Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Tour de Piváč (2. ročník)

Pivní cesty


verze pro tisk

Tour de Piváč (2. ročník)

Tour de Piváč (2. ročník)

Po dvou zrušených termínech 2. ročníku putování po minipivovarech – tzv. Tour de Piváč, nebo chcete-li Tour de PUB, jsme se konečně dočkali. Myslím, že si dovedete představit, jak jsme se těšili. Konečně tedy nastal den D! Okolo 10. hodiny dopolední přijel náš řidič Tomáš a tak můžeme vyrazit z naší základny v Raškovicích v okrese Frýdek -Místek. Odsud se dá túrou dojít k nejvyššímu vrcholu Beskyd Lysé Hoře (1323 m.n.m) či do nedalekých Nošovic, kde sídlí pivovar Radegast a nově též obří továrna Hyundai. Počasí nám přeje, je slunečno a tak naše čtyřčlenná žíznivá sestava vyjíždí na pouť za kvalitními pivečky.

Našim prvním zastavením je Hostinec „U Zastávky“ na Hukvaldech v místní části Dolní Sklenov. Tento restaurační minipivovar obnovil pivovarnickou činnost ve městě po třech desítkách let odmlky. V roce 2004 navázal na zdejší pivovarskou tradici a za rok 2006 získal cenu od sdružení českých spotřebitelů. Mimochodem hlavní inspirací vynikajícího rodinného minipivovárku Koníček ve Vojkovicích, byl právě tento pivovar. Ale zpět na Hukvaldy. Zvláštností této knajpy IV. cenové kategorie jsou zarámované portréty štamgastů (jako obraz prezidenta) pod stropem ve výčepu. Velice originální a svojské. Dali jsme si Hukvaldskou světlou 12° a polotmavou 14°. Obě jsou výborné, kvasnicové. Ze všech našich návštěv dnešního Tour de Piváč 2 zde též byla nejrychlejší donáška piva ke stolu.

Pivo v Dolním Sklenově
Pivo v Dolním Sklenově

Po krátkém přesunu jsme se dostali do Příbora, rodného města Siegmunda Freuda, zakladatele psychoanalýzy. Náš cíl se jmenuje restaurace „Oáza“. Zde v 1.patře je bar, kde se čepuje 13° Benjamínek - Freudovo pivo, jehož kvalita byla prvotřídní a všem nám chutnalo, tedy kromě našeho šoféra, kterýžto se musel v každém podniku spokojit jen s nealko nápoji.

Freudova piva
Freudova piva

Nedaleko od Příbora se nalézá Kopřivnice, známá výrobou světově proslulých vozů Tatra. Zvědavi na místní pivo Lašský Vulkán jsme se objevili v restauraci „U Žáby“ a sedáme si ke stolu zdejších štamgastů, jenž si říkají „Žabáci“. Nebyli jsme v malé útulné hospůdce, ba naopak v obrovském sálu hotelového typu. Od zdejšího pěnového moku jsme možná čekali více, ale takový je už život. Ovšem o žádný propadák se nejedná! Mělo více nakyslou chuť, která některým členům pivní posádky moc nelezla pod vousy, inu jak se říká:“100 lidí,100 chutí.“

Lašský Vulkán nebo Chacharek
Lašský Vulkán nebo Chacharek

Co by oštěpem dohodil to máme do Štramberka. Toto oblíbené turistické místo je známo svou Trúbou a ušima (cukrářskou pochoutkou). A tak po problémech s nalezením volného místa k zaparkování našeho modrého Peugeotu jsme se mohli pokochat pohledem na krásnou historickou rozhlednu Štramberské Trúby z venkovního posezení. Interiér zdejší krčmy je velice stylový, přesto jsme dali přednost čerstvému vzduchu a slunci (slunečníky byly…). Zdejší Městský pivovar vaří vícero druhů pivsonů. Kromě světlého 12° Trubače a tmavého 12° The Troobacze také příležitostně banánové, višňové či švestkový pivní speciál s názvem Valašské trnkové pivo, které je jediné svého druhu v Česku a je mimochodem výborné s nádhernou švestkovou temnou barvou. Dnes byly na čepu první dvě zmíněné. Pivka to jsou moc dobrá. Někteří členové naší výpravy si zde dali něco k snědku a tak ukojeni na všech frontách můžeme pokračovat dál.

O něco delší vzdálenost absolvujeme cestou do Jarcové. Mezi tím se ale ještě stavujeme v kiosku „U Lamy“ u Valašského Meziříčí na 10° Rychtáře. Lamy se tam opravdu pásly, obsluha byla žensky příjemná, žádné „lamy“, pivo bylo standardně „průmyslové“, ovšem jako intermezzo zastavení splnilo svůj účel. Nabíráme kurz k poslední třetině našeho Tour de Piváč 2. Dostat se k našemu grálu by jistě nebylo tak snadné nebýt našeho ostříleného drivera Toma (alias Bartuse, známého beerborce), který všechny tyto místa již navštívil.

Výčep v Jarcové
Výčep v Jarcové

A tak se znenadání ocitáme pod plachtou pouze venkovního posezení v Jarcové. BON ,toť název zdejšího chmelového extraktu, který se vaří v minipivovárku v Zašové. Nejdříve si objednáváme 12° kvasničák. A bác ho! Chutný, jiskřivý, bouřlivý! Taky jsme prohodili pár vět s místníma hostama o smyslu naší výpravy a dali si 14°, a to byl vážení zásah do černého, tak jsem si jej nechal načepnout do mé PET flašky. Tož tedy veselé a příjemné bylo toto navštívení.

Bony, Bony, nechcete Bony?
Bony, Bony, nechcete Bony?

Nic se nedá dělat, míříme do finále, do naší poslední hospy, tam kde se čepuje Valášek. Přesunujeme se tudíž do Vsetína, města bývalých mnohonásobných hokejových mistrů, kdysi klub Jirky „Hudyho“, který zde včera ukazoval na obdiv slavný Stanley cup. Vpadli jsme do stylového podniku s dlouhým barem a objednali si. Na výběr byla světlá 12°, malinové a kávové. Začali jsme 12° a chutnala, jak jsme se později shodli jaksi nakysle. Ne, mok to není špatný, pouze jeho charakter je takový. No a taky malinové jsme okoštovali. Snad bychom zde ztvrdli déle, ale pán vozu již byl netrpělivý. Taky si chtěl už po celém dnu trmácení „jedno“ dát.

Hurá na Valáška
Hurá na Valáška

A tak po zakoupení Valáška 12° v originálním PET balení (do přinesených PET lahví nečepují), jsme se vydali zpět ke svým domovům. V podvečer krásného dne jsme se vrátili plni dojmů, piva a opiček. Jsem rád a se mnou všichni účastníci pivoletu, že jsme toto Tour de Piváč 2 absolvovali. Na příští ročník duchovní otec Tour Mr. ASPHALT kuje plány na ještě prestižnější akcičku. Až Tour de Piváč 3 proběhne, rád Vás o ni budu znovu informovat.

ŠMAKOVNÍMU PIVEČKU ZDAR !!!

S přispěním ASPHALTa seštrykoval MARACABRE. MĚJTE SE OROSENĚ!!![Robin Durčák] [Zobrazeno 7298x] [19. září 2008]
[Pivní cesty] [comments: 7] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Bartus

pondělí, 29. září 2008
21:16

to Chody & Luděk: pardon, 2)NIKDO jiný příborské nevaří --- samozřejmě


napsal(a): Bartus [Odpovědět]

Bartus

pondělí, 29. září 2008
21:14

to Chody & Luděk: tak je to ještě jinak. Ta Freudova piva, která tady můžete vidět na fotkách, jsou jedna z posledních. Jsou to zbytky Lichtenbergových zásob, co měl ještě navařeno. Závěr: 1) Richard bude vařit už jen výjímečně; 2)nikdy jiný příborské nevaří [můj omyl]. Takže Chody, Tvé poznámky jsou správné. Příbor je skutečně uzavřen :-(


napsal(a): Bartus [Odpovědět]

Chody

sobota, 27. září 2008
19:25

Chody

Tak snad už to bude v pořádku :)


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

Libor

sobota, 27. září 2008
11:16

Libor

to siki: nejak blbne systém, Morova fotka sa objavuje minimálne pri 4 diskutujúcich.....


ICQ: 425728891

napsal(a): Libor [Odpovědět]

Adsense

21. květen 2024
06:05


posted by: Inzerce

siki

sobota, 27. září 2008
11:01

siki

to Bartus: Moro = Bartus ???????


napsal(a): siki [Odpovědět]

Bartus

pátek, 26. září 2008
15:20

Co vím já, tak je pravda, co píše Luděk. Ríša vaří příležitostně v Leskovci. Další fakt je ten, že technologie zůstala na místě a Freudovo pivo vaří někdo jiný (bohužel toho člověka vůbec neznám - ani jméno), Richard už s tím praštil a co mi řekl na Štramberku, že bude už jen dodávat technologii - např. Vyšší Brod. Víc k tomu nemohu povědět...


napsal(a): Bartus [Odpovědět]

Chody

pátek, 19. září 2008
18:15

Chody

Proč mám v seznamu pivovarů uvedeno, že příborský pivovárek, který vaří/vařil Freudovo pivo byl roku 2008 uzavřen, respektive, že nevaří. Jak to tedy je?


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI