Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

IV. Černokostelecké vykulení

Akce, kde se dá přičichnout k dobrému pivu


verze pro tisk

IV. Černokostelecké vykulení

IV. Černokostelecké vykulení[p257]

O návštěvě nějaké akce v Kostelci jsem uvažoval již dlouho. Nebyl jsem tam dva roky, tak jsem hledal příležitost, kdy bych se v pivováru zase mohl ukázat.

Konečně jsem se dočkal. Termín 15. září byl přímo ideální. Ráno burza pivních suvenýrů v „Opletalce“, poté sběratelský „veletrh“ na holešovickém výstavišti a odpoledne černokostelecké vykulení. Tomu se prostě říká „super den“ (alespoň pro mě). Naladěn úspěchy na burze, tj. sehnáním nových přírůstků do sbírky, jsem vyrazil směr Kostelec.

Černokostelecký pivovár
Černokostelecký pivovár

Dorážím kolem páté odpoledne. Zábava už je v plném proudu, ale to mi nevadí. Nemusím být první, hlavně když jsem tu. I těch pár hodin, co zde strávím, se počítá.

Zaplatil jsem vstupné (50,-) a začal okukovat, co se kde změnilo. Před pár lety jsem tady pracoval (nebo spíš brigádničil) a měl prolezlý skoro každý pivovarský kout, takže mě logicky zajímalo, zda je vidět nějaký pokrok. Můžu říci, že jsem byl mile překvapen. Kluci (Milan Starec a Tomáš Vodochodský a samozřejmě i jejich pomocníci) udělali spoustu práce.

Sladovnický cech - dole pánové Vodochodský a Starec
Sladovnický cech - dole pánové Vodochodský a Starec

Předělaný mlýn (konečně s pořádnou střechou, resp. taškami, které jen tak neuletí), konečně pivovarská hospoda a v neposlední řadě i taneční parket. Za zmínku stojí i super záchody, kde narazíte na tradiční sladovnickou japonku. Zda je to tzv. blítko nebo jen tak na ozdobu, to už je na posouzení jednotlivce…

Japonka na WC
Japonka na WC

Je vidět, že se v Kostelci nezahálí, leč vlastní pivo pořád nikde. Pár zkušebních várek sice proběhlo, ale to by se dalo spočítat na prstech jedné ruky. Milan Starec sice naznačoval něco o tom, že by koncem roku pivo mělo být, ale to bude zřejmě jen pro „jazýčky“ kamarádů, tedy účastníků jejich Silvestrovské oslavy. Uvidíme…

Pivovarský mlýn
Pivovarský mlýn

Vlastního piva jsem se sice nedočkal, ale nabídka byla i tak lákavá. Sedm kulí z Benešova, 11% Klášter a pro jejich akce již typický Konrád, přesněji 11%, 14% a černé. Škoda, že už netočí Podkováň a Broumov, s kterými kdysi začínali. Ale asi je tato piva nelákají. Možná právě díky kvalitativním výkyvům, o nichž na PI pár lidí občas hovoří. Na druhou stranu Benešov takové problémy nikdy neměl, takže ten by tu klidně mít mohli ve velkém. Ale aspoň těch Sedm kulí…

Co je na čepu?
Co je na čepu?

Pět piv je za chvíli ve mně a já přemýšlím, co si dám dál. Benešov došel, Klášter si můžu dát na Blanici (studentský klub Tomáše Vodochodského na vysokoškolských kolejích v Praze na Chodově) a z nabídky Konráda mi nejvíc chutná čtrnáctka, u které nakonec zůstávám.

Mayer, bednářský mistr, Jákl a Crha
Mayer, bednářský mistr, Jákl a Crha

Jak si tak kecám s kamarády, sedá si k našemu stolu pan Mayer z Berouna, jeho pivo (13% tmavé) rázem na čepu a za chvíli už i přede mnou a ve mně. Taková třešnička na závěr večera. Paráda.

Nakonec jsem prohodil pár slov s Petrem Váchou z „Hospůdek pro znalce“ a Pavlem Jáklem z Pivního kurýra, kteří zrovna dorazili ze slavností v Pardubicích, dal jsem si jedno na cestu a příjemně opojený vyrazil na poslední autobus na Prahu.

Vykulené sudy
Vykulené sudy

Opravdu báječná akce. Kdo tam nebyl, o hodně přišel. Ale není to jistě naposledy, kdy pivovar ožije nějakou akcí. Potřebují peníze na opravy, takže za pár týdnů bude opět něco. Letos snad ještě jedny zabíjačkové hody a pak zmiňovaný Silvestr. Snad ono příště, kdy mi to nebude kolidovat s jinou akcí, bude dříve než za dva roky…[Marek Kamlar] [Zobrazeno 6408x] [27. říjen 2007]
[Události] [comments: 3] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Marek Kamlar

čtvrtek, 1. listopad 2007
10:47

Ma tam byt mikropivovar, kde si na objednavku za asistence sladka Cernohorskeho z Pruhonic budes moci uvarit vlastni pivo - neco jako v cernohorskem mikropivovaru (tam stoji varka 3500,-) - a pak minipivovar. Ale je to o tech penezich. I tak jsem rad, ze to pomalu predelavaji. Ted to tam funguje spis jako kulturni vyziti pro obyvatele Kostelce - je to mesto, kde chcipl pes, tak aspon diky pivovaru to tam trochu zije...


napsal(a): Marek Kamlar [Odpovědět]

CzechBeerMan

středa, 31. říjen 2007
22:53

CzechBeerMan

Mě říkali pánové v roce 2005 do telefonu že na 100% budou vařit v roce 2006 ....... takže opatrně se soudy !


Rosťa

sobota, 27. říjen 2007
19:06

Rosťa

Já se na Čerokostelecké vlastní pivo opravdu těším. K pivovaru je vzadu velký pozemek s dalšími prostory a akce pivovaru bývají velmi příjemné, lze tam vyrazit i s dětmi, pro něž jsou i různé atrakace. Pravidelně absolvováváme zabijačkové hody, na jaře čarodějnice... Jediným problémem tak je to, že otevřeno je zatím jen pokud je nějaká takováto akce. S vařením vlastního piva, doufám, započne i období pravidelné otvírací doby a více akcí, takže i já to ještě vyržím!


napsal(a): Rosťa [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI