Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Zlínský švec ze Sazovic

Reportáže z minipivovárků


verze pro tisk

Zlínský švec ze Sazovic

Zlínský švec ze Sazovic [p730]

Pivovárek se nachází v obci Sazovice ležící asi 3 km od Zlína v přízemí rodinného domku. S ohledem na blízkost Zlína a jeho dříve těsné spojení s obuvnickým průmyslem, jsme také zvolili název našeho piva - Zlínský švec .

Pivovárek se narodil a byl řádně zapit na přelomu let 2007-2008. Od začátku jsme byli rozhodnuti soustředit se pouze na vaření ze základních surovin a neexperimentovat s koncentráty nebo sladovými výtažky. Pohnutkou k vaření piva byla naše záliba v produktech minipivovarů a jejich nedostupnost v okolí Zlína.

Celkový pohled na starý pivovar
Celkový pohled na starý pivovar

První ještě hrncová várka byla uvařena 12. ledna 2008. Přestože uvařená tekutina měla s dobrým pivem pramálo společného, vypila se dříve, než stihla pořádně uležet, což bylo samozřejmě povzbuzením do další práce a investic. Během následujícího roku se postupně vylepšovalo technologické zařízení a upravovala receptura.

Varné nádoby postaru
Varné nádoby postaru

Až do prosince minulého roku byl pivovárek umístěn ve sklepních prostorech. V té době fungoval pivovar na nekomerční bázi a vařili jsme pivo pouze pro nás, rodinné příslušníky a přátele, v zákonem stanoveném limitu pro domácí vaření piva.

Starý ležácký sklep
Starý ležácký sklep

Na jaře roku 2009 jsem zahájili jednání s úřady s úmyslem přejít z homebrewingu na malý, ale oficiální pivovar. V létě byla vyhotovena autorizovaným projektantem projektová dokumentace a předložena dotčeným orgánům veřejné správy. Samotná stavba, po schválení dokumentace, probíhala v podzimních měsících. Stavbu jsme úspěšně zakončili 10. prosince kolaudační prohlídkou.

Nynější varná sestava
Nynější varná sestava

Změna se týkala nejen umístění pivovaru, přestěhoval se ze sklepních prostor do 1. NP, ale i samotné varny, která je konstrukčně úplně jiná a jejíž objem se zvětšil na 100 litrů. Dále byla nově vybudována spilka a ležácký sklep. Rekonstrukcí prošel také znak, který pro nás upravil známý moravský kreslíř Ivan Křemeček.

Nový ležácký sklep
Nový ležácký sklep

V březnu 2010 jsme získali povolení Celního úřadu a pivovar se tak stal oficiálním. Veřejné představení našeho piva proběhne 15. května v hospůdce U Pecivála u vlakového nádraží v Otrokovicích. Podrobnější informace a další případná místa, kde bude možno ochutnat naše pivo, budeme průběžně zveřejňovat na našich webových stránkách.

První oficiální várka na spilce
První oficiální várka na spilce

Váš Zlínský švec[Michal Zavadil] [Zobrazeno 11476x] [30. březen 2010]
[Minipivovary] [comments: 4] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

David

sobota, 18. červen 2011
10:02

David

To pivo jsem si daval ve Zline v jedne hospudce a v zivote jsem nemel lepsi pivo.


napsal(a): David [Odpovědět]

Radomil Paták

sobota, 3. duben 2010
12:49

Ahoj, přeju hodně štěstí a stav u mě na pivo. Radek


napsal(a): Radomil Paták (radomil.patak(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Děkan

čtvrtek, 1. duben 2010
07:46

Děkan

Byl jsem před několika dny s kolegou Bubuáčem na návštěvě a z úst sládka Martina Velíska se nám dostalo velmi vstřícného povídání o genezi pivovárku, technologii i o jednání s úřady, bylo to velmi poučné. Oběma pánům, tedy Martinu Velískovi a Michalu Zavadilovi přeji pivovarské Dej Bůh štěstí!


napsal(a): Děkan [Odpovědět]

Dwarf

úterý, 30. březen 2010
20:47

Dwarf

další námět na výlet... od té doby, co jsem pryč z Brna, to na jižní Moravě nějak přibývá...


ICQ: 131508397

napsal(a): Dwarf [Odpovědět]

Adsense

14. červenec 2024
12:37


posted by: Inzerce


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI