Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

500 let nižborského pivovarnictví

Akce, kde se dá přičichnout k dobrému pivu


verze pro tisk

500 let nižborského pivovarnictví

500 let nižborského pivovarnictví

Ve dnech 6.-8. listopadu 2009 byla na zámku v Nižboru uspořádána společná výstava rukodělných řemesel, jejíž součástí byla i expozice pivovarnictví a vaření piva v Nižboru. A protože to mám do Nižbora necelých 40 kilometrů, tuto akci jsem si samozřejmě nemohl nechat ujít a nyní vás s jejím průběhem blíže seznámím. Nejprve však alespoň krátký pohled do historie...

Nižborský pivovar byl postaven v krásném údolí řeky Berounky, v blízkosti Habrového potoka. Při pivovaru za potokem stál mlýn na mletí sladů a rybníček. Naproti pivovaru v čp. 26 - dnešním hostinci - byly sklepy k ukládání hotového piva a zároveň i byt sládka a chlévy.

Etiketa výročního piva
Etiketa výročního piva

První písemná zmínka o pivovaru se datuje roku 1510, kdy jej majitel sklárny Otta z Losu uvádí spolu se zpustlým hradem. V dobových listech se mj. píše: „Pod hradem je pivovar, který by mohl vařit, kdyby bylo více krčem. Jsou jen dvě. Jedna ve Stradonicích a druhá ve Žloukovicích. V těch se prodá týdně 3 věrtele piva. Otta z Losu tedy žádá o povolení dodávat pivo také do Otročíněvse.

Pivovar střídá spoustu majitelů a od roku 1731 jej drží poslední majitelé, kterými jsou Fűrstenberkové. Ti pivovar zdárně provozují až do roku 1875. Při ocenění roku 1731 se uvádí, že budova pivovaru je ve špatném stavu. V té době má pivovar měděnou pánev na var 8 sudů (cca 20 hl). V objektu je též i vinopalna, kde se zpracovává zkažené pivo a odpady vznikající výrobou piva. Produkty z vinopalny jako např. kvasnice a ocet se dále prodávají jako vedlejší produkce pivovaru.

Roku 1843 se majitel pivovaru rozhoduje provést rekonstrukci a přestavbu pivovaru pro větší var na 25 sudů (cca 60 hl) s ohledem na větší odbyt piva v místních železárnách. Začalo se s rekonstrukcí, ale i s výstavbou sladovny. Vše však zmařila velká povodeň r. 1872. Nakonec byla budova pivovaru pronajímána jako sklad. Toho využívá i krušovický Fűrstenberský pivovar, který dováží vlastními vagony drahou pivo do Nižbora na sklad, ale hlavně do Fűrstenberských železáren, kde byl velký zájem o toto pivo. Budova pivovaru přečkala věky a díky obětavosti místních obyvatel Nižbora se z ní  koncem 70. let minulého století stala základní škola, která je v provozu i v současnosti...

Plakátek pivovaru Matuška
Plakátek pivovaru Matuška

Tolik historie a nyní pohled do současnosti, resp. na samotnou výstavu, jíž jsem se zúčastnil v sobotu 7. 11.

Postřehy z oslavy 500 let pivovarnictví v Nižboru

Na této společné historické výstavě se se svými exponáty mimo jiných vystavovatelů podílel i pan Josef Fencl z Krušovic, který vlastní nejen věrohodné makety starých pivovarů, historické dokumentace pivovarů, ale i dobové nástroje používané při výrobě piva a jiné zajímavé věci spojené s pivovarnictvím u nás.

Pánové Hanák a Fencl nad modelem nižborského pivovaru
Pánové Hanák a Fencl nad modelem nižborského pivovaru

Do expozice zapůjčil pan Fencl mj. i staré bednářské nářadí, maketu pivovaru Nižbor i s dobovým nákresem stavby z dob vzniku pivovaru, ale i jiné dobové materiály, které se váží k nižborskému pivovarnictví. Jednou ze zajímavostí výstavy byla také originální Fűrstenberská sklenice „šampuska“ s erbovým znakem rodu Fűrstenberků, kterou dostal pan Fencl přímo od prince Fűrstenberského při jednom z osobních setkání a diskusi nad historií rodu Fűrstenberků v Čechách.

Řemeslné pivo z Broum v Nižboru
Řemeslné pivo z Broum v Nižboru

Další zajímavostí této výstavy byla současnost pivovarnictví u nás. Tu zde prezentoval nový minipivovar z nedalekých Broum, který provozuje a vlastní pan Martin Matuška. Ten s sebou do Nižbora dovezl kromě svého tmavého piva také pivo světlé pšeničné. Obě piva bylo možno ochutnat buď přímo „od pípy“ v místě konání na zámku, nebo si je mohli návštěvníci výstavy zakoupit s sebou domů v lahvích, které byly polepeny etiketami vyrobenými v limitované malosérii přímo k výročí 500 let zahájení vaření piva v Nižboru.

Lahvový Matuška v Nižboru
Lahvový Matuška v Nižboru

A co závěrem? Snad jen konstatování, že se oslavy 500 let pivovaru v Nižboru vydařily. Nám i pořadatelům totiž přálo počasí, návštěvnost byla také docela hojná a spokojení návštěvníci odcházeli domů nejen s dobře a obsáhle pořadateli připravenými informacemi z výstavy samotné, ale i se suvenýrem v podobě pěnivého moku z minipivovaru pana Matušky z Broum.

Jiří Dlouhý, Klub sběratelů pivních suvenýrů při KC Rakovník[Jiří Dlouhý] [Zobrazeno 8349x] [15. listopad 2009]
[Události] [comments: 4] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Henri

pondělí, 16. listopad 2009
08:50

Henri

Kdo navštívil akci až v neděli a těšil se na pivo z Broum, tak byl zklamán, neboť nebylo. Dle pana Fencla se piva vytočilo a lahví prodalo velice málo a Broumským se vůbec nevyplatilo setrvávat ještě v neděli. Škoda.


napsal(a): Henri [Odpovědět]

Malakin

pondělí, 16. listopad 2009
10:04

Malakin

to Henri: Já myslím, že hlavním důvodum nezájmu ze strany konzumentů byla vysoká prodejní cena. Kdyby se pivo nabízelo za 20 až 25 korun, tak to spoustu lidí osloví, ale chtít na "vesnici" za pivo i 38 korun je vážně nesmysl.
---------------------------------
Zpráva byla upravena 16.11.2009 ve 10:07:58


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

Malakin

neděle, 15. listopad 2009
22:22

Malakin

Já ještě za Jirku doplním, že herec Tomáš Hanák, který je vidět na jedné z fotografií, v Nižboru bydlí a před pár lety prý dokonce uvažoval o tom, že by v areálu někdejšího nižborského pivovaru - dnešní škole - zbudoval minipivovar. Proč však k tomu nakonec nedošlo, bohužel, netuším.
---------------------------------
Zpráva byla upravena 15.11.2009 ve 22:55:07


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

Adsense

13. duben 2024
02:19


posted by: Inzerce

Dan

pondělí, 16. listopad 2009
00:09

Dan

to Malakin:
Myslím že budova není zase tak velká, aby zde mohl být pivovar a škola zároveň. Ale byla by to paráda, v Nižboru minipivovar...


napsal(a): Dan [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI