalitu?
Co Vy na to a jiné názory
Budou jednou ceny skutečně odrážet kvalitu?
Slíbil jsem na konci roku, že napíši krátkou úvahu na téma, zda jednou budeme muset draze platit za chutná piva. Ano i ne. Pro ty z vás koho to nezajímá, se omlouvám, že zde zabírám místo a dál už nemusí číst. Ostatní žádám o odezvu. Vidíte to také tak? Mýlím se? V čem byste se mnou polemizovali? Ozve se i nějaký hostinský, či snad i zástupce pivovaru?
Dnes je situace taková, že na našem trhu jsou čepovaná CZ piva prodávaná zhruba ve třech cenových kategoriích. Tzv. značkový segment pokrytý většinou jen nadnárodními společnostmi s brandy jako jsou PU, G, Staropramen, Budvar, Bernard, pak je střední segment, do kterého se vejde většina piv u nás. A zbývá nám velmi úzký segment, který pokrývají nejlevněji prodávaná piva, jakými jsou například Malý Rohozec, Trutnov, nebo Polička. Vezmu-li poslední z nich, pak vidím, že ve stejné restauraci si můžu dát chutnou plnotučnou 11 Otakara za 14,- Kč, nebo si koupím G9 za 19,- Kč. Co si dá většinový piják? Vyjadřuje zde skutečně cena nadhodnotu, kterou našim chuťovým buňkám dodá G9? NEEE! Není tomu tak! Cena vyjadřuje jen nadhodnotu vytvořenou marketingem, vytvořenou draze budovanou „značkou“. Nedávno jsem na letáku četl: „…díky své vyvážené chuti a ELEGANTNÍ EMBOSOVANÉ LAHVI je prémiovým substitutem ležáku…“. Copak tvar láhve ovlivní chuť piva? Ne, ale ovlivní myšlenky zákazníka.
Nemám obavy, že by většinový piják nedbal na většinový názor a šel proti proudu. Řeknu to jinak. On i ten námi všemi tady zatracovaný Gambrinus je vysoce kvalitní pivo. A to jak po stránce analytických rozborů, čistoty, senzorických vlastností (žádná výrobní vada, žádné cizí vůně a chutě), tak i po stránce vyrovnaného standardu produkce. To, že je vyrobené ryze ekonomickou cestou většinového pijáka nezajímá. A že to pivo nemá ty senzorické vlastnosti, které v pivu hledáme my - to je náš problém, ale ne problém většinového pijáka.Vždyť si také většina lidí kupuje krabicové mléko s 1,5% tuku, nebo i méně. Většina lidí se také nezajímá, zda chleba, paštika, salámy, sladké pochutiny, limonády jsou poctivé tak jako kdysi, nebo zda obsahují mraky éček, ochucovadel, barviv na bázi „přírodního“ charakteru. Většina lidí si kupuje levné oblečení vyrobené v Asii a prodávané jejich druhy u nás.
Co z toho vyplývá? Každý výrobek, pokud se má udržet na trhu MUSÍ mít svého zákazníka. Tomu odpovídá i množstevní zastoupení výrobku na trhu. Rozeznáváme-li tady pracovně „většinového pijáka“ a „gurmána“ (menšinového pijáka), pak tomuto složení klientů odpovídá i to, že cca 20% prodaného piva u nás je G (pro zajímavost na druhém místě je s cca 8% Staropramen spolu s PU). Že společnosti PP, a.s. spolu se Staropramenem, a.s. a Heinekenem Czech prodají u nás dohromady cca 77% celkové spotřeby piva. A jak z toho vyplývá – zbylých 34 průmyslových pivovarů má logicky jen cca 23%. V těch 23% jsou ale i piva z produkce Hanušovic, Protivína a jiných, prodávaných pod hlavičkou řetězců jako „low cost“ pivo.
A co z toho vyplývá pro nás? Pro nás uvědomělé „pijáky“, co umí rozlišit (alespoň si to o sobě a většině čtenářů zde, myslím) je to velké plus.
Pro menší pivovary zase spíše mínus. Můžou se malí hráči vymanit z tohoto kruhu a prodávat pivo dráž? Prodávat pivo v nejvyšší cenové kategorii? Nebo dokonce nad ni? Vyšší cena by přeci dost často odrážela i vyšší „chuťovou“ nadhodnotu!
Odpovím – můžou!!!
Má to několik podmínek.
Musí chtít prodávat dráž. Musí na to mít finance. Musí vědět jak. Musí na to mít nástroje a lidi.
Finance? Na co? Nástroje? Jaké?
Předně se nedá dlouhodobě bez neustálého nalévání peněz do podpory prodávat nekvalitní produkt, nebo produkt, který není žádán. Takže je potřeba mít kvalitní pivo, které dokážu opakovaně vyrábět.
Musím vědět pro jaký segment trhu (jakého zákazníka a v jak velké oblasti) a v jakém množství chci pivo vyrábět. Musím si zajistit logistiku distribuce, servisů, atd.
Musím si vytvořit MARKETINGOVÝ PLÁN (rozdělený na časová období). Postupně, dle tohoto plánu, začít budovat ZNAČKU a posilovat již naplánovanou distribuci s vlastním či smluvními velkoobchody s vlastním či smluvním servisem. Toto vše stojí mnoho peněz. Budování silné regionální značky mě stojí hodně peněz, ale budování celostátní značky už je o (jak říkají analfabeti) hodně více, než o hodně penězích. Že to jde, dokázal před časem Bernard, nyní to dokazují Svijany.
Znovu ale opakuji, není to jen o kvalitním pivu, není to jen o tom, že umím vytvořit distribuční a servisní síť. Je to především o silném MARKETINGU o silné PODPOŘE PRODEJE. Dostaňte pivo do obchodu v místě, kde ho lidé neznají. Pár zvědavců jej vyzkouší, ale většinou tam bude jen stát, lapat na sebe prach a nakonec s ostudou vyklidíte pozice a obchodník řekne – to pivo už tu nechci. Pokud chcete, aby jej kupovali, musí o něm nejen vědět, ale musíte v nich vyvolat chuť jej vyzkoušet. Pak už přijetí záleží nejen na jeho chuti (podstatná a důležitá věc), ale také na opětovné marketingové „masáži“. Je potřeba vytvořit příběh ušitý na míru (aby se s tímto produktem ztotožnila ta část populace, pro kterou jsem plánoval pivo prodávat).
Otočím to na auta. Dnes je mnoho aut, které mají obdobné vlastnosti. V reklamě jednotliví výrobci vytváří příběhy se slogany, které sice někdy vyvolávají úsměv, ale působí. A u piv? Tam je to stejné – Kozel je svým příběhem postaven na domácí kutily, na country, na takové ty poctivé normální chlapy – většinový piják = střední a vyšší generace (i střední cena tomu odpovídá). Gambáč je pro chlapáky, mládež co se ráda druží, party co mají rády legraci – mladší a střední generace – tedy svobodné co sice nejsou finančně zabezpečeni, ale nemusí živit rodinu a střední již zabezpečenou generaci. PU – to je něco extra – to je pivo nejen pro sváteční chvíle, ale pivo pro každého, kdo na to má a dává to najevo. Tento brand je natolik silný, že spojení něčeho výjimečného a PU je v asociaci většiny obyvatel ČR.
A POKUD NEBUDU DÁVAT PENÍZE DO MARKETINGU?
Můžu pak prodávat své pivo dráž? NE, NEMŮŽU!
Co mi tedy zbývá? Prodávat pivo levněji, abych si zachoval (pokud možno) svou dosavadní klientelu. A snad tím získal i nové zákazníky.
A pro udržení hostinských a získávání nových – stačí mi jen to, že nabízím levné a dobré pivo? NE, TO UŽ VŮBEC NE!
Hostinského většinou (až na výjimky) nezajímá, jaké pivo prodává, ale zda pivo mu nabízené budou klienti pít a co z toho on bude mít (pochopitelně, je to přeci živnostník – podnikatel). A jaké budou pít? V regionu regionální, ale všude může prodávat pivo, které má vysokou MARKETINGOVOU PODPORU. Takže hostinský, jako přímý zákazník pivovaru má vždy dvě možnosti – brát regionální pivo, nebo pivo známé. A když ke známému pivu obdrží ZAJÍMAVOU OBCHODNÍ PODPORU (napíši-li to takto kulantně) – pak je v důsledku spokojený jak on, tak i mnozí pivaři. A aby uspokojil i ostatní, tak si „chytrý“ hostinský (co nepotřebuje okamžitě „vydělat“ maximum ze změny) ponechá i regionální pivo. Sice na tom tolik nevydělá, ale neztratí část klientely (má-li tato výběr).
Zopakuji to - možnost prodávat dráž a být chtěný není ani tak o kvalitě a nesouvisí to vůbec s výrobkem, ale je to jen o "značce". Za "značku" je pak zákazník ochoten zaplatit více. Má v ní zpravidla větší důvěru, má v povědomí výrobek zafixován. A jak se tvoří značka? Jedna z cest je dlouhá a výrobce mnoho let, ba desetiletí ji buduje kvalitou výrobků i služeb. Další je ještě dražší - marketing, marketing a marketing.
Tak to vidím já.
Tož tak …
[Roman Holoubek] [Zobrazeno 9437x] [7. leden 2009]
[Glosy] [comments: 73] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Diskuse k článku
Vložit komentář
Komentáře
Jiří.J
pondělí, 12. leden 2009
19:38
Tak tomu říkám skutečně výhra dostat prošlé pivo zdarma. Já bych tedy něco takového nedokázal vypít ani náhodou, ale je vidět, že pán je znale.
napsal(a): Jiří.J [Odpovědět]
Adsense
4. prosinec 2024
19:28
posted by: Inzerce
BCH
pondělí, 12. leden 2009
18:49
Ad Liblice-v sobotu mají otevřeno od 8-12 hod. viz. ww. stránky, to je pro nás pracující)) Jinak s prošlostí piva je někdy problém. Je potřeba kontrolovat každou láhev. Už se mi několikrát stalo, že i přes kontrolu bylo pivo prošlé (asi proto, že jsem moc rychle nakládal dobroty do basy), tak ho pak máte zadarmo-moje zkušenost při placení, kdy byl přítomen pan Marek, a řekl a sakra, tak to pivo je zadarmo a počítá se jenom láhev.
Paja
pondělí, 12. leden 2009
09:28
to Tomáš Kroupa 9.1. 15:15: tak to jo - kdyz maji sami zajem a poveri te, takhle by to slo. Ale lidi, co miluji eurobeer nepresvedcis, aby sli do hospody, ktera toci region a jeste to vytrubuje. Respektive je nedostanes do jiny hospody nez na kterou jsou zvykli. Natoz, aby te poverili..
val
pondělí, 12. leden 2009
08:28
to emu: Ano, to je pravda. Ostatně pivo je vždy značeno "Minimální trvanlivostí", což je něco jiného než "Spotřebujte do" (detaily někde na netu, s googlem snad dneska umí každý...) a proto i pivo dle etikety prošlé může být pitné. Jenže průser je právě v tom skladování. Teď v zimě je pivo promrzlé - při přepravě a následně i ve skladu, bo konkrétně v Liblicích netopí a řekl bych že jinde to bude to samý, v létě je zas pivo přehřáté, protože kamiony na pivo se neklimatizují a - teď se budu opakovat - konkrétně v Liblicích klimatizaci nemají a řekl bych že jinde to bude to samý. Přílišné horko i chlad - obojí nedělá pivu dobře, proto je vhodné pivo kupovat co nejčerstvější.
emu
neděle, 11. leden 2009
19:15
to val: Prošlost piva je potřeba vnímat v kontextu Některé pivovary udávají délku trvanlivosti pouze 3 měsíce, a to i u ležáků, zatímco jiné až 9 měsíců. Pokud je ležák s trvanlivostí 3 měsíce prošlý o pár týdnů, nemělo by ho to poškodit. Zejména, je-li dobře skladován. Pokud celou dobu stráví ve tmě a relativním chladu, neměl by mít problém. Oproti tomu, pokud na to někde svítí slunce, nedej bože v létě v horku, tak žádná trvanlivost nezabrání tomu, že pivo bude špatné... Díval bych se tedy hlavně na skladovací podmínky, než na datum vyražené na etiketě.
emu
neděle, 11. leden 2009
20:14
to jiri.kana: A to dává Opat právě jenom ty tři měsíce! Ležák primátora má 9 měsíců, roční je pro speciály 13 a více ale i tak je to strašně moc. Mimochodem to by mě zajímalo, jak se liší výrobní postup pro pivo s trvanlivostí 3 měsíce, od postupu pro trvanlivost 9 měsíců? nebo je to stejné a pivovar akorát střílí od oka?
emu
neděle, 11. leden 2009
19:09
to val: Prošlost piva je potřeba vnímat v kontextu Některé pivovary udávají délku trvanlivosti pouze 3 měsíce, a to i u ležáků, zatímco jiné až 9 měsíců. Pokud je ležák s trvanlivostrí 3 měsíce prošlý o pár týdnů, nemělo by ho to poškodit. Zejména, je-li dobře skladován. Pokud celou dobu stráví ve tmě a relativním chladu, neměl by mít problém. Oproti tomu, pokud na to někde svítí slunce, nedej bože v létě v horku, tak žádná trvanlivost nezabrání tomu, že pivo bude špatné... Díval bych se tedy hlavně na skladovací podmínky, než na datum vyražené na etiketě.
LiborP
neděle, 11. leden 2009
20:48
to siki:
http://www.sklad-napoju.cz/Kontakt.html
Po-Pa 8:00 - 18:00
So 8:00 - 12:00
Pak už je z pohledu piva snad v Brodě jen zajimavý prodej Dudáka v ulici Za pilou, nikdy jsem nebyl. A klub s Kacovem na Masarykově ulici.
val
neděle, 11. leden 2009
14:30
ad Liblice - jen díky tomuto skladu mám možnost ochutnávat nové druhy (českých) piv. Protože kdybych měl všechno nakupovat v Karlíně, tak by mi nestačily ani čtyři výplaty...
Vyškov tam mají taky, byť omezeně, včera jsem tam kupoval Generála.
Co se týče prošlosti, je to tam dost velký problém a je nutný kontrolovat každý pivo. Např. včera veškeré produkty Opata byly prošlé. Většina ostatních má trvanlivost tak maximálně do konce března, takže to se známýmá budeme muset vypít fofrem
BCH
sobota, 10. leden 2009
18:03
viz. poslední věta-šlo pouze o doplnění ochodů, kde lze koupit široký sortimet regionálních piv. Když budu bydlet např. v Ostravě, tak taky kvůli tomu nepojedu pro regionály do Liblic, ale budu třeba objíždět minipivovary, protože jich je v okolí Ostravy spoustu. Naopak když budu mít cestu do Hradce Králové, tak se rád zastvím v Pivonce a určitě tam pivo z regionálních pivovarů nakoupím.
honza Svetpiva.cz
sobota, 10. leden 2009
00:16
to Malakin:
jenze on je delal jen jednou, ani nevim, proc v tom nepokracoval. Nevite to nekdo? A moje zamereni vzdy bylo jine nez jeho aktivity...
napsal(a): honza Svetpiva.cz [Odpovědět]
honza Svetpiva.cz
sobota, 10. leden 2009
00:14
to BCH:
nevim, ale asi dost casu na to si zajet do Brodu pokazde, kdyz mam chut na pivo. A nemaji cizi pokud vim. Taky si nekupuju celou vasu od piva, spise mix. TAkze suma sumarum, pro me je jednodussi a v dusledku levnejsi si zajet do Klubu si koupit par lahvi ruznych piv. Ale kazdy uprednostnuje neco jineho...
napsal(a): honza Svetpiva.cz [Odpovědět]
honza Svetpiva.cz
sobota, 10. leden 2009
00:11
to umbob:
Mel jsem na mysli klasterni produkty...
napsal(a): honza Svetpiva.cz [Odpovědět]
BCH
pátek, 9. leden 2009
21:09
honza Svetpiva.czčtvrtek, 8. leden 2009 23:16. Jenom pro příklad. Dačický 12% v Liblicích za 11,50 Kč v Pivovarském klubu za 35,-Kč - je to restaurace a ne obchod, jak mi tak zaměstnanec řekl...Takže i kdyby pražák místo v piv. kl. dojel koupit autem basu Dačického do Liblic, tak mu to vyjde levněji. Ale to nebyl původně hlavní důvod, proč jsem zde uvedl Velkoochod Liblice, spíš to bylo doplnění pro fajšmekry.
Malakin
pátek, 9. leden 2009
21:44
to BCH: Ad Liblice: Problém tohoto obchůdku není ani tak ve vzdálenosti, která skutečně není od Prahy nikterak velká, ale spíš fakt, že pan Marek mívá na skladě často prošlé pivo. Možná by to chtělo nějakou lepší reklamu, aby mu to tam dlouho neleželo. Nakupuje (lahvové či sudové) zde (nebo spíš odsud) i zmiňovaná PG, slyšel jsem i něco o Merendě a PivoKlubu, ale přesné info nemám. Každopádně - co mi říkal např. sládek z Regenta, tak většina Regenta, kterého kdy ochutnáte v Praze či v okolí, pochází právě z Liblic. Hospod a pivoték, které by si pro pivo dnes samy jezdily, už asi moc nebude. Výjimkou jsou snad Zlý časy a Obžerství. Tedy alespoň z těch pražských...
---------------------------------
Zpráva byla upravena 09.01.2009 ve 21:46:25
LiborP
pátek, 9. leden 2009
23:40
to Malakin:
No je potřeba kontrolovat, kontrolovat a kontrolovat. Sami zaměstnanci na to často upozorní. Jak si vzpomínám, když jsem asi před dvěma lety tam byl poprvé, tak mě nenechali projít ani po skladě. Nejdřív objednat a zaplatit a pak by mi pivo přípravili. Jenže časem se zjistilo, že spousta piv je prošlých, takže začali degustéry a "fajnšměkry" pouštět, aby si simai vybrali. No a za poslední rok už mi kolikrát sami zaměstnanci říkají, co maji nového a málem to pivo nutí. Taky tam občas potkám nějaké nadšence s basičkou, kteří mi hned doporučují: "Už jste měl bittera Opata, nee? Tak to si ho tam dozadu běžte vzít ..."
honza Svetpiva.cz
pátek, 9. leden 2009
18:33
PG- no ja sam tam mam zakaz vstupu od dob, co jsem zacal delat degustace a nasledne se o sobe dozvedel par "hezkych" veci...takze to muze znit zaujate, ale od mam asi od dvacitky lidi neuveritelne story o tom, jak se pan Vanek dokaze chovat...jeste ze to vse zachrtanuje pani Vankova...
napsal(a): honza Svetpiva.cz [Odpovědět]
Malakin
pátek, 9. leden 2009
18:50
to honza Svetpiva.cz: Honzo, ale když se nad tím zamyslíš, ty jsi mu vlastně začal konkurovat, tak se nediv. Tvoje VPT vs. jeho Svatováclavské pivní slavnosti. On je sice uspořádal jeno jednou, ale dle mého mínění to byly super slavnosti, na které dlouho nezapomenu. I když na tvoje VPT taky asi ne.
---------------------------------
Zpráva byla upravena 09.01.2009 ve 18:53:48
Malakin
pátek, 9. leden 2009
18:12
Ad PG: Vyhozen jsem zatím nebyl, ale jednou moc nechybělo. Tehdy jsem přišel ve čtvrtek v 18:00, že dám jedno a půjdu. Žel měl jsem smůlu, zrovna se konalo zasedání Pivní monarchie. U stolu seděl Petr Vaněk a Pavel Jákl, toť vše. Zbytek stolů neobsazených. Nakonec jsem jedno přeci jen dostal, ale jednoduché to zrovna nebylo.
Každopádně rád vzpomínám na mladého Vaňka. Za dob jeho působení byla PG určitě o něčem jiném. Připadal jsem si tam skoro jako v hradecké Pivoňce. Škoda, že byl "propuštěn"...
Rosťa
pátek, 9. leden 2009
16:06
Pořádám-li party, dělám to jako Tomáš K. O pivu mlčím. Najde-li se někdo, kdo pátrá a vypátrá, že nejde o eurobeer a je nespokojen, předběhnu jej a jsem na něj napruzenej první a řeknu mu všechny důvody... Většinou to pomůže a pokud ne, mám argument: na mém párty je mé pivo, přines si tedy příště vlastní srajdu nebo nechoď...
Tomáš Kroupa
pátek, 9. leden 2009
15:24
to Paja: Dokonce tam mají i pivo s sebou - petkové ne, pro to jsem běžel do pivovaru, kde jsem vzal i lahvové a to byla chyba, v Konírně je lahvové o pětku levnější... Prostě pivovarská restaurace v centru, ale pro lidi...
napsal(a): Tomáš Kroupa [Odpovědět]
Tomáš Kroupa
pátek, 9. leden 2009
15:15
Pokud se sejde na párty povícero lidí, kteří očekávají svoji milovanou všudepřítomnou euroklasiku, jdou si hned pro pivo a neptají se. Kdyby věděli, že nejde o jejich klasiku, psychika by je přemohla a pivo by odmítli, takhle se mě ptali, co to mám za dobré pivo. Když vím, že někdo pije jen G, stačí mu pivo dát do správné sklenice a vliv reklamy zapůsobí i tady. Už tu párkrát zaznělo, že některé hospody podtáčí jinou značkou, než je uvedeno a štamgasté si pochvalují, jaké je to G dnes povedené. Taková je alespoň má zkušenost. Boj s větrnými mlýny, běh na dlouhou trať, ale už naštěstí stále více okolo sebe slýchám - jdi s tím G někam, chci region... Jen houšť...
napsal(a): Tomáš Kroupa [Odpovědět]
Tomáš Kroupa
pátek, 9. leden 2009
14:49
to Paja: Jen bych zmínil Zámeckou Konírnu ve Vrchlabí v Zámecké 2, kde je medvěd za polovinu proti samotnému pivovaru zaměřenému na cizince, i ceny jídla jsou velmi lidové, bez vysokohorské přirážky...
---------------------------------
Zpráva byla upravena 09.01.2009 ve 15:26:06
napsal(a): Tomáš Kroupa [Odpovědět]
Paja
pátek, 9. leden 2009
11:57
to Energetik: Z mych nekolika navstev PG jsem pochopil, ze hospudka a obchod jedno jest. Akorat jde mozna o delbu prace, kdy majitel ma za ukol sedet se stamgasty a obcas nekoho obslouzit a majitelka stat za pultem obchodu.
to Emu, jiri.kana: "Představte si, že dostanete za úkol nakoupit pivo pro nějakou akci, třeba partu kamarádů, ať už sud či lahváče.Když nebudete znát jejich chutě, co koupíte?" - ja se po posledni kritice rozhodl, ze nema cenu hazet perly ... tem, co to neoceni. Myslim, ze staci jeden kverulant, ktery si nebere servitky a strhne pak zbytek, ktery na malem pivovaru zacne nachazet vady. Treba, ze pivo ma nejakou chut, ze neni spravne ledove vychlazene. Proste uz maji zazity nejaky etalon a vsechno jine je z principu nenormalni .
siki
pátek, 9. leden 2009
11:30
Energetik: Já byl v Pivní galerii všehovšudy 3x (v týdnu se tam nedostanu a o víkendu je zavřeno), z toho 2x v pohodě a po třetí, když sem si kupoval 20 piv, každé jiné, bylo na pánovi vidět, že ho to hodně se.e vyhledávat každé jedno pivo v počítači....Ale s tím se přeci musí počítat, když prodávají to, co prodávají. Ve vinotéce si také vinař nekoupí 20 lahví stejného vína, že?
Energetik
pátek, 9. leden 2009
10:31
Libor a spol.: Diky za odpovedi. Jeste doplnujici dotaz, to se jedna o jejich "hospudku" nebo i o "obchod"? Ja tedy vzdy kupoval u pani majitelky a byla vzdy ochotna mila, dokonce mi i davala krabice, abych piva lepe donesl do auta atp.
jiri.kana
pátek, 9. leden 2009
09:18
to emu: to emu: "Představte si, že dostanete za úkol nakoupit pivo pro nějakou akci, třeba partu kamarádů, ať už sud či lahváče.Když nebudete znát jejich chutě, co koupíte?"
Je potřeba se nebát. Od té doby, co jsem na kolegy aplikoval Kočkošurání IPA a Rauchbier ze Schlenkerly, mě sháněním piva na akce se sudem (besídky...) pověřují pravidelně. Velký úspěch (v Č. Budějovicích) měla svijanská jedenáctka, ještě větší svijanský Kvasničák nebo nefiltrovaný 11% Konrad. Takřka povstání s potleskem sklidil světlý dražíčský Lipan. Ze zmiňovaného tria "Herold, Polička, Poutník" bych neměl obavy z ničeho. 13% tmavý Herold a 12% Poutník mi naopak přijdou jako velmi dobré tipy pro podobnou příležitost, mám to výhledově v plánu. Poličku bych bral na kvasnicích.
O jaké "cílové skupině" vlastně mluvím? Jsou vlastně dvě. Studenti (obě pohlaví, věk +/- 20), na ty jdu opatrně se Svijany a nefiltrovaným Konradem. Na kolegy z akademie (obě pohlaví, věk 30-50, vzdělání středo- až vysokoškolské) už si v užším kruhu troufám s náročnějšími pochoutkami.
Ona je mezi těmi lidmi jistě většina těch, kterým je koneckonců jedno, co pijí. A právě kvůli nim je potřeba sehnat něco opravdu kvalitního, aby to bez problémů vypili. Je jasné, že třeba s Eggenbergem bych o svojí neoficiálni pozici dodavatele asi rychle přišel.
LiborP
pátek, 9. leden 2009
08:47
to Slávista:
Jakožto rodilý Svitavák ani přesně nevím, jak a proč to s pivovarem tak dopadlo. Nezdá se mi, že by pivovar přímo položilo vaření levného piva. Spíš jsem postupem času dospěl k přesvědčení, že majitel neměl chuť v pokračování vaření a radši ty pozemky prodal na stavbu obchoďáku. Bohužel v tomto případě se domnívám, že se mohlo více angažovat město, což se nestalo. Je to každopádně škoda, protože i přes občasné výpadky kvality bylo svitavské pivo skvělé. Což nemohu tvrdit o lanškrounském pivu, jak jsem někde kdysi četl. Naštěstí zůstal aspoň bývalý rival v podobě poličského pivovaru a důstojně reprezentuje region.
LiborP
pátek, 9. leden 2009
08:16
to Chody:
to je taky fakt. Mám to štěstí, že v Brodě bydlím. Bohužel mi trvalo poměrně dlouho než jsem na ten sklad příšel (asi rok) a mučil jsem se omezeným výběrem v samoobsluhách. Ještě je v Brodě zastoupení Dudáka, ale nikdy jsem tam nebyl.
LiborP
pátek, 9. leden 2009
08:12
to honza Svetpiva.cz:
No pokud spocitame za basu u Marka 20x12=240, v Praze 20x30=600, tak rozdíl je 360. Pokud nepocitas cas, ale benzin, tak je to necelych 100 km tam a zpet (tj. pri prumerne spotrebe a cene benzinu 22 Kc asi 154 Kc). Takze az na ztraceny cas se to vyplati. Pokud pojedes vlakem a nasledne busem, tak to vyjde tusim do 100, kdyz koupis listky v ramci ROPID
Malakin
pátek, 9. leden 2009
21:50
to LiborP: Možná by stálo za úvahu se s p. markem domluvit, že až bude dělat závoz Prahy, že by dovez tam či onam tolik a tolik piva. Nevím, kolik si účtuje od cesty, ale třeba když to rozpočítá mezi víc lidí, vyjde to ještě levněji než tam přímo jezdit...
Slávista
pátek, 9. leden 2009
07:33
Pěkně napsaný článek, na otázku v nadpisu odpovídám hned - kéž by! Pro mne není problém jet za dobrým pivem na druhý konec republiky někam do minipivovaru či regionálního podniku, nicméně - už z pohodlnosti bych uvítal nějaký krámek s regiony poblíž. Naštěstí má ( skoro ) rodná víska leží zhruba na půl cesty mezi Hradcem Králové a Havl. Brodem, kde fungují
A proč by rukodělná a klasická práce neměla stát více než chemická výroba s následným ředěním?
Jenom jeden varovný příklad: Když ještě fungoval pivovar Svitavy, tak nahradil vcelku chutnou ( a levnou )značku Svitavák nejprve Brunem a nakonec rádoby léčivým Doktorem. Stál z dostupných regionů suverénně nejvíc - tuším, že v pardubickém Tescu byla již tehdy 12ka asi za 11 Kč ( Pernštejn kolem osmi ). Moc se to nekupovalo, naopak velmi se kupovaly levné náhražky typu Jednoťák ( ten ještě docela šel ) a Gal - naprosto nepitelná srágora, pouhá vzpomínka na ni mi ještě teď rozbouří střeva - aby se nějak nahradily výpadky výroby způsobené vyšší cenou Doktora. Výsledek je jasný - za 2 roky šel pivovar do kytek.
Proto - zvýšit cenu až poté, co bude mít pivovar nějaké jméno. Už vidím, jak dělňasi, co si po práci zašli na jedno do hospody, kde se točí region za 15 a G, S nebo K za 20 protáhnou obličeje, zdraží-li se cena regionu na 18. Výkřiky typu " tak to už tu sr... pít nebudu, to si můžu dát rovnou géčko ( starouše, krušky )" by asi byly časté, nebo ne?
swooper
čtvrtek, 8. leden 2009
23:23
Ćlánek výbornej
Já bych jen dodal: myslím si že třeba Bernard hlavně po cenové stránce až moc kopíruje PU. Mám jejich produkty rád ale 20 K stojí v krámě fakt jen PU a prémiový Bernard( vim že si na tom zakládaj a maj drahý kampaně ale dle mě je to moc) Skoro stejně velký Svijany (když už se na ně v obchodě narazí) mají cenu 12ky o 7 Kč níž. To samý v hospodě 12 ku světlou či kvasnicovou máme na Kladně za 30 což je víc jak za Plzeň. je to pro mě trošku extrém v cenové politice, ale na druhou stranu ho tímto krokem začali brát lidi vážně. Když řeknu neznalým lidem v okolí že si dám Rohozec,Poličku,Rychtáře, kvasničák atak tak mě maj skoro za vola, kterej poběží brzo na WC, ale když se jde na Benrarda tak to lidi už berou za dobrý pivo(asi tim že je drahý a to se ještě nenapili - a naopak než se napijou piva z malýho pivovaru tak ohrnujou nos něž ho do toho strčej co to bude za sr**u)...Je to všechno ten Marketing....
k příspěvku Emu: mám podobnej zážitek, známí z hokeje pořádali v létě takovej malej punkovej fesťák na vsi (Menhir fest) a nějak si tak všechno zařídili sami na první ročník....S výčepákama ze zimáku se dohodli že přijedou rozbalí stánky a budou točit(něco) bylo jim to fuk. Naštěstí na hokeji se točí Budvar tak se točil slušnej Pardál za 20K....Akce se povedla takže se o tom dozvěděl vůdce festivalů G a už se jim tam nakýbloval. jelikož nemaj moc peněz na kapely tak jim prostě něco nasypal a vše zařídí a všichni jsou spokojení....(takže ač ve vsi nedaleko Loun se bude lemtat zas jen G - při mý námitce proč ne třeba Louny nebo Źatec tradiční poznámka inteligentů - se pos**em po takovym pivu radi gábinku... a je to
honza Svetpiva.cz
čtvrtek, 8. leden 2009
23:16
pro jiru - ale no tak. Vsude na svete souperi v pivu znacky. Nejen u nas. A neni to jen v pivu, je to v obleceni, autech...nejlip je to asi videt v energy drincich - semtex, red bull co dava kridla. To znaji vsichni, chutna to stejne, rozdil je v uspesnosti reklamy...
pro BCH - kdyz pojedu z Prahy do Brodu pro basu, tak me pivo prijde na kolik? Levneji nez v Klubu?
napsal(a): honza Svetpiva.cz [Odpovědět]
jíra
čtvrtek, 8. leden 2009
23:10
to LiborP: Pan Marek značně přispívá svou pivní osvětou k rozšíření obzoru všech příznivců europochutin,když je hnned u dveří uvítá kompletní nabídkou všech malých pivovarů/až na ten již zmiňovaný Vyškov,ale i ten si tam brzo jistě nejde cestu/.O takové galerii se nám v,,hlavním městě piva´´může zatím jen zdát.Naštěstí už pomalu,ale jistě přestáváme býti na západě pivní pouští,když nemusíme hledět jen na loga místního ,,afričana´´.Bombastickou reklamu potřebuje jen to pivo,které je sice bez chuti,ale že má říz se konzument musí dozvědět v TV,protože by to tajemství svým úsudkem nikdy neodhalil.Díky mini a malým pivovarům poctivé české pivko ještě existuje.
napsal(a): jíra [Odpovědět]
emu
čtvrtek, 8. leden 2009
22:44
Hodně už zaznělo v článku a v diskusi, je vidět, že lidi vědí, o čem to je.
Napadla mě ještě jedna zajímavá poznámka. Představte si, že dostanete za úkol nakoupit pivo pro nějakou akci, třeba partu kamarádů, ať už sud či lahváče. Když nebudete znát jejich chutě, co koupíte?
Určitě koupíte Poličku, Herolda nebo Poutníka? Já se přiznám, že ne. Bál bych se, že to lidi budou vnímat tak, že "kupuju nějakej levnej patok" ... v takovém případě bych asi zvolil Budvar, značku lidmi vnímanou jako kvalitní a zároveń i mně sympatickou. Nebo něco jako Bernard, i když ho osobně nesnáším. Takový Regent bych prostě pro velkou skupinu asi nekoupil.
A ještě jedna věc, která zde nebyla zmíněna. Na příkaldu. Moje kamarádka pořádá hudební festiválek v západních čechách, jmenuje se povaleč, kamrádka ma na starosti zajištění občerstvení. Když sháněla pivo, které se bude točit, obeslala všechny pivovary v dostupném okolí včetně regionálních (říkala) a ptala se, co jí můžou nabídnout. Nevím ani, jestli dostala moc odpovědí, ale každopádně řekla, že jediný Gambrinus jí všechno zařídil. Slíbil dovoz, odvoz, zapůjčení výčepů, stanů atd atd. prostě kompletní servis. A tak vzala Gambrinus za 12,20 / 0,5l. I když jiný pivovary prodávají o třetinu levněji. Kamarádka říkala, že pro ní bylo hlavní, že jí pivovar všechno obstará a zařící. A tak se točilo Géčko...
V tom je asi taky hodně zakopán pes. Odpovídání na maily, kvalitní a aktuální webová prezentace, snaha vyjít vstříc potřebám zákazníků, nabízený servis, ale i vydávání tiskových zpráv pro média, pořádání zajímavých akcí... O pivovaru musí být slyšet, ale to už se dostáváme k tomu, co se zde psalo.
Za dobrý příklad považuji např. Chodovar a jeho pivní lázně - díky těm lázním se chodovar proslavil. nebo košer pivo z nymburka pro židy. a nebo pan cibich pro březňák. to jsou věci který mi utkví v hlavě. prostě něco, o čem se dá mluvit, co vezmou média a vydají. ale už se dostáváme k tomu, o čem je diskuse a článek...
umbob
čtvrtek, 8. leden 2009
21:30
Honzo Kočko-ta prodejna v Brně-co tím myslíte?O žádné speciálce nevím.Max. Benedictus, Cheesy a Makro s trapistama. Jinak Roman Holoubek to popsal trefně. Piva velkovýrobců jsou dražší o peníze, které jejich marketingové oddělení vrazí do reklamy. Já už se cca rok snažím vyhýbat pivům nadnárodních koncernů,ale v rámci rodiny je bohužel pořád Pilsner Urquell to nejlepší Když jdem s kámošama do hospody a mám to ve své režii, tak je to vždycky o tom "menším" pivu. A že si člověk občas zajede?Většinou to stojí to za to(dobré pivo z pivovaru jde v hospodě pokazit)-to je ta pivní turistika. Pomalu už obracím i rodinu, aby nekupovali to, co vidí v TV. Ale už to tu zaznělo- je to běh na dlouhou trať. A já věřím, že se regionální průmyslové pivovary na trhu udrží.Ikdyž těžko říct, co s něma provede neprůhledná skupina KGB.
LiborP
čtvrtek, 8. leden 2009
21:06
Nicméně jednorázově se občas lidé dají přesvědčit. Zatím největší úspěch se mi podařil, kdy se pravidelný firemní výlet před dvěma lety pořádal směr Kácov i s exkurzí pivovaru. Bohužel to tam skazila slečna servírka z hotelu Na náměstí, kdy na otázku, proč nemají Kácov odpověděla: "Kdo by to pil?"
Všimli jste si určité nevraživosti nebo možná závisti místních vůči malým a minipivovarům. Zatím jsem to zažil v Kácově, Dražíči apod. Já mít v obci pivovar, tak se tetelím jak blecha v psím kožichu. Především pokud by to pivo bylo dobré.
LiborP
čtvrtek, 8. leden 2009
20:59
Protlačit jiné pivo do hospody je nadlidský výkon. Sleduji to v naši venkovské hospůdce. Ještě, že majitelé mají rádi Svijany a drží se jich, ale lidi pořád reptají a radši by Gambáče, naštěstí aspoň ležák (teda pardón méně ředěný koncentrát).
V létě, kdy majitelé z důvodu jiných aktivit přenechávají provoz jiným lidem okamžitě putuje na čep G a podle lidí je to lepší a prý jich tam chodí více, což nemohu srovnat neb tam zas tak moc nechodím. Radši si nakoupím nějaké dobroty u pana Marka v Českém Brodě - Liblicích. Naštěstí to mám kousek .
---------------------------------
Zpráva byla upravena 08.01.2009 ve 21:01:55
BCH
čtvrtek, 8. leden 2009
20:22
Příspěvek k článku. Český konzument je dnes hodně ovlivněn TV reklamou a tak pivo od velkovýroce je pro něj in (vyrábí se "klasicky") a pivo ze středního pivovaru je pro něj out a něco hodně špatného. Proto velkovýrobci se svými "in" značkami zabraly většinu trhu. Cesta pro střední pivovary vede přes schopné obchodní zástupce. Pivo musí být vidět kolem komína-v hospodách, na různých akcích (slavnosti, posvícení atd.). Je také dobré regionální sponzoring (kultura, sport atd.).
BCH
čtvrtek, 8. leden 2009
20:09
Co se týče obchodů s lahvovým pivem, tak bych ještě zmínil a velmi doporučil Velkoobchod Marek Liblice, kde se prodává kromě Vyškova (aspoň ten jsem tam nikdy neviděl) celý sortiment lahvových piv pivovarů ČR a to za velice lidové ceny (např. oproti předraženým lahvovým v Pivovovarském klubu). Malá ukázka z ceníku Velkoobchodu Marek: Černá Hora sv. ležák 12%- 12,99 Kč, Kvasar 16,01 Kč, Chdovar 11%-9,60 Kč, Prezident 12%-11,39 Kč+; Dačický 12%-11,50 Kč,; Egenberg 12%-10,50 Kč; Herold 10%-8,20 Kč, Šerák 11%-9,50 Kč, Janáček Beerberry-10,50 Kč, Ježek 12%-11,50 Kč, Klášter 12%-11,50 Kč, Konrad 11% světlý-10,73 Kč, Konrad 12%-11,31 Kč; Krakonoš 11% -8,50 Kč; Krakonoš 12%-9,50 Kč, Litovel 11%-9,40 Kč, Nová Paka 11%-9,28 Kč,Nová Paka 12% světlé-9,81 Kč atd....je to jenom malá ukázka z ceníku lahvových piv. Ceny jsou VČETNĚ DPH. P.S. Koupit si můžete i jedno pivo od každého druhu. Třeba jako já 3 basy různých piv ze středních pivovarů + minipivovar Vrchlabí (suprové třešňové, medové a ležák), Želiv (23,50 Kč). P.S. Neuvádím zde ceny sodovek z velkopivovarů, ale ty tam má pan Marek taky k dispozici.
Libor
čtvrtek, 8. leden 2009
18:03
to Energetik: Honza to myslel tak, že v PG strašne záleží na tom, akú má pán majiteľ náladu... Pokial je zlá tak vás doslova s krikom a nadávkami vyhodí na ulicu s tým, že ho otravujete a máte vypadnúť (osobná skúsenosť jedného kamaráda)
naproti tomu, pokial je nálada dobrá - je to ochota sama, tak ako aj jeho manželka vždy (osobná skúsenosť)
Energetik
čtvrtek, 8. leden 2009
15:52
Honza a spol.: Omlouvam se za offtopic - v prispevku Honzy Kocky bylo zmineno (a nejen v nem), ze jsou nejake problemy s Pivni galerii, ze nekoho vyhazuji atp. Ja nemuzu rict krive slovo, proto me zajima, o co konkretne jde? Diky a jeste jednou se omlouvam
honza Svetpiva.cz
čtvrtek, 8. leden 2009
15:32
No pokud budeme vychazet z toho, ze pivo musi stat do 15 korun za 12, pak vsechno bude drahe. Je to opravdu o znacce. V kazdem oboru je par "blaznu", mysleno v dobrem, kteri vyhledavaji "odchylky"(mysleno v dobrem)...
Podivejte se na root.cz, tam najdete lidi, kteri kdyby si na pocitac nainstalovali Explorer od MS, svet pro ne skonci. Uz jsem to nekolikrat psal jak tady, na tak svetu piva. Pro vetsinu lidi zde je pivo svata vec, pro kterou jsou ochotni jet pres celou republiku, jini i dal. Ale jste i v ostatnich vecech tak zasadovi? Kupujete syry od malovyrobcu, ci primo z bio farem? Mate doma EI nebo FF? Na horskem kole mate Shimano nebo dily od garazovych vyrobcu?
Co s tim delat? Jak pise Roman, budovat znacku. Zkuste pomoct malemu pivovaru najit v regionu hospodu. Majitel ci pronajimatel da na stamgasta a jeho doporuceni. A kdyz se domluvi s velkovyrobcem, tedy s jeho zastupcem, necha na cepu i malou znacku, kdyz bude odbyt jeho velkoznacky. Malokdo je sebevrah a rovnou vymeni G, S, K ci neco jineho treba za Policku(neni mysleno ve zlem, ROmane). Proste pomalu a budovat zakladnu. Samozrejme je lepsi, kdyz je i mala znacka nekde videt, treba na tricku nebo lepe rovnou na ceduli atd...
Nikde ve svete nemaji male pivovary na ruzich ustlano. Ani v Belgii, ani v USA, kde je pres tisic mini a malych pivvaru, ale v uhrnu predstavuji tak 4,5% trhu...
Nechme ty, co chteji pit velke znacky, at je piji. Vzdy se najde nekdo, kdo chce poslouchat a ochutnat. Tak mu nabidnete neco jineho, treba Policku. Jednou prijde cas, kdy Kauland u nas bude prodavat 40 piv, pulku z malych pivovaru, jako je to v Bamberku. Nebo Tesco bude delat degustacni soutez, aby vybralo to nejlepsi pro sve zakazniky, jako je tomu v Anglii. Nebo bude delat prehlidku piv podle kategorii, jako je tomu v USA. Billa v centru Prahy prodava ted trapisty za velice rozumne ceny, Cheese uz ma na dvacet obchodu po republice, nabizi trapisty a mozna v prubehu roku i Kocoura(omlouvam se Chodymu za sebepropagaci), najdou se i dalsi.
A jeste jedna vec - zkuste si udelat vylet do Hradce a navstivte Pivonku, v Praze treba Karlin a Pivovarsky klub, muzete zkusit i Galerii v Holesovicich, pokud vas nevyhodi, v Brne mate take obchod atd. Reknete o tom dalsim...je to na dlouho, ale casem se to zmeni...
napsal(a): honza Svetpiva.cz [Odpovědět]