Oreon









ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

březen 2013

Archiv novinek z blogu ambientního světa již od roku 2004.


Archiv březen 2013


Pivovar Ostravar má nového vrchního sládka Romana Richtera. Ten na začátek pivní sezóny se svými kolegy připravil všem příznivcům značky pivní lahůdku v podobě nefiltrovaného ležáku. Pivu s typickým zákalem, plností a příjemnou zakulacenou hořkostí dali ostravští pivovarníci jednoduše přímý a krátký název Nefiltr.

Ostravar Nefiltr je prvním počinem nového sládka, pod který bude podepsán. Richter chce ve své práci navázat na své předchůdce a zároveň si jako hlavní cíl vytyčil dostat pivovar ještě blíže lidem. „Jako místní pivovar musíme být co nejblíže lidem v regionu a tomu přizpůsobit naše aktivity,“ řekl nový vrchní sládek. Ostravar Nefiltr zapadá do tohoto myšlení.

Hledali jsme takové pivo, jehož chuťový profil, charakter i vlastnosti budou mít dlouhodobý potenciál spotřeby. Jedině takové se totiž může postupně dostat do široké distribuce k co největšímu počtu lidí,“ vysvětluje kritéria při hledání nového typu piva Roman Richter a dodává: „V tomto případě jsme nehledali pivo pro limitovanou edici, jako bylo několik našich posledních novinek, vařených ke specifickým událostem a někdy až s charakterem speciálu. Hledali jsme typ piva, který si budou lidé pravidelně vychutnávat a nám na delší dobu rozšíří portfolio.

Oblíbenost nefiltrovaných a podobně autentických piv dnes v Česku roste. Je to v době, kdy spotřeba tradičních typů piv stagnuje či dokonce klesá. „Lidé rádi zkoušejí nové věci. Tyto inovace nám tak pomáhají je zaujmout a nalákat je k návštěvě jejich oblíbené hospody či restaurace,“ popisuje Richter. Nový ležák tak má být pro spotřebitele výrazným impulzem.

Ostravar Nefiltr je pivem, které má základ v tradiční ostravarské receptuře. Jak už název piva napovídá, při jeho výrobě ostravští pivovarníci vynechali jednu část výroby – filtraci. V pivu tak zůstává řada jinak odfiltrovaných přírodních látek. „Nefiltr je pivo blízké tomu, jak ho míváme u nás v ležáckých tancích. Je typicky zakalený, má plné pivní tělo a také příjemnou zakulacenou hořkost. Vychlazený je příjemně osvěžující,“ popisuje charakter nového ležáku Richter.

Zajímavostí je diskuze kolem názvu piva. Ostravar totiž jako pravděpodobně první pivovar u nás takto název zkrátil. „Ve zkrácení, přímočarosti i tvrdosti názvu vidíme symboliku. Myslíme si, že my Ostraváci přímí a tvrdí jsme. Věci říkáme na rovinu. Chtěli jsme tak, aby se naši příznivci v novém Nefiltru našli,“ říká manažerka značky Ostravar Zuzana Cieciotková. Proto i kampaň představující nové ostravské pivo ponese slogan „Nefiltrovaný. Přímý. Jako my.

S distribucí nového nefiltrovaného ležáku do hospod a restaurací začne Ostravar do konce tohoto týdne. S pivem by se tak spotřebitelé měli začít postupně setkávat od konce března. Uvedení nového piva na trh podpoří dubnová reklamní kampaň kterou doplní ochutnávky jak v obchodech, tak hospodách.

Charakteristika Ostravaru Nefiltru

Nový Ostravar Nefiltr je spodně kvašený nefiltrovaný ležák s původní stupňovitostí 11,6% a s alkoholem 5,1%. Při jeho výrobě ostravští pivovarníci vynechali jednu část výroby – filtraci. V pivu tak zůstává řada jinak odfiltrovaných přírodních látek. Je typicky zakalený, má plné pivní tělo a také příjemnou zakulacenou hořkost. Vychlazený je příjemně osvěžující.

Ostravar vstupuje do letošní pivní sezóny s novým sládkem a nefiltrovaným pivem[p296]

Za studena chmelený ležák Bakalář

[úterý, 19. březen 2013]

Světlý ležák Bakalář za studena chmelený navazuje na tradici vánočních speciálů. V roce 2011 uvařil Tradiční pivovar v Rakovníku Bakalář – medový speciál, který byl v bakalářských restauracích natolik úspěšný, že se stal stálou součástí portfolia produktů.

Rozhodnutí pokračovat v tradici padlo někdy v polovině loňského roku, protože příprava nového piva není jednoduchá a vyžaduje určitý čas. Po velkých diskuzích a zkušebních várkách jsme se přiklonili ke světlému ležáku za studena chmelenému. Jedná se o recepturu, která byla v pivovaru testována v 80. létech, kdy byl vrchním sládkem pan Jiří Holopírek, otec dnešního sládka a výrobního ředitele Radka Holopírka. Ten ke zrodu nového piva říká:

Bakalář – světlý ležák za studena chmelený - je pivo vařené klasickou technologií. Na varně dostane plzeňský slad a chmel v nejvyšší kvalitě a v množství odpovídajícím zhruba světlému ležáku. K plzeňskému sladu jsou ve speciální kombinaci přidány karamelové slady, které pivu dávají vyšší barvu s temně zlatými odlesky. Potom kvasí zhruba deset dnů ve spilce v otevřených kádích, jako všechna naše piva. Odlišným technologickým krokem je dokvášení ve sklepě v ležáckých tancích. Tam na naše nové pivo v každém tanku čeká speciálně upravený balík chmelových hlávek. Chmel se v pivu po celou dobu ležení (minimálně 60 dnů) maceruje a dodává mu nezaměnitelnou a ničím nenahraditelnou chmelovou vůni a vyváženou hořkost.

Nové pivo sice patří do kategorie ležáků, ale na rozdíl od standardního světlého ležáku Bakalář má vyšší původní stupňovitost (12,5% obj.) a tedy i obsah alkoholu – 5,2% obj.

Znalci na něm určitě ocení příjemnou hořkost, která se neobjevuje jen na kořeni jazyka, ale zaplní s každým douškem celá ústa. Bakalář za studena chlazený určitě připomene mnohým konzumentům typickou chlebnatost českých piv vařených podle tradičních receptur, která potvrzuje, že dobré pivo může opravdu být tekutým chlebem. Celý chuťový zážitek umocňuje výrazná chmelová vůně jedinečného Žateckého Červeňáku.

Velký úspěch sklidil nový ležák letos v lednu na tradičním pivovarském plese v Kulturním centru. V Rakovníku ho můžete ochutnat v restauracích Pod Václavem, Hájenka a v Restauraci Bazén. V druhém březnovém týdnu zahájil pivovar stáčení do lahví, takže Bakalář za studena chmelený je možné koupit ve firemní pivovarské prodejně na Palackého náměstí. Distribuci do svých prodejen jako první zahajuje Jednota Rakovník.


Už aj v Oseku je pivovar…

[úterý, 19. březen 2013]

Nové minipivovary v Praze

[úterý, 19. březen 2013]

[Praha] 08:25 [permalink] [reaguj]




Dagmar Vlková, sládek

[pondělí, 18. březen 2013]





Dobrý den všem,

jsem absolvent SPŠPT a VŠCHT. Oboru, který jsem vystudoval, bych se velice rád i nadále věnoval a proto hledám zaměstnání v pivovaru nebo minipivovaru. Předem děkuji za případné nabídky či tipy na zaměstnání.

Honza

kontakt: jan.posta86@gmail.com

728 887 585


Rebel Velikonoční Speciál

[pátek, 15. březen 2013]

Měšťanský pivovar Havlíčkův Brod pro Vás připravil na Velikonoce nadílku - Rebel Velikonoční speciál!

Obr

Rebel Velikonoční speciál je čtrnáctistupňové pivo uvařené na Velikonoční svátky. Pivo je vařeno z českých sladů tradičním dvourmutovým způsobem. Ve srovnání s jinými pivy byl k aromatickému českému chmelu přidán chmel vyšlěchtěný z kavkazkého divokého chmele. Ten vyniká vyšší hořkostí a kořenitým, až citrusovým aroma.

K dostání bude točený speciál od 15.3. ve Vašich oblíbených hospůdkách. Jelikož u Svatováclavského Drsoně jste ocenili praktické balení ve 2 l lahvi, tak tentokrát tomu nebude jinak. Rebel Velikonoční speciál ve skleněné lahvi bude k prodeji od 15.3. na podnikové prodejně přímo v pivovaře. Rovněž si tento lahodný mok budete moci vychutnat na Pivovarském plese, který se uskuteční v pátek 15.3. a sobotu 16.3. v KD Ostrov.








Nova si registruje Pivního inspektora

[pátek, 15. březen 2013]



Chcete si uplést vlastní pomlázku nebo získat inspiraci pro velikonoční výzdobu? Navštivte velikonoční dílnu v sobotu

23. března v Pivovarském muzeu v Hanušovicích. Od 14 do 18 hodin si tady můžete vyzkoušet třeba malování velikonočních vajec nebo si vytvořit vlastní velikonoční dekoraci.

Jak uplést tradiční pomlázku z vrbového proutí, budete moci obkoukat od zkušeného pletaře a sami si vyzkoušet svoji zručnost. Nebudou chybět ani tradiční velikonoční říkanky, které k pomlázce neodmyslitelně patří a dovíte se také o velikonočních zvycích, pro Hanušovicko typických. Vrbové proutky a vyfouknutá velikonoční vejce, stejně jako všechny ostatní potřeby a dekorace ke zdobení, budete mít k dispozici na místě. Jsou v ceně vstupného, za které zaplatíte 30 Kč.

Návštěvu velikonoční dílny můžete spojit s příjemným posezením v Pivovarské restauraci. Na svátky jara tady můžete připíjet velikonoční Holbou Šerák se symbolickou stupňovitostí 13.51º i dalšími, mistrně načepovanými pivy z nabídky pivovaru Holba.


1.selsky pivovarek

[čtvrtek, 14. březen 2013]

Z redakční pošty:

Posílám Vám architektonickou studii našeho nového pivovaru. Začali jsme stavět teď v pondělí, pivo bychom měli začít vařit v červenci. Technologii dodává firma Czech Brewmasters, ing Jiří Karlík. Varna bude 500litrova.

Objekt se nachází v areálu statku Nový Dvůr, Havlíčkova ulice v Kroměříži. Web ještě nemáme.

Jedná se o sociální podnik, který bude zaměstnávat dlouhodobě nezaměstnané pracovníky.

S pozdravem Tomáš Váňa

1.selsky pivovarek [p1210]

[pi] 13:21 [permalink] [comments: 3]


Změna ikonického vzhledu značky začala loni v lednu představením nového loga a následnou výměnou milionů lahví za unikátní. Pokračuje letos postupnou výměnou sklenic v hospodách a restauracích. Staropramen tak během dvou let kompletně renovuje svůj vzhled. Nové sklenice svým tvarem zdůrazňují charakter smíchovského piva. Jejich design vyjadřuje modernost a sebevědomí značky se zázemím v dlouhé tradici. Stejně jako loňská změna lahví v maloobchodu, i letošní výměna skla by měla kromě funkčních benefitů a posílení image vyvolat zájem spotřebitelů a přinést potřebný impulz do segmentu gastronomie.

Ostré rysy, robustní podstava i elegantní tvar štítu. To jsou klíčové design prvky nových sklenic. Pro posílení vizibility značky navíc barevné a na první pohled výrazné vertikální logo, typické právě pro Staropramen. Historii pivovaru připomíná embosovaný symbol „S“ na dně sklenic i letopočet založení 1869.

Naše zadání designérům bylo jasné. Navázat na unikátní design lahve a dotvořit tak kolekci ikonických obalů Staropramene. Zároveň ale vytvořit sklenici funkční a praktickou,“ říká ke změně Eva Prajsová, manažerka značky Staropramen. „S výsledkem jsme velmi spokojeni a také první odezva z hospod a od našich spotřebitelů na Facebooku je velmi pozitivní. Doufáme, že se lidem bude nové sklo líbit, a že si z něj Staropramen náležitě vychutnají,“ dodává Prajsová.

Nové sklenice pivařům pomáhají si pivo řádně vychutnat všemi smysly. Čiré sklo umožňuje ocenit jiskru piva, tvar podporuje chuťový vjem. „Ať budete pít ze sklenice s uchem nebo bez něj, vždy se bude dobře držet a vy se budete moct soustředit jen na napití a vychutnání si řízu a osvěžující chuti Staropramene,“ dodává ke krokům správné degustace Eva Prajsová.

Pivovar mění sklenice pro točený Staropramen po osmi letech. Tehdy, v roce 2005, přišel jako první u nás s vertikálním logem, které použil také na sklenicích. Náklady na stávající obměnu pivního skla, která bude probíhat postupně a potrvá po celý rok, se pohybuje v řádech miliónů korun.

Návrh nového skla vzešel od designérů agentury Unity, která se za deset let své existence stala respektovaným specialistou na obalový a značkový design. Nové sklenice byly prací holandského týmu designérů pod vedením designového ředitele Olofa Ten Hoorna, hlavním designérem byl Erik Amsing.

Provzdušněnou variantu nového loga Staropramen, kdy jsme štít z 2D grafické podoby převedli do reliéfní 3D podoby, jsme použili, abychom docílili moderního vzhledu nových sklenic Staropramen s potřebným důrazem na kvalitu zpracování,“ okomentoval vytvořený tvar Olof Ten Hoorn.

Právě designéři přišli i se zajímavým funkčním prvkem, který zlepšuje komfort pití točeného piva. Spodní část sklenic totiž obsahuje drážky, jimiž voda z oroseného půllitru odtéká pryč a dno sklenice zůstává čistočisté.

Pro výrobu nových sklenic byl vybrán jeden z renomovaných a velmi spolehlivých dodavatelů skla, firma SAHM. S novou sadou sklenic se již můžete setkat v prvních restauracích a hospodách čepujících některý z jedenácti druhů piv značky Staropramen.


Švédské pivovary a jejich skvělá piva

[čtvrtek, 14. březen 2013]





Sládci v jihočeském Pivovaru Protivín po roce opět uvařili speciální várku silného tmavého piva Merlin Strong, při jehož výrobě se nechali inspirovat tradičními irskými pivy typu stout. Již po třetí si tímto jedinečným speciálem budou moci připít všichni pivní labužníci při příležitosti dne svatého Patrika, tedy na jeden z nejvýznamnějších irských svátků. Od 15. března 2013 jej bude čepovat na 800 hospod po celé republice včetně těch zapojených do programu Cesta pivních znalců.

Merlin Strong je silnější variantou ležáku Merlin černý, který má protivínský pivovar v nabídce po celý rok a který nedávno obdržel ocenění v prestižní degustační soutěži Zlatá pivní pečeť 2013. „Na oslavu svatého Patrika, patrona Irska, se Merlin Strong báječně hodí, protože připomíná irský stout. A to jak černou barvou, tak výraznou hořkostí s tolik typickou kávovou příchutí, které jsme dosáhli díky použití praženého ječmene. Irové jsou navíc stejně jako my Češi milovníci dobrého piva,“ uvedl vrchní sládek Jiří Faměra. Pivo budou mimo jiné čepovat také hospody zapojené do programu Cesta pivních znalců, jejichž seznam je uveden na www.cestapivnichznalcu.cz.

Svatý Patrik je patronem Irska, jeho svátek připadá na 17. března. V minulosti měly oslavy tohoto světce ryze náboženský charakter, dnes jej lidé po celém světě slaví především hudbou, tancem a popíjením tmavého piva. Typickým znamením bujarých veselic je v tento den zelená barva – lidé nosí zelené oblečení, jedí zelené jídlo a na obličej si malují zelený jetelový trojlístek.



Iron Maiden mají vlastní pivko

[středa, 13. březen 2013]

Nejste si stále jistí, jestli se vám vlastní pivovar vyplatí ?

Zjistěte to hned teď za 5 minut.

Spočítejte si Váš minipivovar

Využijte jednoduchý kalkulátor minipivovarů.

Jak to funguje ?

1. Zadáte několik parametrů do kalkulátoru

2. Kalkulátor sestaví optimální konfiguraci pivovaru, vhodnou pro vaše konkrétní podmínky

3. Kalkulátor spočítá cenu pivovaru a souvisejících prací

4. Kalkulátor vypočítá návratnost vaší investice a graficky zobrazí očekávanou bilanci

5. Vyzkoušíte různé způsoby financování pivovaru

6. Dozvíte se, kolik na provozu pivovaru vyděláte

7. Zjistíte, jestli se vám vlastní pivovar vyplatí

Můžete si libovolně “pohrát” s různými vstupními hodnotami (objem varny, sortiment piva, frekvence vaření, doby ležení piva, cena piva, ceny surovin a energie, různé druhy chlazení, vestavný nebo kontejnerový minipivovar) a obdržíte pro každou kombinaci ihned konkrétní nabídku a kalkulaci.

Kalkulátor minipivovarů najdete na této stránce

Kalkulátor minipivovarů - spočítejte si váš pivovar

Do nové pivní sezóny vstupuje pivovar Ostravar s novým vrchním sládkem. Stal se jim zkušený pivovarník Roman Richter, který pivovarnictví vystudoval a má v něm 13 let praxe. Chce navázat na tradici ostravských sládků a rozvíjet ji. Ostravar plánuje dostat ještě blíže lidem z domovského regionu. Od založení ostravského pivovaru v roce 1897 je jeho sedmnáctým vrchním sládkem.

K výběru nového vrchního sládka jsme přistoupili s maximální pečlivostí a odpovědností. Pivovar Ostravar je pro nás důležitou součástí naší firmy a osoba vrchního sládka jeho vůdčí osobou. Jsem tak rád, že jeho řízení bude mít v rukou právě Roman. Člověk se zkušenostmi i vizí.,“ vysvětlil Zdeněk Lux, výrobní ředitel společnosti Pivovary Staropramen, do které Ostravar patří.

Roman Richter má 41 let a je absolventem Fakulty chemickej a potravinárskej technológie na Slovenské technické univerzitě v Bratislavě. Třináct let působil v pivovaru TOPVAR, kde postupně získával zkušenosti v oblastech výroby, technologie a kvality piva. Své předchozí působení v pivovaru zakončil na pozici manažera výroby.

Roman má nejen velké zkušenosti s pivovarským řemeslem a vařením piva, ale také s řízením výroby a vedení týmu zaměstnanců. A to pro nás při jeho výběru bylo rozhodující,“ uvedl Zdeněk Lux. „Navíc jsme hledali člověka, který dokáže Ostravar dále rozvíjet, pomáhat tvořit a naplňovat jeho strategii.

Stát se vrchním sládkem pivovaru Ostravar je pro mě velká čest, jde o pivovar s výtečným pivem a obrovskou tradicí“ řekl po svém nástupu do funkce Roman Richter. „Budu se snažit navázat na práci svých předchůdců a posunout ji zase o kus dál. Jako místní pivovar musíme být co nejblíže lidem v region a tomu přizpůsobit naše aktivity. To jsem si vytyčil jako hlavní cíl,“ dodává Richter.

Roman Richter na pozici vrchního sládka vystřídal Richarda Kornase, který přijal nabídku vysoké manažerské pozice v jiném oboru potravinářství. Období jeho působení v Ostravaru bylo charakteristické uváděním řady inovací na trh a investicemi do postupné modernizace výrobních zařízení Z piv se do paměti místních nejvýrazněji zapsal především loňský výroční speciál Ostravar STO15. Z investic šlo například o modernizaci spilky či chladících zařízení.

Nezapomenutelní ostravští sládci

František Hörbinger

Byl to on, kdo uvařil první Ostravar. Proněmecky orientované vedení města mu nechtělo dovolit prodávat Ostravar v Ostravě. Kvalitou svého piva je přesvědčil.

Emanuel Kavalla

Měl před sebou obtížný úkol. Porazit konkurenční německy orientovaný Strassmannův pivovar. V třicátých letech minulého století začal mít Ostravar nad Strassmannem skutečně navrch a Kavalla po 37 letech na postu sládka odešel do penze.

Jaromír Franzl

Ztrojnásobil výrobu, podporoval tankové hospody, uvařil legendární piva Baník a Rubín a udělal z Ostravaru značkové pivo.

Petr Kovařík

Po privatizaci v devadesátých letech a navazujícím období hledání role Ostravaru na trhu znovu nastartoval pivovar směrem vzhůru. Svou prací přesvědčil nové vlastníky, že značku Ostravar stojí za to zachovat a investovat do ní. Za jeho éry začaly populární Slavnosti pivovaru.

Robert Kužela

Dokázal dostat Ostravar mezi elitu piv v Česku a vybojovat s ním řadu pivních ocenění. V roce 2005 získal Ostravar pod jeho vedením v soutěži Pivo České republiky dabl – tituly v obou hlavních kategoriích světlý léžák i světlé výčepní pivo. Za jeho éry vznikla novodobá pivní legenda - čtrnáctistupňový Strong. Pivo, které v tuzemsku na pivních soutěžích nikdo nikdy neporazil.


DUDÁK – Měšťanský pivovar Strakonice pro své zákazníky a příznivce lahodného a klasického piva připravil tradiční Velikonoční ležák, který je právě v prodeji. Velikonoční ležák se prodává v 1,5l Pet lahvi a také v sudech.

Velikonoční ležák je vhodný pro sváteční chvíle vítání jara a jeho svátků – Velikonoc. Svou zlatavou magickou barvou připomíná paprsky sluníčka,“ říká o svátečním ležáku Dagmar Vlková, sládek pivovaru.

Velikonoční ležák má zlatavou barvu a jeho síla připomíná první teplé paprsky na jarní obloze, vůni probouzející se přírody. Ležák má střední říz, vyniká hedvábnou plností speciálních sladů a jemnou výraznou hořkostí žateckých chmelů ve třech odrůdách - Poloraný Červeňák dává pivu jemný tón hořkosti, Sládek aroma a Premiant mírně výraznou hořkost. Stupňovitost tohoto ležáku je 12,80% a obsah objemového alkoholu je 5 %. K zákazníkovi poputuje v KEG sudech a PET lahvích o objemu 1,5 l. Jeho chuť vynikne zejména ve spojení s tradičními velikonočními pokrmy při správné teplotě vychlazení na cca 6 -7°C.

Více o DUDÁK - Měšťanském pivovaru Strakonice:

DUDÁK - Měšťanský pivovar Strakonice je posledním pivovarem v České republice, který je vlastněn městem. V současné době má status akciové společnosti. Strakonické pivo je vařeno tradičním způsobem a je nepasterované. Výrobky společnosti jsou již tradičně oceňovány různými cenami v mezinárodních soutěžích. Strakonické pivo je známo pod značkou Dudák od třicátých let minulého století. Průměrná roční výtoč v hektolitrech se pohybuje okolo 63tis. Pivovar zaměstnává 58 pracovníků a v jednotlivých etapách naplňuje investiční plány. V roce 2011 měl technologické a výrobní investice v celkové výši 10,4mil. korun.




EU: spotřební daň u piva

[pondělí, 11. březen 2013]

Pípami domu kultury proteklo osm set piv

[pondělí, 11. březen 2013]

O pivovare Stupavar

[pátek, 8. březen 2013]

Naš pivovar je bez vlastnej hospody. Dodávame pivo do okolitých prevadzok. Priamo v pivovare máme predajňu, kde predaváme pivo v plastových 1L pet flašiach a 5l party sudkov.

Nase stabilne produkty budu ležiak Jantar 12°, svetlá Jedenástečka a Tmavý special 14°. Budeme robit aj sviatočne piva momentalne nam k Velkej noci zreje Zázvorova 12°. V letnych mesiacoch plánujeme pšeničný Weizen 12°

Naš pivovar vznikol z homebrewingu, kde sme si traja kamarati skušali varit pivo v domacich podmienkach. Nadšenie neopadalo ani po malých prvých neuspechoch a pokračovalo vzdokonalovani sa. Vybudovali sme si maly domací pivovar, kde sme varili rozne pivne druhy vrchne/spodne kvasene, no najvačši doraz sme kladli na poctivy ležiak, ktory sme "dokonale" poznali. A časom sme si ho vyšperkovali podla našich predstav. Pivo malo uspech na našich ochutnavkach pre široku verejnost. Asi pred rokom sa objavila informacia, že je na predaj komplet technologia byvaleho pivovaru v Trencine o objeme varne 1000l. V tom čase sme sa aj spojili s našim terajšim investorom a technologiu sme kupili. Od toho okamihu sme zanechali naše zamestnania a pustili sme sa do pre nas "velkeho neznameho".

Pivovar sme si vybudovali viacmenej svojpomocne. Či už pri stavbe uprav prenajatych skladovych priestorov a aj pri skladani technologie. Investor sa dobre postaral o všetky potrebne papiere a povolenia, ktore bolo rovnako naročne ako samotna výstavba pivovaru.

Dnes je pivovar funkčny a začiname novu etapu, prerazit u este širšej verejnosti s našimi pivami. Varime infuzne. Použivame základne suroviny. Kvasi sa v spilkach a dokvasuje v leziackych tankoch. Naše pivo nefiltrujeme/nepasterizujeme.

Na zdravi!

Luboš Kružic


S nadsázkou se říká, že v České republice v posledních letech vznikne každých čtrnáct dní nový pivovar. Pravdou je, že průmyslových pivovarů už máme přes čtyři desítky a počet minipivovarů se už vyšplhal na sto čtyřicet. Zanedlouho se k nim připojí i ten, který právě vzniká v agrocentru Ohrada ve Vískách u Letovic. Jeho oficiální otevření je naplánováno na duben, hlavní know how má představovat světlý jedenáctistupňový ležák, průběžně doplňovaný řadou speciálů.

Pivovar vyrůstá v místech, kde se ještě v létě vozily děti na koních. Využil se totiž prostor jízdárny, v níž od listopadu probíhají stavební úpravy. „Doufejme, že do čtrnácti dnů budou zednické práce hotové, pak budeme dělat technologii,“ těší se majitel objektu Karel Kamba. Ta obnáší vlastní montáž zařízení, kdy se do připravovaného prostoru navezou kvasné a ležácké tanky a varna. Na přelomu února a března by měla proběhnout první zkušební – ještě jalová – várka, od konce dubna se už počítá s produkcí piva pro trh. V tisícilitrové varně bude ročně uvařeno sedm set až tisíc hektolitrů zlatavého moku.

„Budeme vařit pivo světlý, tmavý, polotmavý. Budou to ležáky plzeňskýho typu, kterými je náš stát proslulý, ty pak určitě obohatí různé speciály – na každý svátek, na každé roční období nějaký. Budeme vařit i ovocná piva, Irskem a Belgii inspirované Ale (ejly) a stouty, pšeničný piva… U minipivovarů jde přeci o to, aby se pivo ukázalo v jiné podobě, než co si lidé koupí v supermarketu. Bude to pivo chuťově výrazný, nepasterizovaný, nefiltrovaný, takže ten chuťový vjem bude opravdu velký. Klasické ležáky budeme vařit z českých surovin: český slad, český chmel, český kvasnice. Žádné přídavky, stabilizátory a enzymy do piva přidávat nebudeme, chceme klasický český výrobek bez náhražek a chemických přídavků. Název piva ale vybraný ještě není, “ nenechal se pobízet k vyprávění budoucí vrchní sládek Patrik Rokytka.

Impulsem k novému počinu agrocentra Ohrada se stalo doplnění produkce vlastního hovězího masa právě o domácí pivo. „V dnešní době je potřeba, aby vše bylo něčím speciální, a vesnický minipivovar tady široko daleko zatím není,“ s úsměvem konstatoval Patrik Rokytka. Atraktivitu celého zařízení jistě podtrhne možnost sledovat proces vaření piva, a to jednak z pivního salonku přilehlého k restauraci, jednak prosklenou stěnou, která vznikne v místě původního vstupu do jízdárny. „Budou tady probíhat také různé degustace spojené například s exkurzí pivovaru a s povídáním o pivu, abychom lidem přiblížili, jak se dělá. Pro největší příznivce nabídneme možnost zúčastnit se celého procesu v rámci školy vaření piva, kdy budou osobně přítomni přidávání jednotlivých ingrediencí a za měsíc si budou moci přijet pro „své“ pivo, pozvat si na něj přátele,“ přiblížil budoucí sládek další plány. Jak se spustí pivovar, budou navíc rozšířeny wellness služby areálu Ohrada o pivní lázně.

Produkce je určena pro agrocentrum a hotel Dermont v Letovicích, ale postupně dojde i na další rozvoz piva, a to jak po regionu, tak do Brna a do Prahy. Stáčet pivo zde budou nejen do padesátilitrových sudů, ale i do menších soudků nebo petlahví, dárkové balení bude ve skle.






Jak je na tom Budweiser akcie?

[pátek, 8. březen 2013]


Zlatopramen Radler citrón a Zlatopramen Radler pomeranč se zázvorem skvěle uspěly na právě skončené degustační soutěži Zlatý pohár Pivex – Pivo 2013, která se už po jedenadvacáté uskutečnila v Brně. Zlatopramen Radler citrón zde získal druhé a pomeranč se zázvorem třetí místo. Oba Radlery z portolia společnosti HEINEKEN Česká republika soutěžily v kategorii nízkoalkoholických míchaných piv. Uvedená kategorie se na Pivexu představila v premiéře a potvrzuje tak stále vzrůstající oblibu tzv. pivních mixů na českém pivním trhu. Ceny vítězným pivovarům se předávaly včera večer v brněnském hotelu Voroněž.

Zlatopramen Radler citrón a Zlatopramen Radler pomeranč se zázvorem jsou dva produkty, které přišly na český pivní trh v dubnu 2012. Vznikají kombinací piva se šťávou z přírodního ovoce. Receptura je originální a česká, nápoj neobsahuje žádné konzervanty. Výsledkem je chmelově nahořklá a zároveň ovocná chuť.

Oba uvedené produkty si záhy získaly oblibu u svých konzumentů. Značka proto vloni v létě přidala další příchuť, tentokrát grep. Na podzim pak lidé mohli ochutnat další inovaci, tentokrát zimní Radlery višeň s čokoládou a hruška se skořicí, které obsahují silnější pivo a před konzumací se mohou, ale nemusí ohřívat.

Prodeje letních Zlatopramen Radlerů předčily očekávání, protože jich HEINEKEN oproti původnímu plánu prodal třikrát více. Spotřebitelé si pivní mixy oblíbili v posledních dvou letech.

Letošního XXI. ročníku soutěže Zlatého poháru Pivexu se účastnilo 15 českých pivovarů, které přihlásily celkem 51 značek piv. Soutěžilo se celkem v šesti kategoriích, včetně dvou nových (nízkoalkoholická míchaná piva a nealkoholická míchaná piva). Soutěž je dvoukolová, první degustace přihlášených vzorků se uskutečnily v listopadu 2012 a druhé v únoru 2013. Průběh soutěže ověřuje notář.

Zlatý pohár Pivex patří mezi vysoce ceněné degustační soutěže. Záštitu nad letošním ročníkem převzalo Ministerstvo zemědělství ČR, Asociace krajů České republiky, Jihomoravský kraj a statutární město Brno. Odborným garantem degustací se stal Výzkumný ústav pivovarský a sladařský v Praze.


Pivovar Staropramen na 21. ročníku degustační soutěže Zlatý pohár PIVEX – Pivo 2013 uspěl hned ve dvou kategoriích. První místo si z Brna odváží loňská novinka Staropramen Cool Grep, která zvítězila v kategorii nízkoalkoholická míchaná piva. Že ve smíchovském pivovaru umí vařit i skvělé tradiční pivo pak potvrzuje třetím místem v kategorii světlých výčepních piv Staropramen Světlý. Ten si přitom z tohoto prestižního pivního klání odváží ocenění již potřetí v řadě.

Ze zisku těchto dvou prestižních cen máme velkou radost. Dokazují, že pivu rozumíme. Máme výborná tradiční piva, jakým je Staropramen Světlý. A umíme nabídnout i ten nejlepší osvěžující mix piva a ovocné šťávy reprezentovaný Cool Grepem,“ říká k získaným oceněním Zdeněk Lux, vrchní sládek pivovaru Staropramen, a dodává: „Soutěž, ve které odborníci hodnotí nejen senzorické vlastnosti piva, ale každé pivo je podrobeno také laboratorním rozborům, prověří kvalitu piv skutečně dokonale a je velmi náročné v ní uspět.

Staropramen Cool Grep se stal v loňském roce nejprodávanější novinkou v segmentu beermixů. Uspěl tak u spotřebitelů. Za pouhý rok na trhu navíc získal již druhé významné ocenění. Tím prvním bylo loňské vítězství ve velkém testu beermixů deníku Mladá fronta Dnes, ve kterém porazil dalších 19 soupeřů.

Staropramen Cool Grep doplnil Cool Lemon, první úspěšný beermix v Česku, loni v dubnu. A rozhodně nejde o bratrovražedný souboj. „Obě příchutě se hned od začátku velmi dobře doplňují. Důkazem je fakt, že Cool Grep se prodává velmi dobře, aniž by brzdil v růstu Cool Lemon,“ dodává Zdeněk Lux.

Staropramen Cool Lemon a Cool Grep jsou jedničkou a dvojkou mezi beermixy v Česku. Jejich společné prodeje dohromady tvoří 50 % tohoto nového segmentu u nás. Každý druhý prodaný beermix tak nese značku Staropramen Cool. Aby si Staropramen upevnil pozici lídra, doplní tento týden úspěšnou dvojici nová příchuť Cool Hořký Pomeranč. A v dubnu pak příchuť čtvrtá. O jakou přesně půjde, pivovar zatím tají.

Cenu si z Brna odváží i Staropramen Světlý, jemuž jsou věrné celé generace pivařů. „Pro nás je opakovaný úspěch Staropramenu Světlého nejen v této degustační soutěži velmi důležitý. Toto světlé pivo totiž tvoří dlouhodobě základ naší produkce. Je z portfolia Staropramenu nejprodávanější. Je to důkaz, že jeho kvalita je trvale na vysoké úrovni,“ komentuje vrchní sládek pivovaru Staropramen Zdeněk Lux.

O soutěži Zlatý pohár Pivex – Pivo 2013

Jedná se o jedno z nejprestižnějších a nejvýznamnějších degustačních hodnocení piva v České republice uznávané pivovarskými odborníky. Hlavními hodnotícími kritérii jsou chuť, plnost, vůně, říz, hořkost i další chuťové vlastnosti piva a jeho jiné příznaky v chuťových a vizuálních zjištěních degustátorů. Soutěž je dvoukolová a v obou kolech soutěže jsou u všech vzorků piv prováděny také laboratorní rozbory a senzorická hodnocení v laboratořích. Odborným garantem degustací byl Výzkumný ústav pivovarský a sladařský v Praze (VÚPS). Konzultačním garantem byl zkušený a uznávaný pivovarský odborník Ing. Antonín Kratochvíle. Odborným garantem degustací byl Výzkumný ústav pivovarský. Dalším garantem byl Českomoravský svaz minipivovarů. První kolo degustací přihlášených vzorků proběhlo 29. listopadu 2012. Druhé kolo proběhlo 20. února 2013. Výsledky soutěže byly oficiálně vyhlášeny 6. března 2013 v úvodu 21. Galavečera pivovarníků a sladovníků České republiky v Kongresovém centru OREA Hotelu Voroněž v Brně.


«« « Strana 2 z 3 » »»
1 2 3

PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI