Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Degustace kvasnicových piv

Jak vlastně to pivo chutná


verze pro tisk

Degustace kvasnicových piv

Degustace kvasnicových piv

Na sobotu 13. května se těšili všichni, kdo mají rádi dobré kvasnicové či nefiltrované pivo, protože na tento den připadl další ročník amatérské degustace kvasnicových piv, kterou uspořádal pan Petr Pavlas, majitel pivního studia Modrý abbé v Klatovech. Úderem 14-té hodiny měla začít moderovaná degustace tentokrát za účasti pivovarníků z Pelhřimova. Bohužel z pivovaru Poutník se nikdo nedostavil, což je škoda, protože minulý ročník byla degustace příjemně ozvlášněna přítomností degustátorů z Protivína.

Nealkoholické z Klatov
Nealkoholické z Klatov

Na rozpití jsme dostali ochutnat domácí nealkoholické nefiltrované pivo z dílny pana Pavlase. Musím říci, že chuťově to bylo asi nejlepší nealko, které jsem ochutnal. Příslíbena byla ještě ochutnávka dvou domácích klatovských piv, světlá Kunhuta 18% a tmavá Kateřina 19%, které jsme bohužel už nestihli ochutnat, škoda. Při vlastní degustaci jsme ochutnali celkem devět vzorků z pivovarů Platan Protivín, Nektar Strakonice, Poutník Pelhřimov, Chodovar Chodová Planá a nově otevřený Pivovar Kout na Šumavě. Pro účastníky byla také vyhlášena poznávací soutěž o soudek piva.

Degustátor Petr Pavlas
Degustátor Petr Pavlas

První tři degustační vzorky byly desítky, ale nevěděli jsme, které z pěti pivovarů je dodaly. Nápovědou nám bylo, že všechna degustovaná piva jsou někde běžně točena, tj. nebyla vyrobena speciálně pro tuto příležitost. Správně jsem odhadl, že desítky jsou z pivovarů Platan, Nektar a Kout n.Š., správně jsem však označil jen Platan 10%.

Dále se degustovaly "dvanáctky" ze všech pěti zúčastněných pivovarů, tedy Platan kroužkovaný, Dudák, Poutník, Koutské a Zlatý ležák Chodovar, který je k dostání jen v pivovarské restauraci Ve skále. Situace byla ztížena tím, že mezi těmito jsme měli poznat jeden ležák filtrovaný, a to Staropramen, Budvar či Gambrinus. V této "kategorii" jsem byl ještě více mimo, podařila se mi poznat jen dvanáctka z Chodové Plané, která měla podobnou chuť jako třináctka točená v restauraci U Saského mostu v Plzni.

Degustační vzorky
Degustační vzorky

Znovu jsme se přesvědčili, že česká piva, zvláště ležáky, jsou velmi vyrovnaná a je těžké poznat značku, i když si každý myslí, že to svoje pozná vždy. Ale, kdo se někdy zúčastnil takové akce, ví své. Dalším lákadlem této povedené akce pro mě byla možnost ochutnat pivo z nově obnoveného západočeského Pivovaru Kout na Šumavě. I když se běžně točí filtrovaná verze Koutského, ochutnávka jeho zakaleného bratra dopadla dobře a Koutské chutnalo.

Nefiltrovaná dvanáctka z Koutu na Šumavě
Nefiltrovaná dvanáctka z Koutu na Šumavě

Přesné výsledky této amatérské degustace se dozvíte na oficiálních stránkách pivního studia zde ... Těšíme se na další takovou akci, kde se setkáme my milovníci dobrého českého piva z celé republiky, které je zde vždy výborně ošetřeno. Nám přespolním pak nezbývá nic jiného než klatovským jen tiše závidět, protože takový podnik není rozhodně běžným.[Richard Chodora] [Zobrazeno 10412x] [13. květen 2006]
[Degustace] [comments: 2] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Tomáš Maier

úterý, 16. květen 2006
09:56

Chtěl bych touto cestou panu Pavlasovi moc poděkovat nejen za organizaci celé akce (shodou okolností se kryla s mými narozeninami – příjemná náhoda), ale zejména za to, jak příkladným způsobem pivní studio vede, mám hlavně na mysli vynikající ošetření piva. Jedno staré moudro praví, že cestou z pivovaru a následující manipulace kvalitu piva už jen zhoršuje, ale s mírnou nadsázkou mohu říci, že to v tomto případě neplatí. Jsem rovněž přespolní, ke Klatovům jezdívám na chalupu, ale Klatovským také tiše závidím.


napsal(a): Tomáš Maier (maier(a)pratelepiva.cz) [Odpovědět]

Vašek

úterý, 16. květen 2006
07:17

Vašek

Pelhřimov asi nemá moc zájem jak je patrno. Jinak výborná prezentace musím pochválit. Vzorek Koutského byl velmi dobrý. Jen tak dále.


napsal(a): Vašek [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI