500 let nižborského pivovarnictví
Akce, kde se dá přičichnout k dobrému pivu
500 let nižborského pivovarnictví
Ve dnech 6.-8. listopadu 2009 byla na zámku v Nižboru uspořádána společná výstava rukodělných řemesel, jejíž součástí byla i expozice pivovarnictví a vaření piva v Nižboru. A protože to mám do Nižbora necelých 40 kilometrů, tuto akci jsem si samozřejmě nemohl nechat ujít a nyní vás s jejím průběhem blíže seznámím. Nejprve však alespoň krátký pohled do historie...
Nižborský pivovar byl postaven v krásném údolí řeky Berounky, v blízkosti Habrového potoka. Při pivovaru za potokem stál mlýn na mletí sladů a rybníček. Naproti pivovaru v čp. 26 - dnešním hostinci - byly sklepy k ukládání hotového piva a zároveň i byt sládka a chlévy.
Etiketa výročního piva
První písemná zmínka o pivovaru se datuje roku 1510, kdy jej majitel sklárny Otta z Losu uvádí spolu se zpustlým hradem. V dobových listech se mj. píše: „Pod hradem je pivovar, který by mohl vařit, kdyby bylo více krčem. Jsou jen dvě. Jedna ve Stradonicích a druhá ve Žloukovicích. V těch se prodá týdně 3 věrtele piva. Otta z Losu tedy žádá o povolení dodávat pivo také do Otročíněvse.“
Pivovar střídá spoustu majitelů a od roku 1731 jej drží poslední majitelé, kterými jsou Fűrstenberkové. Ti pivovar zdárně provozují až do roku 1875. Při ocenění roku 1731 se uvádí, že budova pivovaru je ve špatném stavu. V té době má pivovar měděnou pánev na var 8 sudů (cca 20 hl). V objektu je též i vinopalna, kde se zpracovává zkažené pivo a odpady vznikající výrobou piva. Produkty z vinopalny jako např. kvasnice a ocet se dále prodávají jako vedlejší produkce pivovaru.
Roku 1843 se majitel pivovaru rozhoduje provést rekonstrukci a přestavbu pivovaru pro větší var na 25 sudů (cca 60 hl) s ohledem na větší odbyt piva v místních železárnách. Začalo se s rekonstrukcí, ale i s výstavbou sladovny. Vše však zmařila velká povodeň r. 1872. Nakonec byla budova pivovaru pronajímána jako sklad. Toho využívá i krušovický Fűrstenberský pivovar, který dováží vlastními vagony drahou pivo do Nižbora na sklad, ale hlavně do Fűrstenberských železáren, kde byl velký zájem o toto pivo. Budova pivovaru přečkala věky a díky obětavosti místních obyvatel Nižbora se z ní koncem 70. let minulého století stala základní škola, která je v provozu i v současnosti...
Plakátek pivovaru Matuška
Tolik historie a nyní pohled do současnosti, resp. na samotnou výstavu, jíž jsem se zúčastnil v sobotu 7. 11.
Postřehy z oslavy 500 let pivovarnictví v Nižboru
Na této společné historické výstavě se se svými exponáty mimo jiných vystavovatelů podílel i pan Josef Fencl z Krušovic, který vlastní nejen věrohodné makety starých pivovarů, historické dokumentace pivovarů, ale i dobové nástroje používané při výrobě piva a jiné zajímavé věci spojené s pivovarnictvím u nás.
Pánové Hanák a Fencl nad modelem nižborského pivovaru
Do expozice zapůjčil pan Fencl mj. i staré bednářské nářadí, maketu pivovaru Nižbor i s dobovým nákresem stavby z dob vzniku pivovaru, ale i jiné dobové materiály, které se váží k nižborskému pivovarnictví. Jednou ze zajímavostí výstavy byla také originální Fűrstenberská sklenice „šampuska“ s erbovým znakem rodu Fűrstenberků, kterou dostal pan Fencl přímo od prince Fűrstenberského při jednom z osobních setkání a diskusi nad historií rodu Fűrstenberků v Čechách.
Řemeslné pivo z Broum v Nižboru
Další zajímavostí této výstavy byla současnost pivovarnictví u nás. Tu zde prezentoval nový minipivovar z nedalekých Broum, který provozuje a vlastní pan Martin Matuška. Ten s sebou do Nižbora dovezl kromě svého tmavého piva také pivo světlé pšeničné. Obě piva bylo možno ochutnat buď přímo „od pípy“ v místě konání na zámku, nebo si je mohli návštěvníci výstavy zakoupit s sebou domů v lahvích, které byly polepeny etiketami vyrobenými v limitované malosérii přímo k výročí 500 let zahájení vaření piva v Nižboru.
Lahvový Matuška v Nižboru
A co závěrem? Snad jen konstatování, že se oslavy 500 let pivovaru v Nižboru vydařily. Nám i pořadatelům totiž přálo počasí, návštěvnost byla také docela hojná a spokojení návštěvníci odcházeli domů nejen s dobře a obsáhle pořadateli připravenými informacemi z výstavy samotné, ale i se suvenýrem v podobě pěnivého moku z minipivovaru pana Matušky z Broum.
Jiří Dlouhý, Klub sběratelů pivních suvenýrů při KC Rakovník
[Jiří Dlouhý] [Zobrazeno 8567x] [15. listopad 2009]
[Události] [comments: 4] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Diskuse k článku
Vložit komentář
Komentáře
Malakin
pondělí, 16. listopad 2009
10:04
to Henri: Já myslím, že hlavním důvodum nezájmu ze strany konzumentů byla vysoká prodejní cena. Kdyby se pivo nabízelo za 20 až 25 korun, tak to spoustu lidí osloví, ale chtít na "vesnici" za pivo i 38 korun je vážně nesmysl.
---------------------------------
Zpráva byla upravena 16.11.2009 ve 10:07:58
Malakin
neděle, 15. listopad 2009
22:22
Já ještě za Jirku doplním, že herec Tomáš Hanák, který je vidět na jedné z fotografií, v Nižboru bydlí a před pár lety prý dokonce uvažoval o tom, že by v areálu někdejšího nižborského pivovaru - dnešní škole - zbudoval minipivovar. Proč však k tomu nakonec nedošlo, bohužel, netuším.
---------------------------------
Zpráva byla upravena 15.11.2009 ve 22:55:07
Adsense
21. listopad 2024
09:31
posted by: Inzerce