Pivní samet aneb Kde se pivo vaří ...
Akce, kde se dá přičichnout k dobrému pivu
Pivní samet aneb Kde se pivo vaří ...
Už dlouho jsme se chystali navštívit výstavu v Národním zemědělském muzeu v Praze "Kde se pivo vaří ..." Naplánovali jsme si ji na pátek po státním svátku 18.listopadu. Ale akce Světa piva.cz Pivní samet nás sem zavedla již o týden dříve. Po dlouhé cestě jsme konečně vystoupili z tramvaje na Letenském náměstí a směřovali k Technickému muzeu s nímž Zemědělské muzeum těsně sousedí. Cestou jsme narazili na hospodu-restauraci, která snad ani nemá název a kde točí nepasterizované pivo Klášter. Neodolali jsme a svého prvního točeného Kláštera si dali. Byl velmi dobře pitelný, dalo by se říci vynikající.
Hostinec s čepovaným Klášterem
Dali jsme si jedno a vyrazili do muzea. Nejdříve jsme prošli výstavu Kde se pivo vaří ..., která přibližuje historii výroby piva od pěstování chmele, výroby sladu, historii pivovarů, po jeho čepování. Vybral jsem pro Vás pár pověr o pivu:
Pro zdar sladu a piva: "Vezmi mateří doušku a svěcenou vodu, pokrop slad, když ze štoku vyndáš, zamíchej dobře, tak ti žádnej nebude moci v pivě učiniti."
Chmelnice
Pro dobrou barvu sladu: "Když hvozdíš, vezmi černobejle pod lísky, tehdy jakým kolik dřívím hvozdíš, barvu vezme a nic ti žádnej překaziti moci nebude."
Minipivovar z Pacovských strojíren si můžete koupit i Vy
Kyselé pivo napraviti
"Vezmi dva nebo tři pecny chleba horký, rozlom ho na dvý a dej jednu polovici nad díru, až vystydne, potom druhou, třetí. Vytáhne kyselost. Probatum."
Staročeská hospoda
A jak pivovaru uškoditi?
"Zakopej černou slepici nebo kuře v novém hrnci na křižovatku ve čtvrtek po slunce západu. V nejbližší sobotě najdeš tam jen kosti, které když jinšímu sládkovi pustí do pánve, tedy se jemu horšiti bude!"
Současné pivní lahve
Pivní lahve zde byly zastoupeny jen ve dvou policích, ale i v tomto malém množství se našly takové, které nemám ve své sbírce, např. nový Bakalář. Výstava byla povedeným průřezem výrobou i konzumací piva a stala se dobrým důvodem dát si pivo. Tuto touhu bylo možno naplnit v areálu muzea na akci Pivní samet, kam jsme směle vykročili.
Výčepy Pivního sametu
Naším mínusem bylo, že jsme sem přišli na lačno. Delší setrvání se zde podmiňovalo plným žaludkem, který jsme bohužel neměli. Ale začněme pěkně od začátku. Vstup na tuto akci činil 30,- Kč, ve kterých bylo započteno jedno pivo. To se zde točilo do třetinkových kelímků, ale ne za peníze, nýbrž za žetony á 15 Kč. My jsme ochutnali tyto produkty českých a moravských minipivovarů: Valášek Vsetín, Freudovo pivo Příbor, Trubač Štramberk, Dvorní ležák Chýně, Hukvaldské pivo a Pivo Bon ze Zašové.
Pivní samet
Dále jsme zde zaznamenali piva těchto pivovarů a značek: Avar z HSP, Pivovarský dvůr a Strahovský pivovar z Prahy a možná i jiné - doplňte!
Nevím zda to bylo již třetím dnem konání nebo časem okolo sobotního oběda, ale místnost, kde se Pivní samet konal byla poloprázdná a to nejen kvůli návštěvníkům, ale i díky organizátorům. Byli zde zastoupeni dva distributoři domácích mikropivovarů Mistr Sládek a Coopers. Dále cca čtyři výčepy, ale zadní část byla nevyužitá - prázdná plocha působila dost negativně. Na druhou stranu musím vzdát pořadatelům poklonu, že vůbec něco takového jsou schopni zorganizovat. Další zde pořádanou akcí je začátkem prosince "Přehlídka dvanáctistupňových piv".
Domácí pivovary zaujaly
Pivo bylo vynikající, ale absence jídla nás zavedla zpět do klášterské restaurace, kde jsme si objednali rajskou s knedlíkem, nic jiného neměli, která však byla vynikající. Zde jsme se nečekaně potkali s panem Pavlasem z Modrého abbé Klatovy, který se na výstavu teprve chystal a probrali s ním pivní situaci. Poté nás už čekala cesta domů, do Plzně, do Nepomuka, do Vrčeně, do pr.... to se mi stejskalo!
[Richard Chodora] [Zobrazeno 7167x] [12. listopad 2005]
[Události] [comments: 3] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]