Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Purkmistr, jaké to tam je?

Reportáže z minipivovárků


verze pro tisk

Purkmistr, jaké to tam je?

Purkmistr, jaké to tam je?[p168]

Jak jsem slíbil, když jsem psal o slavnostním otevření Pivovarského dvoru Plzeň, hned příští pátek jsem se sem opět vypravil, abych Vám přiblížil běžný provoz tohoto unikátního komplexu. Bohužel osud tomu chtěl a navštívili jsme jen pivnici Purkmistr, kde se nachází varna černického pivovaru.Vítejte v Pivovarském dvoře (foto: LUKR)
Vítejte v Pivovarském dvoře (foto: LUKR)

Na týden poté vycházelo naše pravidelné občtvrteční posezení u dobrého piva, po dlouhé době zase u plzeňského, resp. černického. Protože jsem byl domluven s Dwarfem, že přijede na anonymní spotřebitelskou degustaci v Klatovech již v pátek, operativně jsem přesunul i naší pravidelnou návštěvu restauračního zařízení na tento den. Jako na potvoru začalo pršet akorát, když jsem vyrazil do Černic, no nic, nejsem z cukru a Purkmistr mě láká ...

Pivnice Varna (foto: LUKR)
Pivnice Varna (foto: LUKR)

Raději jsem provedl telefonickou rezervaci, ale nebyla potřeba. Vcházím do pivnice úderem šestnácté hodiny, Dwarf i s manželkou již na místě, neváhám, přisedám a objednávám prvního vytouženého Purkmistra, vzápětí přistává na stole a já po víc jak týdnu opět vychutnávám nové plzeňské, tentokrát ze skla. Pivo je to vynikající, jsem také řádně dehydrován skoro hodinovou cestou plzeňskou MHD, ale zdá se mi trošku jiné než na otevření.

Světlý Purkmistr
Světlý Purkmistr

Pivnicí voní pivovar, pan sládek Josef Krýsl pracuje, přitom je v družném rozhovoru s dvěma zájemci o pivovarskou výrobu. Postupně ochutnáváme celé portfolium místních piv, u kolegů docela boduje polotmavé, u kterého někteří již zůstávají, já se vracím ke světlému ležáku.

Polotmavý Purkmistr
Polotmavý Purkmistr

Venku přestává pršet a jelikož jsou mezi námi i kuřáci, po vzájemné domluvě se rozhodujeme změnit pozici a přesouváme se do dvora, kde je připraveno příjemné posezení. Jsme však upozorněni, že venku je to bez obsluhy. No nevím, jestli, když je pivnice poloprázdná, by obsluha nemohla občas skočit i ven. Jsou podniky, kde to není problém, třeba takový Richard v Brně - Žebětíně, ale budiž.

Venkovní posezení (foto: LUKR)
Venkovní posezení (foto: LUKR)

Tak jdeme. "Ale pánové, zaplatíme a venku se platí každé pivo!" No to snad ne, copak jsme zloději? Na otázku, jestli je to nutné, se nám dostane odpověď: "My to tu máme tak zavedené", kontruji: "Zavedené za necelý týden provozu?" Ale není nám to nic platné a vracíme se z půli cesty zpět ke svému dnešnímu stolu. Škoda, takovéhle manýry mohou vést hosty k tomu, že se již nevrátí. My jsme ale kluci z vesnice, nás se jen tak nezbavíte ...

Výčep v pivnici (foto: LUKR)
Výčep v pivnici (foto: LUKR)

Pár piv už máme za sebou, je čas na něco na zub. Hotová jídla jsou zde k mání do čtyř hodin odpoledních, vybíráme tedy z minutek, ceny jsou standartní, porce také, žádné námitky. Purkmistr má velmi dobře zpracovanou prezentaci - brožuru, tácky, sklo, vizitky, ale co mě zarazilo, je jídelní lístek vytištěný a sešitý na obyčejném papíře, pohozený na stole. Osobně si myslím, že je to jen přechodně, ale přece jen to nenechává moc dobrý dojem ...

Tmavý Purkmistr
Tmavý Purkmistr

I když není ve Vídni smutek, objednávám i Purkmistra tmavého, není špatný. Mám ještě jeden úkol a to koupit černické sklo. Po dotazu na koupi jsem byl odkázán na recepci, kde lze reklamní předměty získat. Jmenovitě půllitr za 50 Kč a pohárek na pšenici za 60 Kč. Dále kupuji tácek za dvě padesát káčé. Dobrá zpráva, lze zaplatit kartou.

Recepce Pivovarského dvora (foto: LUKR)
Recepce Pivovarského dvora (foto: LUKR)

Zdejší pivo spolu s lochotínským dělá opět čest plzeňskému pivovarnictví, jen tak dál. I když jsem zaslechl, že snad na otevření ještě nebylo navařeno vlastní pivo a muselo být dodáno odjinud. Osobně tomu nevěřím, ale znáte to, na každém ...

Pšeničný Purkmistr
Pšeničný Purkmistr

Pomalu je čas opustit tento pivní chrám, kolega chce ještě ochutnat pšenici, ale bohužel došla. Ochucená piva nebyla a prý nebyla ani první den, kdy bylo otevřeno pro veřejnost. Nechce se mi věřit, že se na slavnostním otevření všechno ochucené vypilo, přece jenom nešlo moc na odbyt.

Restaurace v patře (foto: LUKR)
Restaurace v patře (foto: LUKR)

No nic nechávám si natočit do právě koupeného půllitru na cestu, sice jsem byl při odchodu osočen, ale vše se v dobré obrátilo a já si vychutnávám světlého Purkmistra celou cestu trolejbusem. Vydáváme se s Dwarfem k domovu a už se těšíme na zítřejší degustaci, ale o tom jsem již psal.

Bowling (foto: LUKR)
Bowling (foto: LUKR)

Teď bych rád uvedl několik informací, které by Vám mohly pomoci, když si budete plánovat návštěvu tohoto pivovarského komplexu. Pivo zde stojí ještě do konce měsíce června 20 Kč, pak by mělo stát korun 25. Otevřeno je Po-Čt: 11-23 hod., Pá-So: 11-24 hod. a Ne: 11-23 hod. V současné době je výhodná nabídka ubytování, více na oficiálních stránkách.

Hotel Purkmistr (foto: LUKR)
Hotel Purkmistr (foto: LUKR)

Když už jsme u té webové prezentaci, docela mi mrzí, že dosud nejsou informace v několika rubrikách, zejména Restaurace Purkmistr a Pivovar, Pivnice Purkmistr. No snad se to časem napraví.

Dej Bůh štěstí!

Nicméně všem doporučuji, i přes počáteční potíže, návštěvu tohoto ojedinělého komplexu, hlavně kvůli ochutnání opravdu výborného plzeňského piva, piva Purkmistr, které rozhodně nedělá svému domažlickému předchůdci ostudu, ba naopak.

[Richard Chodora] [Zobrazeno 8278x] [23. červen 2007]
[Minipivovary] [comments: 5] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Chody

pondělí, 7. leden 2008
21:31

Chody

Já byl venku u Richarda jen v dopoledních hodinách, kdy bylo prázdno ...
Nevím, jak to bylo s tím navařením, ale slyšel jsem, že při otevření, nebylo pivo v Černicích vařeno ...
Dnes je barva pšenice úplně jiná, průhlednější, světlejší ...


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

Tomáš Semrád

pondělí, 7. leden 2008
20:31

..."Jsme však upozorněni, že venku je to bez obsluhy. No nevím, jestli, když je pivnice poloprázdná, by obsluha nemohla občas skočit i ven. Jsou podniky, kde to není problém, třeba takový Richard v Brně - Žebětíně, ale budiž."
Chody to je jistě pravda, avšak "rychlost" (vyjádřeno lehce ironicky) a někdy i vstřícnost obsluhy u Richarda v hlavní sezóně, je na venkovní zahrádce opravdu neuvěřitelná. Mně osobně se to tam stává poměrně často. A dost to pak kazí celkový dojem. Bolek Polívka to ve filmu "Kurvahošigutentag" vyjádřil zcela lakonicky (plúžit se jako lemra). Škoda.
A pak bych se chtěl ještě zeptat, jak si to myslel s tím konstatováním, že údajně na slavnostním otevření ještě nebylo navařeno vlastní pivo a muselo být dodáno odjinud. To jako, že šlo o jiné pivo než Purkmistr nebo o Purkmistra uvařeného v jiném mini?
Jinak ta barva toho pšeničného je super!


napsal(a): Tomáš Semrád [Odpovědět]

Tomáš Kroupa

pondělí, 23. červenec 2007
18:28

Tomáš Kroupa

Ano, v Medlešicích takovou hadičku mají a dřív, než si člověk 2x 3x lokne, má natočená 4 piva na cestu v přinesené nádobě... :-)


Chody

pondělí, 23. červenec 2007
10:08

Chody

Další postřeh:
Vidina víkendu mi vnukla myšlenku, že by nebylo špatné posedět na zahradě ve společnosti točeného piva. Protože mám problém s vychlazením KEGu, zvolil jsem jako variantu, naplnění 5l soudku, cesta z práce tedy vedla přes Černice. Po předchozím dotazu přes Skype, mi bylo sděleno, že naplnění trvá kvůli pěnivosti cca půl hodiny. No nic, člověk něco vytrpět musí.
Druhý den jsem tedy dorazil do "dvora" a soudek mi naplnili v restauraci z pípy na počkání, tj. hned a za plnou cenu, tj. 25 Kč, dejme tomu. I když filozofie Modrého abbé je mi milejší, pivo do džbánku, PETky je zde vždy o několik korun levnější.
Šok ovšem přišel po naražení soudku, kdy z pípy vytékalo dle mého názoru pivo polotmavé. Nebylo špatné, ale očekávání světlého kvasničáku nesplnilo. Že by polotmavé tolik nepěnilo, proto jsem byl odbyt jím?


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

Adsense

27. únor 2024
07:58


posted by: Inzerce

Chody

sobota, 30. červen 2007
09:55

Chody

Včera jsem se zastavil pro PETky a Jídelní lístky už jsou v kvalitním provedení v barvách Pivovarského dvora, kde je již deklarována cena 25 Kč za pivo (od července)


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI