Den otevřených dveří v Hlinsku
Slavnosti piva, pivní slavnosti, dny otevřených dveří ...
Den otevřených dveří v Hlinsku
Den otevřených dveří v Hlinsku, součást Léta s Rychtářem, se konal v prostorách pivovaru a přilehlém areálu dne 15. září 2007. O účasti jsem uvažoval již dlouho dopředu, ale napevno jsem se rozhodl na začátku září.
Plánovaný čas setkání se Slávistou jsem asi o 40 minut prošvihl, ale před třináctou hodinou jsem s manželkou vstoupil pivovarskou branou na pivovarský dvůr, kde jsme se seznámili nejen vzájemně se Slávistou, ale i s milou atmosférou kolem pivovaru panující. Počasí bylo slunečné, leč trochu více větrné, přišlo nám tedy logické si koupit pivo a popojít někam do závětří.
Bulvár před pivovarem
Své první pocity jsem svěřil kvasnicové dvanáctce Natur, která mi byla u jednoho z mnoha stánků natočena do kelímku za příznivých 15 Kč. Sortiment byl široký: světlá výčepní piva 10° a 11°, světlý a tmavý ležák 12°, kvasnicová 12°, speciál 15° a samozřejmě ‚Festbeer‘ :-). Slávista si nechal natočit právě tuto polotmavou 13° - specialitu uvařenou pro tento den. Do sklenice, kterou si hned po příchodu koupil u vchodu. Prý je pivo ze skla lepší, čemuž jsem dal za pravdu…
Sortiment v Hlinsku
… a když jsem šel o chvíli později vyprovodit manželku k autu (nechala mě napospas pivu), koupil jsem si na stánku s propagačními předměty pěkný půllitr s logem Rychtáře a domů poslal tzv. ‚pivní tašku‘ obsahující dvě třetinkové sklenice na nožce a nějaké to lahvové pivo (12° a 13° polotmavé).
Hemžení na pivovarském dvoře
Křest nového půllitru se udál o chvíli později pivem, na které jsem se moc těšil - polotmavá třináctka uvařená právě a jedině pro tento den a distribuovaná jak v sudech, tak v lahvích se zvláštními etiketami tuto akci připomínajícími… A prostě mi zachutnala :-) Měl jsem jich v průběhu odpoledne hned pět.
K posezení jsme si vybrali jednu z mnoha dřevěných lavic rozesetých jak po pivovarském dvoře, tak hlavně v prostorách amfiteátru, který se nachází hned vedle. Na pódiu se střídaly rozličné kapely, probíhaly soutěže (osobně jsem viděl jen tu o největší komín z přepravek), před pivovarem se bili šermíři a útrobami pivovaru chodily špalíry lidí při exkurzích.
Posezení s Rychtářem
Mně osobně nějak exkurze nevyšla, byl jsem příliš přibit k lavici výbornou chutí hlineckého a zajímavým pokecem o všem možném, o pivu především, ale Slávista ji stihl absolvovat ještě před mým příjezdem a rád se o svůj dojem podělil:
Slávista vypráví ...
„První exkurse, které jsem se zúčastnil i já, byla zahájena chvíli po desáté hodině. Hned za vstupními dveřmi jsme byli seznámeni s historií pivovaru a statistickými daty (podíl sudové – lahvové, procentické zastoupení jednotlivých druhů). Poté se pokračovalo po schodech do prvního patra, v níž se nachází varna. Tady mi trochu vadilo, že paní, která vedla výklad, četla většinu informací z jakéhosi papíru, ale jak říkám, byla to první prohlídka tohoto dne, tak zřejmě neměla ještě vše dokonale zažité.
K varně: staré nerezové varné nádoby byly při rekonstrukci v nedávných letech vyměněny za nerezové nádobíčko s poměďovaným povrchem. Kapacita varny činí 160 hl. Při pohledu na suroviny se jeden z návštěvníků zeptal, jestli se používá hlávkový chmel, který tu byl vystaven, nebo granule. Udivená odpověď zněla: „No hlávkový!“ Aniž bych chtěl rýpat, je to v přímém rozporu s údaji na etiketách hlineckého piva…
No nic, prohlídka varny skončila a my vystoupali po mnoha schodech na spilku, která nás přivítala chladem a nádhernou vůní. Já osobně byl překvapen, že tento provoz je součástí prohlídkové trasy, zvláště, když jsem zahlédl asi dva návštěvníky, kterak umolousanou rukou v kádi loví a pěnu ochutnávají… Jinak spilky má hlinecký pivovar dvě – tuto modernější, počítačem řízenou a z větší části zaplněnou, a starší, do níž se prý již exkurse nevodí.
Následoval návrat po strmých schodech o dvě patra níže do sklepů… no, sklepů, je to nad zemí :). Pivo zde kvasí v nerezových tancích a podle druhu si poleží až 50 dní. Poté putuje do přízemí na stáčírnu (stejně jako my) a do skladů, kam jsme již vpuštěni nebyli. Nezbylo, nežli vyjít z budovy na nádvoří a osvěžit se chutným hlineckým tam.“
Na shledanou v Hlinsku ...
Odpoledne uběhlo jako voda, ochutnali jsme i jedenáctku a speciál 15°, ale nejvíc bodů, alespoň podle mě, sesbírala právě pro tento den uvařená polotmavá třináctka. Na cestu do vlaku jsem si tuto povedenou kapalinu spolu s s dvanáctistupňovým ležákem Premium koupil v několika lahvových provedeních v pivovarské prodejně. Následoval poslední pohled na sluncem prozářený areál pivovaru a šlo se na vlak…
Akci hodnotím jako velmi povedenou, pivo bylo vynikající, počasí slušné, velmi mě potěšilo i setkání se Slávistou; dalšími milovníky dobrého piva jsem nebyl odhalen. Budiž tento článek světlým ostrůvkem v přehršli nepříliš optimistických zvěstí posledních dní…
[Zbyněk Melichar] [Zobrazeno 11851x] [21. září 2007]
[Pivní slavnosti] [comments: 4] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Diskuse k článku
Vložit komentář
Komentáře
mnich
pondělí, 5. listopad 2007
07:41
Vojkovice v Netopyru nebyly spatne, nicmene aby jsme je jenom nechvalili: Vycepni tvrdil, ze to pivo mu vubec nedela penu. A mel pravdu, videl jsem to na vlastni oci. Tezko rict, cim to bylo. A tak aby penu melo, dotacel ho tmavym Budvarem z vedlejsi pipy...
m.vedra
středa, 26. září 2007
19:36
to:Slávista
Bohužel, naše aktuální legislativa nezná výraz "hlávkový chmel", takže etiketa uvádí legislativou daný název použitých surovin.
napsal(a): m.vedra (pivo(a)rychtar.cz) [Odpovědět]
JiriJ
úterý, 25. září 2007
07:14
13% Rychtář byla na Flédě a musím uznat, že se vydařila.
Teď se můžou Brňáci těšit na dvě značky z Vojkovic!
napsal(a): JiriJ [Odpovědět]
Adsense
15. září 2024
06:28
posted by: Inzerce