Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Slunce v plné parádě

Slavnosti piva, pivní slavnosti, dny otevřených dveří ...


verze pro tisk

Slunce v plné parádě

Slunce v plné parádě

Po třech letech jen na parkovišti černického Pivovarského dvoru jsem se společně s festivalem minipivovarů vrátil i na Selskou náves a nádvoří pivovaru Purkmistr. Do Černic dorážím před oficiálním začátkem, tedy před třináctou hodinou. Je krásné slunečné počasí s letními teplotami, ideální pro pivní degustaci. Plno stánků je již připraveno na značkách, davy lidí se ještě nekonají a tak nic nebrání začít ochutnávat. Stejně jako v Nepomuku jsem zvolil dvoudeckovou skleničku, která se zdá být pro mne ideální.

Slunce ve skle
Slunce ve skle

A z čeho jsme mohli vybírat:

na návsi: Malý Janek Jince, Radobyčice, Moucha Praha, Qásek Ostrava, Kašperskohorský pivovar, Clock Potštejn, MadCat Kamenice, Mazák Dolní Bojanovice, Maus, Sibeeria Praha, Chříč a Volt Jablonec

na nádvoří: Lyer Modrava, Proud Plzeň, Antoš Slaný, Dráteník Únavov, Purkmistr Plzeň, Energon Obořiště, Blatná, Bizon Čižice, Nozib Čižice a Matuška Broumy

na parkovišti: Vinohradský pivovar, Hák Mlékojedy/Vagabund, Hulvát Truskovice, Axiom Prostějov, Loutkář Chrudim, Cobolis Praha, Nachmelená Opice Krnov, Kocour Varnsdorf, Zvíkov, Ogar Kunčice, Wildcock, Sněžka Pec pod Sněžkou, Klenot Hradec Králové, Zichovec Louny, Permon Sokolov, Domažlice, Čestmír Brandýs, Zhůřák Zhůř, Bandita Plzeň, Raven Plzeň, Strassenbräu Berlin, Beer Factory Letiny, Psychovar, Červený Vlk Boží Dar, Horác Jihlava, Rössli Versam, Radouš Druztová/The Barn Beer co., Netopýrka, Chotoviny, Zlínský švec Malenovice, Trilobit Praha, Potmehúd, Piviš, Haksna Ostrava, U Stočesů Rokycany, Zlatá Kráva Nepomuk, U Přeška Přeštice, Louka a Jiříkovo vidění.

Loutkář
Loutkář

Jako vždy se nejdříve věnuju pivovarům, které jsou pro mne nové, prvním pivem letošního Slunce se tak stává Loutkář 12 z Chrudimi. Pivo je to bohužel drsnější, těžší na pití a dostává *** jako srovnávací vzorek. Dvanáctka od Zlínského ševce je malinko lepší, jemnější, ale chybí jí plnost (***1/2). Ogar Jedenáctka z Kunčic pod Ondřejníkem je v mé chuti trošku máslové (**). Spravím si chuť Světlým ležákem 11 od Dráteníka z Únavova ? Ne, tohle pivo je dnes tím nejhorším a jediným vylitým :( Má odpornou pachuť, snad chlorfenol. Ona obsluha neochutná, co točí lidem?

Dráteník
Dráteník

Evžen 12 od lítačky Piviš, která odkazuje na seriál Chalupáři (sídlo má ve Višňové) je první dnešní dobrý ležák (****). Pražská Moucha 12 (***1/2) a Our Lager 12 od Haksny (***1/2) jsou pro mne jen o malinko horší. Ale celkově je tato trojka po počátečních rozpacích příslibem k lepšímu. U Radouše vidím na čepu pivo Gorecki 11 stylu grodziskie vařené ve spolupráci se SQBRU snad někde v Ossegu. Přeruším tak ležákové ochutnávání a jsem docela spokojen (***). Káranská devítka z Vinohradského pivovaru je docela pitelná (**1/2). Horší je to s Božidarským Jelenem 12 od Červeného vlka (**). Bohužel už si plně nevybavuju chuť piv, mám jen hvězdičkové poznámky.

Gorecki
Gorecki

Ležáky Jiskra 11 z Voltu (***), Klenot 12 z Hradce Králové (***), Hektor 10 z Potštejna (***) a Čest 11 z Brandýsa (***1/2) jsou dobrým standardem minipivovarského ležáku, ale něco mi dnes na všech pivech chybí. Koštnu jen po dně piva, které moc dobře znám a hned mám jasno. Chybí mi kvasničnost, nefiltrovaná piva jsou vyčeřená, bez zákalu a ten já mám v pivu rád. Sudy byly zřejmě od včerejška v klidu na místě. Zkusím najet na kyseláče. Pastry sour inspirovaný chodským koláčem, to je Kysoláč 14 z Domažlic (***), ale nějak mě nenadchne. Stejně jako Wildcock Sour Me With Peach 10 (***).

Festivalové pivo
Festivalové pivo

Vrátím se proto k ležákům, na ejlíky nemám dnes náladu. Zuby koně 12 (****) od Psychovaru má být ležák dle normy z roku 1961 a nemám s ním sebemenší problém. Ale to už se blíží sedmnáctá hodina, na kterou mám domluvený odvoz, protože na trati je zrovna výluka a přeci jen v autobusu není všechen potřebný konfort. Co tedy zvolit na závěr? Zkusím po delší době něco od slovenských pražáků: Potmehúd Grisette 12,4 (***) - hodnocení berte ne dle stylu, ale jak mi chutná. A ano už jsem si zapamatovall, že všechna potmehúdská piva se vaří ve slánské Továrně.

Na parkovišti
Na parkovišti

Kašperskohorský pivovar prý má krásně zakalenou desítku Kašperk Fresh (***1/2). Trošku se po všech těch silnějších pivech desítky obávám, ale musím uznat, že tahle je výborná, svěží. Přesně tak má chutnat pivo z českého minipivovaru. Na cestu v rychlosti beru lítačku Mous v kooperaci s pivovarem Vik, pivo Fusion 11 (***1/2) s chmelem Fusion. A není to na konec vůbec špatné.

KHP
KHP

Jen jeden stánek měl problém s mýma dvěma deci. Nachmelenou opici si vždycky rád dám, takže mi trochu mrzí arogance dnešní obsluhy, kdy prý tento objem nedělají. Asi byl pro mladé pány problém spočíst cenu. Mohu jim pro příště dát návod. Nejlepší pro Vás je počítat dvě decky, čímž ale zákazníka moc nepotěšíte. Nebo můžete počítat stejnou cenu jako za třetinku. Dobrá obsluha započítá něco málo co třetinku a tam se bude zákazník rád vracet.

Pivoň
Pivoň

Bylo to opět krásné sobotní odpoledne strávené ve společnosti piva nejen z českých minipivovarů. Sluncem ve skle pro mne končí ta pravá letní pivní sezóna. Už se těším na další ročník...

Fotogalerie 1 2[Richard Chodora] [Zobrazeno 690x] [27. září 2023]
[Pivní slavnosti] [comments: 2] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Sekal

pátek, 29. září 2023
21:26

Sekal

S výjimkou Louky, lítačů a zahraničních jsem měl všechno, radši už si zajdu na dobré pivo z jednoho pivovaru.


napsal(a): Sekal [Odpovědět]

Dwarf

čtvrtek, 28. září 2023
19:22

Dwarf

Únanov je to správně, a to i když Tě to pivo unavilo ;)


ICQ: 131508397

napsal(a): Dwarf [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI