Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Radouš: První várka

Reportáže z minipivovárků


verze pro tisk

Radouš: První várka

Radouš: První várka [p927]

"Tak máme na okrese další pivovárek, paní Müllerová", chtělo se zvolat Švejkovi, když zjistil, že se ve Štáhlavech chystá zoficielnit další domácí vařič. Trošku mu zkazilo radost to, že Šťáhlavy jsou také již pod okresem městským, ale ve Švejkově srdci navždy zůstanou na jihu, takže se vlastně nic moc neděje. Po jarním elektronickém dopisování se konečně vydáváme, společně s redaktory plzeňské Sedmičky do Šťáhlav, abychom byli svědky historicky první várky komerčního Radouše. Ano tak se pivovar založený již l.p. 2008 nazývá a pod stejnou značkou bude vařit i šťáhlavské pivo.

Kluci ze Sedmičky před pivovarem
Kluci ze Sedmičky před pivovarem

Pivovar Radouš s Moštárnou (která již nějaký ten rok funguje) naleznete na Návsi Republiky č.p. 55. Své království tu má pan Vladimír, dle jeho slov spíše Vilda, Ilgner, dle vizitky moštař a sládek. Křest Radouše proběhl již v sobotu 21. května na zámku v Nebílovech. Kvůli problémům s technologií však muselo být šťáhlavské pivo nahrazeno pivem březnickým. A Herold určitě neudělal ostudu, protože mi ve Šťáhlavech jeho nefiltrovaná verze moc chutnala. První várka Radouše tak proběhla až v úterý 25. května l.p. 2011 a my mohli být u toho.

Mozaika
Mozaika

Když projdete průjezdem do dvora, tak uvidíte krásnou mozaiku, která mj. znázorňuje jednoduchý technologický postup výroby piva. Samozřejmostí je, že ji pan starý vytvářel sám. On Vilda vůbec není nějaký nezkušený domovařič amatér. Prošel např. pivovarem v Litovli či Plzni. Naposledy jste o něm mohli slyšet se zaváděním plzeňského minipivovárku Pašák, kde prý ale nevaří pivo zrovna dle jeho gusta, nicméně ne špatně. Pan sládek a majitel pivovárku v jedné osobě se ukázal být příjemným společníkem, jemuž není cizí smysl jak pro humor tak pro povinnost.

Pan starý Vilda Ilgner
Pan starý Vilda Ilgner

Zatímco jej zpovídáme, stačí nám natočit Herolda, obsloužit štamgasty, kteří již měli tu čest ochutnat domácího Radouše a prý se máme nač těšit, a ještě sledovat vaření piva. A jaký že Radouš má být? Pivo by mělo lákat spíše světlejší barvou (pan sládek není příznivcem karamelového sladu), mělo by být zakvašeno kvasnicemi odlišného typu od těch, co používají v Prazdroji. Okořeněno bude žateckým poloraným červeňákem a sládkem. Varna je na 250 litrů, tudíž z jedné várky dostaneme cca. 230 l vyrážené mladiny.

Šťáhlavská varna
Šťáhlavská varna

Spilka je klasická otevřená a v ležáckém sklípku naleznete 4 stojaté tanky. Z jednoho z nich je napojen výčep a plnička lahví v prostoru moštárny. Spilka je v tuto dobu již zčásti naplněná Radoušem a jistě se v kádích vytváří ona charakteristická deka. Základním sortimentem šťáhlavského minipivovárku bude klasická dvanáctka plzeňského typu Radouš a černé pivo Radoush Stout. Stout však nebude vyráběn pomocí svrchního kvašení, ale bude to něco na způsob protivínského Merlina, tedy spodně kvašený ležák s přídavkem praženého ječmene. Další druhy piv se v průběhu času nevylučují.

Spilka
Spilka
Sklep
Sklep

Pivovar Radouš je takovým trpaslíkem minipivovarnictví. Nachází se ve třech místnostech. Vešel by se do dvoupokojového bytu. Nemá vlastní restauraci (ta vedle prý musí být věrná plzeňskému gigantu). Na léto je připraveno venkovní posezení na dvoře, ale nemyslete si, autobus se Vás tam nevejde. Leda byste nepohrdli Radoušem na stojáka. V zimě bude prý posezení jen na varně, kde je jeden stůl. I přesto se plánuje převážná většina piva prodat na místě činu. Ať již v čepované podobě či v lahvích poutníkům.

Venkovní posezení v rozestavěném stavu
Venkovní posezení v rozestavěném stavu

Když jsme u toho lahvového piva, tak prý není problém plnit i do skla. Připraveny jsou čiré lahve o objemu 0,33l, ale pokud bude zájem budou i půllitrovky. PET je ale standardem, stejně tak jako na mošt. Pro sběratele jsem zatím zahlédl jen logované sklo. Na další suvenýry jsem se opomenul zeptat.

Šťáhlavské sklo
Šťáhlavské sklo

Závěrem se podívejme na video z ukončení historicky první oficiální várky piva Radouš 12% ve stejnojmenném pivovárku ve Šťáhlavech. Osobně přeji panu majiteli a hlavnímu sládkovi v jedné osobě, aby se mu dílo dařilo, lidé si Radouše oblíbili, obzvláště Ti místní. Dej Bůh štěstí!P.S.: Pokud jsem něco špatně pochopil či nepřesně interpretoval, prosím šťáhlavského pana starého o odpuštění a opravu...[Richard Chodora] [Zobrazeno 10438x] [29. květen 2011]
[Minipivovary] [comments: 7] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Rudolf H.

úterý, 27. srpen 2013
10:32

Vildo - díky Vám!
Máte opravdu pitelné pivo.
Rád jsem ho ochutnal a blahem zachrochtal.
Tak ať se Vám daří a dobře se pivo vaří!
A ať se na Vás nelepí podivní náckové jako jistý "Wendy" Švihlík...
Dej Bůh štěstí!


napsal(a): Rudolf H. [Odpovědět]

r h

úterý, 27. srpen 2013
13:05

to Rudolf H.: Co vám pivní info udělalo, že ho svým chrochtáním takto dehonestujete? Že vám pivo chutnalo jste napsal jenom jako záminku, abyste tu mohl rozpoutat hádku nemající s pivem nic společného.


napsal(a): r h (r.h(a)email.cz) [Odpovědět]

Adsense

28. únor 2024
13:11


posted by: Inzerce

Palo

čtvrtek, 4. srpen 2011
19:28

v pivovaru Radouš vaří dobré pivo,doporučuji ochutnat tak jako já.


napsal(a): Palo [Odpovědět]

val

pondělí, 30. květen 2011
07:48

val

Hm, pivo Stout, které není stout. Co je tedy stoutového na tomto ne-stoutu?


napsal(a): val [Odpovědět]

Vláďa

úterý, 31. květen 2011
10:49

Vláďa

to val: Použití praženého ječmene, trochu málo na stout.


napsal(a): Vláďa [Odpovědět]

Weetek

úterý, 31. květen 2011
11:01

Weetek

to Vláďa: Ale zase mají logované sklenice dřív než pivo samotné... :-)


napsal(a): Weetek [Odpovědět]

orca

pondělí, 30. květen 2011
07:09

orca

Tak to mě ani nemusí mrzet vejlet do Nebílov kde se "křtiny" nekonali.
Takže taky vyrazím a otestuji...


napsal(a): orca [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI