Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

listopad 2013

Archiv novinek z blogu ambientního světa již od roku 2004.


Archiv listopad 2013


AleBrowar ve Zlých časech

[pátek, 29. listopad 2013]
Máte rádi pivo? A pijete to správné?

[pátek, 29. listopad 2013]

I letos milovníky piva z regionálních pivovarů jistě potěší speciální balení piv, která Pivovary Lobkowicz připravily k příležitosti nejkrásnějších svátků v roce – Vánoc. Díky pivním kolekcím totiž budou moci nejen ochutnat různá piva, která by jindy na jednom místě neměli možnost koupit, ale mohou s nimi udělat radost svým blízkým. Vánoční multipacky jsou totiž oblíbeným a přitom originálním dárkem.

Prvním ze speciálních vánočních balení je Zlatá edice pivních specialit, která obsahuje sedm různých piv z pěti regionálních pivovarů Čech a Moravy. Těšit se můžete na tmavý Granát z Černé Hory, speciály Telčský Zachariáš a Jihlavský Grand z Pivovaru Jihlava, Comenius z pivovaru v Uherském Brodě, polotmavé speciální pivo Démon z vysokochlumeckého pivovaru a v neposlední řadě také na piva Protivínský Granát a Prácheňská Perla z varny sládků v Protivíně.

Speciální vánoční balení těchto sedmi piv od listopadu postupně začínají prodávat obchodní řetězce Albert hypermarket, Billa, Globus, Interspar, Norma, Penny Market, Tesco, Trefa a vybrané filiálky Jednoty. Cena se na trhu pohybuje okolo 100 Kč.

Dalším speciálním balením je Pivní adventní kalendář s dvaceti různými pivy ze sedmi českých a moravských regionálních pivovarů. Princip Pivního adventního kalendáře je obdobný jako u čokoládových adventních kalendářů – na každý den od Mikuláše až po Štědrý den je pro jeho majitele připravena jedna láhev zlatavého moku.

Adventní kalendář obsahuje piva Vévoda a Démon z Pivovaru Vysoký Chlumec, Klášter Ležák a Klášter Premium z pivovaru v Klášteře Hradišti nad Jizerou, Rychtář Standard a Rychtář Premium z hlineckého Pivovaru Rychtář, Patriot, Premium a Kounic z uherskobrodského pivovaru, Šenkovní 10 a Ježek 11 z Pivovaru Jihlava, Kern, Granát, Sklepní, Páter a Ležák z jihomoravského Pivovaru Černá Hora a Platan 11, Schwarzenberg, Protivínský Granát a Lobkowicz Premium, které vaří sládci pivovaru v Protivíně. V průběhu listopadu jej začaly prodávat například řetězce Albert hypermarket, Billa, Globus a Norma. Cena se na trhu pohybuje okolo 350 Kč.

Úplnou novinkou letošního roku je Dárkové balení pivních stylů, které v sobě skrývá nejen osm různých piv z různých pivovarů, ale tato piva navíc reprezentují osm různých pivních stylů. V balení je možné nalézt vídeňský ležák Kounic a Sváteční kouřový ležák z Uherského Brodu, svrchně kvašené pšeničné pivo Velen, tmavý ležák Granát a speciální pivo s přídavkem medu Kvasar z Černé Hory, Klášterní XIX. Bock z Pivovaru Klášter, Chlumecký Amber Ale z Vysokého Chlumce a světlý ležák Lobkowicz Premium z protivínského pivovaru. Prodává jej například Kaufland za cenu okolo 160 Kč.


Pivovar Uherský Brod opět připravil k příležitosti letošních Vánoc Sváteční kouřový ležák. Ochutnat jej budou moci v době adventu pivní fajnšmekři v hospodách nejen na Uherskobrodsku, ale po celé republice. Část várky byla navíc stočena do lahví.

Poprvé zkusili kouřové pivo uherskobrodští pivovarníci uvařit loni na podzim, do hospod putovalo touto dobou. „Když jsme loni Sváteční kouřový ležák uváděli na trh, nebyli jsme si vůbec jistí, jaký bude mít ohlas. Kouřová piva jsou totiž svou vůní i chutí velmi specifická a značně se odlišují od toho, na co je konzervativní český pivař zvyklý. Ale zafungovalo to, zásoby jsme měli hned rozebrané. Druhou várku jsme na základě vysoké poptávky uvařili se stejným úspěchem hned poté. Věřím, že i letos na Vánoce si konzumenti pochutnají,“ uvedl Lukančo Trifončovski, sládek uherskobrodského pivovaru.

Kouřová piva (německy Rauchbier) tvoří samostatný pivní styl a na našem trhu jsou vzácností. Pivařům se tak nabízí příležitost ochutnat opravdovou specialitu. „Nakuřovaná nebo též kouřová piva se vyrábějí s podílem sladu sušeného nad kouřem z dubového dřeva, případně rašeliny. Použití rašeliny při sušení sladu je společný prvek s výrobou whisky. A právě kouř dodává kouřovému pivu charakteristické vlastnosti – velmi specifickou kouřovou až uzenou vůni i chuť,“ řekl Trifončovski. Ačkoli bylo nakuřování sladu v minulosti celkem běžné, dnes se díky moderním metodám již běžně neprovádí a kouřová piva se vaří jako specialita především v okolí severobavorského města Bamberk.

Sváteční kouřový ležák je spodně kvašené pivo polotmavé barvy s převládající kouřovou vůní. V chuti je možné kromě nakuřovaného sladu najít sladové, karamelové a kávové tóny. Pivo se vyznačuje bohatou harmonickou chutí se středním až vyšším řízem a jemnou hořkostí. Stupňovitost (extrakt původní mladiny) činí 12,8 % hm. a obsah alkoholu je 5 % obj.

Kouřové pivo budou v období mezi 16. a 31. prosincem čepovat vybrané restaurace zapojené do programu Cesta pivních znalců. V lahvové podobě je součástí Exkluzivního vánočního balení nebo Dárkového balení pivních stylů, která je možné zakoupit například v pivovarské prodejně.


Pivovar Uherský Brod dnes slavnostně zprovoznil nový systém chlazení, který mu umožní dosáhnout až 20% úspory elektrické energie. Investice si vyžádala náklady ve výši 6 milionů korun.

V rámci energetického projektu rekonstrukce chlazení pivovar uvedl do provozu zcela nový čpavkový kondenzátor s regulovanou spotřebou vody, nový čpavkový kompresor řízený frekvenčním měničem a nové titanové výměníky na chlazení vody a solanky. To vše završuje i nový řídící systém.

Tato investice umožní dosáhnout až 20% úspory elektrické energie. Pokud bych to měl uvést na příkladu všeobecně známého štítkování A - G, které se běžně používá u domácích elektrospotřebičů, pak bych starému chlazení dal známku C, nové již dosahuje hodnot A+++,“ vysvětlil hlavní přínos investice sládek pivovaru Lukančo Trifončovski. Dodal, že nové zařízení má také daleko lepší výkon, a tak lze rychleji dosáhnout vyššího chladícího efektu, navíc s nižším množstvím chladící kapaliny.

Dodavatelem technologií byla firma JOHNSON CONTROLS INTERNATIONAL, spol. s r.o.

Do zkušebního provozu bylo nové chlazení uvedeno v průběhu léta. Projekt se podařilo realizovat s finanční podporou ze strukturálních fondů Evropské unie a ze státního rozpočtu České republiky, a to v rámci programu EKO-ENERGIE, jednoho z patnácti programů podpory Operačního programu Podnikání a inovace.

Rekonstrukce chlazení byla realizována v rámci druhé etapy energetického projektu. Realizace první etapy, jejímž smyslem byla rekonstrukce teplovodního hospodářství a instalace brýdového kondenzátoru na mladinové pánvi, byla započata již na počátku roku 2010. „Velikost této investice činila v první etapě 8 milionů korun a jejím cílem bylo dosažení energetických úspor, zejména plynu, a zvýšení standardnosti procesu na varně,“ uvedl Trifončovski.


Pivovaru Uherský Brod se letos daří

[čtvrtek, 28. listopad 2013]

Pivovar Uherský Brod zaznamenal za prvních deset měsíců letošního roku meziročně nárůst prodejů vlastních značek

Pivovar i nadále prodává většinu svého piva v sudech. To je v protikladu k situaci na trhu, kde je objem prodaného sudového piva nižší než objem piva lahvového. Navíc díky vydařenému počasí pivovar během léta v domácím regionu zaznamenal nárůst také v prodeji sudového piva. „Sudové pivo z Pivovaru Uherský Brod neprochází v závěru výrobního procesu pasterizací, a tak si zachovává mnoho zdraví prospěšných látek. A to se na chuti pozná,“ uvedl obchodní ředitel pivovaru Tibor Nechala.

Nejoblíbenějším pivem zůstává jedenáctka Patriot následovaná desítkou Perun a dvanáctkou Premium. Nejrychleji rostoucí značkou je vídeňský ležák Kounic, kterého letos pivovar prodal o více než 60 % více než v roce 2012 a dokonce dvojnásobné množství ve srovnání s rokem 2011.

Zhruba 80 % tuzemské produkce pivovaru se spotřebuje v domácím regionu Uherskohradišťska. Více než 10 % z celkem prodaného piva míří za hranice České republiky, zejména na Slovensko.

Nové multipacky

Poté, co Pivovar Uherský Brod v loňském roce v souvislosti se změnou svého názvu obměnil své logo, vzhled etiket a přepravek lahvového piva, přistoupil letos k dalšímu kroku a inovoval své multipacky. Místo jednoho uvedl na trh hned tři – pro každé z nejprodávanějších brodských piv Patriot, Perun a Premium. V multipacku naleznete vždy osm půllitrových lahví.


Poprvé v historii pivovaru Radegast se do něj budou moci lidé podívat v noci. U příležitosti uvedení sezonního polotmavého ležáku Radegast Temně Hořký na trh připravil pivovar v Nošovicích speciální noční prohlídky. Ty budou tři, a to 4., 11. a 18. prosince. Začátek bude v 19 hodin. Na cestu pivovarem se návštěvníci vybaví čelovkami. Místa na temně hořkých prohlídkách je možné si rezervovat na telefonním čísle 558 602 566 nebo on – line na www.radegast.cz.

Pivovar Radegast je oblíbeným turistickým cílem. Ročně jej navštíví přes 10 tis. lidí. Ještě nikdy jej ale lidé neměli možnost vidět v noci. „U příležitosti uvedení hořkého polotmavého ležáku Radegast Temně Hořký jsme se rozhodli uspořádat tři výjimečné noční prohlídky. Zároveň jimi oslavíme 43. výročí od uvaření první várky, které připadá na 3. prosince,“ řekla vedoucí Návštěvnického centra pivovaru Radegast Martina Sikorová.

Na noční prohlídky vyrazí návštěvníci s čelovkami, které si odnesou domů. Během exkurze lidé uvidí všechny části pivovaru, které jsou součástí obvyklé denní trasy. „Věřím, že noční atmosféra pivovaru na návštěvníky zapůsobí. Počet míst v prohlídkách je omezen, a proto doporučuji si co nejdříve zajistit místa na 558 602 566 nebo www.radegast.cz,“ dodala Martina Sikorová.

Na cestu domů obdrží účastníci nočních prohlídek speciální balení s pivem Radegast Premium a Radegast Temně Hořký. Polotmavý ležák charakteristický výraznou hořkostí, která je typická pro všechna piva Radegast, se od 1. prosince čepuje ve stovkách hospod na Moravě i v Čechách. K dispozici je také v lahvové variantě. Vyšší dávky pečlivě vybraných druhů chmele a netradiční kombinace sladů mu dodávají nezaměnitelnou plnou chuť, říz a jantarovou barvu.


Po ocenění WORLDSTAR PACKAGING AWARDS 2014 v Barceloně, získala lahev Pilsner Urquell z limitované edice také ocenění za nejlepší obalový design GOLD DESIGN TOUCH 2013

Litrová lahev Pilsner Urquell vyhrála v soutěži Obal roku cenu GOLD DESIGN TOUCH 2013. Tato designová perlička z dílny Larse Kempera určená pro limitovanou edici uspěla i v mezinárodní konkurenci a začátkem listopadu si z Barcelony odnesla ocenění WorldStar 2014 udělované Světovou obalovou organizací. Minulý týden zabodovalo v soutěži POPAI AWARDS 2013 i další spotřebitelské balení Pilsner Urquell – dřevěná bedýnka určená pro vánoční trh.

V soutěži Obal roku získal Plzeňský Prazdroj spolu s Vetropack Moravia Glass ocenění za nejlepší obalový design GOLD DESIGN TOUCH 2013. Cenu udělila odborná porota unikátní litrové lahvi s porcelánovým uzávěrem, která vznikla pro limitovanou edici u příležitosti 170. narozenin originálního plzeňského ležáku Pilsner Urquell. Autorem návrhu je renomovaný designér Lars Kemper, který se inspiroval podobou historické lahve Pilsner Urquell.

Při zadání zpracování návrhu jsme kladli důraz na historický design balení piva Pilsner Urquell, které však i dnes neodmyslitelně patří k tradici českých Vánoc. Zároveň jsme chtěli vytvořit naprosto originální a dokonalý obal, který bude stejně unikátní, jako jeho obsah, pivo Pilsner Urquell.“ uvedl Grant McKenzie, marketingový ředitel Plzeňského Prazdroje a dodal: „Stejně jako v loňském roce, kdy jsme naši vánoční láhev představili poprvé, i letos je v nabídce jen omezené množství těchto designových ručně balených kousků. V loňském roce zmizely z prodejen během jednoho týdne, protože se staly skvělým vánočním dárkem i sběratelským kouskem.

Současným trendem v obalovém designu je individualita a kreativní uchopení celého obalového řešení, které produkt odliší od konkurence. Proto i značka Pilsner Urquell přichází se zajímavými obalovými inovacemi, které mohou oslovit zákazníky i jako sběratelské kousky. Kromě české poroty oslovila lahev Pilsner Urquell odborníky i na mezinárodním poli, když získala před několika týdny ocenění v mezinárodní soutěži WorldStar Packaging Awards 2014. Slavnostní předání ocenění WorldStar 2014 proběhne na veletrhu Interpack v Düsseldorfu v květnu příštího roku.

Pro letošní vánoční trh připravila značka Pilsner Urquell hned tři unikátní dárková balení – multipack s replikou pivního poháru z roku 1935, vánoční litrovou lahev a dřevěnou bedýnku s osmi lahvemi se speciálním krčkem a retro etiketou. Tato bedýnka si minulý týdne odnesla ocenění v soutěži Popai, kde vyhrála kategorii „Reklamní dárky v místě prodeje“ a v celkovém hodnocení soutěže se umístila na 3. místě.

Národní soutěž Obal roku každoročně pořádá Česká obalová asociace SYBA, která sdružuje subjekty z řad výrobců a dodavatelů obalové techniky i baleného zboží. V rámci svých aktivit na mezinárodním poli je také členem World Packaging Organisation (WPO). Soutěž Obal roku je určená pro firmy, které se podílejí na zajímavém obalovém řešení.

Více informací o originálních baleních Pilsner Urquell naleznete na webu www.pilsner-urquell.cz.


[Znojmo] 07:47 [permalink] [reaguj]Český barman z pražského Tretter’s baru Tomáš Toka se v amsterdamském finále mezinárodní soutěže Star Serve v čepování a servírování piva Heineken umístil na skvělém 5. místě!

V soutěži zúročil svůj talent a dovednosti získané během náročných tréninků a školení, přičemž v kategorii Magic, která oceňuje zvláštní kouzlo a osobitý styl při prezentování Heinekenu, dokonce zvítězil.

Finále se zúčastnila dvacítka barmanů z nejlepších barů, klubů a restaurací od Brazílie, přes Dubaj, až po Singapur. Celkovým vítězem se stal Sander van Veenendaal z holandského Grand Café de Lindenhof.

S příchodem adventu v Pivovaru Chotěboř připravili tradiční sváteční třináctapůlstupňový karamelový Speciál. Jak samotný název napovídá, jedná se o pivo z kategorie speciálů, obohacené karamelovým sladem, vyznačující se jantarovou barvou a velmi jemnou hustou pěnou. Autorem originální receptury je chotěbořský sládek Oldřich Záruba, který před několika lety recept sám vytvořil a náležitě si jej střeží.

Náš Speciál je pivo s vyšším obsahem alkoholu, ideální pro výjimečné události. Proto jej vařím jen dvakrát do roka, na Vánoce a Velikonoce, výborně se hodí například ke štědrovečerní večeři. Letošní várka se nám opravdu vydařila, pro velký zájem jsme připravili sto šedesát hektolitrů, což je o sto procent více než vloni. Na odbyt jde velmi dobře,“ pochvaluje si Záruba.

Speciál v Chotěboři uvařili se značným předstihem už v září. Doba jeho zrání v ležáckých tancích je totiž minimálně šedesát dní. V těchto dnech se stáčí do lahví a do sudů. Zákazníci toto lahůdkové pivo najdou v síti maloobchodních prodejen i na výčepech ve svých oblíbených hospůdkách. Chybět nebude ani tradiční sortiment značky Chotěboř, od začátku prosince označený stylovými svátečními etiketami.Nitra má nový pivovar: U Vlka

[pondělí, 25. listopad 2013]


Předplatitelé vyrazí na prohlídku Budvaru

[pondělí, 25. listopad 2013]

Sládek pro nový minipivovar

[pátek, 22. listopad 2013]

Hledám sládka pro připravovaný, nově vznikající minipivovar v Kyjově na jižní Moravě.

Zájemci se mohou hlásit s přiloženým životopisem na email: tmachalinek@gmail.com

Těším se na spolupráci.

Tomáš Machalínek


Pivní cesta přes zemi nikoho

[čtvrtek, 21. listopad 2013]


Vánoční speciál Gustav poteče z restauračních píp od 1. prosince a otevře tak čas přátelských setkání během adventu. Vůbec poprvé se v restauracích objeví také v lahvích v dárkovém balení s 5 pivy a originálním krýglem. V pivovaru ho vaří pouze při výjimečným příležitostech a také tentokrát jde o edici v omezeném množství 1000 hl sudového Gustava a tři tisíce kusů dárkových balení.

Speciál Gustav, pivo z ječmenného sladu se stupňovitostí 13,5 a šesti procentním obsahem alkoholu, navazuje na tradici a svým názvem připomíná známého zápasníka Gustava Frištenského. Ten pivovar nejen často navštěvoval, ale dokonce v pivovarském areálu trénoval. Jeho manželkou byla totiž dcera litovelského sládka a on sám pivem s chutí připíjel na svá vítězství.

Výroba Gustava vychází ze staré receptury, která staví na tradiční výrobě piva a vybraných surovinách prvotřídní kvality. Sytou barvu mu přináší použitý karamelový slad, zatímco bavorský slad zvyšuje plnost dokonale vyladěné chuti. Ještě před napitím je možné zaregistrovat intenzívní aroma přírodních chmelových silic, které je ovlivněno vyšším podílem chmele i speciální recepturou chmelení. O příjemný zážitek při konzumaci se postará i jeho vysoká pitelnost, která vybízí k dalšímu napití a tím i delšímu posezení.

Aby se mohlo Gustavem připíjet počátkem adventu, bylo zapotřebí začít s jeho přípravou už v létě a po celou dobu pečlivě dohlížet na jednotlivé fáze výroby. Výjimečnost tohoto piva, které je skutečným originálem, potvrzuje i velký zájem konzumentů a s tím související vysoká poptávka restaurací. Jeho množství je omezené, a proto se restauracím vyplatí zásobit se včas.

Zatímco polotmavý Speciál Gustav bude o Vánocích k dispozici jen v gastro provozovnách, v obchodní síti pivovar nabídne vánoční multipack s 8 lahvemi Litovel Sváteční Speciál 13º.

Pivovar Litovel slaví 120. Vánoce, slavnou historii připomíná také vánoční edice speciálu Gustav. [p274]


Mění se pivní kultura a zvyky?

[čtvrtek, 21. listopad 2013]

Na Plzeňsku vznikly dva nové pivovary

[středa, 20. listopad 2013]


Holba uspořádá adventní dílnu

[úterý, 19. listopad 2013]

Uskuteční se v Pivovarském muzeu v pátek 22. listopadu od 16 hodin. Adventní dílna nabídne ukázky ruční výroby nejoblíbenějších vánočních dekorací, do které se bude moci zapojit každý, kdo chce mít Vánoce podle vlastní fantazie.

Odbornou pomoc poskytnou návštěvníkům zkušené dekoratérky ze sdružení K2 Hynčice, které nejen poradí, ale také názorně předvedou, jak si počínat, aby byla vánoční ozdoba nejen atraktivní, ale také něco vydržela. Počítá se nejen s pletením tradičních adventních věnců ale také s výrobou svícnů a dekorací, ať už na stůl nebo k zavěšení na okno či stromek. Zájemci si tady budou moci vytvořit také stále více populární venkovní ozdoby na dům nebo do zahrady. A koho dekorace zrovna nelákají, může si prohlédnout zajímavou výstavu, věnovanou tradičním vánočním zvykům, dodnes dodržovaným na severu Moravy a ve Slezsku nebo ruční práce dětí ze ZŠ v Hanušovicích. Lákavá je určitě také ochutnávka polotmavého vánočního Holba Šerák Speciál, který Vám fortelně načepují v Pivovarské restauraci, která je součástí muzea.

Výstava bude přístupná až do konce prosince, v pracovní dny od 10 do 16 hodin.

Návštěvníci adventní dílny zaplatí za vstup 30 Kč . Jeho součástí je i materiál, potřebný k výrobě ozdob a dekorací.


Pivovar Holba rozšiřuje svoji nabídku o Vánoční polotmavý Holba Šerák Speciál. Jde o zvláštní edici svátečního piva, vyrobeného v omezeném množství 1000 hl speciálně u příležitosti Vánoc. Tento týden dorazí do restaurací první sudy a v obchodní síti se objeví v dárkovém multipacku s 8 půllitry a vánočním potiskem.

Vánoční Speciál Holba Šerák je charakteristický svými chuťovými vlastnostmi, sytou barvou a hustou smetanovou pěnou. Výjimečná je také jeho symbolická stupňovitost 13,51. Ve srovnání s běžným pivem značky vyžaduje Šerák Speciál vyšší podíl sladu i aromatického chmele. Pro jeho výrobu se používá speciální barevný a karamelový slad, aby pivo získalo mírně karamelovou chuť i vůni. Množství i druh sladu je důležité přesně stanovit, aby pivo získalo svoji chuťovou jedinečnost. Zvláštní je také receptura chmelení. I když má vánoční Šerák Speciál vyšší hořkost, musí zůstat jemná a lahodná. Svoji chlebnatou plnou chuť získává díky dlouhému, pozvolnému zrání v ležáckých sklepích. Trvá celé dva měsíce a za tu dobu si pivo stačí vzít ze sladu i chmele to nejlepší, což se odráží do jeho vlastností a celkové charakteristiky. Zásadou je, že Holba vaří speciál, stejně jako ostatní druhy piva, na předem danou stupňovitost tzn. že hotové pivo neředí vodou, chemicky nedobarvuje ani nedosycuje oxidem uhličitým. Konzumace tohoto vánočního speciálu přináší výjimečný zážitek, který ocení nejen znalci piva. Je ideálním nápojem pro přátelská posezení a vhodným digestivem k vybraným pokrmům.

Speciály z produkce pivovaru Holba se těší velkému zájmu konzumentů, proto lze předpokládat, že tento vánoční bude v nabídce pouze do konce roku.Prodejům vévodí nealko a ovocná piva

[úterý, 19. listopad 2013]

Strana 1 z 3 » »»
1 2 3

PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI