Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Pivovárek U Bizona

Reportáže z minipivovárků


verze pro tisk

Pivovárek U Bizona

Pivovárek U Bizona [p1008]

Jednoho dne mi kolega v práci říká: "Ty o tom asi budeš vědět, že se v Čižicích vaří pivo?" No to tedy nevím, já na to. Abyste rozuměli, Čižice je vesnička kousek od Plzně směrem na jih. A já to nevím. Prý se o tom mluvilo na Nepomuckých pivních mezi sběrateli a oni si to klidně nechají pro sebe. Nechce se mi věřit a tak neváhám, na netu nacházím restauraci U Bizona, kde se má nový pivovárek nacházet. Vytáčím číslo zde uvedené a ptám se, zda mají vlastní pivo. Ano, ale zatím jen zkouší a vychytávají poslední mouchy. Chraň Bůh, abych se někomu cpal do obýváku s tím, že bych ochutnal jeho pivo, nicméně připravovaný minipivovárek ve funkční hospodě je něco jiného a já se ptám na možnost ochutnání. Není problém, sice mají poslední 15l soudek jedenáctky, ale že prý ji narazí. Jsem dnes v práci náhodou autem, takže nic nebrání tomu, abych vyrazil vstříc rodícímu se pivovárku...

Restaurace U Bizona
Restaurace U Bizona

Restauraci U Bizona nelze v Čižicích přehlédnout, parkuju před lokálem a na zahrádce nacházím jednoho ze spolumajitelů, pana Roberta Beneše, který mě provádí vznikajícím pivovárkem a prozradí i plány do budoucna. U Bizona je typická vesnická hospoda se sálem, kde se konají nejen rockové tancovačky a koncerty (v létě venku). Na čepu samozřejmě G plus rakovnický Bakalář (zřejmě polotmavý). Podnik je kuřácký, ale disponující poměrně velkou zazahrádkou (tj. venkovní posezení se nachází na dvorku za hlavní budovou, i když dva tři stolky jsou i vpředu u silnice).

Robert mi točí pivko na košt
Robert mi točí pivko na košt

Pivovar, to je to, oč tu běží. Vězte, že technologie je koupená ze Sazovic od Zlínského Ševce, který se rozšiřoval. Ptám se, zda nebude za nějaký čas malý i v Čižicích. Prý se uvidí, pro začátek stačí. Proběhlo několik zkušebních várek, které byly samozřejmě formou homebrewingu, tedy dalo se ochutnat kamarádům a štamgastům hospody. První takovou várku provedl Martin ze Sazovic, další pak Bizon (Roman Suchý).

Bizon
Bizon

Bizon je dlouholetým zaměstnancem hospody, který se s pivem hodně piplá a hýčká ho. I proto sládkování padlo na něho a bude to pro něj "zasloužilý odpočinek" namísto běhání po placu. Držme novému panu starému palce a ať se mu dílo daří.

Desítka prý byla výborná, jedenáctka dnes trochu víc pěnila. Snad nějaká malá nepřesnost při dodržení technologického postupu, ale od toho tyto zkušební várky přeci jsou. Horší je, když se věci nepovedou za ostrého provozu (což se některým minipivovarům běžně stává).

Varna
Varna

Varné nádoby mají objem 120l, takže se z jedné várky získá cca 100l vyrážené mladiny. Vedle místnosti s technologií se právě buduje pivovarské posezení, odkud bude okénkem průhled do varny, která brzy získá měděné opláštění, aby bylo na co koukat. Kvašení piva bude probíhat v chladícím boxu, kde je vyřešena rozdílná teplota pro kvašení na spilce a ležení ve sklepě, které bude probíhat rovnou v KEG sudech.

Spilka
Spilka

Stálým sortimentem pivovárku by měla být světlá desítka Bizon a jedenáctka Kameník (opravdu 11 oproti níže uvedenému logotypu, kde je Kameník dvanáctkou). Piva jsou samozřejmě spodně kvašená, světlá, nefiltrovaná. Nečekejte žádné experimenty. Ochucená piva ani různé "světové" styly zde nehledejte. Bizon je vesnická hospoda a vesnický pivovárek, žádnej Matuška :) Když někdy zbude kapacita, tak by občas mohl být na čepu nějaký silnější speciál nebo dvanáctka. Všechno pivo by se mělo vytočit v Čižicích a ve spřízněné přeštické restauraci Peklo.

Čižická piva
Čižická piva

Zprovozněním pivovárku se hospoda rozdělí na dvě části. Jedna, stávající, bude mít na čepu současný sortiment. Druhá část pak bude pivovarská (zrovna se pokládala dlažba), kde bude na čepu místní pivo. Prostory ale jsou propojené, takže nebude žádný problém vyhovět přání hostů a přinést takové pivo, jaké si poručíte. Zapomněl jsem se zeptat, zda třeba pivovarská část nebude nekuřácká. Uvidíme. Jinak hospoda U Bizona je o studené kuchyni, nakládají zde pochutiny k pivu, které pak i prodávají dál. Když máte chuť na něco teplého, uspokojí Vás zde pečená pizza. Do budoucnosti se přemýšlí, že by byla podávána alespoň grilovaná masa.

Budoucí pivovarské posezení
Budoucí pivovarské posezení

Vše je naplánované a tak Vám mohu prozradit, že slavností zahájení čižického pivovárku by se mělo konat celý víkend kolem 28. října 2011. Bude to pojato jako kulturní akce se vším všudy - pivo, jídlo, živá muzika (myslím, že byla řeč mj. o Zvlášce a Morčatech...) Musím Vám říci, že je zde ještě práce jako na kostele, ale je také vidět, že se na všem pilně pracuje

Takhle bude vypadat fasáda
Takhle bude vypadat fasáda

A jaké bylo Čižické? Dostal jsem ochutnat třetinku jedenáctky, kterou ale jako momentální řidič nemohu dopít. Doma jsem však koštnul hned dvě pivka z PETky a musím říci, že nebylo vůbec špatné. Čepované na místě činu s partou kamarádů bude jistě ještě lepší. Zkuste se někdy ke konci roku zastavit a zkontrolovat, jak to ten Bizon v Čižicích vaří. A dejte třeba potom vědět, zda Vám šmakovalo.

Já se omlouvám za nekvalitní fotky, ale můj mobil bohužel lepší neumí. Když mi to vyjde a pojedu se podívat na otvíračku, určitě si nezapomenu foťák. Ale to už to zase bude trošku o něčem jiném, nebude to tak syrové jako teď...[Richard Chodora] [Zobrazeno 11735x] [11. září 2011]
[Minipivovary] [comments: 5] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

David

sobota, 25. únor 2012
22:18

David

Jezdím do Čižic pravidelně každých 14dní,,,,na Bizonka se strašně moc těším,,,o pivo se stará s láskou..pravidelně si kupuji a doma vychutnávám poctivé pivo
Moc Vám děkuji za pivní zážitek
Jo a Bizone....ta pěna z chmele má grády :D:D


napsal(a): David [Odpovědět]

Dwarf

pondělí, 12. září 2011
19:56

Dwarf

to je jako naschvál :-) před 3 týdny jsem si udělal výlet do Rokycan a Šťáhlav, abych měl tento kout republiky "splněn" a ono tam zas něco bude :-)


ICQ: 131508397

napsal(a): Dwarf [Odpovědět]

Adsense

5. březen 2024
05:37


posted by: Inzerce

Chody

pondělí, 12. září 2011
20:02

Chody

to Dwarf:
Tak se zase v létě zastavíš...


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

Tomáš GRIMM

pondělí, 12. září 2011
18:54

Tak k Bizonovi se rozhodně těším a hned začátkem listopadu provedu přepadovku na košt a kus řeči. Dej bůh štěstí!


napsal(a): Tomáš GRIMM (tomas.grimm(a)post.cz) [Odpovědět]

Nozicka

pondělí, 12. září 2011
09:59

Koukám, že to zatím připomíná domácí vaření.A proto se nedivím tomu "kuláčku" na spilce.U více domácích varniček jsem se setkal s tímto levným uzávěrem.Je výborným zdrojem infekcí, když se pokaždé před použitím zcela nerozebere (až kuličku ven)a pořádně dezinfikuje(nebo vyvaří).Tak, když to někdo okopíruje,dejte si na toto POZOR.


napsal(a): Nozicka (nbexcon(a)seznam.cz) [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI