Oreon









ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Braník - rok poté

Video s pivní tématikou


verze pro tisk

Braník - rok poté

Braník - rok poté [p241]

Je to již cca rok, co zprávy o uzavření pivovaru v Braníku nabraly konkrétních rozměrů a technologie pivovaru se stěhovala z Braníku na Smíchov, kde prý budou vařit také ten starý dobrý Braník. Pivovar, kde se kromě vlastní značky, vařilo všechno, co koncern potřeboval (Měšťan ze zavřeného pivovaru v Holešovicích, Vratislav z uzavřeného (a dnes naštěstí již obnoveného) pivovaru ve Vratislavicích nad Nisou, belgická Stella Artois či japonské Asahi (obě licenčně)).

Nemohu říct, že bych v posledních letech Branické pivo vyhledával, ba naopak, ale je mi líto každého uzavřeného pivovaru, každé pošlapané staleté tradice. Vzpomínám, jak Bránik v devadesátých letech expandoval nejen do obchodů, ale i do plzeňských hospod a musím, říci, že společně s Kozlem dosti úspěšně. Pak Kozla spolkla Plzeň a Braník Staropramen a ani po jednom pivu dnes již není vidu ani slechu (samozřejmě všude je tmavý kozlík).

Braníku v té době také jistě dost pomohla popularita, kterou mu způsobila kapela Tři sestry. V posledních letech bohužel ztratili kluci ze sester soudnost a nechali se koupit pivem původem z Plzně. No nic, prachy jsou prachy. Ono mezi námi Plzeň nebo Praha ...

Uctěme spolu památku pivovaru Braník a podívejme se na videoklip Vítězslava Kopřivy (z CD Pivovary Čech, Moravy a Slezska ). Pokud na toto CD narazíte, určitě si jej nenechte ujít. I když je z přelomu století, má vypovídací hodnotu i dnes.



Také se Vám zdá, že pan sládek se tak nějak nemá čím chlubit? Ono to vlastně v takovém "okrajovém" pivovaru moc veselé být nemůže, musí prezentovat jako vlajkovou loď jen výčepní pivo a přitom by se jistě rád pochlubil s nějakým dobře uvařeným ležáčkem a že ten branickej nebyl vůbec špatnej a čtrnáctka, to byla smetana ...


Dej bůh štěstí!



[Richard Chodora] [Zobrazeno 11354x] [8. únor 2008]
[Pivní video] [comments: 27] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

phrabina

pátek, 12. prosinec 2008
17:03

phrabina

Dovgan byla ruská značka potravin, které si trochu hrála na Heinze- každý druh výrobku byl označen pořadovým číslem - Dovgan XY a portrétem zakladatele. Pod tímto jménem se prodávaly kečupy, šťávy, vody... Značka několikrát změnila majitele, teď se podle mě pod tímto názvem prodávají spíš vodky. Pivo pro Dovgan vaří/li v Nové Pace a Starobrně.


napsal(a): phrabina [Odpovědět]

Tomáš Semrád

pátek, 12. prosinec 2008
09:49

Pro Malakin a emu:
Až budu mít cestu do Prahy zkusím, i když primárně půjdu po jiných pivech...Na druhou stranu, v Libni se chci zastavit na Bulovce a něco vyzkoušet, takže už to mohu vzít v jednom zátahu.....Každopádně díky za info.


napsal(a): Tomáš Semrád [Odpovědět]

hroch

pátek, 12. prosinec 2008
08:19

hroch

antioxidant: kvuli nepravdám mnou níže uvedeným, nastudoval jsem z literatury
"Jak už bylo na mnoha místech zdůrazněno, od narážení piva po skončení dokvašování( jinde v textu zmiňované CKT) až po stočení do transportní nádoby, je důležité eliminovat kontakt piva se vzdušným kyslíkem. V případě že zjistíme zvýšený obsah kyslíku ve stočeném pivě, můžeme dávkovat antioxidanty, které na sebe volný kyslík v pivu mohou navázat. Nejvíce se používá kyselina askorbová nebo oxid siřičitý ve formě siřičitanů(používá se hojně u vína). Obě tyto látky prodlužují chuťovou stabilitu piva. Existují však státy, kde je tento způsob stabilizace zakázán."
Otázka je jak sloučeniny kyslíku a kyseliny askorbové případně siřičitanů ovlivňují výslednou chuť piva.


napsal(a): hroch [Odpovědět]

Chody

pátek, 12. prosinec 2008
07:41

Chody

to emu:
Tebou jmenovaná piva bych spíše viděl na produkci firmy Brewer než AGC :)


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

Adsense

21. listopad 2024
10:11


posted by: Inzerce

Ludwig

čtvrtek, 11. prosinec 2008
21:35

Ludwig


---------------------------------
Zpráva byla upravena 11.12.2008 ve 21:38:39


napsal(a): Ludwig [Odpovědět]

emu

čtvrtek, 11. prosinec 2008
21:14

emu

to Tomáš Semrád: A nebo je možný tohle Bohemia Classic koupit lahvové za 7,90 v Intersparu, minimálně u nás na Zličíně, ale možná i v jiných :) a k tomu ještě lehčí variantu Bonvar za 5,90 :) typická low-cost piva


ICQ: 449477888

napsal(a): emu [Odpovědět]

Malakin

čtvrtek, 11. prosinec 2008
19:25

Malakin

to Tomáš Semrád: Zkus pražskou Pivní galerii. Mladý Bílek tam každou chvíli vozí pivo, tak třeba bude Petr Vaněk vědět víc. Nebo si můžes skočit na jedno do Libně. Již o tom tady byla několikrát řeč. Adresu té hospody/baru najdeš mj. i na níže uvedeném webu - viz Chodyho příspěvek.


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

Malakin

čtvrtek, 11. prosinec 2008
19:21

Malakin

to Petr Buriánek: Zdravím Zentivu. Když už jsme u té eliminace vlivu kyslíku na pivo, při hodinách aplikované enzymologie nám jednou vyučující tloukla do hlavy, že se dnes v některých pivovarech problém kyslíku u lahvového piva řeší cytochrom-c oxidasou imobilizovanou na spodní straně vršku. Ač biochemik, vůbec si to nedokážu představit. Ptal jsem se v různých pivovarech, ale nikdo o tom nikdy neslyšel. Nevíš o tom něco ty?


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

Tomáš Semrád

čtvrtek, 11. prosinec 2008
19:04

Ještě k pivu Bohemia Classic. Je to někde dostupné, v nějaké obchodní síti apod.? Zajímalo by mě jak to chutná. Je to odlišné od Konráda nebo to má jen jinou etiketu?


napsal(a): Tomáš Semrád [Odpovědět]

Petr Buriánek

čtvrtek, 11. prosinec 2008
14:24

to hroch: Kyselina askorbová je antioxidant (eliminuje vliv kyslíku). Biologická stabilita piva se v těchto levných pivech zajišťuje pasterizací.


napsal(a): Petr Buriánek [Odpovědět]

hroch

čtvrtek, 11. prosinec 2008
10:45

hroch

Na etiketách samozřejmě není uveden výrobce. Pamatuju si, že v jednom pořadu černých ovcí říkali, že na výrobku nemusí být uvedeno kdo to vyrobil, ale může být pro jakého distributora a ten musí mít k dispozici seznam zboží podle kodů a výrobců. Kontrolovali to tenkrát v Lidlu u něho je 2/3 zboží vyrobeno v EU pro Lidl a vše jim ukázali. Je potřeba pátrat např. mléko vian pro kaufland vyrábí pragolaktos a Hlinsko, Hlinsko to na svých krabicích uvádí a praha ne Rozdíl je jasný určitě mléko ze středu vysočiny bude a hlavně je jiný než z okolí Prahy. U toho piva bych se natrvalo těmto značkám vyhnul. Občas ochutnám ale zatím nic neoslovilo.


napsal(a): hroch [Odpovědět]

Ludwig

čtvrtek, 11. prosinec 2008
09:13

Ludwig

to Tomáš Semrád:
Tady u tech levnejch patoku nikdy nikdo nepise KDE je to vyroveny. Pouze "Vyrobeno pro XY", (Tedy: ""Hergestellt für ..... "" ale kde, to nenapisou. Je to tady nejakej zakon, ze nemusi. Dost se o tom mluvi v televizi, reporteri badaji jako kriminalisti po puvodech ruznejch levnejch produktu. Je to logicky, ze se s tim nikdo nechlubi.
Jak vim ze to pivo je vubec z CR?? Na tech pivnich prepravkach pisou "Pivovar Vratislavice" :)
Krome toho levny cesky piva se od levnych nemeckych daji rozeznat UZ BARVOU, ani to neni treba ochutnat. Vsechny nemecky piva jsou o hodne svetlejsi, to plati minimalne ve 99%.


napsal(a): Ludwig [Odpovědět]

Tomáš Semrád

čtvrtek, 11. prosinec 2008
08:48

Pro Ludwig:
V nabídce té firmy Monolith jsem si všiml, že mají i třeboňského Regenta. Jeho desítku jsem si před 14 dny koupil, abych si zas po dlouhé době připomenul jeho chuť, avšak byl jsem těžce zklamán. Už při nalévání do skla jsem si všiml, že barva je oproti tomu na co jsem byl zvyklý jakási tmavá a chuť byla dost hrozná. Těžká, nasládlá, vůbec to nebylo dobré pivo. Takovýho Regenta fakt nepamatuji a to jsem ho vypil poměrně dost a nikdy na něj nedal dopustit. Copak mi pánové Staskové provádí s mým oblíbeným pivem. Doufám jen, že se nejedná o trvalý trend a šlo pouze o výjimku.


napsal(a): Tomáš Semrád [Odpovědět]

Tomáš Semrád

čtvrtek, 11. prosinec 2008
08:41

Ještě bych měl jeden drobný dotaz. Je na etiketě piva "Bohemia Classic" napsáno, kde se to vyrábí nebo jako většinou pouze pro koho se to vyrábí?


napsal(a): Tomáš Semrád [Odpovědět]

hroch

středa, 10. prosinec 2008
19:34

hroch

Většina Staré Bohemie se vyrábí v kláštěře. Na dvoře lahvovny prakticky není možné najít bedny s českýma lahvema. Měl jsem možnost ochutnat najednou obě staré bohemie a ta vratislavická bylo o hodně pitelnější, přibližně chutnajicí jako desítka Konrád. Dalo se poznat podle etiket, ale již si nepamatuju rozdíl.
Jinak kyselina askorbová je vitamín C, který u nealkopiva nahrazuje alkohol a hořké látky z chmele v konzervaci piva. Čím slabší pivo tím mnohem míň chmelené.


napsal(a): hroch [Odpovědět]

Ludwig

středa, 10. prosinec 2008
18:40

Ludwig

to Tomáš Semrád:
Tady v Nemecku se prodava pivo "Stara Bohemia", maji to v PLUSu, je to silenej patok, taky to je z Vratislavi, je to levnejsi nez mineralni voda (!!), tak si jiste kazdy umi predstavit co to je ta kvalitu.
Ohledne piva z Nove Paky vim to, ze jsem tady v nemecku byl v ruskym obchode "Mix Markt", (www.mixmarkt.de) to je sit obchodu po celym Nemecku s ruskyma potravinama, mimo jine i s 10 druhy piva, a nestacil jsem se divit, co tam Nova Paka dodava za sracky, baleny do 1,5 L PET, (to bych jeste pochopil), ale s primesima jako "Antioxidant kyselina askorbova" atd.. Absolutne nepozivatelny sracky, to se da fakt jen vypit po 2 flaskach vodky ::lol ::lol ::lol
Zasobuje to firma Monolith, maji i svijewww. stranky, tady primo smeruji na ty piva. http://monolith-gruppe.de/index.php?dpage=sortiment&gruppe=64&gruppe_name=%20»%2064_Bier
CELKEM JSEM SE NESTACIL DIVIT, kolik tech ""original ruskych piv"" se dela v CR!


napsal(a): Ludwig [Odpovědět]

Chody

středa, 10. prosinec 2008
15:05

Chody

Prezentaci piva Bohemia Classic naleznete zde...


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

Malakin

středa, 10. prosinec 2008
14:30

Malakin

to Tomáš Semrád: Dovgan se myslím taky vaří pro ruské zákazníky. Kavalíra si naopak nechává (možná už ne, aktuální stav neznám) vařit svitavský Velkoobchod Kavalír ( http://www.pivovary.info/view.php?cisloclanku=2007040013 ).


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

Tomáš Semrád

středa, 10. prosinec 2008
13:34

Díky za vysvětlení. Zase jsem o něco pivně chytřejší. Jinak o značce Dovgan (viz Nová Paka) slyším poprvé v životě, Černovar mi něco říká (ten se vyrábí tuším pro nějakého ruského zákazníka) a Kavalír to mi taky něco říká, nicméně nevím pro koho to ve Vyškově vaří.


napsal(a): Tomáš Semrád [Odpovědět]

Malakin

středa, 10. prosinec 2008
09:32

Malakin

to Tomáš Semrád: Přesně tak. A není na tom nic divného. Podobných obchodníků s pivem, kteří si vymyslí značku a někde si pivo nechají uvařit, je mnohem víc. Podobným příkladem mohou být např. piva Kavalír z Vyškova, Dovgan z Nové Paky, Černovar z Protivína apod.
---------------------------------
Zpráva byla upravena 10.12.2008 ve 09:32:58


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

Chody

středa, 10. prosinec 2008
08:38

Chody

to Tomáš Semrád:
Já tomu rozumím tak, že ve Vratislavicích si nechává firma AGC vařit pivo/značku Bohemia Classic :)


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

hroch

středa, 10. prosinec 2008
08:36

hroch

pokud já vím vaří pro ně, ale já vím pouze o stáčení do sudů. s korb náražeči. Předělávají kvuli tomu vždy stáčecí linku s flachu.


napsal(a): hroch [Odpovědět]

Tomáš Semrád

středa, 10. prosinec 2008
08:30

Pro Luděk a Malakin:
Mám tomu kluci rozumět tak, že ve Vratislavickém pivovaru Hols si nechá vařit pivo firma Bohemia Classic pro firmu AGC. Je to nějaký "zašmodrchaný"....


napsal(a): Tomáš Semrád [Odpovědět]

Malakin

pondělí, 8. prosinec 2008
20:46

Malakin

to Luděk: V případě AGC by se mělo jednat o syna pana Bílka. On sám byl totiž po odchodu z Benešova vázán smlouvou, která mu zakazovala cca 2 roky v pivovarství podnikat. Realita sice byla o nečem jiném, ale to už je teď stejně jedno.


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

Tomáš Semrád

neděle, 7. prosinec 2008
22:38

Kdepak je dnes konec pana sládka Bílka. Co já vím, tak z Braníka šel do Benešova, avšak tam už taky není...


napsal(a): Tomáš Semrád [Odpovědět]

hroch

neděle, 10. únor 2008
13:34

hroch

při pohledu do moderní výroby je škoda investic, ale ekonomové to mají vždy dobře spočteno. já znám jen vnitřek naposledy z roku 1990, kdy byla stará varna (v knize o pivovarnictví z r.1905 uváděna jako nejmodernější v zemích českých) a klasický provoz - spilka-sklep, linka na al sudy a lahvovna bez paletizace. nerez nebyl prakticky vidět. Podle klipu byl v poslední době ten pivovar historický jen podle vnější tváře budov.


napsal(a): hroch [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI