Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

I na Slovensku rostou jako z vody

Akce, kde se dá přičichnout k dobrému pivu


verze pro tisk

I na Slovensku rostou jako z vody

I na Slovensku rostou jako z vody

Ne, nejedná se teď o houby, i když také už možná rostou, leč o malé slovenské pivovary. Je jich už zhruba padesát a stále přibývají nové, takže lze předpokládat, že v příštím roce jich bude kolem šedesáti. Tato slova pronesl předseda Asociácie malých nezávislých pivovarov Slovenska (AMNPS ) ing. Ľubomír Vančo u příležitosti jubilejního pátého ročníku udělování Výročných cien Slovenskej pivovarníckej akademie ve čtvrtek 2. června v bratislavském pivovaru Fabrika Beer Pub. Na tuto slavnost jsem byla pozvána, takže mohu tlumočit výsledky „za čerstva“.

Fabrika beer pub
Fabrika beer pub

Tento ročník byl nejen jubilejní, ale poprvé byla do hlasování Akademie zařazena nová kategorie - Létající pivovar roku. Rovněž nově o kategorii Pivo roku 2015 rozhodovali a hlasovali nejen členové Akademie, ale též veřejnost a zástupci médií. Vítěze v jednotlivých kategoriích tradičně vybírala porota složená z členů Asociácie malých nezávislých pivovarov Slovenska, členů sekce homebrewingu a z členů Akademie, oceněných v předcházejících anketách. V prvním nominačním kole byly od hlasujících shromážděny tipy na nominace a v druhém kole se pak uskutečnil výběr vítězů ze čtyř nominovaných v každé ze 13 kategorii (nominace viz příloha ).

Defilé vítězů
Defilé vítězů

A kdo si šel pro ceny?

Pivovar s vlastní restaurací, s vlastním pivem a zajímavou gastronomií: Fabrika Beer Pub Bratislava

Tradiční hostinec roku / Pivní výčep, bar a pub bez vlastního pivovaru a bez vlastního piva, kde se podává pivo z malých pivovarů: Beervana Žilina

Pivotéka roku / Podniková prodejna pivovaru / Pivní e-shop: Staromeštianska pivotéka, Bratislava

Objev roku – pivovar, brewpub, produkt: Pivovar Hostinec, Košice

Pivotéka roku
Pivotéka roku

Pivo roku – z pivovaru v SR bez omezení velikosti produkce pivovaru:

Členové Akadémie: Ancikrist 15, American IPA, Hellstork

Veřejnost na internetu: Ancikrist 15, American IPA, Hellstork

Zástupci médií: Urpiner, svetlý ležiak, 12 %, Urpiner Banská Bystrica

Hellstork má nejlepší pivo
Hellstork má nejlepší pivo

Pivní počin roku: Salón piva, Bratislava, Košice

Sládek roku: Peter Chňupa, Fabrika Beer Pub, Bratislava

Mistr výčepní: Marek Dudáš, Sklep pub Senica

Osobnost roku z pivovaru: ing. Beáta Murková (místopředsedkyně AMNPS)

Osobnost roku v homebrewingu: „Zvaríme a budze“ (Michal Ferko, Peter Antal), Košice

Pivovar roku: Wywar Holíč

Létající pivovar roku: Hellstork, Senica

Dlouhodobý přínos slovenskému pivovarníctví: Peter Bognár

Pivovar roku
Pivovar roku

Slavnostním večerem prováděli a ceny předávali: ing. Ľubomír Vančo, předseda AMNPS (Banskobystrický pivovar Urpiner), ing. Beáta Murková, místopředsedkyně AMNPS (Golem Košice), ing. Ladislav Kovács, místopředseda AMNPS (Kaltenecker Rožňava).

Zástupci médií hlasovali o nejlepším pivu před začátkem samotné slavnosti a hlasování spočívalo v určení piva (ze čtyř nominovaných), které dotyčné (dotyčnému) nejvíc chutnalo.

Zástupci médií
Zástupci médií

Přiznám se, že pivo, vybrané novináři, mne chutnalo ze všeho nejméně. Mým favoritem, kterému jsem dala hlas, bylo pivo, oceněné jak členy Akademie, tak veřejností - Ancikrist 15° z pivovaru Hellstork. Po skončení „slávy“ jsme byli pozváni do vítězné „Fabriky“ k ochutnávce jejich sortimentu. Na čepu byla piva F 12° ležák, 12° weizen, F 14° APA, 13° tmavý ležák. Tmavé jsem neochutnala, ale všechna ostatní piva byla opravdu výborná.

Fabrické pivo
Fabrické pivo

Zajímavostí byla borůvková pšenka, ke které jsem neměla důvěru, neboť ochucená piva nejsou mým „šálkem kávy“, proto jsem si nechala natočit jen šnyt. Ovšem nedůvěru musím odvolat, bylo by to krásné letní pití za horkého počasí. Sládek, pan Chňupa, mi pak prozradil, že je vskutku vyráběná z borůvek (t. č. samozřejmě mražených), bez přídavků jakékoli chemie.

Ceny
Ceny

Takže „sláva vítězům, čest poraženým“. A návštěvníkům Bratislavy doporučuji zastavit se ve Fabrice, není to daleko od nádraží. Dobrá piva i sympatické heslo pivovaru „Šichta, na ktorú sa budeš těšiť“ si vás určitě polapí do svých útrob.[Jana Běhounková] [Zobrazeno 5357x] [10. červen 2016]
[Události] [comments: 1] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

bobo

středa, 22. červen 2016
13:56

Jedna pripomienka, nie som si istý že je " ing. Ladislav Kovács, místopředseda AMNPS (Kaltenecker Rožňava)".


napsal(a): bobo (pebox(a)azet.sk) [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI