Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Pivné slávnosti v Rožňave

Slavnosti piva, pivní slavnosti, dny otevřených dveří ...


verze pro tisk

Pivné slávnosti v Rožňave

Pivné slávnosti v Rožňave [p318]

Tohtoročné pivné slávnosti v Rožnave, ktoré zorganizoval Pivovar Kaltenecker s.r.o. v dňoch 27.-30.5. 2010 mali bohatý program a ja som mal tú česť zúčastniť sa ich od prvého dňa od ich slávnostného otvorenia. Tieto pivné slávnosti patria podľa slov majiteľa pivovaru L. Kovácsa svojou štruktúrou, programom a sortimentom pív medzi najväčšie na Slovensku, ja si však myslím že to je skromné vyjadrenie, pretože nič iného podobného a v takom rozsahu sa dnes na Slovensku ani neorganizuje.

Neprichádzajú sem síce tisícky návštevníkov, ale organizácia a atmosféra, ktorá tu vládne hlavne v podvečerných a večerných hodinách, hovorí jasnou rečou, že je to výborné podujatie. Navyše tu dostali priestor aj homebrewári, prednášky o histórii pivovarníctva, zberatelia pivných suvenírov a na svoje si určite prišli aj pivní gurmáni s bohatým a rôznorodým sortimentom pív.

Takže začnem pekne od slávnostného otvorenia pivných slávností, ktoré bolo vo štvrtok 27.5. vo večerných hodinách v reštaurácii pivovaru Kaltenecker za účasti pozvaných hostí. Stretol som tu hneď niekoľkých priateľov a známych ako napr. Honzu Kočku z varnsdorfského Kocoura, prezidenta maďarského združenia malých pivovarov Gyorgyho Vaská, známeho slovenského pivného publicistu a pivného gurmána Petra Bognára, Ladislava Sása zo sokolovského Permonu a tak som sa cítil od začiatku ako doma.

Krst piva Brokát 27 Old Beer
Krst piva Brokát 27 Old Beer

Na stoloch už každého čakala „Pivná karta“ s ponukou viac ako 20-tich rôznych pív. Na začiatok som neodolal pardubickému Porteru, ktorý patrí medzi moje obľúbené pivá. Nesklamal ma ani ďalší tmavý špeciál - 18° Permon extra špeciál, ktorý som si vychutnal pri debate s Ladislavom Sásom a jeho sládkom Janom Radom. Vrcholom tohto večera však bol krst najsilnejšieho slovenského piva Brokát 27 Old Beer , ktoré sa stalo oficiálnym pivom týchto pivných slávností. Pivo pokrstili tak ako sa patrí vodou, chmeľom a jačmeňom spoločne starosta Rožňavy Vladislav Laciak a Honza Kočka.

Po nevyhnutných príhovoroch nastala dlho očakávaná chvíľa, keď sme toto pivo mohli aj ochutnať a musím povedať, že ma svojou chuťou prekvapilo a je to skutočná delikatesa na pivnom trhu. Ladislav Kovács potom prezradil niekoľko „naj“ o tomto pive, ktoré sa stalo najsilnejším slovenským pivom (27° Plato a obsah alkoholu 10,5 % obj.) a „naj“ je aj jeho spôsob výroby. Vyrába sa podľa historických technologických postupov s dlhým dokvasovaním v dubových sudoch. Pivo pomalým kvasením kvasí 14 dní a následne dokvasuje ešte ďalších 6 mesiacov, z toho posledných 60 dní leží v dubových sudoch.

Majiteľ čísla 001 – vydražené za 100 Eur
Majiteľ čísla 001 – vydražené za 100 Eur

Unikátne je aj svojim obalom, ktorý tvorí drevená kazeta, v ktorej je uložená litrová fľaša s degustačným pohárom. Jedná sa o limitovanú edíciu 100 kaziet, kde každá fľaša je označená na etikete poradovým číslom a ja som sa stal vlastníkom čísla 007. Toto pivo drží aj ďalšie rekordy, darčekové balenie sa predáva za 27 Eur a navyše číslo 001 bolo na Internete (www.kamnapivo) vydražené za 100 Eur a číslo 027 má nového majiteľa v Čechách za 98 Eur.

Počas pivných slávností sa čapovalo v 0,33 pohároch za 6,50 Eur a v predaji boli aj fľašky o rovnakom objeme. Výťažok z aukcie venoval majiteľ pivovaru L. Kovács Asociácii malých nezávislých pivovarov na podporu homebrewingu. Potom sa už veselo zabávalo pri kultúrnom programe a ochutnávaní ďalších druhov pív. Medzitým sa už zaplnili do posledného miesta aj vonkajšie terasy, pivná karta putovala z ruky do ruky a návštevníci oceňovali hlavne rôznorodosť ponúkaných pív ako aj ich výbornú kvalitu.

Degustátori to nemali jednoduché
Degustátori to nemali jednoduché

Druhý deň bol od rána v rámci pivných slávností venovaný II.ročníku medzinárodnej degustačnej súťaže „Slovak homebrewing Star 2010“, ktorú organizoval pivovar Kaltenecker s.r.o., Slovenská asociácia histórie pivovarníctva a Kaltbier club z Rožňavy. Pretože som patril do úzkeho organizačného štábu, ktorý dlhodobo pripravoval túto súťaž, môžem povedať, že v porovnaní s prvým ročníkom vysoko prevýšila naše očakávania.

Do súťaže sa prihlásilo až 36 domácich pivovarov (18 zo Slovenska, 16 z Poľska, 1 z Litvy a na naše prekvapenie len jeden z Českej republiky), ktoré nominovali do súťaže až 119 značiek pív. Výrazne sa zvýšil hlavne podiel slovenských homebrewárov a tým aj konkurencia v jednotlivých kategóriách, ale čo je najdôležitejšie stúpla aj kvalita vyrobeného piva v domácich podmienkach.

Pohľad na ďalších degustátorov
Pohľad na ďalších degustátorov

Veľkým prekvapením bol aj dizajn etikiet a fliaš predovšetkým u slovenských účastníkoch na čo mala nepochybne vplyv aj anketa o najharmonickejší dizajn. Skutočne tu bolo čo obdivovať a niektoré vystavené vzorky pív si myslím, že spĺňali aj profesionálne kritéria.

Tieto pivá súťažili o najharmonickejší dizajn
Tieto pivá súťažili o najharmonickejší dizajn

Čo sa týka vlastnej degustačnej súťaže, vzhľadom k veľkému množstvu pív a kategórii prebiehala od 10,00 hod. až do 20,00 hod. V degustačných komisách sa vystriedalo 23 degustátorov z Kaltbier clubu, Slovenskej asociácie histórie pivovarníctva, pivovarníckych odborníkov a rôznych hostí. Bola zabezpečená maximálna anonymita degustovaných vzoriek, v každej kategórii sa degustovalo v niekoľkých skupinách a najlepšie pivá postupovali do finále. Vrcholom celej súťaže bola posledná kategória o absolútneho víťaza do ktorej postúpilo 7 víťazov jednotlivých kategórii a tu som mal česť sedieť v degustačnej komisii aj ja.

Vyhlasovanie výsledkov
Vyhlasovanie výsledkov

Ako to všetko dopadlo pozrite sa na výsledkovú listinu:

I. kategória - Svetlé pivá z mladinových koncentrátov

1) Čalovský kocúr Bitter - F. Vida, Domáci minipivovar Veľký Meder - SK

2) Pokrovar Bitter - J. Pokrievka, Domáci minipivovar Pokrovar Martin - SK

3) Weissbier 12 - A. Postha, Domáci minipivovar Posthabier Košice - SK

II. kategória - Polotmavé pivá z mladinových koncentrátov

1) Wes, A. Smyk, Opalenicki browar domowy Anteks Opalenica - PL

2) Pokrovar Heavy Ale - J. Pokrievka, Domáci minipivovar Pokrovar Martin - SK

3) Horal Heavy Ale - R. Šmucer, Minipivovar Raymund Košice - SK

III. kategória - Tmavé pivá z mladinových koncentrátov

1) Irish Velvet 12 - A. Postha, Domáci minipivovar Posthabier Košice - SK

2) WBM Porter - P. Bognár, Wardrobe Beer Manufactory Košice - SK

3) Raymund Black Londoner - R. Šmucer, Minipivovar Raymund Košice - SK

P. Bognár a jeho víťazný dizajn
P. Bognár a jeho víťazný dizajn

IV. kategória - Špeciálne pivá z mladinových koncentrátov

1) WBM Cherry Porter - P. Bognár, Wardrobe Beer Manufactory Košice - SK

2) Haličský diabol- M. Molnár, Domáci minipivovar Vahan Halíč - SK

3) Gran Crue 16 - A. Postha, Domáci minipivovar Košice - SK

V. kategória - Svetlé pivá zo základných surovín

1) Jasne lekko wedzone - S. Kierszniowski, Domowy browar Zielona Gora - PL

2) Andrzejkowy Koelsch - A. Hrapkowitz, Browar Starobielski Swietochlowice - PL

3) Rezident Klara MMX, P. Šlezar, Domáci pivovar Rezident Olomouc - CZ

VI. kategória - Tmavé pivá zo základných surovín

1) Zach Danziger Stout, K. Zach, Zach Brau Gdansk - PL

2) Ciemne Podlaskie - A. Jankowski, Browar BrowAmor Bialystok - PL

3) Milk Stout - J. Krysiak, Browar Wena Chorzów - PL

VII. kategória - Špeciálne pivá zo základných surovín

1) Porter Opalenicki - A. Smyk, Opalenicki Browar Anteks Opalenica - PL

2) Porter Chorzówski - J. Krysiak, Browar Wena Chorzów - PL

3) Milk Stout - J. Michna, Mikrobrowarek Strzelecki Lancut – PL

VIII. kategória - Absolútny víťaz

1) Zach Danziger Stout, K. Zach, Zach Brau Gdansk - PL

2) WBM Cherry Porter - P. Bognár, Wardrobe Beer Manufactory Košice - SK

3) Wes, A. Smyk Opalenicki browar domowy Anteks Opalenica – PL

Úspešný homebrewári R. Šmucer a J. Pokrievka
Úspešný homebrewári R. Šmucer a J. Pokrievka

Všetci najlepší na prvých troch miestach dostali zlaté, strieborné a bronzové diplomy a pekné keramické poháre s logom súťaže. Absolútny víťaz VIII. kategórie získal hlavnú cenu od pivovaru Kaltenecker, možnosť uvariť si vlastné pivo pod dohľadom odborných sládkov priamo v pivovare v objeme 5 hl za dohodnutých podmienok. Víťaz Krzysztof Zach z Gdaňska už potvrdil, že pricestuje do Rožňavy počas letnej dovolenky.

Medzitým popoludní a večer pokračovali pivné slávnosti aj ďalším programom, pribúdali ďalší návštevníci nielen z Rožňavy a okolia ale aj zvedavci zo vzdialenejších miest, hlavne zberatelia pivných suvenírov, ktorých čakala na druhý deň v sobotu zberateľská burza. Na terase na dobrú náladu vyhrával Prešovský Dixieland, z pivnej karty sa večer ako prvé pivo minulo varnsdorfské pivo India Pale Ale Samuraj, ale stále bolo čo ochutnávať, navyše v zálohe boli ešte ďalšie špeciály z Kalteneckeru.

Výmena skúsenosti medzi homebrewármi
Výmena skúsenosti medzi homebrewármi

Nechýbali ani rôzne pivné súťaže pre návštevníkov, ktoré organizoval klub zberateľov Kaltenecker. Pre záujemcov bola pripravená v salóniku aj prednáška o histórii pivovarníctva v Rožňave od stredoveku až po súčasnosť, ktorú si pripravil majiteľ pivovaru Ladislav Kovács.

Večer v rámci slávností sa uskutočnila aj ďalšia významná akcia dôležitá pre ďalší rozvoj homebrewingu na Slovensku. Vzhľadom k tomu, že do Rožňavy pricestovalo osobne viacero homebrevárov, uskutočnila sa výmena skúsenosti spojená s ochutnávkami vlastných pív. A tak vo vyčlenených priestoroch sa predstavili domáci pivovarníci zo Skalice, Bellovej Vsi, Martina, Zvolena, Košíc, Svitu a iných miest, aby si pri svojom vlastnom pive vymenili skúsenosti, padli rôzne návrhy, nadviazali sa nové kontakty a rozšírili vedomosti z domácej výroby piva. Navyše sa o svoje poznatky s nami podelili aj prítomní poľskí kolegovia a tak som na záver mohol túto akciu vyhodnotiť ako veľmi úspešnú, ale aj prospešnú pre budúcnosť slovenského homebrewingu.

Atmosféra z burzy zberateľov
Atmosféra z burzy zberateľov

Sobota od rána patrila už len zberateľom pivných suvenírov, ktorí sa stretli v neďalekej Základnej škole na medzinárodnej burze, ktorá patrila tiež oficiálne do programu pivných slávností. Aj tu sme sa stretli s dobrou organizáciou, slušnou účasťou a bohatou tombolou. Pivovar Kaltenecker poskytol pre účastníkov zdarma zázvorové pivo Kras a litrovým pivom Brokát 27 Old beer bol odmenený aj najvzdialenejší účastník V. Ukolovas z Litvy. Po ukončení burzy sa mnoho jej účastníkov presťahovalo do pivovaru Kaltenecker na ochutnanie ďalších pív z Pivnej karty.

Sobotné popoludnie a večer už patril hlavne domácim Rožňavčanom, ktorí sa prišli zabaviť s country skupinou „Vidly“, zasúťažiť si v pivných súťažiach a hlavne vyskúšať rôzne druhy pív, ktoré ešte zostali na čape.

Moje postrehy a dojmy z trojdňového pobytu na 4. pivných slávnostiach v Rožňave sú veľmi dobré a pozitívne, úroveň a rozsah akcie každým rokom stúpa a doporučujem v budúcnosti navštíviť každému pivnému gurmánovi, priateľovi piva, homebrewárom a zberateĺom pivných suvenírov.


Autor je nejen sběratel pivních suvenýrů. Více na jeho stránkách Moje pivné hobby[Ján Pokrievka] [Zobrazeno 8961x] [10. červen 2010]
[Pivní slavnosti] [no comments] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI