Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Je třináctka nešťastné číslo?

Akce, kde se dá přičichnout k dobrému pivu


verze pro tisk

Je třináctka nešťastné číslo?

Je třináctka nešťastné číslo? [p936]

Třináctka je Vánoční polotmavý speciál.

Dvanáct lidí se podílí na procesu jeho výroby.

Jedenáct hodin trvá, než se várka uvaří.

Desetkrát průměrně na jednu várku vyběhne sládek schody ze sklepa na varnu.

Devítka je číslo tanku, ve kterém pivo zrálo.

Osm dní pak kvasilo ve spilce.

Sedm minut trvalo napsání textu.

Šestkrát byly nasazeny kvasnice.

Pět procent alkoholu (resp.5,3%) má vánoční speciál.

Čtyři druhy sladu byly použity k jeho výrobě.

Tři druhy chmele posléze.

Dvě ruce jsou potřeba k naražení sudu.

Jeden je sud, který právě narazíme…

A přátelé, tohle mi nevyprávěl ani T. Taxis Taylor, ba ani vojín Macháček, prezentovaný skupinou Lokálka, ale tato slova pronesl sládek Únětického pivovaru, pan Jan Lumbert, 17. listopadu před Slavnostním naražení vánočního speciálu v pivovarské stodole.

Zahájení
Zahájení

Jak již tradičně po léta byl vánoční únětický speciál naražen v předstihu Vánoc. Samotného narážení se tentokrát neujal nikdo z hlav pivně pomazaných, nýbrž byl vybrán (vzhledem prý k datu) student, aby se chopil díla. Nakonec byl sud naražen, ale hoch musí ještě dost trénovat, aby dosáhl patřičného grifu. Samozřejmě nechybělo uvítání od majitelů pivovaru, tradiční song pan starosty a jeho skupiny Rybičky a poté už se čepovalo a pilo.

Narážení
Narážení

Chválit zdejší piva by bylo vskutku nošením dříví do lesa, takže se spokojím alespoň se základní charakteristikou tohoto speciálu. Pivo je střední hořkosti, lehce karamelové chuti, zkrátka výborně pitelné. Ostatně, jako všechna zdejší piva.

Ačkoli počasí tentokrát moc radosti nikomu neudělalo, lidu se sešlo víc než dost. Inu vědí, kam na dobré pivo i dobrou zábavu.

Už teče
Už teče

Program byl jako vždy naplánován na celé odpoledne, pro děti i dospělé, večer pak slavnost vyvrcholila folkrockovou zábavou ve stodole se skupinou Flám.

A na názor, který byl tu a tam zaslechnut v kuloárech - že je sládka škoda na vaření piva, když má tak skvělé básnické střevo - volám nahlas NÉÉÉ! Kdo by tak dobré pivo vařil. Básnit může ve volném čase :)[Jana Běhounková] [Zobrazeno 2872x] [20. listopad 2017]
[Události] [comments: 1] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Dan

pondělí, 20. listopad 2017
09:53

Dan

Já myslím, že pan sládek se básnicky prezentuje už dlouho. Přeci vaří piva "jedna báseň" :D A letošní vánoční speciál to jen potvrzuje. Takhle vyladit chutě, prostě majstrštyk...


napsal(a): Dan [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI